Jump to content

πολυ οξυγωνο απο skimmer!


Recommended Posts

παιδια το skimmer βγαζει πολυ οξυγονο!για πειτε τι να κανω.εχει κ κατι στρογγυλα στις εξοδους τους που γυρνανε αλλα δεν ξερω τι κανουν.

Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

παιδια το skimmer βγαζει πολυ οξυγονο!για πειτε τι να κανω.εχει κ κατι στρογγυλα στις εξοδους τους που γυρνανε αλλα δεν ξερω τι κανουν.

1507[/snapback]

Αυτα τα στρογγυλα ειναι ουσιαστικα οι "βανες" που περιοριζουν τη ροη νερου αμα θες απο την εξοδο με σκοπο να ανεβει η σταθμη στο σκιμμερ και να αποβαλει περισσοτερο "ζουμακι"... :rolleyes:

Οσο για τον αερα που λες οτι βγαζει, πρεπει πρωτα να μου πεις τι ροη εχεις στην τροφοδοσια του σκιμμερ απο θεμα νερου. Ισως ετσι μπορω να βοηθησω καλυτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα στρογγυλα ειναι ουσιαστικα οι "βανες" που περιοριζουν τη ροη νερου αμα θες απο την εξοδο με σκοπο να ανεβει η σταθμη στο σκιμμερ και να αποβαλει περισσοτερο "ζουμακι"... :rolleyes:

Οσο για τον αερα που λες οτι βγαζει, πρεπει πρωτα να μου πεις τι ροη εχεις στην τροφοδοσια του σκιμμερ απο θεμα νερου. Ισως ετσι μπορω να βοηθησω καλυτερα.  :)

1594[/snapback]

eheim 1260.περιπου 2500λ/ω.

Link to comment
Share on other sites

eheim 1260.περιπου 2500λ/ω.

1638[/snapback]

Επειδη στο προσφατο παρελθον ειχα αυτο το σκιμμερ, δεν ειχα αντιμετωπισει κατι παρομοιο με αυτο που αναφερεις. Τωρα βεβαια με αυτο το set-up που εχεις εσυ, θα μπορεση να σε βοηθηση ο Ταν - Θανασης ο οποιος εχει το ιδιο στησιμο με εσενα. Αλλα απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω δεν εχει τετοιο προβλημα. Ολα πανε ρολοι.

Ομως μηπως καποια ρυθμιση ειναι λαθος? Μηπως το νερο απο το σκιμμερ "πεφτει" στο sump αντι να ρεει ηρεμα, και απο την αναταραξη εχεις προβλημα ουτως η αλλως? Μια φωτο εαν ειναι ευκολο, σιγουρα θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο προσφατο παρελθον ειχα αυτο το σκιμμερ, δεν ειχα αντιμετωπισει κατι παρομοιο με αυτο που αναφερεις. Τωρα βεβαια με αυτο το set-up που εχεις εσυ, θα μπορεση να σε βοηθηση ο Ταν - Θανασης ο οποιος εχει το ιδιο στησιμο με εσενα. Αλλα απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω δεν εχει τετοιο προβλημα. Ολα πανε ρολοι.

Ομως μηπως καποια ρυθμιση ειναι λαθος? Μηπως το νερο απο το σκιμμερ "πεφτει" στο sump αντι να ρεει ηρεμα, και απο την αναταραξη εχεις προβλημα ουτως η αλλως? Μια φωτο εαν ειναι ευκολο, σιγουρα θα βοηθουσε.

1696[/snapback]

λοιπον το ενυδρειο ειχε ειδη αρκετο οξυγονο.καταλαβαινεις μαζι με το skimmer τι γινεται...απο την αλλη ομως να σου πω οτι το νερο πεφτει στο sump απο το skimmer...

Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...