Jump to content

οξυγονουχος αλγη?


panos84

Recommended Posts

το ειδαμε και αυτο!!!και δε μιλω για πρασινη αλγη η οποια μπορει και αυτη να φωτοσυνθετει,αλλα μικρες τριχουλες πανω στα τζαμια κολλημενες απο τη μια και στον αερα απο την αλλη και φυσαλιδες αρκετες πανω τους κοντευουν να πιασουν ολο το τζαμι!ειναι αλγη ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε τι ποσότητα είναι στο τζάμι σου;Υπάρχει δυνατότητα φωτογραφίας;Τι τιμές έχεις στο νερό σου;Τι φωτισμό και πόσες ώρες;

Φιλικά J.J.

Link to comment
Share on other sites

το ειδαμε και αυτο!!!και δε μιλω για πρασινη αλγη η οποια μπορει και αυτη να φωτοσυνθετει,αλλα μικρες τριχουλες πανω στα τζαμια κολλημενες απο τη μια και στον αερα απο την αλλη και φυσαλιδες αρκετες πανω τους κοντευουν να πιασουν ολο το τζαμι!ειναι αλγη ή κατι αλλο?

αν και μια φωτο θα βοηθουσε,εχω την εντυπωση οτι ειναι κυανοβακτηριδιο,και αυτες οι φυσσαλιδες που παραπεμπουν σε φωτοσυνθεση δεν εχουν καμμια σχεση με οξυγονο.... :D
Link to comment
Share on other sites

klaz φιλε μου και εδω σε πετυχαινω?εχω διαβασει πολλα ποστ και γνωριζω πως ξερεις πολλα περι του θεματος'αλγη'!!!ειχα ββα απο ελλειψη μαλλον φωτισμου 75βατ/200λιτρα καθαρα,τα εκανα 120βατ με 2φλουορα 77/30βατ και 2 οσραμ 765/30βατ.η ββα μαλλον παραμενει!το μονο που αλλαξε για να εμφανιστουν αυτες οι φυσαλιδες στα τζαμια ηταν η αλλαγη στον φωτισμο!!! απο 75 σε 120.τα φυτα δε λενε να πιασουνε παρολο που εχω εμφανης φωτοσυνθεση κατω απο τα μαραμενα φυλλα που δεν ειχα πριν την αλλαγη και το DIY διοξειδιο ειναι στα τελευταια του.για δειτε τη φοτο και μετα συνεχιζω

post-1802-1160404444_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

klaz φιλε μου και εδω σε πετυχαινω?εχω διαβασει πολλα ποστ και γνωριζω πως ξερεις πολλα περι του θεματος'αλγη'!!!ειχα ββα απο ελλειψη μαλλον φωτισμου 75βατ/200λιτρα καθαρα,τα εκανα 120βατ με 2φλουορα 77/30βατ και 2 οσραμ 765/30βατ.η ββα μαλλον παραμενει!το μονο που αλλαξε για να εμφανιστουν αυτες οι φυσαλιδες στα τζαμια ηταν η αλλαγη στον φωτισμο!!! απο 75 σε 120.τα φυτα δε λενε να πιασουνε παρολο που εχω εμφανης φωτοσυνθεση κατω απο τα μαραμενα φυλλα που δεν ειχα πριν την αλλαγη και το DIY διοξειδιο ειναι στα τελευταια του.για δειτε τη φοτο και μετα συνεχιζω

Αγαπητέ φίλε μη τα μπερδεύεις τα πράγματα.ΒΒΑ = Μαύρη τριχοειδή άλγη , BGA = Blue green alge είναι αυτό που θέλεις να πεις. Ένας λόγος που μπορεί να απόκτησες αυτήν την άλγη είναι και από την απότομη ανβάθμηση του φωτισμού σου.Αλλά πές μας σε παρακαλώ και τις μετρήσεις του νερού σου καθώς και αν έχεις co2 αλλά και τις ώρες που έχεις φως.Αν και η αναβάθμηση που έκανες ήταν από 0.3 περίπου watt/litre σε 0.6watt/litre, το σφάλμα ήταν ότι την έκανες απότομα και όχι σταδιακά, όταν κάνουμε αλλαγή σε φωτισμό πάντοτε κάνουμε προσαρμογή και ο λόγος είναι ότι η δύναμη της καινούρια σε σχέση με την παλιά είναι σαφώς μεγαλύτερη έναντι της παλιάς.

Φιλικά Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...