Jump to content

Κατασκευή Diy:Βαρέλι προετοιμασίας νερού με αντλία μεταφοράς


IoSpy

Recommended Posts

Θα κάνω μια αναλυτική παρουσίαση στην κατασκευή συστήματος βαρελιού προετοιμασίας νερού με αντλία μεταφοράς του. Το συγκεκριμένο είναι το πρώτο στάδιο. Επειδή είναι αρκετά αναλυτική η παρουσίαση (προσπάθησα να βγάλω αρκετό υλικό φωτογραφιών) και επειδή έχει πολλά βήματα που δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα θα ξεκινήσω με το πρώτο μέρος.

Στην φάση αυτή θα πρέπει να διευκρινίσω ότι μπορεί να γίνει και αρκετά πιο οικονομική η κατασκευή απλά δόθηκε βαρύτητα στη λειτουργικότητα. Παρ' όλα αυτά θα είμαι αναλυτικός στο κόστος κάθε υλικού για να ξέρεται που κινήθηκα αλλά και τι μπορεί να αλλάξει.

Υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για το βασικό στάδιο ολοκλήρωσης και λειτουργίας.

Βαρέλι τροφίμων 75Λίτρα. 21 ευρώ

post-21690-1293118556_thumb.jpg

Αντλία μεταφοράς νερού eheim 1262. μεταχειρισμένη 40 ευρώ

post-21690-1293118768_thumb.jpg

Επιπλέον ανταλλακτικό αντλίας eheim 1262 για να λειτουργεί εκτός νερού. 12 ευρώ

post-21690-1293118921_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Υδραυλικά εξαρτήματα με βανάκι για ρύθμιση ροής νερού. 20 ευρώ Δαχτυλίδια ασφαλείας για λάστιχα. Τσαμπέ.

post-21690-1293119614_thumb.jpgpost-21690-1293119631_thumb.jpg

Λάστιχο ενυδρείου. Χρησιμοποίησα 3 μέτρα αλλά περίσσεψε... Αγόρασα από εδώ. Η τιμή πάει με το μέτρο.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1874

post-21690-1293119838_thumb.jpg

2 μασίφ ξύλα διαστάσεων 120χ40 και 80χ30 από το praktiker. 30 ευρώ, τα έκοψα στις διαστάσεις που ήθελα δωρεάν. Ενυδρειακή σιλικόνη 7,30 ευρώ, πιστόλι σιλικόνης γιατί δεν είχα 4,95 ευρώ, 4 μεταλλικές ρόδες με ρουλεμάν (οι 2 είναι και με φρένο) 27 ευρώ, 10 μικρές γωνίες 2,30 ευρώ.

post-21690-1293120184_thumb.jpg

Εδώ τελειώνει ο κατάλογος υλικών που αγοράστηκαν σε πρώτη φάση και ξεκινάμε με την κατασκευή μας.

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογή πλαστικού βαρελιού

Ξεκινάμε με την τοποθέτηση της βάνας στο βαρέλι.

Αρχικά σημαδεύουμε με μαρκαδόρο την διάσταση της τρύπας που θέλουμε να κάνουμε στο βαρέλι.

post-21690-1293120494_thumb.jpgpost-21690-1293120557_thumb.jpg

Με μικρό τρυπάνι κάνουμε μικρές συνεχόμενες τρύπες στο σημάδι μας και μετά με άλλο εξάρτημα-λίμα κόβουμε κυκλικά.

post-21690-1293120689_thumb.jpgpost-21690-1293120793_thumb.jpg

Τέλος ελέγχουμε αν ταιριάζει στην τρύπα το υδραυλικό εξάρτημα που έχουμε για να βιδώσουμε το βρυσάκι. Το λάστιχο θα αφαιρεθεί μετά για δεν εξυπηρετεί στο σημείο που έγινε η τρύπα.

post-21690-1293120914_thumb.jpg

Αφού βεβαιωθούμε ότι όλα είναι οκ με το κόψιμο (δεν πρέπει να είναι μεγάλο αλλά οριακό) βάζουμε στην μία πλευρά από το βρυσάκι μονωτική υδραυλική ταινία. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μαλλί αλλά η ταινία πιάνει κάπως καλύτερα. Προσοχή η πλευρά που θα βιδωθεί στο βαρέλι να είναι αυτή με τις περισσότερες βόλτες αλλιώς θα βρίσκει η βάνα και δεν θα ανοίγει.

