Jump to content

3 προσπαθεια ενυδρειου


kristina

Recommended Posts

:angry2::angry2::thumbup::D:angry2: 'ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ειλικρινα δεν ξερω τι εκανα..... σημερα το πρωι βρηκα το ενα ψαρακι μου νεκρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενα μηνα εκλεισα σημερα που εχω παρει το ενυδρειο κ κιολας μου ψοφανε!!!!!!!!!!!!!!!!

Να σΑς πω τι εκανα απο χτες που ολα φαινοντουσαν φυσιολογικα... το βραδυ εκλεισα το φως κ την αεοροαντλια παντα την κλεινω το βραδυ γιατι κανει θορυβο.... ο πατερας μου μου ειπε οτι ψοφησε γιατι την ειχα κλειστει κ δεν μπορουσαν να ανασανουν!! Το πρωι που τα κοιταξα ειδα το ενα απο τα 2 που εχω ηταν πεσμενο κατωωωω πεθαμενοοοοο σνιφφ κ παρατηρησα οτι τα υπολοιπα ψαρακια ανοιγαν το στοματους συνεχεια κ πολυ με δυσκολια μου φαινοτανε κ λεω λες.... να μην ειχαν αερα?? αφου εχω τα φυτα... επισης εδω κ λιγες μερες εβλεπα αυτα ψαρακια να χτυπιουνται το ενα εσπρωχνε το αλλο λεω σιγα ιδιο ειδος ειναι αποκλειεται να μαλωνουν θα παιζουν ελεγα αν κ δεν ξερω αν ηταν αρσενικο η θυληκο η θεια μου που εχει ψαρια κ ξερει ειπε οτι μαλλον ηταν κ τα 2 αρσενικα γιαυτο το ενα χτυπαγε το αλλο το πιο μικροσομο πεθανε δεν ξερο αφου ειναι απο το ιδιο ειδος...

τη θερμοκρασια την ειχω εδω κ καιρο 28 βαθμους μηπως ηταν απο αυτο???? Μηπως ηταν το φαρμακο για τα παρασιτα που εριξα???? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ Μ@Λ@Κ@Α ΕΚΑΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :thumbup:

Δεν ξερω τι να υποθεσω....... Βοηθηστεμε πειτε τι νομιζεται???

post-1907-1159521069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:angry2::angry2::thumbup::D:angry2: 'ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ειλικρινα δεν ξερω τι εκανα..... σημερα το πρωι βρηκα το ενα ψαρακι μου νεκρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενα μηνα εκλεισα σημερα που εχω παρει το ενυδρειο κ κιολας μου ψοφανε!!!!!!!!!!!!!!!!

Να σΑς πω τι εκανα απο χτες που ολα φαινοντουσαν φυσιολογικα... το βραδυ εκλεισα το φως κ την αεοροαντλια παντα την κλεινω το βραδυ γιατι κανει θορυβο.... ο πατερας μου μου ειπε οτι ψοφησε γιατι την ειχα κλειστει κ δεν μπορουσαν να ανασανουν!! Το πρωι που τα κοιταξα ειδα το ενα απο τα 2 που εχω ηταν πεσμενο κατωωωω πεθαμενοοοοο σνιφφ κ παρατηρησα οτι τα υπολοιπα ψαρακια ανοιγαν το στοματους συνεχεια κ πολυ με δυσκολια μου φαινοτανε κ λεω λες.... να μην ειχαν αερα?? αφου εχω τα φυτα... επισης εδω κ λιγες μερες εβλεπα αυτα ψαρακια να χτυπιουνται το ενα εσπρωχνε το αλλο λεω σιγα ιδιο ειδος ειναι αποκλειεται να μαλωνουν θα παιζουν ελεγα αν κ δεν ξερω αν ηταν αρσενικο η θυληκο η θεια μου που εχει ψαρια κ ξερει ειπε οτι μαλλον ηταν κ τα 2 αρσενικα γιαυτο το ενα χτυπαγε το αλλο το πιο μικροσομο πεθανε δεν ξερο αφου ειναι απο το ιδιο ειδος...

τη θερμοκρασια την ειχω εδω κ καιρο 28 βαθμους μηπως ηταν απο αυτο???? Μηπως ηταν το φαρμακο για τα παρασιτα που εριξα???? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ Μ@Λ@Κ@Α ΕΚΑΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :thumbup:

Δεν ξερω τι να υποθεσω....... Βοηθηστεμε πειτε τι νομιζεται???

