Jump to content

3 προσπαθεια ενυδρειου


kristina

Recommended Posts

εμενα μου εχουν πει οτι το βραδυ πρεπει να την εχω ανοιχτει...

Λοιπον εχω πανικοβληθει πηρα λιπασμα για φυτα εχω ειδη ενα λεπτο στρωμα χαλικιου κατω μου ειπαν να μην το βγαλω κ απο πανω να ριξω το λιπασμα... το εριξα κ ολο το νερο εχει γινει καφε θα φυγει αυτο ε??? Τα ψαρακια μου εχουν τρομακτατηθει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το εριξα κ ολο το νερο εχει γινει καφε θα φυγει αυτο ε??? Τα ψαρακια μου εχουν τρομακτατηθει

Για πές μας και πόσο έριξες??? :D

Link to comment
Share on other sites

mia stalia eida amesvw oti egine poly skoyro to nero k to afhsa

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τινα κανω να κανω αλλαγη νερου?

να βαλω το λιπασμα να βαλω κτα χαλικια κ μετα το νερο?

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟς ΑΝ ΘΑ

ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΥΡΙΛΑ???

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ποιας εταιρειας και ποιο προιον χρησιμοποιησες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα πηγα στο πετυ σιτι σημερα κ αγορασα λιπασμα εκεινος μου ειπε να τα ριξω ετσι μεσα κ τα εριξα κ το νερο μαυρισεεεεεεεεεε.

Τα ψαρια μου θα ψοφησουνε τωρα? Το νερο ειναι μαυρο! Η μητερα μου ειπε οπωσδηποτε να βγαλω τα ψαρια μου κ να τα παω καπου.

Αν τα βαλω σε μια λεκανη για αποψε θα ψοφησουν?

Τι να κανω?????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

JBL AQUABASIS ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

MPOREI KAPOIOS NA MPEI STO TSAT GIA NA MHLHSOYME PIO GRHGORA??

ΔΕΝ θελω να μου ψοφησουννν

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε καλά τις οδηγίες. Μπορεί να μαυρίζει το νερό στην αρχή και μετά να επανέρχεται.

Αν έχεις ρίξει μεγάλη ποσότητα τότε ο ενεργός άνθρακας στο φίλτρο σου θα το καθαρίσει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

ok

ευχαριστω πολυ!!

τρομαξα παρα πολυ στην αρχη αλλα πηρα τηλ στο πετ σοπ κ μου ειπαν οτι σε 3 μερες θα εχει εξαφανιστει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αφου εβλεπα οτι η μαυριλα δεν εφευγε, πηγα στο πετ σοπ στην γειτονια μου που εχει μονο ενυδρεια..

Να μην σας τα πολυλογο αυτη μου ειπε οτι εκανα βλακεια που πηρα το ενυδρειο απο τα καρφουρ και οτι εχουνε χαλια εξοπλισμο.

Κ ετσι μου εδωσε να φιλτρο τεραστιο αφου στο ενυδρειο δεν χωραει καθετος μονο οριζοντιος κ ακριβουτσικο εχει 3 επιπεδα που καθαριζει... Κ σημερα που κοιταξα το νερο ειχε ξεθολωση παρα πολυ!!

Αρα δηλαδη πρεπει να αλλαξω και το θερμομετρο? και την λαμπα που εχει?

Δεν ξερω αν καποιος απο εσας εχει παρει απο το καρφουρ για να μου πει τη εκανε με τον εξοπλισμο...

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλές το παλιό φίλτρο και έβαλες το καινούργιο;

Τα υλικά τα μετάφερες αν άφησες μόνο το καινούργιο;

Link to comment
Share on other sites

MOY ειπε να μην μεταφερω τιποτα γιατην ακριβια μου ειπε να το πεταξω το παλιο.Στο καινουργιο μου εβαλε ανθρακα αλλα ειναι μεσα σε ενα δυχτι αυτο κ μπλε σφουγγαρι απο κατω. Τη δηλαδη πρεπει να κανω με το παλιο?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα υλικά του παλιού στο καινούργιο!

Τον ανθρακα να τον βγάλεις και να βάλεις μακαρόνι!

