Jump to content

ΜΕΤΑΦΟΡΑ-ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Aqua-man

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Κατέχω δύο ενυδρεία και εντός των ημερών πρόκειται να μετακομίσω....'Εχω να θέσω κάποια ερωτήματα που με απασχολούν πάρα πολύ γιατί πιστεύω είναι κάτι το ιδιαίτερο η μεταφορά ενυδρείων...

1. Το ένα είναι 280 και το μικρό 90 περίπου λίτρα. Και τα δύο έχουν ψάρια του γλυκού νερού. Πώς προτείνετε να κάνω την απεγκατάσταση και την εγκατάσταση του νερού; Με οξυγονωτές αντλίες κλπ ξέρω. Με απασχολεί τι μπορώ νακάνω για να προφυλάξω τα ενδυδρεία αλλά και τα ψάρια. :thumbup::thumbup:

2. Το ένα ενυδρείο φιλοξενεί ένα ψάρι PACU μήκους 45 εκατοστών.Απ΄ οτι έχω καταλάβει το ψάρι αυτό έχει μεγάλη πια δύναμη εκτινάξεως. Το μέγα πρόβλημα είναι πως το ενυδρείο στο άνοιγμα απο πάνω έχει "νεύρα" που πιάνουν τη μια πλευρά ως την άλλη ανοίγματος περίπου 25 εκατοστά. Πώς συνιστάτε να βγάλω το "τερατάκι" αυτό έξω; :angry2::angry2:

Kάθε βοήθεια και συμβουλή σας, εμπεριστατωμένη όμως θα με βοηθούσε πολύ! :D

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή καλώς όρισες στο Aquazone φίλε Aqua-man! :D Όσον αφορά τώρα στις ερωτήσεις σου, χρήσιμο θα ήταν να γνωρίζαμε σε πόση ώρα θα είσαι σε θέση να εγκαταστήσεις εκ νέου τα ενυδρεία σου, καθότι άλλη διαδικασία προφύλαξης απαιτείται για 1-2 ώρες και άλλη για 7-8. :thumbup: Στο ενυδρείο μπορείς να αφήσει το χαλίκι, φυτά και 2-3 πόντους νερό χωρίς να κινδυνεύει κατά τη μεταφορά, έχω κάνει ανάλογη δουλειά. Στην περίπτωση που θα πάρει πολλή ώρα η διαδικασία, δεν έχουμε ταίσει τα ψάρια μας μια μέρα πριν, κάνουμε τα ίδια αλλά τοποθετούμε και το φίλτρο (να λειτουργεί) ειδάλως θα χάσουμε όλη μας τη βιολογία. Για το τερατάκι μπορείς να το βγάλεις κατά μήκος του ενυδρείου (βασικά, αν έχω καταλάβει καλά, μόνο έτσι βγαίνει) με μια μεγάλη απόχη από αυτές που έχουν οι ψαράδες.

Link to comment
Share on other sites

Για το τερατάκι μπορείς να το βγάλεις κατά μήκος του ενυδρείου (βασικά, αν έχω καταλάβει καλά, μόνο έτσι βγαίνει) με μια μεγάλη απόχη από αυτές που έχουν οι ψαράδες.

Θα σου προτείνω, μόλις το συλλάβεις, να το πιάσεις με το χέρι σου εξωτερικά από την απόχη, και μετά να το βγάλεις έξω. Με αυτόν τον τρόπο θα αποφύγεις τραυματισμούς την ώρα που θα ξενερίζει.