post-21690-1293121138_thumb.jpgpost-21690-1293121202_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα να τοποθετήσουμε το βρυσάκι πάνω στο βαρέλι. Εδώ θα χρειαστούμε την ενυδρειακή σιλικόνη. Θα πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν τις οδηγίες της σιλικόνης που έχουμε αγοράσει καθώς και προφυλάξεις που αναφέρονται. Για να γίνει καλύτερη στεγάνωση θα μπει σιλικόνη στην τρύπα ακριβώς εκεί που θα μπει το βρυσάκι αλλά και έξω και μέσα στο βαρέλι. Προσοχή μην τοποθετήσετε πρώτα το εξάρτημα με τις βόλτες στο βαρέλι και μετά το βρυσάκι γιατί 1. κατά το σφίξιμο μπορεί να τραυματιστεί η σιλικόνη και να χάνει αργότερα και 2. δεν θα ξέρεται αν στο τέρμα σφίξιμο θα βγει ίσιο το βρυσάκι. Αφού τοποθετηθεί το βρυσάκι βάζουμε ταινίες για να το κρατήσουμε σταθερό μέχρι να στεγνώσει. Όλα αυτά θέλουν μεγάλη προσοχή για να μην χάνει μετά νερό το βαρέλι μας.

post-21690-1293121748_thumb.jpgpost-21690-1293121827_thumb.jpgpost-21690-1293121906_thumb.jpg

Στο σημείο αυτό ακολουθούμε αυστηρά τις οδηγείς της σιλικόνης σχετικά με τη διαδικασία χρήσης νερού. Η συγκεκριμένη θέλει μέχρι και 8 μέρες αερισμό και 24 ώρες στη συνέχεια με νερό που θα πεταχτεί.

Επομένως στο σημείο αυτό πάει στην άκρη τι βαρέλι και πάμε στην κατασκευή της σύνδεσης αντλίας βαρελιού.

Κόβουμε αρχικά ένα κομμάτι σωλήνα σε τέτοιο μήκος τόσο όσο θέλουμε να έχει η απόσταση της αντλίας από το βαρέλι. Στη συνέχεια τοποθετούμε στα δύο άκρα τα εξαρτήματα σύνδεσης με βρυσάκι βαρελιού και με αντλία. Τέλος σφίγγουμε με μεταλλικά δαχτυλίδια.

post-21690-1293122371_thumb.jpgpost-21690-1293122392_thumb.jpg

Η τελική μορφή θα είναι κάπως έτσι χωρίς όμως το βρυσάκι που το έχουμε ήδη τοποθετήσει στο βαρέλι.

post-21690-1293122583_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και νοικοκυρεμένα πράγματα, αλλά να προσέξεις τα μεταλλικά μέρη μην αρχίσουν και διαβρώνονται και μεταφερθούν στο νερό σου ακατάλληλα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώσουμε την αντλία και τους σωλήνες κόβουμε και σωλήνα τόσο ώστε να καλύπτει την απόσταση που θέλουμε να στέλνουμε το έτοιμο νερό στο το ενυδρείο. Με την συγκεκριμένη αντλία μπορούμε το βαρέλι να το έχουμε πραγματικά σε μεγάλη απόσταση από το ενυδρείο. Αφού κόψουμε τοποθετούμε το εξάρτημα της αντλία που μας επιτρέπει να συνδέουμε τον σωλήνα πάνω σε αυτή.

post-21690-1293123224_thumb.jpg

Κατασκευή βάσης τοποθέτησης βαρελιού και αντλίας με ροδάκια.