Link to comment
Share on other sites

MOY ειπε να μην μεταφερω τιποτα γιατην ακριβια μου ειπε να το πεταξω το παλιο.Στο καινουργιο μου εβαλε ανθρακα αλλα ειναι μεσα σε ενα δυχτι αυτο κ μπλε σφουγγαρι απο κατω. Τη δηλαδη πρεπει να κανω με το παλιο?

:thumbup::D

Πολύ πιθανό με την καταστροφή των βακτηριδίων να έχεις προβλήματα με τα ψάρια σου!

Είναι σαν να ξαναστρώνεις εάν έκανες τέτοια αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

MOY ειπε να μην μεταφερω τιποτα γιατην ακριβια μου ειπε να το πεταξω το παλιο.Στο καινουργιο μου εβαλε ανθρακα αλλα ειναι μεσα σε ενα δυχτι αυτο κ μπλε σφουγγαρι απο κατω. Τη δηλαδη πρεπει να κανω με το παλιο?

Για τα πανηγύρια. :D Εγώ σου προτείνω να μην ξαναπάς σε αυτό το κατάστημα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μην ακους τα καταστηματα που πας.Καλυτερα να ρωτας εδω πριν απο καθε κινηση σου για να μην εχεις απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

ok

βεβαια με το καινουργιο φιλτρο μου εχει καθαρισει παρα πολυ το νερο.

Αυριο δηλαδη θα ειναι οπως πριν!!

Ωραια περα σατε χτες?

Θα τα πουμεεεεε ευχαριστωωω που με βοηθατε παντως!!

Link to comment
Share on other sites

ok

βεβαια με το καινουργιο φιλτρο μου εχει καθαρισει παρα πολυ το νερο.

Αυριο δηλαδη θα ειναι οπως πριν!!

Ωραια περα σατε χτες?

Θα τα πουμεεεεε ευχαριστωωω που με βοηθατε παντως!!

Μάλλον Kristina δεν έχεις καταλάβει ακόμη κάποια πράγματα. Μπορεί στο μάτι να σου φαίνεται το νέρο καθαρό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κατάλληλο για τα ψάρια σου. Καλό είναι να κάνεις καμιά μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι.Κυρίως την αμμωνία να τσεκάρεις

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον Kristina δεν έχεις καταλάβει ακόμη κάποια πράγματα. Μπορεί στο μάτι να σου φαίνεται το νέρο καθαρό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κατάλληλο για τα ψάρια σου. Καλό είναι να κάνεις καμιά μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι.Κυρίως την αμμωνία να τσεκάρεις

:D

Link to comment
Share on other sites

εκανα ολα τα τεστ κ ολα ειναι μια χαρααα.

Δεν νομιζω να υπαρξει αλλο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλού κακού να ελέγχεις την αμμωνία για μερικές μέρες

Link to comment
Share on other sites

Για τα πανηγύρια. :D Εγώ σου προτείνω να μην ξαναπάς σε αυτό το κατάστημα :thumbup:

Συμφωνώ απόλυτα.

Είναι η καλύτερη συμβουλή που σου έχουμε δώσει μέχρις στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα σου λέμε οτι το καινούργιο σου φίλτρο ΔΕΝ είναι στρωμένο!!! Αν δεν μετέφερες τα υλικά του προηγούμενου φίλτρου τότε πρέπει να ξανακάνεις το ΣΤΡΩΣΙΜΟ! Γι'αυτό τα παιδιά σου λένε να αγοράσεις τεστ αμμωνίας... Είναι κακό για τα ψάρια ένα άστρωτο φίλτρο που σημαίνει απώλειες που όπως φαίνεται δεν θέλεις να έχεις. Θα σου ξαναπώ πως ότι κίνηση θελήσεις να κάνεις ψάξε ή ρώτα. Απ'ότι καταλαβαίνω πας σε ένα κατάστημα και ό,τι σου δώσουν το παίρνεις. Ψάξτο λίγο πρώτα, ενημερώσου και φίλτραρε τις πληροφορίες που σου δίνονται ακόμα και από εδώ μέσα και όποια κρίνεις πιο σωστή, βάσει των γνώσεών σου πάνω στο εκάστοτε θέμα. Μην αγχώνεσαι και ακούς τα πάντα απ'τους πάντες! Με υπομονή, ηρεμία και σύνεση θα πάνε όλα παραπάνω από καλά!!!

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...