Jump to content

Περι μεσογειακου


Recommended Posts

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο μεσογειακο. Πιστευεται ότι θα μπορει να τρεξει μονο με εξωτερικο φιλτρο βιολογικο και χημικο (ανθρακα) χωρις skimmer?

Θερμοκρασια Χειμωνα 22C και Καλοκαιριου 28C. Το ενυδρειο γυρω στα 100 με 200 λιτρα. Φωτισμο Τ8 η Τ5. Λιγα ψαρια καβουρακια γαριδουλες κλπ.

Ακουω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω νομίζω το σκίμμερ είναι μονοδρομος,

εναλλακτικά θα πρέπει να κάνεις εβδομαδιές αλλαγές νερού!

και μιλάς για 80 με 100 λίτρα!

Επείσης θα έχεις πρόβλημα το καλοκαίρι με τη ζέστη, εκτός και

εάν έχεις κάποια έτοιμη λύση!

Θέλη λίγη μελέτη πάντως και να σκεφτείς τις διάφορες παραμέτρους!

Τώρ περίμενε και τους εμπειρότερους!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο μεσογειακο. Πιστευεται ότι θα μπορει να τρεξει μονο με εξωτερικο φιλτρο βιολογικο και χημικο (ανθρακα) χωρις skimmer?

Θερμοκρασια Χειμωνα 22C και Καλοκαιριου 28C. Το ενυδρειο γυρω στα 100 με 200 λιτρα. Φωτισμο Τ8 η Τ5. Λιγα ψαρια καβουρακια γαριδουλες κλπ.

Ακουω γνωμες.

Ασφαλώς και μπορεί να λειτουργήσει ένα fish only μεσογειακό σύστημα με χρήση εξωτερικής μηχανικής, βιολογικής και χημικής υποστήρηξης. Το βιολογικό σου φίλτρο θα πρέπει να είναι όσο το δυνατό μεγαλύτερο, για να μπορέσεις να φιλοξενήσεις το μέγιστο των οργανισμών, που επιθυμείς και η ισορροπία να μην κρέμμεται από μια κλωστή. Θα πρότεινα ένα ανεξάρτητο βιολογικό φίλτρο τουλάχιστον τριπλάσιας δυνατότητας επεξεργασίας όγκου νερού, από τον όγκο του ενυδρείου σου.

Το skimmer, όπως σε όλα τα θαλασσινό συστήματα είνια απαραίτητο.

Από θερμοκρασία είσαι μια χαρά.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελω να το κανω οσο πιο low tech γινεται και γι αυτo λεω oχι στον skimmer.

Θελω ακομα πολυ διαβασμα για να μην σκοτωσω τα αθωα ψαρακια που θα μαζεψω απο τη θαλασσα.

Να μην ρωτησω για αλλαγες νερου μαζεμενο απο την θαλασσα ε? Σιγουρα δεν κανει, γιατι οπως το σκεφτομαι, δεν ξερω αν είναι σωστο, δεν ξερουμε τι ρυπους εχει η θαλασσα. Θα κανω αλλαγες με ενυδρειακο αλατι ε?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε apache.18 το θέμα αλλαγών νερού με απευθείας θαλασσινό έχει απασχολήσει αρκετό κόσμο. Το κυριότερο μειονέκτημα είναι αυτό που αναφέρεις, οι ρύποι. Δυστυχώς τίποτα δε σου εξασφαλίζει ότι το νερό, από όποια παρθένα παραλία και αν το μαζέψεις, δεν έχει υπολείμματα λαδιού που αφήνουν στο πέρασμά τους οι μηχανές θαλάσσης. Αν αρχίσεις να φιλτράρεις το νερό που συλλέγεις με άνθρακα για 24 ώρες, βάζεις UV γιατί δεν ξέρεις τι κουβαλάει το νερό κλπ θεωρώ ότι τελικά είναι πιο εύκολο να ετοιμάσεις νερό μόνος σου! Δυστυχώς το σκίμερ είναι απαραίτητο, μπορείς να λειτουργήσεις το ενυδρείο χωρίς θερμαντήρες (καθότι η Μεσόγειος κρυώνει το χειμώνα) αλλά χωρίς σκίμερ θεωρώ ότι θα έχεις πολλά προβλήματα. :D Για να σου δώσω ένα "ζωντανό" παράδειγμα, μην ξεχνάς ότι το κύμα που σκάει στην ακροθαλασσιά είναι ένα είδος φυσικού skimming! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και κάνει κάποιος τη σκέψη…

… αν πάρω νερό από εκεί που θα <<ψαρέψω >> και τα ζωντανά δεν θα είναι εντάξει? :D ? ?

