Jump to content

3 προσπαθεια ενυδρειου


kristina

Recommended Posts

:thumbup: Για πειτε μου πως σας φαινετε τωρα το ενυδρειο μου???

Οπως βλεπεται συνεχεια προσπαθω να το κανω καλυτερο,

για να ειναι πιο ευτυχισμενα τα ψαρακια μου!!!!! ;)

post-1907-1159388380_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απο ότι έχω παρακολουθήσει έχεις χαλάσει ένα σκασμό χρήματα!

Να ξέρεις οτι με όλα αυτά που έχεις πάρει είασι καλυμένη σε

αρκετούς τομείς! Απλά τώρα υπομονή να δέσει το ενυδρείο και

να αποκτήσει μια σταθερότητα!

Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Όλο και καλύτερο γίνεται το ενυδρείο σου kristina! Μπράβο!

Δεν μπορώ να το φανταστώ στην 15η προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα είναι πολύ πιο φυσικό και όμορφο από πριν αλλα.....

μεταξύ μας το background με τον τετραγωνοπαντελονή πάλι

δεν ταιριάζει ;)

Γιατί δεν βάζεις ένα μαύρο ή ένα πρασινο με φυτά;;;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το αποτελεσμα ειναι καλητερο τωρα ... :thumbup: αλλα μιας και οντως το παλευεις πολυ και δειχνεις μεγαλο ενδιαφερον για το hobby και αγαπη γιαυτο να σου προτεινω τα εξης ...

Κανε αλλη μια προσπαθεια και ακολουθησε τα παρακατω που ειναι καθαρα γνωμη μου και γουστο μου ...

Θα σου ελεγα να αγορασεις λεπτο χαλικι φυσικο (οχι χρωματιστο) και να το στρωσεις σε υψος περιπου 5 με 6 εκατοστα ... επισης να βγαλεις και τον BOB απο background και να βαλεις ενα μαυρο φοντο ή ενα φοντο με φυτα οπως σου προτεινε και η asoromani ....

Απο κει και περα ειναι θεμα χρονου να αρχιζεις να τοποθετεις τα φυτα που σου αρεσουνε και σιγα σιγα να καμαρωνεις για το εγχειριμα σου ...

Προσωπικα περιμενω με αγωνια την 4η σου προσπαθεια ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βελτιώνεσαι, μπράβο ;)

Τώρα βέβαια ισχύουν αυτά που σου είχα πει και στις προηγούμενες προσπάθειές σου...

Το πράσινο χαλίκι και οι χάντρες πρέπει να φύγουν και να μπεί φυσικό,

το background πρέπει να αλλάξει. Κατά τη γνώμη μου το μαύρο χαρτόνι είναι με διαφορά το καλύτερο.

Τέλος πρόσπάθησε να μην το κάνεις τόσο συμμετρικό δηλαδή ένα φυτό αριστερά, ένα δεξιά και την καρύδα στη μέση. Βάλτα λίγο πιο άτακτα, πιο φυσικά.

Και μια ερώτηση, το ξύλο με την ανούμπια επιπλέει?? :thumbup::thumbup::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση, το ξύλο με την ανούμπια επιπλέει?? :thumbup::thumbup::wacko:

Ειναι απο αυτα που πουλανε με βεντουζα που κολαει στο τζαμι ... ;)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::wacko:

Σχεση εχει οτι πας προς το καλυτερο,και αυτο ειναι καλο. ;)

Link to comment
Share on other sites

χριστινα αν και προσωπικα δεν εχω δει τισ προηγουμενες προσπαθειες σου,εντουτοις και αυτο το ποτελεσμα που ωλεπω δεν ειναι κακο.θα συμφωνησω με τις αποψεις των ανωτερω για αλλαγη στο φοντο και στο χαλικι..καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααααα

ευχαριστω για τα καλα σας λογια. !!!

Ναι το φυτο ειναι με βεντουζα. Καλα το φοντο το αλλαζω οποτε θελω δεν υπαρχει προβλημα θα παρω και φυσικο χαλικι αλλα φυτα κανει να παρω κιαλλα??

η θα μπουκωσει ας πουμε το ενυδρειο??

Δηλαδη για να καταλαβετε ποσο πολυ μου αρεσει αυτο που κανω οτι λεφτα εχω στα χερια μου πηγαινω και αγοραζω πραγματακια για το ενυδρειο... βιταμινες, αλλες τροφες, πηρα ταιστρα κ αλλο φυτο μπορει να παρω κτλ δεν με νοιαζει τιποτα αλλο!

ΑΑΑΑ να ρωτησω τωρα που εχω πολλα φυτα πειραζει να μην εχω συνεχεια ανοιχτει την αεροαντλια??

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα εχω 8 ψαρακια συνολικα 3 βυθου ενα που μοιζει σαν χελι και αλλα 4 που κολυμπανε στο κεντρο μπορω να παρω κιαλλα?

επισης μπορω να βγαζω το σφουγγαρακι απ το φιλτρο κ να το πλενω? για το ανοιξα σημερα κ ειχε γεμισει βρωμιτσες....κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααααα

ευχαριστω για τα καλα σας λογια. !!!

Ναι το φυτο ειναι με βεντουζα. Καλα το φοντο το αλλαζω οποτε θελω δεν υπαρχει προβλημα θα παρω και φυσικο χαλικι αλλα φυτα κανει να παρω κιαλλα??

η θα μπουκωσει ας πουμε το ενυδρειο??