Καταρχας Χριστινα αν ειναι να αναψουμε αεραντλια την αναβουμε το βραδυ και οχι το βραδυ να τη κλεινουμε :angry2::angry2::angry2:

Το βραδυ τα φυτα δε φωτοσυνθετουν λογο μη υπαρξης φωτος και τραβανε και αυτα οξυγονο με αποτελεσμα να μη φτανει για τα ψαρακια σου και να εχεις τετοια αποτελεσματα ... (δεν εχεις ακουσει που λενε οτι στο δωματιο που κοιμομαστε να μην εχουμε παρα παρα πολλα φυτα μεσα γιατι μπορουμε να παθουμε και μεις το ιδιο το βραδυ που κοιμομαστε ? ) αυτο δε παει να πει ομως οτι σιγουρα το ψαρακι ψοφησε απο αυτο ....

Παντως καπιοια εμφανη σημαδια απο τσακωμους απο τη φωτο εγω δε βλεπω ...

Link to comment
Share on other sites

ti δηλαδη ψοφησε λογο οξυγονου??????????

δεν μπορουνε να ανεβαινουνε ψηλα κ να περνουνε οξυγονο?????

Καλα που μου το ειπες να μην παρω αλλα φυτα αφου τρωνε το οξυγονο!!

Το ηξερα βεβαια αυτο αλλα οχι με 3 φυτακια που εχω να μου ψοφηση το ψαρι!!

ξερεις τοτε καποια καλη μαρκα αεροανλια που να μην κανει θορυβο??

η ολες κανουν πολυ θορυβο??

Δηλαδη αποκλειεται να ψοφησε αν μαλωνανε κ ηταν κ τα δυο αρσενικα ε???

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια μας πεθαίνουν για πολλούς και διαφορετικούς λόγους (συνήθως υπάρχει συνδυασμός αυτών) και η πρώτη συνέπεια είναι η αποδυνάμωση του ανοσοποιητικού τους συστήματος εξαιτίας των συνθηκών που επικρατούν στο ενυδρείο!

Θα να μπορέσεις να καταλάβεις τις αιτίες θα πρέπει να έχεις μια πολύ καλή κατανόηση των συνθηκών που επικρατούν στο ενυδρείο σου !

Μπορείς να μου περιγράψεις τι είναι αυτά τα μαύρα στίγματα που φαίνονται στην φωτογραφία σου κάτω από το ψαράκι;

Μήπως είναι περιττώματα;

Μήπως το ψαράκι ήταν λίγο πρησμένο στην κοιλιακή χώρα;

Εγώ που τα έχω σχεδόν ένα χρόνο μπορώ να σου πω ότι είναι αρκετά ανθεκτικό είδος και γενικά δεν παρουσιάζει επιθετική συμπεριφορά ούτε μεταξύ τους, ούτε με τα άλλα είδη!

Είναι πάντως νευρικά και οι κινήσεις τους μπορεί να αγχώνουν τα υπόλοιπα είδη!

Κάνε μετρήσεις στο νερό σου και πες μας τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλα που μου το ειπες να μην παρω αλλα φυτα αφου τρωνε το οξυγονο!!

Αυτο ακριβως ειπα αυτο ειναι σιγουρο ... να φανταστεις και γω μονο το 70% του ενυδρειου μου εχει φυτα ... :D

ξερεις τοτε καποια καλη μαρκα αεροανλια που να μην κανει θορυβο??

η ολες κανουν πολυ θορυβο??

Εγω χρησιμοποιω της sera και ειναι απολυτος αθορυβη ....

Δηλαδη αποκλειεται να ψοφησε αν μαλωνανε κ ηταν κ τα δυο αρσενικα ε???

Μπορει ...

Link to comment
Share on other sites

περιττωματα ηταν. λοιπον pH=7,0

N02=0,5

N03=1O

KH=7

GH=3

ΕΓΩ ΤΗ κανω να συνεχισω τη θεραπεια για τα παρασιτα αν κ εχουν φυγει απο ολα!

δεν πιστευω να πεθανε λογο του φαρμακου??

μηπως πεθανε επειδη ριχνω πολυ τροφη??

Link to comment
Share on other sites

περιττωματα ηταν. λοιπον pH=7,0

N02=0,5

N03=1O

KH=7

GH=3

ΕΓΩ ΤΗ κανω να συνεχισω τη θεραπεια για τα παρασιτα αν κ εχουν φυγει απο ολα!