… όσο δεν μαζεύουμε νερό από την επιφάνεια της θάλασσας μπορεί αυτή η σκέψη να είναι σωστή…

για skimmer συμφωνώ με τον Γιώργο … μόνο στα μικρά συστήματα που κάνουμε συχνές αλλαγές μπορούμε να το αποφύγουμε..

Link to comment
Share on other sites

και κάνει κάποιος τη σκέψη…

… αν πάρω νερό από εκεί που θα <<ψαρέψω >> και τα ζωντανά δεν θα είναι εντάξει? :D ? ?

… όσο δεν μαζεύουμε νερό από την επιφάνεια της θάλασσας μπορεί αυτή η σκέψη να είναι σωστή…

για skimmer συμφωνώ με τον Γιώργο … μόνο στα μικρά συστήματα που κάνουμε συχνές αλλαγές μπορούμε να το αποφύγουμε..

Τασο πιστευω οτι οι τυχον ρυποι που θα βαλεις στο ενυδρειο σου (εστω μια φορα που θα εισαι κακοτυχος) θα ειναι καταστροφικοι στο κλειστο μας συστημα εν αντιθεση με την τεραστια ανοιχτη θαλασσα που εχει την ικανοτητα να εξαφανισει την οποιαδηποτε μικρη μολυνση αμεσα! Σκεψου λιγο λαδι μηχανης στο ενυδρειο σου :thumbup::thumbup:

Οσο αφορα το Skimmer ειναι κατι απολυτα φυσικο οπως αναφερθηκε παραπανω οποτε ταιριαζει απολυτα στο φυσικο συστημα που σχεδιαζεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Προς το παρον θα συνεχισω το πολυ διαβασμα εδω να ξεστραβωθω λιγακι.

Μην υσηχαζετε ομως. Συντομα θα σας ξαναενοχλησω με τις ερωτησεις μου. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκεφτομαι σιγα σιγα να οργανωθω στο θεμα του βραχου για το μελλοντικο ενυδρειο μου.

Στις παραλιες του Σαρωνικου τα περισσοτερα βραχια ειναι καλυμμενα απο ανεπυθυμητη αν οχι επικινδυνη αλγη.

Επειδη λοιπον σκαφος και μπουκαλες για καταδυση υπαρχουν (κατι φιλοι το δευτερο, εγω με ελευθερη καταδυση μονο μεχρι τα 30 μετρα παω, αλλα χωρις να κατσω κατω), ξερει κανεις πιο ειναι το καλυτερο μερος για μερικα καλα κομματια? Τι πρεπει να προσεξω? (εχω διαβασει το αρθρο του Ν.Ψαλτη).

Ελεγα για κανενα νησακι εδω κοντα, Τζια, Κυθνο, Ανδρο.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι σιγα σιγα να οργανωθω στο θεμα του βραχου για το μελλοντικο ενυδρειο μου.

Στις παραλιες του Σαρωνικου τα περισσοτερα βραχια ειναι καλυμμενα απο ανεπυθυμητη αν οχι επικινδυνη αλγη.

Επειδη λοιπον σκαφος και μπουκαλες για καταδυση υπαρχουν (κατι φιλοι το δευτερο, εγω με ελευθερη καταδυση μονο μεχρι τα 30 μετρα παω, αλλα χωρις να κατσω κατω), ξερει κανεις πιο ειναι το καλυτερο μερος για μερικα καλα κομματια? Τι πρεπει να προσεξω? (εχω διαβασει το αρθρο του Ν.Ψαλτη).

Ελεγα για κανενα νησακι εδω κοντα, Τζια, Κυθνο, Ανδρο.

Σίγουρα στις υποβρύχιες αναζητήσεις σου θα βρείς μεγάλη ποικιλία βράχων, που είναι κατάλληλοι για τη δουλειά μας.

Ο καλύτερος ασβεστολιθικός βράχος είναι αυτός που δημιουργείται από διάφορα αστρκόδερμα. Είναι πολύ πορώδης και ελαφρύς. Επίσης θα βρείς και άλλους ασβεστιακούς φυσικούς βραχώδεις σχηματισμούς, που είναι εξαιρετικοί αλλά με μεγαλύτερο βάρος. Οι καλύτερες περιοχές είναι οι αποχές, όχι κατ' ανάγκη μεγάλου βάθους. Μπορείς κάλλιστα να συγκεντρώσεις βράχο στα αβαθή με ελεύθερη κατάδυση, "απεριόριστου" Χρόνου ;)

Θα έλεγα, εφόσον έχεις την δυνατότητα, να αποφύγεις τις περιοχές του Σαρωνικού κοντά στους οικισμούς και τα ρέματα.

Τα κοντινά Κυκλαδονήσια είναι ότι πρέπει.

Καλή συνέχεια και περιμένω νέα σου με πραγματικό ενδιαφέρον

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...