Jump to content

Esha 2000 πως δουλευει...


Recommended Posts

Θα ηθελα την γνωμη σας για το συγκεκριμενο φαρμακο..

στο site της εταιριας γραφει οτι πορει και να χρησιμοποιηθει και σαν απολυμανση διαφορων πραγματων (οπως νεα ψαρια-φυτα-διακοσμητικα...)

γραφει οτι πρεπει να μπαινει η δοσολογια της πρωτης ημερας που ειναι 25 σταγονες ανα 100 λιτρα

δηλαδη για να καταλαβω βαζω π.χ. σε ενα κουβα 10 λιτρων 3 σταγονες και βαζω μεσα τα φυτα για απολυμανση..

για ποσες ωρες? μηπως για μια μερα?

επισης μου φαινεται καλο το να απολυμανω ψαρια που περνω απο πετ σοπ...

προσφατα ενα μου κολλησε ικ... τεσπα...

η διαδικασια με τα ψαρια ποια θα ειναι θα κανω κανονικα αγωγη για 3 μερες? η απλα για μια μερα με την θερμοκρασια υψηλη ???

μπορω επισης να το χρησιμοποιω σαν προληψη?

δλδ 1 φορα τον μηνα....

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνωμη σας για το συγκεκριμενο φαρμακο..

στο site της εταιριας γραφει οτι πορει και να χρησιμοποιηθει και σαν απολυμανση διαφορων πραγματων (οπως νεα ψαρια-φυτα-διακοσμητικα...)

γραφει οτι πρεπει να μπαινει η δοσολογια της πρωτης ημερας που ειναι 25 σταγονες ανα 100 λιτρα

δηλαδη για να καταλαβω βαζω π.χ. σε ενα κουβα 10 λιτρων 3 σταγονες και βαζω μεσα τα φυτα για απολυμανση..

για ποσες ωρες? μηπως για μια μερα?

επισης μου φαινεται καλο το να απολυμανω ψαρια που περνω απο πετ σοπ...

προσφατα ενα μου κολλησε ικ... τεσπα...

η διαδικασια με τα ψαρια ποια θα ειναι θα κανω κανονικα αγωγη για 3 μερες? η απλα για μια μερα με την θερμοκρασια υψηλη ???

μπορω επισης να το χρησιμοποιω σαν προληψη?

δλδ 1 φορα τον μηνα....

τι λετε?

Για τα φυτα και διπλασια δοση να βαλεις δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα για μια ημερα.

Οσο για τα ψαρια πιστευω πως ενα Ektozon ειναι καλυτερο σαν λυση μια που δεν θεωρητε καλα καλα φαρμακο αλλα ενα ειδος αλατων και μπορουμε να το κανουμε χρηση χωρις να κανουμε αλλαγη νερου μετα. Οπως και να εχει καλο ειναι να εχουμε ενα ενυδρειακι για καραντινα (13 λιτρα στο Jumbo) με 15 ευρω και εκει οταν αγοραζουμε καποιο ψαρι να το κραταμε για μια εβδομαδα και αν ειναι να κανουμε μια προληπτηκη απολυμαντικη αγωγη. Εφοσον περασει η εβδομαδα και ειναι ολα καλα τοτε το μεταφερουμε στο κυριο ενυδρειο με τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα και διπλασια δοση να βαλεις δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα για μια ημερα.

Οσο για τα ψαρια πιστευω πως ενα Ektozon ειναι καλυτερο σαν λυση μια που δεν θεωρητε καλα καλα φαρμακο αλλα ενα ειδος αλατων και μπορουμε να το κανουμε χρηση χωρις να κανουμε αλλαγη νερου μετα. Οπως και να εχει καλο ειναι να εχουμε ενα ενυδρειακι για καραντινα (13 λιτρα στο Jumbo) με 15 ευρω και εκει οταν αγοραζουμε καποιο ψαρι να το κραταμε για μια εβδομαδα και αν ειναι να κανουμε μια προληπτηκη απολυμαντικη αγωγη. Εφοσον περασει η εβδομαδα και ειναι ολα καλα τοτε το μεταφερουμε στο κυριο ενυδρειο με τα υπολοιπα.

δλδ απολυμανση θεωρει μια εβδομαδα? η 3 μερες που ειναι η αγωγη?

στ0ο αλλο ποστ μου ειπες πως και το 2000 το μονο που χρειαζεται μετα ειναι αλλαγη νερου μονο...

το εκτοζον που το βρισκουμε και ποσο παει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

δλδ απολυμανση θεωρει μια εβδομαδα? η 3 μερες που ειναι η αγωγη?