Για την κατασκευή αυτή χρησιμοποιήθηκε μασίφ ξύλο πάχους 2,8cm. Οι διαστάσεις των αρχικών ξύλων δίνονται στο πρώτο post. Η φιλοσοφία μου ήταν να έχω μια βάση που θα μπορώ να τη μεταφέρω εύκολα και με νερό μαζί με την αντλία και το βαρέλι να είναι πιο ψηλά από την αντλία. Ο λόγος για την μικρή αυτή υψομετρική διαφορά ήταν ότι μελλοντικά θα γίνει μια μικρή τρύπα στο βαρέλι ακριβώς από κάτω που θα τοποθετηθεί μικρό βρυσάκι που θα στραγγίζει ουσιαστικά το βαρέλι από το νερό που δεν μπόρεσε να τραβήξει η αντλία γιατί είναι πιο κάτω από την κεντρική βάνα.

Το πρώτο ξύλο που θα χρησιμοποιηθεί ως βάση είναι 40χ80. Η διάσταση επιλέχτηκε γιατί η διάμετρος της βάσης του βαρελιού είναι 40cm και η αντλία μαζί με το λάστιχο σύνδεσης είναι άλλα 40cm. Το δεύτερο ξύλο που θα πατάει και το βαρέλι είναι στα 40χ40. Σκοπός είναι από την πλευρά που θα είναι η κεντρική βάνα να εξέχει το βαρέλι 10cm ώστε να γίνει και η τρύπα για την μικρή βάνα που θα στραγγίζει το βαρέλι.

Στη συνέχεια βιδώθηκαν με ηλεκτρικό κατσαβίδι 5 γωνίες στην κεντρική βάση και άλλες 5 στην βάση του βαρελιού ώστε να συνδεθούν μεταξύ τους το ένα πάνω στο άλλο.

post-21690-1293124001_thumb.jpg

Γυρνάμε ανάποδα το μικρό ξύλο και τοποθετούμε πάνω στο μεγάλο έτσι ώστε να βάλουμε πριτσίνια στις γωνίες. Με 4 στην κάθε γωνία είναι αρκετά αντοχής. Το δοκίμασα με 170 κιλά απάνω και υπήρξε θέμα αντοχής.

post-21690-1293124203_thumb.jpg

Στη συνέχεια βιδώνονται πλαϊνά ξύλα καθώς και πίσω ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα να γύρει και να πέσει το βαρέλι κατά την μεταφορά του.

post-21690-1293124482_thumb.jpgpost-21690-1293124498_thumb.jpg

Στο βαρέλι δεν μπήκαν ακόμα οι ρόδες γιατί οι βίδες που είχα έχουν μικρό κεφάλι και δεν πιάνουν τις ρόδες.

Η εικόνα με το βαρέλι είναι κάπως έτσι.

post-21690-1293124645_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το πας.Δώσε προσοχή μήπως σου χάσει αργότερα από την ένωση.Βλέπω οτι το σημείο έχει καμπύλη.

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις πλαστικά εξαρτήματα.Τα μπρούτζινα δεν είναι κατάλληλα για χρήση σε νερό ενυδρείου.Η αντλία πόση κατανάλωση έχει;

Link to comment
Share on other sites

Στη φάση αυτή πρέπει να τοποθετηθούν οι ρόδες για να κλείσει το πρώτο μέρος. Δίνω μεγάλο βαρύτητα στην ένταση της αντλίας και στην εύκολη διαδικασία αλλαγής γιατί θέλω να δοκιμάσω στο μέλλον αν είναι εφικτό να μπορεί να γίνεται συντήρηση ενυδρείου με ανακύκλωση και φίτλρανση βρόμικου ενυδρείου και ξανά τοποθέτησή του. Έχω ήδη ανοίξει σχετικό θέμα στη γενική κατηγορία γλυκού νερού.

Σε επόμενο μέρος θα γίνει ολοκλήρωση της κατασκευής σε τέτοιο στάδιο ώστε να μπορεί να λειτουργήσει το όλο σύστημα. Στη συνέχεια θα γίνει ένα μάζεμα της κατασκευής. Δηλαδή ή βάψιμο ή βερνίκωμα. Θα τοποθετηθεί επίσης και η α/ο πάνω στο σύστημα αυτό και θα γίνει μια πατέντα να τοποθετηθεί δοχείο μέσα στο βαρέλι με υλικά που θέλουμε να φιλτράρουμε το νερό προετοιμασίας.

