Jump to content

Η Λιμνούλα Μου!


Recommended Posts

Και εγώ νέος είμαι στον χώρο των λιμνών αλλά η γνώμη μου είναι….

Αλλαγές νερού δεν χιάζεται. Βέβαια όταν ποτίζεις καλό είναι να χρησιμοποιείτε το νερό από την λίμνη. Κάνει πολύ καλό στα φυτά.

Και εγώ είχα πρόβλημα με τον θόρυβο στον καταρράκτη. Αν κλήσεις την αντλία θα πεθάνουν τα βακτήρια που έχεις μέσα στο φίλτρο (ελαφρόπετρα – λαβα).

Μερικοί έχουν 2 αντλίες. Η μια μαζί με το φίλτρο που δουλεύει 24/7 και ο σωλήνας της επιστροφής είναι μέσα στην λίμνη για να μην κάνει θόρυβο και η άλλη αντλία μόνο για το εφέ του καταρράκτη που το ανοίγουν και το κλίνουν όποτε θέλουν.

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι άλο. Από το βαρέλι σου φεύγει ένας σωλήνας που πάει στον καταρράκτη. Εκεί να βάλεις έναν διακόπτη που να ανοίγει και να κλίνει την παροχή του νερού. Να βάλεις ακόμα έναν σωλήνα στην έξοδο του βαρελιού που να πηγαίνει μέσα στην λίμνη πάλι με διακόπτη. Το πρωί θα ανοίγεις το διακόπτη που στέλνει το νερό στον καταρράκτη και το βράδυ θα ανοίγεις τον διακόπτη που στέλνει απευθείας το νερό στην λίμνη. (δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, αλλά ελπίζω να σου έδωσα μερικές ιδέες. Εγώ τελικά από καταρράκτη το έκανα ρυάκι οπότε μείωσα τον θόρυβο. Επίσης οι γείτονες μου είπαν ότι είναι όμορφο Φενγκ Σούι ο ήχος του καταρράκτη .. οπότε σταμάτησα να αγχώνομαι με αυτό το θέμα ).

Το βρόχινο νερό μας ρίχνει το PH. Τα ψάρια στην φύση δεν δέχονται βρόχινο νερό και ζούνε? Δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα… γιατί αν δεν κάνω λάθος τα χρυσόψαρα/ κοι είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια. Το μόνο που πρέπει να μεριμνήσεις είναι να φτιάξεις ένα σημείο που θα φεύγει το νερό από την υπερχείλισης και θα το στέλνεις εκεί που θες εσύ (π.χ. αποχέτευση).

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Aliens! μολις πηγα σε μια λιμνη στην περιοχη μου και την εχουν κανει απιστευτη...θα ανεβασω φωτο αλλη φορα μιας και δεν ειχα ψιφιακη μαζι μου. μεσα ηταν κρυσταλο το νερο και ηταν τρεχουμενο απο πηγη... πραγμα που μου λεει πως ειναι καθαρα τα νερα της, μεσα ειχε διαφορα πανεμορφα φυτα! επαθα ζημια με το ολο θεαμα ειχα καιρο να παω, συγουρα θα παρω καποια φυτα απο εκει ( ισως μπουν σε χλωρινη για να απολιμανθουν ) θα ανοιξω ενα καινουριο θεμα οταν θα εχω φωτο απο την σιγκεκριμενη λιμνη να μου πειτε γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Aliens! μολις πηγα σε μια λιμνη στην περιοχη μου και την εχουν κανει απιστευτη...θα ανεβασω φωτο αλλη φορα μιας και δεν ειχα ψιφιακη μαζι μου. μεσα ηταν κρυσταλο το νερο και ηταν τρεχουμενο απο πηγη... πραγμα που μου λεει πως ειναι καθαρα τα νερα της, μεσα ειχε διαφορα πανεμορφα φυτα! επαθα ζημια με το ολο θεαμα ειχα καιρο να παω, συγουρα θα παρω καποια φυτα απο εκει ( ισως μπουν σε χλωρινη για να απολιμανθουν ) θα ανοιξω ενα καινουριο θεμα οταν θα εχω φωτο απο την σιγκεκριμενη λιμνη να μου πειτε γνωμες!

Εγώ δεν θα έκανα απολύμανση :D

Βάλε φώτο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εδω ειναι μερικες φωτο απο την λιμνη μου! εκει καναμε προτομαγια! οι φωτο ειναι απο 2 διαφορετικες λιμνες, η δευτερη ειναι προεκταση της 1ης. μεσα εχει πολλα ψαρακια και ειδα και κοι 30 εκατοστων! οι φωτο μιλανε απο μονες τους!