δεν πιστευω να πεθανε λογο του φαρμακου??

μηπως πεθανε επειδη ριχνω πολυ τροφη??

ΝH3-4;

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3 ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΝΗ4 ΕΙΝΑΙ 0

ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΣΩΣΤΑ ΤΩΡΑ ΤΟ 0 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ?

Link to comment
Share on other sites

η τιμη τουΝΗ3-ΝΗ4 ειναι σωστη

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι ήταν πρησμένο;

Πιθανόν να αποδυναμώθηκε το ανοσοποιητικό σύστημα του ψαριού από την ύπαρξη ΝΟ2 και να έγινε ευάλωτο στα βακτήρια (μια εκδοχή)!

Τα άλλα πώς είναι; Πρησμένα & με περιττώματα να κρέμονται συνέχεια;

Το ΝΗ3-4 είναι το ίδιο τεστ (τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω να υπάρχουν δυο)!

Μου κάνει εντύπωση που έχεις ΝΟ2!

Σου προτείνω μια αλλαγή νερού και μετρήσεις μέχρι να έχεις σταθερά ΝΟ2=0 & ΝΗ3-4=0!

Αν σου ανεβαίνουν κάνε αλλαγές!

Παράλληλα, θα σου πρότεινα να βάζεις κάποια ενεργά βακτήρια μετά τις αλλαγές νερού και κάθε δύο μέρες μέχρι να στρώσει σωστά το φίλτρο σου!

Άλλα ψάρια δεν βάζεις μέχρι να δεις τι γίνεται!

Και μετρήσεις συχνά!!!

Link to comment
Share on other sites

κανενα δεν ειναι πρησμενο και σε κανενα δεν κρεμονται περιττωματα μια χαρα ειναι αυριο θα κανω αλλαγη νερου το 50% γιατι εριξα το φαρμακο αν θυμασαι κ θα βαλω 15μλ βακτηριδια κ 15μλ αντιχλωριο ενταξει?? Μην ανυσηχεις δεν βαζω αλλα ψαρια θα δω πως θα πανε αυτα κ μετα απο κανα μηνα αν παρω..

ευχαριστω παντως ψιλοαπογοητευτικα παντως! εσενα σου εχει ψοφηση κανενα ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα όποιος σου πει πως δεν έχει χάσει κάνένα ψάρι

ποτέ κατ' εμέ είναι μέγας ψεύτης.

Το θέμα είναι να προσπαθούμε όσο το δυνατό περισσότερο

να μην έχουμε απώλεις, κάνοντας σωστά βήματα από την

αρχή του ενυδρείου μας και φυσικά πολύ καλό στρώσιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα όποιος σου πει πως δεν έχει χάσει κάνένα ψάρι

ποτέ κατ' εμέ είναι μέγας ψεύτης.

Συμφωνω δεν υπαρχει κανενας που να ασχολειται με αυτο το hobby καιρο και να μην εχει χασει εστω και ενα ψαρι.Αυτο που πρεπει ειναι να προσπαθουμε να τους δινουμε οσο πιο κοντινες συνθηκες σε αυτες που θελουν και να περιοριζουμε τους θανατους στο ελαχιστο.Το οτι στεναχωρηθηκες ειναι απολυτα λογικο αλλα μην απογοητευεσαι αλλα να πισμωνεις και να λες τι εφταιξε να το ψαξεις και να αποφυγεις εναν επομενο

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα , ΟΛΟΙ εχουμε χάσει ψάρια. πχ εγώ είχα έναν ξιφοφόρο μαζί με άλλα ζωοτόκα για κανά 2 μήνες. φαινόταν απολύτως φυσιολογικός. έανα ωραίο πρωινό τον βρήκα τέζα χωρίς κανέναν εμφανή λόγο.

Το ενυδρείο μου είχε τότε ήδη κλείσει 4-5 μήνες λειτουργίας, με 2 φίλτρα που αντιστοιχούσαν τότε σε ενυδρείο 400-500 λίτρων ενώ είχα μόνο 120. Συνεχείς μετρήσεις, σταθερές συνθήκες και όμως το ψαράκι πάει.

Και μία συμβουλή:

Ποτέ κανένα ψαράκι δεν έχει ψωφήσει από το λίγο φαγητό, ενώ πολλά έχουν ψωφήσει από το πολύ ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥς!!!

