Jump to content

ας παρουσιασω και εγω την προσπαθεια μου στο reef


athletico

Recommended Posts

μετα απο 6 μηνες ενασχολησης μου με το θαλασσινο σας παρουσιαζω τα αποτελεσματα.

γυαλα 530λ diy .

εξοπλισμος

1) εξωτερικο φιλτρο 2217 με μακαρονι,ανθρακα,αντιφοσφωρο,υαλοβαμβακα,μπλε σφουγγαρι

2) σκιμμερ deltec 600

3) αο 2 σταδιων με DI

4) καπακι DIY με 6 τ5 80w η καθε μια

5) κυκλοφορητες 2 μαρεα 6000 και 2 μαξι 1200

6) 1 θερμοστατη 300w

60 κ ζωντανο βραχο και 10κ νεκρο

30κ,αραγωνιτη ζ και 10κ νεκρο

ζωντανα

1 naso

1 sohal

1 xanturus

1 λευκοστερνο

5 chromis

1 sixline

1 goby

1 trahiphilia

1 ephilia

1 acro frag

1 buble

post-874-1159986853_thumb.jpgpost-874-1159986804_thumb.jpgpost-874-1159986831_thumb.jpgpost-874-1159986876_thumb.jpg

post-874-1159986896_thumb.jpgpost-874-1159986915_thumb.jpgpost-874-1159986939_thumb.jpgpost-874-1159986962_thumb.jpg

post-874-1159986982_thumb.jpgpost-874-1159986896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και συγχαρητηρια :D Χωρις να ειμαι ειδικος στα θαλλασινα απο τα λιγα που ξερω για 500λ ενυδρειο μονο η βιολογια του βραχου φτανει ή πρεπει να προσθεσεις και εσυ κατι με εξωτερικο φιλτρο ή sump εννοω

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι φανταστικο :D Μπραβο. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ο ζωντανος βραχος ειναι το καλιτερο βιολογικο φιλτρο.

αν ειναι ενταξει οι μετρησεις (ασβεστιο,στρωντιο,μαγνησιο,αμμωνια,ΝΟ2,ΝΟ3) και μεχρι στιγμης ειναι σε μενα,ολα ειναι καλα.απο και και περα υπαρχουνε 2 επιλογες,ή προσθετω και αλλο βραχο,ή φιλτρο αμμου, που ουσιαστικα εχει μεσα αραγωνιτη μονο.

και εγω μην νομισεις οτι ειμαι ειδικος.νεος ειμαι και ζηταω γμωνες απο παλιους του χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια βλέπω και σκέφτομαι να αρχίσω και εγώ κάτι!

Η παρουσίαση σου ήταν αρκετά κατατοπιστική!

Επίσης, τα ζωντανά σου είναι πολύ όμορφα, να τα χαίρεσαι!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου αγαπητέ Φίλε athletico!

Πολύ ωραίο το reef σου και έχει πολύ καλές προδιαγραφές για να εξελιχθεί σε τέλειο.

Πόσο καιρό τρέχει σαν reef? Το πάχος-ύψος, του στρώματος της άμμου σου πόσο είναι?

Κάτι τέτοια βλέπω και σκέφτομαι να αρχίσω και εγώ κάτι!

Τι το σκέφτεσαι? Έχεις ήδη αργήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

το παχος του υποστρ.ειναι 5-6 εκ.

το ξεκινησα τον μαιο και αφουεβαλα το βραχο και τον αραγωνιτη,και τα χρομις το αφησα το καλοκαιρι χωρις τιποτα αλλο λογω θερμοκρασιας απειδη ηθελα να αποφυγω για φετος το chiller.

katopin arxisa to fortvma με τα ψαρια.

ειναι γεγονος οτι βιαστηκα για τα 3 τανγκ που εβαλα μαζι,αλλα η καψουρα με παρεσυρε.το 4 ταγκ ειναι ο λευκοστερνος το οποιο πηρα απο αλλο χομπιστα .ειναι στρωμενος δηλ.

απο κοραλια εβαλα δοκιμαστικα 1 sps για να φω πως θα παει.

τα lps παντως πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά.

Τα Tang καλά έκανες και τα έβαλες όλα μαζί,γιατί έτσι θα αποφύγεις τους τσακωμούς, αρκεί βέβαια να τα σηκώνει το σύστημά σου. Είναι καιρός που τα έχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.

Καποια στιγμη στο τελος μας βλεπω ολους με reef.

Συγχαρητηρια!

