Jump to content

Επηρεάζει η μία λάμπα το φως της άλλης?


nikos193

Recommended Posts

Αν έχω στο ενυδρείο 2 διαφορετικών ειδών λάμπες μήπως η μία επηρεάζει το φάσμα και τα kelvin της άλλης? Μήπως κάποιος έχει να μου προτίνει μία καλή λάμπα για φυτά με υψηλή ευαισθησία για έντονη φωτοσυνθετική δραστηριότητα?

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Nίκο το φάσμα της λάμπας είναι το μήκος κύματος του εκπεμπόμενου φωτός. Όταν έχεις άθροισμα κυμάτων (ο σωστός όρος είναι η συμβολή) επηρεάζει το ένα το άλλο. Αυτό βέβαια στην περίπτωση που εξετάζεις περιπτώσεις όπου σε ενδιαφέρει η ακεραιότητα του εκπεμπόμενου κύματος και όχι για τις λάμπες! :D Τα kelvin δεν επηρεάζονται, είναι κατασκευαστική λεπτομέρεια. Δε χρειάζεται να σου προτείνει κάποιος μια ιδιαίτερη λάμπα, αυτό γίνεται εύκολα με τα αύξηση των watt. Για τα φυτά πάντως προτιμώνται λάμπες των 6700Κ και 10000Κ αν και αισθητικά προσωπικά δε μου αρέσουν, κιτρινίζουν πολύ. Αν θες να δεις φωτοσύνθεση τρελή τότε είναι μονόδρομος: Metal Halide και θα δεις τα φυτά σου να αφρίζουν, είναι η μόνη λάμπα της οποία το φως πλησιάζει τόσο στο ηλιακό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω μόνο το εξής: οι καλύτεροι "μποστανάδες" μόνο ΜΗ. :D Τα φυτά τις αντέχουν και με το παραπάνω μάλιστα, το θέμα είναι αν τις αντέχεις εσύ (οικονομικά, καθότι η μικρότερη που υπάρχει είναι 75watt) και ότι λόγο της ανεβασμένης ισχύος παράγουν τρελή θερμότητα, άρα το καλοκαίρι είναι πρόβλημα. Περισσότερα για τις ΜΗ μπορείς να δεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Δεν θέλω κάτι ΤΡΕΛΟ!!! Απλά μια καλή λάμπα για φωτοσύνθεση. Προτείνεις κάποια? Και κατα κύριο λόγο από μαγαζί με ηλεκτρολογικά. (Αλλά αν προτείνεις και κάτι από pet shop μπορείς να το πεις) :D

Link to comment
Share on other sites

Μια οποιαδήποτε λάμπα στα kelvin που σου είπα κάνει Νίκο. Για να μην πληρώνεις "χαζά" λεφτά μπορείς να πας και σε μαγαζί αποκλειστικά για λάμπες, εγώ έχω βρει την υγειά μου με το Κέντρο της Λάμπας. Ορίστε και τα τηλέφωνα:

  • ΚΕΝΤΡΙΚΟ: ΑΧΑΡΝΩΝ 5 (ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΘΗ) ΤΗΛ 2105244888
  • ΠΕΙΡΑΙΑΣ: ΖΩΣΗΜΑΔΩΝ 50 & ΤΣΑΜΑΔΟΥ ΤΗΛ 2104176588
  • ΑΠΟΘΗΚΗ: ΜΕΣΗΝΝΗΣ 17 ΝΕΑ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ ΤΗΛ 2105245555

Εdit: επειδή τώρα είδα ότι είσαι από τη συμπρωτεύουσα αν σε ενδιαφέρει μπορείς να επικοινωνήσεις και να στα στείλουν. Ένας φίλος από το φόρουμ το έχει κάνει ήδη. :D

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Α και μια τελευταία ερώτηση για να μην σε κουράζω. Δηλαδή οποιαδήποτε λάμπα στα κελβιν που μου είπες? και με το φάσμα τι γίνεται? Δεν παίζει ρόλο? :D

Link to comment
Share on other sites

To φάσμα είναι η ανάλυση του μήκους κύματος του φωτός, άρα μια λάμπα 6700Κ έχει το ίδιο φάσμα με οποιαδήποτε άλλη. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...