DSC00087.jpg

DSC00086.jpg

DSC00085.jpg

DSC00084.jpg

DSC00095.jpg

DSC00105.jpg

DSC00110.jpg

DSC00114.jpg

DSC00115.jpg

DSC00116.jpg

DSC00121.jpg

DSC00120.jpg

DSC00119.jpg

DSC00117.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απίθανα νερά. Απίστευτη λίμνη. Καταπληκτικό μέρος.

Θα το προτιμούσα σε διαφορετική ενότητα και ποιο πολλές πληροφορίες για να πάμε και εμείς την επόμενη πρωτομαγιά. :thumbup:

Ιδικά η φώτο που έχεις πάρει από το βουνό δείχνει σαν μια όαση στο πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες φωτο Σακη!Εχουν και ψαρια στην λιμνη;

Την αντλια δεν θα την εκλεινα φ\για το θεμα της βιολογιας.Το βροχινο νερο λογικα δεν θα σου κανει κακο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! ναι υπαρχουν πολλα ψαρια μεσα! ειδα και κοι! καποιος το αφησε εκει ελευθερο και ειναι μια χαρα! ναι δεν θα την κλεινω την αντλια τελικα, θα βαλω μια σωλινα στο φιλτρο με δικια της βανα και οταν την ανοιγω θα φευγει απο εκει το νερο και οχι απο τον καταρακτη. απλα λεω να βαλω μια 1500 λιτρα /ωρα και να εχω μικρη καταναλωση. εχω μια sun sun 1500 μαλλον ετσι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! ναι υπαρχουν πολλα ψαρια μεσα! ειδα και κοι! καποιος το αφησε εκει ελευθερο και ειναι μια χαρα! ναι δεν θα την κλεινω την αντλια τελικα, θα βαλω μια σωλινα στο φιλτρο με δικια της βανα και οταν την ανοιγω θα φευγει απο εκει το νερο και οχι απο τον καταρακτη. απλα λεω να βαλω μια 1500 λιτρα /ωρα και να εχω μικρη καταναλωση. εχω μια sun sun 1500 μαλλον ετσι θα γινει.

Πόσα λίτρα είναι περίπου η λίμνη;

Μπορείς να την δοκιμάσεις και άμα έχεις ωραία ροή να την κρατήσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

την λιμνη μου την κοβω στα 900-1000 λιτρα ειχα γεμισει την μιση περιπου και ειχα βαλει 500 λιτρα. ειναι καλα μια αντλια 1500λιτρα/ωρα?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα ατυχο γεγονος η λιμνη συνεχιζεται... δεν ειχα βαλει λεπτη αμμο κατω απο το λαινερ και οπως πατουσα μεσα μια κοφτερη πετρα εκανε την ζημια της... λοιπον το κολησα και απο της 2 πλευρες με κολητηκες φολες απο λαστηχο ( αυτες που κολαμε της σαμπρελες ) και μετα το κολησα απο επανω με βενζινοκολα με ενα κοματι λαινερ οση ειναι το μεγεθος της παλαμης μου. θα κρατησει? η βενζινοκολα μεσα στο νερο θα χαλασει αργοτερα>? υπαρχει αλλος τροπος να το κολησω>? α! αφου εβαλα μυαλο εβαλα απο κατω μια στρωση λεπτη αμμο και ενα υποστρομα...

δυστηχος δεν γνωριζω τι ειδος liner εχω...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα ατυχο γεγονος η λιμνη συνεχιζεται... δεν ειχα βαλει λεπτη αμμο κατω απο το λαινερ και οπως πατουσα μεσα μια κοφτερη πετρα εκανε την ζημια της... λοιπον το κολησα και απο της 2 πλευρες με κολητηκες φολες απο λαστηχο ( αυτες που κολαμε της σαμπρελες ) και μετα το κολησα απο επανω με βενζινοκολα με ενα κοματι λαινερ οση ειναι το μεγεθος της παλαμης μου. θα κρατησει? η βενζινοκολα μεσα στο νερο θα χαλασει αργοτερα>? υπαρχει αλλος τροπος να το κολησω>? α! αφου εβαλα μυαλο εβαλα απο κατω μια στρωση λεπτη αμμο και ενα υποστρομα...

δυστηχος δεν γνωριζω τι ειδος liner εχω...

Ωχ!!

