Jump to content

ΑΣΤΕΙΑ & ΣΟΒΑΡΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ!


Recommended Posts

Καλημέρα!

Είπα να ανοίξω αυτό το thread και να γράψουμε ο καθένας μας διάφορα γεγονότα, αστεία ή σοβαρά που έχουν έμμεση ή άμεση σχέση με το ενυδρείο μας! :D:thumbup::thumbup::angry2:

Εγώ δύο σοβαρά που μου έτυχαν περιστατικά ήταν....

Το πρώτο όταν μέσα στο ίδιο ενυδρείο έβαλα ένα PACU καθώς είχα ένα παπαγαλόψαρο γύρω στα 20 εκατοστά.Το PACU ήταν λίγο πιο μικρό, και όταν μπήκε, για 2 μέρες τσακωνόντουσαν αστάματητα! Απο την νευρικότητα, και τα δύο ψάρια έβγαλαν λευκά κάτι σαν εξανθήματα.Δυστυχώς αναγκάστηκα και απέσυρα το παπαγαλόψαρο και το χάρισα, γιατί ήταν ιδιαίτερα εχθρικό και προς κάθε άλλο ψάρι.

Το δεύτερο ήταν όταν το εν λόγω PACU έφαγε στην κυριολεξία το θερμόμετρο! Διαβάζοντας έμαθα πως ο υδράργυρος γίνεται μπίλιες όταν έρθει σε επαφή με νερό, αλλά μυρίζει στο ψάρι απαίσια.Αναγκάστηκα κι έκανα 2 αλλαγές νερού και φυσικά μετά έβαλα ψηφιακό θερμόμετρο! :angry2:

Έγινε επεξεργασία - Aqua-man
Link to comment
Share on other sites

Aqua-man υδράργυρος είναι τοξικός με τις αλλαγές νερού δεν έκανες και πολλά πράγματα μιας και κατά πάσα πιθανότητα έπεσε στον βυθό του ενυδρείου και τώρα βρίσκετε εκεί από τα λίγα που ξέρω σε βάθος χρόνου αυτό μπορεί να επηρεάσει το ψάρι αν τον φάει .

Link to comment
Share on other sites

Aqua-man υδράργυρος είναι τοξικός με τις αλλαγές νερού δεν έκανες και πολλά πράγματα μιας και κατά πάσα πιθανότητα έπεσε στον βυθό του ενυδρείου και τώρα βρίσκετε εκεί από τα λίγα που ξέρω σε βάθος χρόνου αυτό μπορεί να επηρεάσει το ψάρι αν τον φάει .

Aυτό το περιστατικό έχει γίνει πάνω απο 1 χρόνο τώρα, και εχω κάνει εκτεταμένες και μεγάλες ποσοτικά αλλαγές νερού! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...