Jump to content

Ανεξηγητη συμπεριφορα


istellas

Recommended Posts

Καλημερα!

Ειμαι ισως το πιο νεο μελος εδω ελπιζω ομως να με βοηθησετε τα μαθω πολλα!

Εχω ενα σχετικα καινουριο ενυδρειο(2 μηνων) το οποιο καποιες φορες φαινεται πως ειναι σε καλη κατασταση και καποιες αλλες δυστυχως οχι.

Μεσα σε αυτο ζουν 3 μικρα σκαλαρια, 1 golisa lalia, 1 koi, 2 papilocromus altispinosa, 1 gappi θυλικο( μονο αυτο απεμεινε αλλα παραδοξως μια χαρα τα παει), 2 μικροσκοπικα γατοψαρακια, 2 ινδιανακια κι ενας γλυφτης.Αρκετουτσικα θα ελεγα....

Μου συμβαινει το εξης παραδοξο ομως.Το ενα σκαλαρι μου το οποιο το εχω απο την πρωτη μερα του ενυδρειου μου ηταν γενικα ενα πολυ ησυχο ψαρακι οπως ολα.Εχει περιπου 10 μερες που επιτιθεται σε ολα τα υπολοιπα ψαρια.Στην αρχη νομιζα οτι ισως να εχει ζευγαρωσει, αλλα δεν συμβαινει κατι τετοιο.Εχει γινει πολυ επιθετικο, με αποτελεσμα στο χωρο γυρω απο αυτο να μην υπαρχει αλλο ψαρι και ολα να στριμοχνονται σε αλλα μερη του ενυδρειου. Πριν 1 εβδομαδα και πριν αγορασω το 2ο μου altispinosa ειχα ενα μεγαλο σκαλαρι με κιτρινο καπελακι.Πολυ ομορφο και πολυ ατυχο.. Παρατηρησα μια μερα να του επιτιθοναται τα 2 γατοψαρα μου, κατι που ειχαν κατι και στο παρελθον σε ενα μεγαλο Μολυ που ειχα και ειχε αρρωστησει απο ick.Αμεσως το εβγαλα γιατι τα αλλα δυο ειχαν κολλησει κυριολεκτικα πανς του και το εγλειφαν.Το δερμα του ειχε γινει σαν να το ειχαν ξυσει και τα λεπια ειχαν φυγει απο τη μια πλευρα.Δεν ψοφουσε ομως, τα ματια του την επομενη ομως ειχαν θολωσει παρα το γεγονος οτι του εκανα θεραπια και ειχα ανεβασει τη θερμοκρασια.Εριξα φαρμακο στο ενυδρειο μου για ick προληπτικα, πειραζει? Ετσι μου ειπαν στο καταστημα που προμηθευομαι τα ψαρια. Μου εδωσαν κι ενα αντιπαρασιτικο απο το οποιο εβαλα χθες το βραδυ.Σημερα θα τους κανω αλλαγη νερου και το βραδυ θα τους δωσω βιταμινουλες.

Τι μπορω να κανω αλλο? Εξηγειται η συμπεριφορα που εχει το σκαλαρι μου?

Βοηθηστε την αρχαρια.......!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο πάντως. Έχεις κάνει αταίριαστους συνδιασμούς (ζωοτόκα με ωοτόκα) και μπορεί να έχει παίξει και αυτό το ρόλο του. Τώρα όσον αφορά το σκαλάρι σου αν βλέπεις ότι αποτελεί απειλή για τα άλλα σου ψάρια μετακίνησέ το σε άλλο ενυδρείο. Ίσως είναι και λόγω χαρακτήρα, το κάθε ψάρι άσχετα από το είδος του, συμπεριφέρεται με μοναδικό τρόπο και αυτό οφείλεται καθαρά στο χαρακτήρα του. Αυτά από μένα και περίμενε τη γνώμη κάποιου πιο πεπειραμένου. Πάντως ξανακοίτα τους συνδιασμούς που έχεις κάνει. Μην βάζεις στο ενυδρείο σου ό,τι σου αρέσει εμφανισιακά, αλλά ότι σου αρέσει (πάνω απ'όλα) και μπορεί να συνβιώσει με τα υπόλοιπα ψαράκια σου.

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο πάντως. Έχεις κάνει αταίριαστους συνδιασμούς (ζωοτόκα με ωοτόκα) και μπορεί να έχει παίξει και αυτό το ρόλο του. Τώρα όσον αφορά το σκαλάρι σου αν βλέπεις ότι αποτελεί απειλή για τα άλλα σου ψάρια μετακίνησέ το σε άλλο ενυδρείο. Ίσως είναι και λόγω χαρακτήρα, το κάθε ψάρι άσχετα από το είδος του, συμπεριφέρεται με μοναδικό τρόπο και αυτό οφείλεται καθαρά στο χαρακτήρα του. Αυτά από μένα και περίμενε τη γνώμη κάποιου πιο πεπειραμένου. Πάντως ξανακοίτα τους συνδιασμούς που έχεις κάνει. Μην βάζεις στο ενυδρείο σου ό,τι σου αρέσει εμφανισιακά, αλλά ότι σου αρέσει (πάνω απ'όλα) και μπορεί να συνβιώσει με τα υπόλοιπα ψαράκια σου.