στ0ο αλλο ποστ μου ειπες πως και το 2000 το μονο που χρειαζεται μετα ειναι αλλαγη νερου μονο...

το εκτοζον που το βρισκουμε και ποσο παει περιπου?

Αν ειναι να κανεις απολυμανση καλυτερα με το Εκτοζον για τις ημερες που αναγραφει, οσο αφορα την μια εβδομαδα ειναι η καραντινα για να σιγουρευτης οτι δεν θα σου παρουσιαση κατι το ψαρι μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα. Οπως και να εχει εγω αυτο που κανω ειναι να κρατω το ψαρι χωρις καποια αγωγη σε καραντινα μιας εβδομαδος, και μετα παει στο κυριο ενυδρειο. Πιστευω πως η προληψη ειναι η καλυτερη αγωγη και οχι τα φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

στην απολυανση με το 2000 χρειαζεται να παμε την θερμοκρασια στους 30?

αν ας πουμε βαλουμε ενα νεο ψαρι σε καραντινα προληπτικα και του κανουμε την αγωγη (μια μερα απ οτι καταλαβα) πρεπει και η θερμοκρασια να ειναι υψηλη? η δεν παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνεις ένα νέο ψάρι,η ταλαιπωρία και το στρες της μεταφοράς το επιβαρύνουν σημαντικά.

Η αύξηση θερμοκρασίας για λίγες ώρες-ημέρες,η διατήρηση του σε πολύ μικρό χώρο που σίγουρα θα ανεβάσει αμμωνία, καθώς το φίλτρο σε άδειο ενυδρείο καραντίνα δεν προλαβαίνει να προσαρμοστεί στους ρύπους

καθώς και η επόμενη μεταφορά του στο κυρίως ενυδρείο μπορούν να στείλουν το ψάρι αδιάβαστο.

Η άποψη μου είναι: Ή το κάνεις μπλουμ με σωστή προσαρμογή ή το κρατάς για τουλάχιστον μία εβδομάδα σε αξιοπρεπές από άποψη λίτρων ενυδρείο καραντίνα. Η συντήρηση στο ενυδρείο με Ektozon πιστεύω οτι είναι η πιο ασφαλής μέθοδος.Δεν εγγυάται οτι τα ψάρια δε θα αρρωστήσουν αλλά τα προστατεύει από αρκετές μολύνσεις.

Μη φαρμακώνετε τα ψάρια χωρίς λόγο.Ίσως έχουν πάρει ήδη πολλά μέχρι να φτάσουν στα χέρια σας........

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σύμφωνα με την εμπειρία μου , στην ίδια άποψη με το Φώτη έχω καταλήξει .

Link to comment
Share on other sites

Απλα ρωταω να δω πως λειτουργει η απολυμανση που λεει...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, η αληθεια είναι πως συνηθως και εγω όταν αγοραζω καινουργιο ψαρι το προσαρμοζω κατευθειαν στο κυριο ενυδρειο και το αφηνω μεσα παρατηρωντας το καλα την πρωτη εβδομαδα μηπως και παρουσιαση καποια ανωμαλια, περνωντας βεβαια τα ρισκα μου.

Όταν αγοραζω τον καινουριο φιλο καταρχας το παρατηρω καλα στο πετ σοπ αν είναι καθαρο, ζωηρο και σε τη κατασταση τα διατηρη ο εμπορας, από εκει και περα εάν εχω καποιες αμφιβολιες τοτε το βαζω στην καραντινα το οποιο φιλτρο του το εχω παντα σε λειτουργια στο κυριο ενυδρειο για να είναι ενεργο και βεβαια μετραω και παρατηρω καθημερινα την κατασταση της καραντινας όταν εχω επισκεπτη μεσα. Τωρα σιγουρα εάν ειχα ένα ποιο μεγαλο ενυδρειο για καραντινα σιγουρα δεν θα ελεγα όχι, αλλα ο καθενας πορευεται με αυτό που εχει και μπορει! Από την άλλη εχω γιατρεψει με μεγαλη επιτυχια Flower horn 20 εκατοστων με esha 2000 το οποιο ηταν σακατεμενο από μεγαλη εκταση βακτηριακης μολυνσης και ανα 3 ημερες εκανα αλλαγη νερου σε αυτό το μικρο ενυδρειο. Το ψάρι τώρα έχει γυρίσει στο βασικό ενυδρείο και είναι κέρβερος και υγιέστατος.

