Jump to content

Επιλογή Dslr. Τρίλημα!


Επιλογή dSLR  

21 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπον, εδώ και κανενα μήνα αναζητώ ποια φωτογραφική μηχανή θα πάρω. Δεδομένου των χρημάτων που μπορώ να διαθέσω είχα καταλήξει στις εξης 2 επιλογες. Nikon D3100 και Canon 500D.

Το Σαββατο είχα πάει σε ενα μαγαζάκι διπλα απο το public στην Αριστοτελους. Εκει ο τύπος μου εξήγησε αρκετά πραγματα. (είναι και ο ίδιος φωτογραφος).

Μου είπε πως αυτός δεν έχει την 500D. Ομως μου έδειξε ενα άλλο ελκυστικό πακετάκι!

Η Nikon D5000 + 18-55mm VR + 55-200mm VR + τριποδο + τσαντα = 649€ ενώ την D3100 την έχει μόνο με 18-55 χιλ + τσαντα ~550€.

Ποια πιστευεται οτι αξίζει περισσότερο απο τις τρείς;

Τις διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά τις γνωρίζω (π.χ. αρθρωτη οθονη κ λιγο μικρότερη απο της 3100, 2 mpixel η 3100) αλλα δεν αναφέρομαι τόσο σε αυτά, όσο στην απόδοσή τους.

Να αναφέρω πως είναι η πρώτη dSLR που θα αγοράσω. Η προηγούμενη μηχανή μου είναι μια Sony Cybershot W180 (νομίζω).

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :D

Link to comment
Share on other sites

Τι σου προσφέρει εσενα η canon και είσαι ευχαριστημένος;

Υ.Γ. Βλέπω 3 ψηφους μέχρι τώρα. Καλό θα ήταν να αναφερετε για ποιον λόγο, γιατι θα βοηθήσει περισσότερο στην τελική επιλογή! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λοιπον, εδώ και κανενα μήνα αναζητώ ποια φωτογραφική μηχανή θα πάρω. Δεδομένου των χρημάτων που μπορώ να διαθέσω είχα καταλήξει στις εξης 2 επιλογες. Nikon D3100 και Canon 500D.

Το Σαββατο είχα πάει σε ενα μαγαζάκι διπλα απο το public στην Αριστοτελους. Εκει ο τύπος μου εξήγησε αρκετά πραγματα. (είναι και ο ίδιος φωτογραφος).

Μου είπε πως αυτός δεν έχει την 500D. Ομως μου έδειξε ενα άλλο ελκυστικό πακετάκι!

Η Nikon D5000 + 18-55mm VR + 55-200mm VR + τριποδο + τσαντα = 649€ ενώ την D3100 την έχει μόνο με 18-55 χιλ + τσαντα ~550€.

Ποια πιστευεται οτι αξίζει περισσότερο απο τις τρείς;

Τις διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά τις γνωρίζω (π.χ. αρθρωτη οθονη κ λιγο μικρότερη απο της 3100, 2 mpixel η 3100) αλλα δεν αναφέρομαι τόσο σε αυτά, όσο στην απόδοσή τους.

Να αναφέρω πως είναι η πρώτη dSLR που θα αγοράσω. Η προηγούμενη μηχανή μου είναι μια Sony Cybershot W180 (νομίζω).

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :bowdown:

με τη canon 500d εχεις και hd video απο φωτογραφικο φακο.. μεγαλο θετικο για μενα..μονο που θα χρειαστεις να παρεις μετα καποια εξαρτηματα επιπλεον πχ το μικροφωνο..

και γω ειμαι κατοχος της 450d και μου εχει βγαλει τα λεφτα της με το παραπανω!

βλεπεις και πρατεις..

ΟΟPS..τωρα ειδα οτι ειναι παλιο το θεμα.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αν και άπειρος από φωτογραφία σχετικά μπορώ να σας πω με σιγουριά μιας και το εχω συζητήσει με επαγγελματία φωτογράφο οτι συγκριτικά από μια canon και μια nikon υπερισχυει η nikon λογω του ότι δεν έχει επεκταθεί σε άλλο κλάδο εκτος αυτού της φωτογραφίας σε αντίθεση με την canon που μου θυμίζει λιγο την sony που εχει βγάλει απο κινητά και φωτογραφικές εως και ψυγεία...αλλωστε εχετε δει φωτογράφο με canon επαγγελματία εννοώ?Συννεπώς για εμένα nikon θα πει ποιότητα ενω canon θα πει ποσοτητα... αλλα ο καθένας με την αποψη του :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα ειναι του 2011!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα ειναι του 2011!

Ευκαιρία να μας πει και ποια αγόρασε και αν είναι ευχαριστημένος!!!

:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...