Βλακεία... :thumbup:

Εγώ είχα ρίξει άμμο και έβαλα και γεωύφασμα...

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ιδέα δεν έχω αν θα κρατήσει... Λογικά το σφράγισες όμως μήπως είναι τοξικό για τα ψάρια;

Δεν ξέρω... :D

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης ολα καλα..να σας ρωτησω.. εχω μαζεψει αμμο ψιλη και λεπτοκοκη απο την θαλασα και θελω να την βάλω μεσα στην λιμνη ή και σε καποιο απο τα ενυδρεια μου. πως την αποστηρονουμε? υπαρχει καποιο φαρμακο που μπορουμε να βάλουμε μεσα? πρεπει να την βρασουμε ισως με ξυδι? ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπράβο Σάκη.Είσαι διάολος.

Την άμμο από την θάλασσα απλά καλό ξέπλυμα καντης και θα είσαι κομπλέ.Βέβαια να έχεις υπόψη σου ότι η άμμος από την θάλασσα ανεβάζει σκληρότητες οπότε δεν θα κάνει καλό σε όλα τα ψάρια!

Keep the updates comming!

Link to comment
Share on other sites

λιμνη με ψαρακια malawi εχετε δει? θα το κανω εγω φετος για οσο ειναι ζεστος ο καιρος και μετα θα τα ξαναβάλω σε ενυδρειο οταν ο καιρος αρχιζει και κρυονει... ευχαριστω για τον χρονο σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λιμνη με ψαρακια malawi εχετε δει? θα το κανω εγω φετος για οσο ειναι ζεστος ο καιρος και μετα θα τα ξαναβάλω σε ενυδρειο οταν ο καιρος αρχιζει και κρυονει... ευχαριστω για τον χρονο σας!

:thumbup::D

Πλάκα κάνεις!!!!!!!!!!!

Γεννήστρα θα την κάνεις την λίμνη ρε αθεόφοβε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λιμνη με ψαρακια malawi εχετε δει? θα το κανω εγω φετος για οσο ειναι ζεστος ο καιρος και μετα θα τα ξαναβάλω σε ενυδρειο οταν ο καιρος αρχιζει και κρυονει... ευχαριστω για τον χρονο σας!

Όλα στους αφρικανούς :thumbup:

:D

Link to comment
Share on other sites

λιμνη με ψαρακια malawi εχετε δει? θα το κανω εγω φετος για οσο ειναι ζεστος ο καιρος και μετα θα τα ξαναβάλω σε ενυδρειο οταν ο καιρος αρχιζει και κρυονει... ευχαριστω για τον χρονο σας!

http://www.cichlid-forum.com/articles/frontosa_pond.php

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως τον χειμωνα πρεπει να τα μαζευω με την αποχη και να ταξαναβαζω στο ενυδρειο.. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο πολυ σκαψιμο η λιμνη πως ηταν και πως εγινε... πρεπει να παρω αυριο ακομη λιγο πλεγμα γιατι δεν μου εφτασε,,,,

DSC00217.jpg

DSC00218.jpg

DSC00219.jpg

DSC00220.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι σκαρωνεις φιλε KOYMAN παλι..... :):D μπραβο καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη δουλεια που εχω δει.πιανουν τα χερια σου οσο σε λιγους ..εισαι απιστευτος φιλε...συγχαρητηρια...λες και εχεις σπουδασει πανω στο θεμα...και εχεις κανει και μεταπτυχιακα..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! βιααστηκα πολυ βασικα και γιαυτο την χαλασα 3 φορες... ελπιζω να γινει σωστη δουλεια τωρα και να μην εχουμε αλλα..... σκευτομαι να κανω καποιο συστημα υπρχιλησης ή σκιμερ... ακουω ιδεες για την φιλτρανση!

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μονο να σταγανωσεις καλα και σωστα ειδικα το κομματι που θα ακουμπαει στον τοιχο του σπιτιου για να μην εχεις προβλημα σπιτι απο υγρασίες και απο απώλεια θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω φίλε Σάκη όλοι σου οι κόποι να ανταμειφθούν και να περάσεις απίστευτες στιγμές χαλάρωσης δίπλα στην λίμνη σου.

Επίσης πρόσεξε αυτό που λέει ο φίλος Nikoloutso.

Για το φίλτρο, πιστεύω έχουν συζητηθεί αρκετά πολλές ιδέες. Αυτό που σκεφτόσουν δεν θα το κάνεις;

Για σκίμερ στην λίμνη δεν γνωρίζω. Από εσένα το άκουσα στο AZMP.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...