Έτσι ακριβώς βγάζω τους μεγάλους δίσκους από τα ενυδρεία μου, όταν χρειάζεται, με πολύ καλά αποτελέσματα, ενώ ταυτόχρονα αποφεύγω το μούσκεμα του περιβάλλοντα χώρου και εμένα του ίδιου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή καλώς όρισες στο Aquazone φίλε Aqua-man! :D Όσον αφορά τώρα στις ερωτήσεις σου, χρήσιμο θα ήταν να γνωρίζαμε σε πόση ώρα θα είσαι σε θέση να εγκαταστήσεις εκ νέου τα ενυδρεία σου, καθότι άλλη διαδικασία προφύλαξης απαιτείται για 1-2 ώρες και άλλη για 7-8. :thumbup: Στο ενυδρείο μπορείς να αφήσει το χαλίκι, φυτά και 2-3 πόντους νερό χωρίς να κινδυνεύει κατά τη μεταφορά, έχω κάνει ανάλογη δουλειά. Στην περίπτωση που θα πάρει πολλή ώρα η διαδικασία, δεν έχουμε ταίσει τα ψάρια μας μια μέρα πριν, κάνουμε τα ίδια αλλά τοποθετούμε και το φίλτρο (να λειτουργεί) ειδάλως θα χάσουμε όλη μας τη βιολογία. Για το τερατάκι μπορείς να το βγάλεις κατά μήκος του ενυδρείου (βασικά, αν έχω καταλάβει καλά, μόνο έτσι βγαίνει) με μια μεγάλη απόχη από αυτές που έχουν οι ψαράδες.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η μετακόμιση θα γίνει άμεσα, δηλαδή αφού βάλω το νερό σε κάποιο μεγάλο πλαστικό ντεπόζιτο που θα αγοράσω, αμέσως θα πάνω στο νέο σπίτι. :thumbup:

Νερό και χαλίκι φοβάμαι ν' αφήσω, καθώς η πίεση θα είναι μεγάλη στον πάτο και ίσως προκαλέσει ρωγμή.Και πιστεύω πως αν το ενυδρείο έχει βάρος στο κάτω μέρος, αν κατα λάθος χτυπήσει κάπου έστω κι ελαφρά, ίσως αποδειχτεί μοιραίο για το ενυδρείο καθώς θα είναι βαρύ :angry2::blink:

Για το τερατάκι μπορείς να το βγάλεις κατά μήκος του ενυδρείου (βασικά, αν έχω καταλάβει καλά, μόνο έτσι βγαίνει) με μια μεγάλη απόχη από αυτές που έχουν οι ψαράδες.

Θα σου προτείνω, μόλις το συλλάβεις, να το πιάσεις με το χέρι σου εξωτερικά από την απόχη, και μετά να το βγάλεις έξω. Με αυτόν τον τρόπο θα αποφύγεις τραυματισμούς την ώρα που θα ξενερίζει.

Έτσι ακριβώς βγάζω τους μεγάλους δίσκους από τα ενυδρεία μου, όταν χρειάζεται, με πολύ καλά αποτελέσματα, ενώ ταυτόχρονα αποφεύγω το μούσκεμα του περιβάλλοντα χώρου και εμένα του ίδιου.

Φιλικά

Νίκος

Ευχαριστώ για την απαντησή σου. 'Εχω μεγάλη απόχη, η μεγαλύτερη βασικά που υπάρχει για ενυδρεία. Το πρόβλημα είναι πως να το πιάσω το άτιμο το PACU :angry2::angry2: καθώς μια φορά που πήγα να το κάνω για να εξετάσω κάτι που είχε όταν είχε τραυματιστεί, ήταν σαν να κράταγα ένα μικρό σκυλάκι :angry2::angry2::angry2: 'Εκανε τον χώρο χάλια απο νερά, και όταν το άφησα έσπασε ένα τεράστιο πήλινο κιούπι που είχα διακοσμητικό. :angry2: Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανένα είδος ηρεμιστικού ή χημικού για τέτοιες περιπτώσεις. 'Εχω δει σε pet-shop κάποιο κίτρινο υγρό που βάζουν όταν μεταφέρεις κυρίως μεγάλα ψάρια.

Δείτε κι εδώ...

post-2087-1159730366_thumb.jpg

post-2087-1159730429_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aqua-man
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...