Γενικότερα θα γίνουν ακόμα αρκετές αλλαγές. Και ο καθένας μπορεί να το κάνει όπως τον εξυπηρετεί.

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο. :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και νοικοκυρεμένα πράγματα, αλλά να προσέξεις τα μεταλλικά μέρη μην αρχίσουν και διαβρώνονται και μεταφερθούν στο νερό σου ακατάλληλα στοιχεία.

Τα υδραυλικά που πήρα μου είπε ότι είναι για πόσιμο νερό. Για τυχών ρινίσματα τις πρώτες φορές θα γίνει λειτουργία πολλές ώρες με ενυδρειακό βαμβάκι. Η προετοιμασία θα γίνεται βάζοντας τον σωλήνα εξόδου ξανά προς το βαρέλι οπότε και θα φιλτράρω καλά τις πρώτες μέρες. Και κατά την έξοδο προς το ενυδρείο θα περνάει το νερό από ενυδρειακό βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το πας.Δώσε προσοχή μήπως σου χάσει αργότερα από την ένωση.Βλέπω οτι το σημείο έχει καμπύλη.

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις πλαστικά εξαρτήματα.Τα μπρούτζινα δεν είναι κατάλληλα για χρήση σε νερό ενυδρείου.Η αντλία πόση κατανάλωση έχει;

Είναι ένα πολύ σημαντικό σημείο αυτό όντως. Και η καμπύλη δεν βοηθάει καθόλου καθώς έχω και κάθετη και οριζόντια καμπύλη. Πλαστικά δεν βρήκα. Ίσως δεν έψαξα και αρκετά αλλά σε αυτό το θέμα τουλάχιστον δεν έφυγαν πολλά χρήματα. Τα μπρούτζινα δεν κάνουν για τυχών ρινίσματα;

Η αντλία είναι αυτή http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1220

Είναι πάρα πολύ δυνατή οπότε ήταν αναγκαία η χρήση καλής βάνας για τη στιγμή που μπαίνει το νερό στο ενυδρείο. Κατά την ανακύκλωση του νερού για την προετοιμασία του με εξυπηρετεί να την έχω τέρμα μιας και θα έχω πολλά λίτρα ανά ώρα από τύρφη και άλλα υλικά ώστε να κερδίζω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τα υδραυλικά που πήρα μου είπε ότι είναι για πόσιμο νερό. Για τυχών ρινίσματα τις πρώτες φορές θα γίνει λειτουργία πολλές ώρες με ενυδρειακό βαμβάκι. Η προετοιμασία θα γίνεται βάζοντας τον σωλήνα εξόδου ξανά προς το βαρέλι οπότε και θα φιλτράρω καλά τις πρώτες μέρες. Και κατά την έξοδο προς το ενυδρείο θα περνάει το νερό από ενυδρειακό βαμβάκι.

Τα ακατάλληλα - επικίνδυνα στοιχειά δεν είναι κάτι που μπορούν να κατακρατηθούν από ενυδρειακό βαμβάκι..

Link to comment
Share on other sites

Τα ακατάλληλα - επικίνδυνα στοιχειά δεν είναι κάτι που μπορούν να κατακρατηθούν από ενυδρειακό βαμβάκι..

Νόμιζα για ρινίσματα. Αφού προορίζεται για πόσιμο νερό, πως γίνεται να βγάζει βλαβερές ουσίες; Αφού και το νερό στη βρύση μας στο σπίτι έχει περάσει από πολλές τέτοιες συνδέσεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Μα και το νερό του δικτύου δεν είναι ότι καλύτερο....

... αν ήταν θα το βάζαμε κατευθείαν στα ενυδρεία μας χωρίς τη χρήση αποχλωριοτικών ή όσμωσης

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα μεταλλικά εξαρτήματα που χρησιμοποίησες υπάρχουν και σε πλαστική version !!!

Link to comment
Share on other sites

Μα και το νερό του δικτύου δεν είναι ότι καλύτερο....

