Jump to content

kh ph και co2


ikapa

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο με ph 7.3 kh 4 kai gh 7 . Εφτιαξα προσφατα συστημα με φιαλη co2 και controller. ειναι οκ αν κατεβασω το ph σταδιακα σε 6.6 με τη χρηση του co2 η πρεπει να το κατεβασω πρωτα κι αλλο με απιονισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο μεγάλο το GH σε σχέση με το ΚΗ, αν παρόλαυτα είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις σου μπορείς σταδιακά (και πολύ αργά) να κατεβάσεις το pH στην τιμή που θες. Καλό είναι να κάνεις αλλαγές νερού πριν τη μεταβολή. Μπορείς να δεις και εδώ που είναι ο πίνακας μετατροπών με πολλά χρήσιμα πράματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι και με μικρες αλλαγες νερου 20 λιτρα στα 240 το ph πεφτει αποτομα σε 6.2 και μετα απο μια μερα ανεβαινει παλι μεχρι 7.2-7,3 με το co2 το εχω τωρα στο 6.8. Τα τεστ ειναι υγρα της sera δεν εχω λογο να μην τα πιστευω μια και το νερο της βρυσης μου το λενε ph8 kh5 gh15 . Τωρα μετρησα το kh του ενυδρειου και ειναι 3

Έγινε επεξεργασία - ikapa
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που μπορείς να κάνεις για να μην έχεις μεγάλα σκαμπανευάσματα στο pH είναι να ανεβάσεις την ανθρακική σου σκληρότητα στο 4-5. Αυτό μπορεί να γίνει με την προσθήκη διτανθρακικής σόδας που μπορείς να τη βρεις στα σουπερμαρκετ :D

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζοντας το kh 1 με 2 βαθμους λογικα θα μου ανεβει και το ph .Να το κρατησω το ph εκει που θελω με το co2 controller η με αλλαγη με απιονισμενο? διτανθρακική σόδα = μαγειρικη?

Έγινε επεξεργασία - ikapa
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζοντας το kh 1 με 2 βαθμους λογικα θα μου ανεβει και το ph .Να το κρατησω το ph εκει που θελω με το co2 controller η με αλλαγη με απιονισμενο? διτανθρακική σόδα = μαγειρικη?

Ο Γιάννης (istellas) σου πρότεινε να ανεβάσεις το ΚΗ γιατί λειτουργεί ως σταθεροποιητής για το pH οπότε δεν κινδυνεύεις από απότομες μεταβολές που θα σκότωνε τα ψάρια σου. Σου λέει λοιπόν στο νερό που έχεις τώρα να ρίξεις κοινή μαγειρική σόδα ώστε να ανέβει το ΚΗ (1-2 βαθμούς) και με τη βοήθεια του ελεγκτή να φέρεις το pH στα επιθυμητά επίπεδα. :thumbup:

ΕDIT: το ΚΗ δε μεταβάλλει το pH, περιορίζει τη μεταβολή του. :D

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μην ανοιξω νεο τοπικ παραθετω εδω τον προβληματισμο μου.

Αυτη την στιγμη εχω

PH=7.2

KH=4

GH=10

CO2= 8 (συμφωνα με τον πινακα μετατροπων)

θερμοκρασια =29C

Aν ανεβασω το KH στο 6 (με σοδα) θα εχω μεγαλυτερη συγκεντρωση CO2 (11)

Αν ομως γινει αυτο θα υπαρξει παραλληλα και μετατροπη του PH προς τα κατω?(λογω μεγαλυτερης συγκεντρωσης)

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβάσεις το kH τότε δεν θα χεις μεγαλύτερη συγκέντρωση CO2 γιατί θα ΑΝΕΒΕΙ και το pH (λόγω αύξησης του buffering). Αν θες να αυξήσεις τη συγκέντρωση CO2 θα πρέπει να προσθέσεις CO2 και όχι να πειράξεις το kH.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβάσεις το kH τότε δεν θα χεις μεγαλύτερη συγκέντρωση CO2 γιατί θα ΑΝΕΒΕΙ και το pH (λόγω αύξησης του buffering). Αν θες να αυξήσεις τη συγκέντρωση CO2 θα πρέπει να προσθέσεις CO2 και όχι να πειράξεις το kH.

ααααα.... :)

thnx :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

:buttrock: ...και επανερχομαι με νεο προβληματισμο.

απο οτι ξερω υπαρχουν ειδη (πχ δισκοι) που ζουνε σε οξινα (ph<6) και μ****α (kh<3) νερα.

Σε τετοια περιπτωση και συμφωνα με τον πινακα, το co2 θα πρεπει να ειναι πανω απο τα επιτρεπτα ορια.

Συμβαινει αυτο η συντελουν και αλλοι παραγοντες στη φυση?

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: ...και επανερχομαι με νεο προβληματισμο.

απο οτι ξερω υπαρχουν ειδη (πχ δισκοι) που ζουνε σε οξινα (ph<6) και μ****α (kh<3) νερα.

Σε τετοια περιπτωση και συμφωνα με τον πινακα, το co2 θα πρεπει να ειναι πανω απο τα επιτρεπτα ορια.

Συμβαινει αυτο η συντελουν και αλλοι παραγοντες στη φυση?

:thumbup:

Μην κοιτάς τη γίνεται στην φύση είναι αδύνατον να την μιμηθούμε. Προσπαθούμε όμως όσο μας το επιτρέπουν η συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω υπαρχουν ειδη (πχ δισκοι) που ζουνε σε οξινα (ph<6) και μ****α (kh<3) νερα.

Σε τετοια περιπτωση και συμφωνα με τον πινακα, το co2 θα πρεπει να ειναι πανω απο τα επιτρεπτα ορια.

Συμβαινει αυτο η συντελουν και αλλοι παραγοντες στη φυση?

Αυτό που δεν έχεις εξετάσει στον προβληματισμό σου είναι το εξής... που οφείλεται το χαμηλό pH? Σίγουρα όχι στην ύπαρξη περίσσειας CO2, αλλά σε άλλους παράγοντες όπως την περίσσεια ριζών-τανίνων-χουμικών και όχι μόνο, στα ποτάμια όπως ο Αμαζόνιος όπου το νερό έχει τιμές pH κάτω από 4!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχεις εξετάσει στον προβληματισμό σου είναι το εξής... που οφείλεται το χαμηλό pH? Σίγουρα όχι στην ύπαρξη περίσσειας CO2, αλλά σε άλλους παράγοντες όπως την περίσσεια ριζών-τανίνων-χουμικών και όχι μόνο, στα ποτάμια όπως ο Αμαζόνιος όπου το νερό έχει τιμές pH κάτω από 4!

καταλαβα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...