Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (HEEEELP!!!!!)


Recommended Posts

:D ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....

ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ¨ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ¨ ΚΑΙ ΑΠΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΨΑΡΙ

ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΑ ΜΙΚΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ

ΕΒΓΑΛΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ..ΜΕΧΡΙ Κ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΞΕΙΔΗΚΕΥΜΕΝΟ PET SHOP

ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΕΜΦΟΚΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Κ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΕΙ

ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΩΦΙΣΕΙ Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΙΤΣΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2ΜΙΣΗ ΒΔΟΜΑΔΕΣ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ,ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ(ΛΕΥΚΑ ΜΙΚΡΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ).

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ .....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε gctsax :D στο Aquazone και περιμενουμε τα posts σου και σε αλλα θεματα στη Θαλασσινη μας κατηγορια.

Τα στιγματα που αναφερεις μπορεις να περιγραψεις πως ακριβως ειναι ? Ειναι πολυ μικρα (σαν κεφαλακια καρφιτσας), σχεδον ιδιου μεγεθους ολα και ασπρα? ή εχουν ανομοια μεγεθη και ειναι σχετικα μεγαλα? Με βασει την περιγραφη σου πιστευω οτι μιλαμε για ich ή (ελπιζω οχι) oodinium και οχι λεμφοκυστες αλλα περιμενω την απαντηση σου και, αν ειναι δυνατον, και καποια φωτογραφια...

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΚΡΑ ΣΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΡΦΙΤΣΑΣ ΙΔΙΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ, ΑΣΠΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ.ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΕΝΩ ΑΛΛΑ Κ ΣΤΟ ΣΩΜΑ.ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΤΟΜΑΤΑΣCLOWN ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...

ΑΝ ΗΤΑΝ ΙCH ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΩΣΤΑ;;;ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ......

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.... ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ

ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ(ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΨΑΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΕΜΩΝΗ,ΕΝΑΝ ΑΣΤΕΡΙΑ ΚΑΙ 2ΓΑΡΙΔΕΣ).ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το αποκλειω να ειναι λεμφοκυστες... Κοιτα στην φωτογραφια πως ειναι... δεν εχουν ιδιο μεγεθος και δεν νομιζω να σου εχει τυχει να ειναι ολα ιδια!! Μαλλον Ick ειναι...και πραγματικα δεν μπορεις να κανεις θεραπεια με τα ασπονδυλα (αλλα ουτε καν στο βασικο ενυδρειο σου αν τα βγαλεις)... κατι πρεπει να φταιει ομως...κατι στρεσαρει τα ψαρια σου... γι αρχη κανε μετρησεις στο νερο σου και γραψε μας εδω τα αποτελεσματα...

post-60-1159527642_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟ REEF SAFE ΦΑΡΜΑΚΟ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΒΡΑΧΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΤΑ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ;;;ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΟ ΜΟΥ ΠΡΩΤΕΙΝΕΤΕ;;;

ΕΙΜΕ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ......

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ...................

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν μπορω να σου προτεινω καποια φαρμακο που πραγματικα να μη ρισκαρει τα παντα...οπως ξερεις αν παθει κατι η ανεμωνη σου ισως τιναξει τα παντα στον αερα....γενικα παντως δεν πολυ πιστευω οτι υπαρχει αποτελεσματικη θεραπεια με φαρμακο που να ειναι reef safe... αυτο που προτεινω ειναι σκορδο (η καλυτερα ετοιμο ζουμι σκορδου για ενυδρεια) με το οποιο θα μουλιαζεις το φαγητο πριν ταισεις οπως επισης και καποιες βιταμινες. Αυτο βεβαια ΔΕΝ ειναι θεραπεια... ουσιαστικα ειναι δυναμωμα των ψαριων (το οποιο εγω το κανω και χωρις να εχω προβλημα)... ισως σε συνδιασμο με πολυ καλη ποιοτητα νερου να καταφερεις να ξεπερασεις καπως το προβλημα... η αλλη λυση ειναι η θεραπεια υποαλατοτητας (κανε ενα search με τον ορο hyposalinity) αλλα και αυτη εχει τα ρισκα της και με τα ψαρια και με τα ασπονδυλα...

Περιμενουμε μετρησεις και ισως καποιες Photos...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΧΤΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ ΣΤΑ 1018 ΑΠΟ 1024 ΠΟΥ ΧΩ ΤΩΡΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ 29-30 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ

ΙΣΩΣ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΙCK....

ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ;;;;

ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΣΚΟΡΔΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ....

ΝΑ ΒΟΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΧΤΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ ΣΤΑ 1018 ΑΠΟ 1024 ΠΟΥ ΧΩ ΤΩΡΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ 29-30 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ

ΙΣΩΣ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΙCK....

ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ;;;;

ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΣΚΟΡΔΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ....