... αν ήταν θα το βάζαμε κατευθείαν στα ενυδρεία μας χωρίς τη χρήση αποχλωριοτικών ή όσμωσης

Αντιχλώριο και άλλα βελτιωτικά θα μπαίνουν και σε αυτή την περίπτωση. Όσο για την α/ο νομίζω δεν χρησιμοποιεί μεγάλο ποσοστό. Anyway. Πιστεύω με πολύ καλό ξέπλυμα και λειτουργία αρκετές ώρες πριν χρησιμοποιηθεί με νερό ενυδρείου δεν θα έχω κάποια πρόβλημα.

Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση και περιμένω και άλλες παρατηρήσεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει σχεδον παρομοια πατεντουλα με τις διαφορες οτι:

Δεν εχω τρυπησει το βαρελι, εχω εσωτερικα του βαρελιου μια αντλια eheim 1002 (κυκλοφοριτη)το οποιο με λαστιχο κατευθειαν μεσα απο το βαρελι,μου μεταφερει το νερο στο ενυδρειο, εχοντας τρυπησει το καπακι του βαρελιου για να περασει το λαστιχο της αντλιας προς το ενυδρειο.Επισης εχω μεσα στο βαρελι ενα δευτερο κυκλοφοριτη eheim 600 για κυκλοφορια του νερου ετσι ωστε να μην μενει στασιμο το νερο για τρεις μερες το οποιο κανω αλλαγη, και τωρα το χειμωνα εχω βαλει μεσα στο βαρελι και εναν θερμοστατη για την επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Μεταλικα στοιχεια δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου παρα μονο βανακια της Eheim για διακοπη ή συνεχιση της αντλισης του νερου εστω κι αν ειναι στο ρευμα η ανλια, αλλα προσεξε εχω βαλει τα βανακια(το ενα μερος της βανας eheim) σε ενα αλλο λαστιχο μηκους 1μ.με γωνιες και ενα στηριγμα πλαστικο απο φιλτρο fluval fx 5 και περιμενει πανω στο ενυδρειο γαντζωμενο και το αλλο μερος της βανας στο λαστιχο της αντλιας του βαρελιου το οποιο ειναι εξω απο το σπιτι φυσικα, και ενωνω τα δυο μερη της βανας(eheim) και κανω την μεταφορα του νερου.Αυτο το εκανα για να εχω ευκολη προσβαση στο να διακοψω το νερο οταν εγω θελω, χωρις να βγαινω εξω.Μολις βρω χρονο θα σου ανεβασω φωτο να δεις.

Συγνωμη για την παρεμβαση στο post σου αλλα σκεφτηκα οτι ισως να σε ενδιεφερε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει σχεδον παρομοια πατεντουλα με τις διαφορες οτι:

Δεν εχω τρυπησει το βαρελι, εχω εσωτερικα του βαρελιου μια αντλια eheim 1002 (κυκλοφοριτη)το οποιο με λαστιχο κατευθειαν μεσα απο το βαρελι,μου μεταφερει το νερο στο ενυδρειο, εχοντας τρυπησει το καπακι του βαρελιου για να περασει το λαστιχο της αντλιας προς το ενυδρειο.Επισης εχω μεσα στο βαρελι ενα δευτερο κυκλοφοριτη eheim 600 για κυκλοφορια του νερου ετσι ωστε να μην μενει στασιμο το νερο για τρεις μερες το οποιο κανω αλλαγη, και τωρα το χειμωνα εχω βαλει μεσα στο βαρελι και εναν θερμοστατη για την επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Μεταλικα στοιχεια δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου παρα μονο βανακια της Eheim για διακοπη ή συνεχιση της αντλισης του νερου εστω κι αν ειναι στο ρευμα η ανλια, αλλα προσεξε εχω βαλει τα βανακια(το ενα μερος της βανας eheim) σε ενα αλλο λαστιχο μηκους 1μ.με γωνιες και ενα στηριγμα πλαστικο απο φιλτρο fluval fx 5 και περιμενει πανω στο ενυδρειο γαντζωμενο και το αλλο μερος της βανας στο λαστιχο της αντλιας του βαρελιου το οποιο ειναι εξω απο το σπιτι φυσικα, και ενωνω τα δυο μερη της βανας(eheim) και κανω την μεταφορα του νερου.Αυτο το εκανα για να εχω ευκολη προσβαση στο να διακοψω το νερο οταν εγω θελω, χωρις να βγαινω εξω.Μολις βρω χρονο θα σου ανεβασω φωτο να δεις.