Ξερετε τη παρατηρησα? Ειχα παρει 2 ψαρακια το ενα ψοφησε σας εδειξα κ φωτο κ το αλλο ειναι μια χαρα. Εγω νομιζω οτι το σκοτωσε αυτο το ιδιο που μου εχει μεινει κ νομιζω οτι ηταν κ τα 2 αρσενικα γιαυτο.

Επισης παρατηρω κ χτες κ σημερα οτι σαν να επιτιθεται στα αλλα ψαρακια που εχω αν κ ολα ημιαγρια αυτο φερεται σαν αγριο ειναι το μονο που ας πουμε εχει τοσο ζωντανια κ συνεχεια ΄σκουνταει΄ τα υπολοιπα!

σκεφτηκα να το παω πισω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τα έχω σχεδόν ένα χρόνο μπορώ να σου πω ότι είναι αρκετά ανθεκτικό είδος και γενικά δεν παρουσιάζει επιθετική συμπεριφορά, ούτε μεταξύ τους, ούτε με τα άλλα είδη!

Είναι πάντως νευρικά και οι κινήσεις τους μπορεί να αγχώνουν τα υπόλοιπα είδη!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Καλο μηνα σε ολους!!!!!!!!!!!!!!!!! :thumbup:

Παντως απο το οξυγονο δεν θα πεθανε γιατι τα αφησα κ χτες κ σημερα και κανενα αλλο δεν επαθε τιποτα!!!

Δεν μπορω να καταλαβω...... Γενικα τα ψαρια ζουνε πολυ? Τυχαινει κ πεθαινουν χωρις λογο δηλαδη? :D

Link to comment
Share on other sites

ΣΥνηθως υπαρχει λογος.νερο-στρες-αψιμαχιες -κακη προσαρμογη στο νερο του ενυδρειουειναι μερικες αιτιες.Βεβαια μπορει να τυχει να ψοφισει χωρις λογο αλλα αυτο ειναι σπανιο.ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς λόγο δεν πεθαίνει κανένας ζωντανός οργανισμός!

Απλά δεν είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε τις πολύπλοκες διαδικασίες που επιτελούνται μέσα σε ένα ενυδρείο και να κατανοήσουμε τους λόγους που οδήγησαν το ψάρι σου στο θάνατο!

Δυστυχώς, για να έχεις μια πλήρη εικόνα θα πρέπει να έχεις επιστημονικό εξοπλισμό και την αντίστοιχη κατάρτιση!

Γι’ αυτό προσπαθούμε με τα λίγα μέσα / γνώσεις που διαθέτουμε να διατηρούμε τις συνθήκες του ενυδρείου σε λογικά πλαίσια και να ελαχιστοποιούμε τους πιθανούς κινδύνους!

Link to comment
Share on other sites

HELLOOO

ΤΙ κανετε??

Εγω μια χαρα κ τα ψαρακια μου επισης..

Να ρωτησω υπαρχουν ψαρακια που λεγονται δισκοι??Ειναι στρογυλλα κ πολυ ομορφα. Αν ναι καμια φωτο να δω υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε εδω υπαρχει πολυ υλικο .. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=17

Ααα και κατι αλλο αυτα τα ψαρακια δε μπενουν σε 60 λιτρα ...

Έγινε επεξεργασία - dartman
Link to comment
Share on other sites

krimaaaaa ειναι πολυ ομορφα!

Σε ποσα λιτρα μπαινουν?

Ειναι ανθεκτικο ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανεμορφο ψαρι Χρειαζεσαι 200 λιτρα για ενα ζευγαρι-ευπαθεις μψαρι στις τιμες νερου,δεν ταιριαζει με πολλα ειδη.αλλα κατ εμε ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

200 LITRA????????????????????????

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΙ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ 100 ΛΙΤΡΑ Κ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΤΟΣΑ ΛΙΤΡΑ Κ ΠΟΛΥ.... ΒΛΑΚΕΙΕς ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ???

ΚΑΛΑ ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΓΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ..

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι ομορφα ψαρακια οι δισκοι..υπαρχουν ομως τοσα αλλα που ειναι εξισου ομορφα και μπορουν να ζησουν στα λιτρα που εχεις!!!μην ανησυχεις,εχεις πολλες επιλογες να κανεις :D

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...