Δηλαδη για να καταλαβετε ποσο πολυ μου αρεσει αυτο που κανω οτι λεφτα εχω στα χερια μου πηγαινω και αγοραζω πραγματακια για το ενυδρειο... βιταμινες, αλλες τροφες, πηρα ταιστρα κ αλλο φυτο μπορει να παρω κτλ δεν με νοιαζει τιποτα αλλο!

ΑΑΑΑ να ρωτησω τωρα που εχω πολλα φυτα πειραζει να μην εχω συνεχεια ανοιχτει την αεροαντλια??

Φυσικα κανει να παρεις και αλλα φυτα ... θα δειξει πολυ πιο ομορφο το ενυδρειο σου και θα το εκτιμησουν και τα ψαρακια σου . Το ενυδρειο δε "μπουκωνει" μη το φοβασε ...

Την αεραντλια αν θες να την λειτουργεις μπορεισ το βραδυ που θα κλεινεις τα φωτα του ενυδρειου σου ... και αυτο βεβαια σχετικο ειναι ....

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα εχω 8 ψαρακια συνολικα 3 βυθου ενα που μοιζει σαν χελι και αλλα 4 που κολυμπανε στο κεντρο μπορω να παρω κιαλλα?

επισης μπορω να βγαζω το σφουγγαρακι απ το φιλτρο κ να το πλενω? για το ανοιξα σημερα κ ειχε γεμισει βρωμιτσες....κτλ

μηπως θυμασαι τ ονοματα απο τα ψαρακια σου? καλημερα :D

Link to comment
Share on other sites

Ramirezi 1 αρσενικο και 3-4 θυληκα

Link to comment
Share on other sites

Ramirezi 1 αρσενικο και 3-4 θυληκα

???????????

Link to comment
Share on other sites

???????????

Ειπα κατι που δεν εγινε κατανοητο?Η απαντηση ηταν στην ερωτηση της Χριστινα αν μπορει να βαλει αλλα ψαρακια στο ενυδρειο της.Μια προταση ηταν και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα κατι που δεν εγινε κατανοητο?Η απαντηση ηταν στην ερωτηση της Χριστινα αν μπορει να βαλει αλλα ψαρακια στο ενυδρειο της.Μια προταση ηταν και αυτη.

Ουπς ναι δε καταλαβα καλα ... :D

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα εχω 8 ψαρακια συνολικα 3 βυθου ενα που μοιζει σαν χελι και αλλα 4 που κολυμπανε στο κεντρο μπορω να παρω κιαλλα?

επισης μπορω να βγαζω το σφουγγαρακι απ το φιλτρο κ να το πλενω? για το ανοιξα σημερα κ ειχε γεμισει βρωμιτσες....κτλ

Δεν θα σου πρότεινα να βάλεις ακόμα άλλα ψάρια!

Περίμενε να σταθεροποιηθούν οι τιμές σου και να μελετήσεις λίγο τη υπάρχουσα σύνθεση!

Τα σφουγγάρια σου θα τα πλένεις μόνο με νερό ενυδρείου και όποτε μπουκώνουν όχι συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

??? Mονο με νερο ενυδρειου?? Τι δηλαδη θα βουταω το σφουγγαρι μες στο ενυδρειο κ μεσα θα το ξεπλενω???

για τα ψαρακια εχω ενα silver ena molly ena γλυφτη ενα γατοψαρο ενα που μοιαζει σαν χελι ενα κλοουν κ 2 αλμπινο. αυτααααα :D

μπορει να μου δειξει καποιος μια φωτο να δω τι ψαρι ειναι αυτο το ramirezi

Link to comment
Share on other sites

??? Mονο με νερο ενυδρειου?? Τι δηλαδη θα βουταω το σφουγγαρι μες στο ενυδρειο κ μεσα θα το ξεπλενω???

για τα ψαρακια εχω ενα silver ena molly ena γλυφτη ενα γατοψαρο ενα που μοιαζει σαν χελι ενα κλοουν κ 2 αλμπινο. αυτααααα :D

μπορει να μου δειξει καποιος μια φωτο να δω τι ψαρι ειναι αυτο το ramirezi

θα γεμιζεις ενα κουβα με νερο του ενυδρειου,και εκει μεσα θα ξεπλενεις-καθαριζεις τα φιλτρα σου.....οσο για το ραμιρεζι δες ... :thumbup:εδω Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου δειξει καποιος μια φωτο να δω τι ψαρι ειναι αυτο το ramirezi

Χριστίνα μπορείς να δείς το Ψάρι και τα χαρακτηριστικά του στο Fish Index του Aquazone.

Fish & Plant Index : http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant

Ramirezi: http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=158

Link to comment
Share on other sites

ok mallon δεν θα παρω αλλα..... τα λεμε συντομα bye!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις αλλαγές νερού να κρατάς 1-2 μπουκάλια νερό από το ενυδρείο σου γι'αυτές τις χρήσεις (ξέπλυμα σφουγγαριού και ξέπλυμα μακαρονιού). Έχουμε το ίδιο ενυδρείο και σε πληροφορώ πως θα αργήσει λίγο η ώρα που θα μπουκώσει το σφουγγάρι.. Θα το καταλάβεις γιατί θα πέσει η απόδοση του φίλτρου.

Όσον αφορά το ξέπλυμα του σφουγγαριου: απαλό στίψιμο σε τρεχούμενο νερό του ενυδρείου σου -μέχρι να φύγουν τα πολλά-πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...