Συγνωμη για την παρεμβαση στο post σου αλλα σκεφτηκα οτι ισως να σε ενδιεφερε.

Ωραία η λύση που αναφέρεις. Από την αρχή όμως ήθελα εξωτερικά την αντλία. Όσο προετοιμάζεται το νερό θα έχω έναν jager 150watt που τον έχω ήδη και η έξοδος της αντλίας θα καταλήγει πάλι μέσα στο βαρέλι οπότε και θα έχω αρκετά μεγάλη κυκλοφορία.

Καμία παρέμβαση δεν είναι κακή. Περιμένω και άλλες απόψεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Τα εξαρτυματα ειναι ορυχαλκινα και σιγουρα δεν σκουριαζουν....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η κατασκευή σου!

Άμα θες να αλλάξεις τα ορυχάλκινα εξαρτήματα θα σου πρότεινα αντί για πλαστικά... (που δε γίνεται να σφιχτούν πολύ δυνατά για στεγανότητα...) να χρησιμοποιήσεις INOX.

Θα τα βρεις σε μεγάλα μαγαζιά υδραυλικών αλλά και πιο σίγουρα σε μαγαζιά που πουλάνε ΙΝΟΧ βαρέλια για κρασί ή λάδι.

Μόνο να προσέξεις να είναι INOX και όχι ορυχάλκινα με "χρωμέ¨ βαφή εξωτερικά...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρόσεξα ότι υπάρχει πρόβλημα με το ορειχάλκινο εξάρτημα που βιδώνει η βάνα απάνω του. Φαίνεται να οξειδώθηκε από την ενυδρειακή σιλικόνη!!!

Υπάρχει ίδιο εξάρτημα σε ατσάλι; Αν δεν υπάρχει, υπάρχει σε πλαστικό; Η ατσάλινη βάνα θα μπορεί να βιδωθεί σε πλαστικό; Αν δεν γίνεται κάτι από αυτά ώστε να μην πάνε χαμένα τα εξαρτήματα όλα υπάρχουν ακριβώς ίδια σε πλαστικά όπως αναφέρθηκε;

post-21690-1293198102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις πλαστικά σε καταστήματα που υπάρχουν για είδη κήπου και ποτίσματος.

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές από "εξαρτήματα" για να κάνεις ότι θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις πλαστικά σε καταστήματα που υπάρχουν για είδη κήπου και ποτίσματος.

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές από "εξαρτήματα" για να κάνεις ότι θέλεις...

Κατέβηκα στην Αθηνάς στο κέντρο Αθήνας αλλά δυστυχώς δεν είδα να υπάρχει ποικιλία. Προς το παρών πήρα παξιμάδι inox μήπως κάνω τίποτα αλλά δεν το βλέπω. Μίλησα με έναν και μου είπε από Δευτέρα να πάω και θα παραγγείλουμε πλαστικά γιατί δεν είχε. Και σε έναν άλλο ενώ είχα πάρα πολλά είδη ποτίσματος μου είπε ότι δεν είχε αυτά που θέλω χωρίς να ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από την αγορά της Αθήνας δεν γνωρίζω, αλλά όλο και κάποιο μέλος θα σου δώσει πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκα τελείως. Ψάχνω λίγο στο internet και δεν μπορώ να βρω τι μπορεί να μου κάνει. Μήπως κανείς ξέρει από αυτά εδώ τι χρειάζομαι;

http://www.ggshop.gr/-/13126-tacusndesmos-me-bna.html

Κάτι τέτοιο; Πως όμως θα μπει στο βαρέλι;

Link to comment
Share on other sites

Eδώ θα βρεις όλη τη σειρά της Gardena.. http://www.gardena.com.

Κάποια απ όλα θα σου κάνει, αλλά δεν εννοούσα αυτά όταν σου έλεγα για ποτιστικά συστήματα.

Υπάρχουν κάποια που είναι για επαγγελματικά συστήματα... πχ για αγρότες, που υπάρχουν άπειρες λύσεις και επιλογές.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...