ΝΑ ΒΟΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Σχετικα με τη θερμοκρασια στο προτειναν καθως η υψηλοτερη θερμοκρασια επιταχυνει τον κυκλο ζωης του ick οποτε εχει καποια βαση.... παμε στην θεραπεια υποαλατοτητας που σου προτεινω και παραπανω... εχω την εντυπωση οτι με 1018 δεν θα εχεις αποτελεσμα :D Απο αυτα που εχω διαβασει, και ΟΧΙ δοκιμασει, μιλανε για αλατοτητα στο 1009 !! Φυσικα πρεπει να εχει refractometer για να εισαι απολυτα σιγουρος για την αλατοτητα σου καθως αν πεσει ελαχιστα ακομα θα χασεις τα παντα :thumbup: Απο εκει και περα η πτωση πρεπει να γινει πολυ σταδιακα αλλα και παλι με προβληματιζουμ πολυ τα ασπονδυλα που εχεις μεσα. Δεν ξερω αν θα αντεξουν και ο θανατος της ανεμωνης ισως ειναι ιδιαιτερα τοξικος για τα ψαρια σου! Αν μπορεις να βγαλεις τα ασπονδυλα και να στα φιλοξενησει καποιος τοτε θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα... Θα σου προτεινα αρχικα να κανεις μερικα test και να τα γραψεις εδω ωστε να δουμε την ποιοτητα του νερου σου...

Υπομονη ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να απομονώσεις τα ψάρια σε κάποιο άλλο ενυδρείο-νοσοκομείο?

Θα ήταν το καλύτερο.

Και εγώ δεν νομίζω να δεις κάποιο αποτέλεσμα με τη χρήση reef safe φαρμάκων. Παρ' όλα αυτά αν καταφύγεις, στη λύση αυτή, θα σου πρότεινα το oodinex της eSHa, το οποίο είναι αρκετά ήπιο και δεν χρωματίζει το νερό, παρά μόνο κατά τη στιγμή που το ρίχνεις.

Μπορείς να κάνεις μέχρι τρεις απανωτές θεραπείες. Κατά τη διάρκεια οποιασδήποτε θεραπείας πρέπει να κλήσεις το skimmer και ταυτόχρονα να φροντίσεις για την καλή οξυγόνωση του νερού με κάποια αερόπετρα.

Επίσης όσο τα ψάρια είναι άρρωστα δεν πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού, γιατί το φρέσκο νερό βοηθάει τον πολλαπλασιασμό του παράσιτου.

Αν τα ψάρια σου είναι λίγα και καλά στρωμμένα, θα σου έλεγα να διακινδυνεύσεις να τα αφήσεις να αυτοιαθούν. Στο δικό μου ενυδρείο, όσο και αν φαίνεται παράξενο, τα ψάρια, σε μια ανάλογη περίπτωση, θεραπεύτηκαν από μόνα τους. Σε καμία περίπτωση όμως αυτό μην το εκλάβεις σαν κανόνα.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα νεο ? Μετρησεις εκανες ? πως πανε τα ψαρακια ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.. ΑΝΕΒΑΣΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ 29-30 ΒΑΘΜΟΥΣ,ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΑΜΩΝΙΑΣ ΕΙΧΑ 0,ΝΙΤΡΙΤΕ 0,05,ΝΙΤΡΑΤΕ 1.ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1019. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΡΙΝ ΑΝΕΒΑΣΩ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

To Nitrite 0.05 δεν ειναι καθολου καλο....ισως να ειναι ενας παραγοντας στρες για τα ψαρια σου καθως ειναι ιδιαιτερα τοξικο... Το οτι ειναι πιο εμφανες στα ψαρια το Ick τωρα ισως να ειναι επειδη επιταχυνεται ο κυκλος του ick λογο της θερμοκρασιας ή απλα αυξανεται ετσι και αλλιως. Βελτιωσε το νερο σου, ταιζε καλα (βαλε σκορδακι και βιταμινες) και ας ευχηθουμε να υπαρξει βελτιωση...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω σε όσα πολύ σωστά είπε ο Νίκος ότι κατά την διάρκεια της θεραπείας (αν επιλέξεις να κάνεις) εκτός από το να κλείσεις τον skimmer πρέπει να αφαιρέσεις και τον άνθρακα.

Επίσης, μήπως έχει περάσει πάρα πολύ καιρός από τότε που καθάρισες το βιολογικό σου φίλτρο ;

Το σκίμμερ σου δουλεύει καλά ; Κάθε πότε αδειάζεις το κυπελάκι ; Πότε το καθάρισες τελευταία φορά ;

Έγινε επεξεργασία - antesco
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΥΠΕΛΑΚΙ ΑΠΤΟ ΣΚΙΜΜΕΡ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΩ ΚΑΘΕ 3ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΙΜΜΕΡ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ..ΚΑΙ ΦΥΣΣΑΛΙΔΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΒΡΩΜΑ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΑΚΙ.ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ 20 ΜΕΡΕΣ..

ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΟ ΝΙΤRITE TI MOY ΠΡΟTEINETE ΝΑ ΚΑΝΩ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...