Η αλήθεια είναι ότι τα ψάρια στα μαγαζιά δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση από τους έμπορους και συνήθως κατά την μεταφορά τους από τον τόπο αναπαραγωγής στο λιανικό εμπόριο τα φορτώνουν με φάρμακα για να έχουν όσο το δυνατών λιγότερες απώλειες. Για αυτό τα ψαρια είναι ηδη στρεσαρισμενα και αποδυναμωμενα από την ολη διαδηκασια. Συνηθως εάν είναι να εκδηλωσουν καποια ασθενεια κατά 90% μεσα σε αυτή την εβδομαδα καραντινας θα εκδηλωθει.

Οσο αφορα το Ick πολλα ψαρια όπως τα botia macrocanthus πχ εχει παρατηρηθει πως αρωστενουν ποιο ευκολα ειδικα όταν το ενυδρειο είναι φρεσκοστρωμενο ή ακομα χειροτερα εάν ακομα το ενυδρειο δεν εχει στρωσει.

Οσο για το Esha

Χρησιμοποιήστε τη δοσολογία πρώτης ημέρας μόνο για να προλάβετε την εμφάνιση προβλημάτων σε νέα ψάρια και φυτά ή κατά τη μεταφορά των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το Esha

Χρησιμοποιήστε τη δοσολογία πρώτης ημέρας μόνο για να προλάβετε την εμφάνιση προβλημάτων σε νέα ψάρια και φυτά ή κατά τη μεταφορά των ψαριών.

ναι αλλα τι θερμοκρασια δεν λεει...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τι θερμοκρασια δεν λεει...

Τι εννοείς? Χρειάζεται συγκεκριμένη θερμοκρασία για να ρίξεις το esha?

Εγώ όταν έκανα θεραπεία πρόσφατα, δεν άλλαξα θερμοκρασία, επίσης δεν λέει κάτι για θερμοκρασία στις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τι θερμοκρασια δεν λεει...

θερμοκρασια αυτη που πρεπει για το αναλογο ψαρι που θελουμε να φιλοξενησουμε, δεν κανουμε αγωγη κατα του Ick. Απολυμανση κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια αυτη που πρεπει για το αναλογο ψαρι που θελουμε να φιλοξενησουμε, δεν κανουμε αγωγη κατα του Ick. Απολυμανση κανουμε.

Και με την ''αρχικη δοση'' θα ειμαστε καλυμενοι ??

ΣΕ ολες τις αρρωστιες και τις θεραπειες δεν πρεπει να ανεβαζουμε τις θερμοκρασιες?

μονο στο ick χρειαζεται?

δεν λεω μονο για την απολυμανση... μιλαω και για την θεραπεια...

οκ στην απολυμανση δεν ανεβαζουμε θερμοκρασια...

Link to comment
Share on other sites

το βιβλιαρακι γραφει αυτο:

Για κάθε 100 λίτρα νερού (ή 22 gals) που έχετε στο ενυδρείο σας προσθέστε:

1η ημέρα: 25 σταγόνες

2η ημέρα: 12 σταγόνες

3η ημέρα: 12 σταγόνες

20ml του προϊόντος ολοκληρώνουν μια τριήμερη θεραπεία για 800 λίτρα νερού.

Σημείωση:

* Σε μαλακά νερά (χαμηλή περιεκτικότητα σε ανθρακικά άλατα) αυξήστε τη στάνταρ δόση. Αν η ολική και η ανθρακική σκληρότητα είναι <4 Γερμανικών Βαθμών, διπλασιάστε τη στάνταρ δόση.

εγω εχω υψηλη 14,18 ποσο να βαλω?

την διπλη?

Link to comment
Share on other sites

Αν η ανθρακική και η ολική είναι 4 και κάτω διπλασιάζεις τη δόση σύμφωνα με τις οδηγίες.

Αφού εσύ έχεις 14-18 άρα πάνω από 4 τότε προφανώς πρέπει να βάλεις την κανονική δόση :(

Link to comment
Share on other sites

Αν η ανθρακική και η ολική είναι 4 και κάτω διπλασιάζεις τη δόση σύμφωνα με τις οδηγίες.

Αφού εσύ έχεις 14-18 άρα πάνω από 4 τότε προφανώς πρέπει να βάλεις την κανονική δόση :D

εγω νομιζα οτι σημαινει περισοτερο αυτο <4 ..

σε ευχαριστω πολυ...

αλλα μηπως κανεις καποιο λαθος?

γιατι λεει σε μ****α 0-3 παραπανω δοση (αυτα δεν θεωρουνατια μ****α?),

τοτε γαιτι να λεει παλι και σε αυτα <4 να διπλασιασεις την δοση..

μηπως σημαινει σε περισσοτερο απο 4?

***δεν ειμαι καλος στα μαθηματικα... :(:D

Link to comment
Share on other sites

Ο Alpha τα λέει σωστά. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...