Jump to content

Επιτέλους παρουσίαση!!


kotsel

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους σας!

Είμαι κάποιο καιρό στο φόρουμ και έχω αποκτήσει ,σε σχέση με την αρχή, τεράστια ποσότητα γνώσης για το χόμπυ και έχω ακούσει σχόλια, απόψεις, προτάσεις και εμπειρίες από πολλούς εδώ μέσα. Ακόμη κατάφερα να μιλήσω με 2-3 άτομα από το φόρουμ από κοντά μόνο για λίγα λεπτά. Ήρθε η ώρα λοιπόν να παρουσιάσω τον εαυτό μου και το ενυδρείο μου!

Ονομάζομαι Κώστας και σπουδάζω στο τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του ΤΕΙ Ηρακλείου Κρήτης. Χόμπυ: Ενυδρείο, μουσική, Η/Υ...Είμαι μόνιμος κάτοικος Αθήνας και το "μικρόβιο" κόλλησε παρατηρώντας και χαζεύοντας ένα ενυδρείο ενός θείου μου αρκετά χρόνια πριν. Το μόνο ψάρι που θυμάμαι ήταν ένα που "κόλλαγε" στο τζάμι (ένας πανέμορφος πλέκο ήταν εν τέλει) και με είχε συνεπάρει το όλο θέαμα! Έτσι αφού είχα φαγωθεί για κάποιους μήνες να ξεκινήσω ενυδρείο, είδα ψωνίζοντας στα carrefour ένα 60λιτρο ενυδρείο. The rest is history που είπε και ένας φίλος...

Tank: carrefour 60lt, internal filter (300lt/h) με σφουγγάρι, siporax και υαλοβάμβακα της sera, θερμοστάτη 50W στους 27oC σταθερή θερμοκρασία. Υπόστρωμα για φυτά αγνώστων στοιχείων (δεν ήμουν μέλος του φόρουμ ακόμα) και χαλίκι για φυτά αγνώστων λοιπών στοιχείων (επίσης).

Setup: 3 guramis (2f, 1m), 1 clown loach, 1 pleco, 6 rhodostomus

Διακόσμηση: Πήλινο σπασμένο, μαύρο χαρτόνι για φόντο

Τιμές νερού: pH 7.2, GH >14, kH 6, NO2 0, NO3 10

Λίπανση: CO2 JBL, ferreal & floreal AquaMedic

Τέλος θέλω να σας ευχαριστήσω όλους γιατί το ενυδρείο είναι "παιδί" όλων (αφού υπήρξε άπειρη βοήθεια)!!

Περιμένω σχόλια!!!!

post-1418-1160475961_thumb.jpg

post-1418-1160475978_thumb.jpg

post-1418-1160475992_thumb.jpg

post-1418-1160476004_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμορφο αν και θα το προτιμούσα πιο φυτεμένο...Πολύ καλή αρχή, αν έβλεπες τη δική μου...για κλάματα...

Το κλοουν μάλλον θα προτιμούσε παρέα (κάνα 2 ακόμα), λίγο πιο χαμηλή θερμοκρασία και σίγουρα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο...αλλά αν κρίνω από την περιγραφή σου το νέο του σπίτι 200λτ θα του πέσει πολύ πιο βολικό...

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή σου και η μελέτη έδωσαν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα!

Το ενυδρείο σου είναι πολύ καλό και με λίγη προσπάθεια ακόμα θα γίνει τέλειο!

Μια ερώτηση μόνο:

Τα Gourami που έχεις είναι Dwarf Gourami και αν βλέπω καλά είναι και τα τρία χρωματιστά;

Αν ναι τότε έχεις μόνο αρσενικά τα θηλυκά είναι απλά γκρίζα και μικρότερα!

Δεν έχεις παρατηρήσει διαμάχες;

Link to comment
Share on other sites

Nice Job :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου. :D

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup: Μπράβο πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο.Μπραβο σου :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα ενθαρυντικά σχόλια!!! :D

Φίλε kouzman καμία διαμάχη δεν υπάρχει και μάλιστα το πιο μεγάλο gurami μου είναι που κάνει φωλιά... Κανένα άλλο. Τα άλλα 2 έχω την εντύπωση πως παρά τα χρώματά τους είναι θηλυκά!! Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ ενημέρωσέ με!

Υ.Γ. Αν υπάρχει κάποια βοήθεια με την επιστημονική ονομασία των φυτών ευπρόσδεκτη..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα ενθαρυντικά σχόλια!!! :D

Φίλε kouzman καμία διαμάχη δεν υπάρχει και μάλιστα το πιο μεγάλο gurami μου είναι που κάνει φωλιά... Κανένα άλλο. Τα άλλα 2 έχω την εντύπωση πως παρά τα χρώματά τους είναι θηλυκά!! Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ ενημέρωσέ με!

Υ.Γ. Αν υπάρχει κάποια βοήθεια με την επιστημονική ονομασία των φυτών ευπρόσδεκτη..

:thumbup:ομορφο το ενυδρειο σου. απο περιεργεια ο clown τι συμπεριφορα εχει? εμφανιζεται η κρυβεται συνεχως?σε γνωστο μου που ειχε clown μονο του συνεχως κρυβοταν.

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα 2 έχω την εντύπωση πως παρά τα χρώματά τους είναι θηλυκά!! Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ ενημέρωσέ με!.....................................................ειναι αγορια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο, μπράβο! :thumbup: Εγώ βέβαια, κι αυτό είναι προσωπική μου γνώμη, δεν θα έκανα τόσο παχύ το υπόστρωμα και θα ψήλωνα ως το καπάκι την επιφάνεια του νερού για να μη φαίνεται! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.

ΜΠΡΑΒΟ για την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

καλουτσικο,μπορεις πιστευω στην πορεια και πολυ καλυτερα...και βγαλε τα πηλινα...υποτιθεται οτι ολα πρεπει να δειχνουν πιο φυσικα.......

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κι εγώ να το βγάλω το πήλινο, έλα όμως που τα ψαράκια το αγαπάνε... Παιδιά εάν τα gurami μου είναι αρσενικά δεν θα ζήσει ο πετσοπάς!! Για τα φυτά καμια βοήθεια??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...