Φιλικά Κώστας

Τι να κανουμε κι εμεις οι αρχαριοι? Οταν απο τα καταστηματα μας λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα...

Αλλο ενυδρειο προς το παρον δεν υπαρχει.Τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Οι καταστηματάρχες ως επι τω πλείστον το μόνο που θέλουν είναι να πουλήσου. Μην ανησυχείς δεν είσαι η μόνη. Λίγο πολύ όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε! Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις το διάβασμα σε ό,τι θέμα βλέπεις πως σε αφορά και θα σου λυθούν πολλές απορείες. Για ό,τι άλλο μη διστάσεις να ανοίξεις κάποιο θέμα προς συζήτηση! Προς το παρόν διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα! :D

Οι καταστηματάρχες ως επι τω πλείστον το μόνο που θέλουν είναι να πουλήσουν. Μην ανησυχείς δεν είσαι η μόνη. Λίγο πολύ όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε! Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις το διάβασμα σε ό,τι θέμα βλέπεις πως σε αφορά και θα σου λυθούν πολλές απορείες. Για ό,τι άλλο μη διστάσεις να ανοίξεις κάποιο θέμα προς συζήτηση! Προς το παρόν διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΑ,ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΕΠΙΘΕΣΗ.ΜΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΓΚΑΜΑ ΨΑΡΙΩΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.ΥΠΟΜΟΝΗ,ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΑ,ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΕΠΙΘΕΣΗ.ΜΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΓΚΑΜΑ ΨΑΡΙΩΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.ΥΠΟΜΟΝΗ,ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Υπομονη εχω ευτυχως.Μπορω να κανω κατι για να αποφυγω στο μελλον ασθενειες οπως Ick? Προληπτικα εκτος απο την αλλαγη νερου.Ειναι καλη η χορηγηση αντιβιοτικου 1 φορα το μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Oxι δεν θα βαλεις κανενα φαρμακο το μονο που θα πρεπει να κανεις ειναι να τους προσφερεις ενα σωστο περιβαλλον που δεν θα τα στρεσαρει, να τα ταϊζεις με καλης ποιοτητας τροφη και βιταμινες, τακτικες και σωστες αλλαγες νερου και ολα θα πανε καλα. Και το ποιο σημαντικο δεν θα βαλεις ενα σωρο ψαρια αλλα οσα πρεπει. Και μην μπερδευεις τα ψαρια αποφασισε ποια θες και μετα τα ξαναλεμε. Αν κανεις ολα αυτα και παρεις ψαρια που δεν θα χουν προβλημα ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ? Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο που εχει μεχρι και ΚΟΙ μεσα ? :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μολις 45 λιτρων.Ειναι μικρο, αλλα και τα ψαρια που εχω μεσα ειναι μικρου μεγεθους, εξαιρεση αποτελει το κοι που θα ειναι γυρω στα 7 cm.

Πολυ φοβαμαι πως θα πρεπει να παρω αλλο ενα, αλλα αυτη τη στιγμη ειναι αδυνατο!

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρχάριος νομίζω ότι είναι υπερβολικά μεγάλος ο αριθμός των ψαρίων. Εσύ ξεπέρασες και μένα :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να αγοράσεις επιπλέον ενυδρείο μπορείς να δώσεις κάποια από τα ψάρια σε κάποιον άλλον ή πίσω στο κατάστημα.Τώρα το ποιά να δώσεις ας απαντήση κάποιος με πείρα αλλά μάλλον σίγουρα το koi.Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Έχω μεταξύ άλλων και 2 μεγάλα χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μολις 45 λιτρων.Ειναι μικρο, αλλα και τα ψαρια που εχω μεσα ειναι μικρου μεγεθους, εξαιρεση αποτελει το κοι που θα ειναι γυρω στα 7 cm.

Πολυ φοβαμαι πως θα πρεπει να παρω αλλο ενα, αλλα αυτη τη στιγμη ειναι αδυνατο!

Φοβαμαι οτι θα σε απογοητευσω αλλα ειναι τραγικα μεγαλος ο αριθμος ψαριων που εχεις βαλει και το τελικο μεγεθος των ψαριων που εχεις επιλεξει ... Θα πρεπει να ξεκινησεις να δινεις ψαρια ....

Φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...