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακο το reef σου πω....πω..τη χρωματα .....μαλλον θα συμφωνησω με τον Aqua Boy προς τα εκει πηγαινει το πραμα...Μραβο super :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εξαίρετη δουλειά! :D

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία όλα :thumbup: … μπράβο! :thumbup:

… γαριδούλες δεν βλέπω… βάλε 3-4 να σου καθαρίζουν τα ψάρια.. ..το έχουν ανάγκη…

.. είναι και από τα πιο ενδιαφέροντα ζωντανά :D ..

.. καλή συνέχεια..

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο μπράβο σου πόσο σου στοίχισε όλο το σύνολο

Link to comment
Share on other sites

ta tang τα 3 τα εχω περιπου 1 μηνα.τον λευκοστερνο 1 εβδομαδα.

γαριδα εχω βαλει 1 μποξερ.θα βαλω και αλλες κλεανερ. το κοστος περιπου πηγε στα 4000-5000.χωρις τσιλερ,καλσιουμ ριακτορ.

με ολα βεβαια και ζουμια και τεστ μαζι.αυτα βεβαια σιγα σιγα τα εδωσα οχι ολα μαζι.αυτο βεβαια ειναι σχετικο δηλ.παιζουνε ρολο τα λιτρα και αν θελει καποιος να ξεκινησει με φισ ονλι και κατοπιν να παει ρε ριφ.

παιδια το κυριοτερο σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για τα καλα λογια.

να ξερετε απο την ελαχιστη εμπειρια με το θαλασσινο αλλα και την μικρη με τα ενυδρεια γενικα,καλως ή κακως δεν συγκρινεται το θαλασσινο.και μονο η διαθεση και τα σχολια που ακους σου κανουνε την αποσβεση.και εγω το εχω στο γυμναστηριο μου το ειδα σαν μια επενδηση.δηλ.αντι να κανω καποια αλαγη σε καποιο οργανο φετος ειπα να κανω το ενυδρειο.

καιδεν το μετανοιωσα.

εχω και ενα μικρο στο σπιτι με λαμπιδοχρομις και αν τα ψαρια αυτα δεν ητανε τοσο σκυλια στην αντοχη θα ειχαν τελειωσει τωρα επειδη δεν τα πολο προσεχω.ενω εδω οτι ασχολεια και να κανω,την κανω αγογκιστα.

βεβαια ειναι θεμα γουστου.και εννοειτε πως το δικο μου ειναι ακομα στα σπαργανα.που να δειτε ,οσοι δεν εχουνε δει ριφ ολοκληρωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Athletico :angry2:

Κατ' αρχας ξεκινωντας απο το τελευταιο που εγραψες θελω να σου δωσω πολλα συγχαρητηρια για την αποφαση σου να θεωρησεις το ενυδρειο σου μια επενδυση. Μονο και μονο ο κοσμος που θα το βλεπει ειναι ενα μεγαλο κερδος και για το χομπι (νεοι χομπιστες) και για την ιδια τη φυση (θαυμασμος!) και για το γυμναστηριο σου (ομορφια!) :D

Απο εκει και περα θα επαναλαβω για μια ακομα φορα τη θεση μου οσο αφορα τη βιολογια στο ενυδρειο reef :thumbup: Δεν λεω οτι ειναι απαραιτητα η σωστη αλλα οσο βλεπω και διαβασω τα αποτελεσματα της θεωρω οτι πρεπει να την προτεινω. Ο ζωντανος βραχος σου ειναι ηδη αρκετος για να κρατησει τη βιολογια σου...ισως να μπορεις να βαλεις ακομα λιγο για περισσοτερη σιγουρια και ομορφια! Με το να διατηρεις και αλλα βιολογικα φιλτρα ρισκαρεις υψηλες τιμες Nitrates αργοτερα, θελεις ιδιαιτερη φροντιδα και καθαρισμα τους κτλ

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι ΣΤΑΔΙΑΚΑ να καταργησεις την εξτρα βιολογια σου (ισως οταν προσθεσεις και αλλο βραχο αν θελεις να εισαι πιο σιγουρος) και να μην βαλεις ουτε φιλτρο αμμου...

Natural Systems Rules :thumbup::angry2: :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και άλλες φωτο και ενυδρεία και δεν βλέπω να το γλυτώνω το θαλασσινό!!!

Παρ’ όλο που δεν έχω ασχοληθεί με το αλατισμένο άθλημα, μπορώ να πώ ότι η εικόνα μου αρέσει. Ασφαλώς όσο θα περνάει ο καιρός και θα γεμίζει θα γίνει ποίημα.

