Jump to content

Αγορές για υφάλμυρο


kotsel

Recommended Posts

Καλημέρα. Διαβάζω εδώ και κάποια ώρα άρθρα όσον αφορούν το υφάλμυρο ενυδρείο. Εάν το επιχειρήσω θα βάλω ή 1o setup: figure eight puffers, scats, Bumble Bee Gobies ή 2o setup: mollies, Orange Chromides, Knight Gobies. Το ερώτημά μου είναι το εξής απλό: βρίσκονται εύκολα αυτά τα είδη για αγορά?? Εσείς από που ψωνίζετε για το υφάλμυρό σας? Είναι ακριβά αυτά τα είδη? Κάτι άλλο που θα πρέπει να γνωρίζω για το διάκοσμο???

Καταλαβαίνω ότι αυτά που ρωτάω είναι πολλά, αλλά δεν γνωρίζω τπτ γαι αυτό το είδος ενυδρείου και δεν βρήκα και πολλά πράγματα γύρω από το θέμα. Επίσης θα ήθελα να παραθέσω μια παρατήρησή μου: δεν είναι πολλοί αυτοί που ασχολούνται με brakish tanks απ'όσο κρίνω από τον αριθμό των δημοσιεύσεων. Γιατί? Μήπως είναι δύσκολο σαν εγχείρημα ή μήπως δεν υπάρχουν πολλά καταστήματα που να καλύπτουν τις ανάγκες ενός τέτοιου ενυδρείου.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέτων για τις απαντήσεις...

Συγγνώμη εάν κούρασα... :thumbup:

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα διάλεγα το πρώτο setup, λόγω της προτίμησής μου στα πάφερ. Για το υφάλμυρο δε χρειάζεσαι κάποιο ιδιαίτερο εξοπλισμό. Αρκεί τα φίλτρα σου και ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου να είναι salt proof. Χρειάζεσαι βέβαια οπωσδήποτε ένα ρεφρακτόμετρο για να μετράς την αλατότητα. Σαν δυσκολία δε θα έλεγα ότι είναι πολύ υψηλή. Απαιτεί λίγη μεγαλύτερη προσοχή απο ένα γλυκό ενυδρείο, αλλά τα υφάλμυρα ψάρια είναι σε γενικές γραμμές πολύ ευπροσάρμοστα σε αλλαγές του περιβάλλοντός τους (π.χ. αλατότητα).

Νομίζω ότι ο λόγος που ασχολείται λιγότερος κόσμος με τα υφάλμυρα ενυδρεία είναι ότι σε περιορίζουν αρκετά στα είδη ψαριών που μπορείς να φιλοξενήσεις - σε σχέση με το γλυκό ή με το θαλασσινό ενυδρείο. Επίσης δεν υπάρχουν πολλά φυτά που να αντέχουν το αλάτι, και αυτά αντέχουν πολύ μικρές αλατότητες, δημιουργόντας πρόβλημα στο set up. Νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος απλά προτιμά να πάει κατευθείαν σε θαλασσινό όταν αποφασίσει να μπλέξει με το αλάτι.

Προσωπικά έχω ένα 80άρι υφάλμυρο (αλατότητα 1.006) με πάφερ, το οποίο σκοπεύω σταδιακά - και σε βάθος 1-2 χρόνων- να το μετατρέψω σε θαλασσινό.

Έγινε επεξεργασία - Torm
Link to comment
Share on other sites

Nίκο, μια και συζητάμε για υφάλμυρο... έχω ένα ενυδρειάκι καθαρά 30 λτ. Θα μπορούσα να φιλοξενήσω εκεί 1 pufferακι? Αν ναι, τι είδος παίζει για τόσα λίτρα ώστε να είναι άνετο? Πρέπει να ναι μόνο του ή μπορώ να έχω και κάποιο άλλο είδος μέσα (εννοείται μικρό) ή και 2 pufferάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Nίκο, μια και συζητάμε για υφάλμυρο... έχω ένα ενυδρειάκι καθαρά 30 λτ. Θα μπορούσα να φιλοξενήσω εκεί 1 pufferακι? Αν ναι, τι είδος παίζει για τόσα λίτρα ώστε να είναι άνετο? Πρέπει να ναι μόνο του ή μπορώ να έχω και κάποιο άλλο είδος μέσα (εννοείται μικρό) ή και 2 pufferάκια :D

Μπορείς να το κάνεις ένα υπέροχο φυτεμένο με Dwarf Puffer (Carinotetraodon travancoricus) τα οποία είναι φανταστικά!!!

Δές ΕΔΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Thanx!!! πλάκα θα χει να ξεκινήσω και κάτι τέτοιο... Βρίσκει κανείς γενικότερα εύκολα στα μαγαζιά Puffers?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πολύ ωραία ψάρια.Παλαιότερα είχα φιλοξενήσει 5 ¨ξαδέρφια¨ τους ,τα Carinotetraodon lorted(t)i σε 60 λίτρα.Τα πήγαιναν μια χαρά, μέχρι το σεισμό.Δεν ξέρω για τα travancoricus , αλλά τα lorteti ήταν πολύ στο τσίμπιμα, γεγονός βέβαια που δεν πείραζε κανένα τους ιδιαίτερα.

Να σημειώσω όμως, πως αυτά είναι freshwater και όχι brackish-water puffers.

Γειά και χαρά

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια σε ενα υφαλμυρο ενυδρειο χρειαζομαστε skimmer ή δεν ειναι απαραιτητη η χρηση του??

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια σε ενα υφαλμυρο ενυδρειο χρειαζομαστε skimmer ή δεν ειναι απαραιτητη η χρηση του??

Σε χαμηλές αλατοτητες δεν έχει εφαρμογή. Αν μιλάμε όμως για υφάλμυρο ενυδρείο με αλατοτητα 1.014+ τότε θα βοηθήσει αρκετά το σύστημα σου. :D

Αλήθεια πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο που σκοπεύεις να μετατρέψεις σε υφάλμυρο?

Link to comment
Share on other sites

Nίκο, μια και συζητάμε για υφάλμυρο... έχω ένα ενυδρειάκι καθαρά 30 λτ. Θα μπορούσα να φιλοξενήσω εκεί 1 pufferακι? Αν ναι, τι είδος παίζει για τόσα λίτρα ώστε να είναι άνετο? Πρέπει να ναι μόνο του ή μπορώ να έχω και κάποιο άλλο είδος μέσα (εννοείται μικρό) ή και 2 pufferάκια :D

Γιάννη σε αυτά τα λιτρα μόνο Carinotetraodon travancoricus. Μικρά είναι μόνο στο μάτι γιατί κατά τα άλλα τσιμπάνε σα διάολοι. Δύσκολα θα βάλεις κάτι άλλο μαζί τους, ειδικά σε αυτά τα λίτρα.

Μπορείς αντί για τα χαριτωμένα διαολάκια να βάλεις ένα miurus ή ένα suvatti. Αλλά αυτά είναι αφενός δύσκολο να βρεθούν και αφετέρου απαιτούν ειδική μεταχείριση, γεγονός που δε τα κάνει τόσο ελκυστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχω ξετρελαθει με τα puffer!!!!απλα δεν ξερω τιποτα για τον εξοπλισμο ποθ θα χρειαστω!!!

χρειαζομαι ασ πουμε skimer?ποσο κοστιζουν τα μηχανηματα?τι θα χρειστω???sorry για τις

πολλες ερωτισεις

το ειδα το link θαναση και ειναι ακριβωσ αυτο που θελω!!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...