Μπράβο στην προσπάθεια ! Άξιος για το αποτέλεσμα !

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τον τασο.............

με βρισκεις συμφωνο με τα της βιολογιας.και εγω εκτος απο το 2217 δεν εχω αλλο και δεν νομιζω να βαλω φιλτρο αμμου.

αλλωστε αν παρατηρησες εσυ και οι υπολοιπου στην πανοραμικη φωτο,το υψος των 2 υφαλων που εχω ειναι σχεδον στους 25 ποντους.εχω δηλ αλλους 20-25 ποντους ως πανω με την προοπτικη οσο φορτωνει το ενυδρειο και χρειαζεται να προσθετο βραχο για καλιτερη βιολογια.

νικο στην αρχη οταν ασχοληθηκα με ενυδρεια δεν ειχα μπει στον κοπο καν να κοιταξω στα φορουμ τι ειναι το θαλασσινο.νομιζα οτι βαουμε καμμια πεστροφα και αλλα σχετικα με τις θαλασσες τις δικες μας.

οταν επεσαν στα χερια μου φωτο απο θαλασσινο πιστεψεμε πως δεν περιμενα οτι θα δω σε κλειστο χωρο ενα τετοιο πραγμα.

σε βλεπω λοιπον ετοιμο................αξιζει τον κοπο

Link to comment
Share on other sites

Ξανά μπράβο Γιάννη :thumbup:

Έτσι έτσι, τέτοια να βλέπω και εγώ, που ακολουθώ με περίπου ένα εξάμηνο διαφορά, να παίρνω θάρρος. Τελικά τον έβαλες τον λευκόστερνο :D . Κρίμα που δεν τον είχες όταν ήμουν εκεί να τον χαζέψω……

Θέλω και εγωωωωωωωωωω

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και να πω κατι οσο αφορα το οικονομικο σκελος της υποθεσης.ειμαι ελ.επαγγελματιας,εχω γυμναστηριο,ξεκινησα απο το μηδεν και με δανεια και επιταγες εκανα μια επενδηση διολου ευκαταφρονητη.ακομα χρωσταω.

γιατι το λεω αυτο.δεν σημαινει οτι για να ασχοληθει καποιος με το θαλασσινο ειδικα ειναι απαγορευτικο.απλα ηθελα να το κανω και εκανα το κουμαντο μου.δηλ.λεω θα κοψω το ποτο και σε 1 μηνα θα βγαλω το σκιμμερ.ή θα βγω 1 αντι για 2 φορες για φαγητο και στο μηνα θα βγει το φιλτρο.καπως ετσι εκανα και σε βαθος χρονου μαζευονται τα χρηματα.οι περισσοτεροι για να παρουμε κατι στερουμαστε απο κατι αλλο.το ιδιο συνεβη και για το ενυδρειο.

ξαναλεω οτι ναι μεν το θαλασσινο ειναι πιο απαιτητικο απο το γλυκο αλλα

θεωρω οτι ο καφες εξω πουεχει εχει εδω 2.50 στην αθηνα και θεσ/κη εχει 3-5 ευρω ειναι πιο ακκριβος.απλα απειδη δεν τα δινουμε μαζεμενα δεν μας φαινεται.το ιδιο λοιπον μπορει να γινει και με το ενυδρειο.τα χρηματα να δινονται σιγα σιγα.

ξαναλεω πως αυτα ειναι υποκειμενικα.μπορει καποιος να διαφωνει μπορει και να συμφωνει

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και συγχαρητήρια. Χωρίς να είμαι ειδικός στα θαλασσινά

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου και πάλι αγαπητέ Φίλε athletico

Θα ήθελα να επισημάνω το σχόλιό σου σχετικά με το κόστος ενός τέτοιου ενυδρείου. Κατά τη γνώμη μου επικρατεί ένας μεγάλος μύθος.

Το καλό με το reef, είναι ότι μπορείς να το αναβαθμίζεις σταδιακά όποτε εσύ κρίνεις ανάλογα με τις δυνατότητές σου, ενώ όταν μπει το νερό στο αυλάκι, τα έξοδα συντήρησης είναι αμελητέα ή καλύτερα προσιτά σε όλα τα βαλάντια.

Το μόνο αρνητικό είναι οι λογαριασμοί της ΔΕΗ, αλλά πιστεύω ότι σύντομα θα ξεπεραστεί και αυτό με την είσοδο των ιδιωτικών εταιρειών. (Αμήν και πότε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...