Jump to content

Λάμπες φθορίου;;


Guppy

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, διαβάζω για τις λάμπες και έχω μπερδευτεί πολύ. Εγώ έχω μια power glo 14w και θέλω να βάλλω άλλη μια αλλά να την αγοράσω από το εμπόριο, μέχρι 36 εκ. ποιά να πάρω;

Επίσης η sylvania ενυδρειακή πόσο έχει;

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Aν θυμάμαι καλά φίλε Guppy η power glo είναι στα 18000Κ, αν έχεις φυτά μπορείς να βάλεις κάποια άλλη daylight ώστε να βοηθήσεις στην καλύτερη φωτοσύνθεση. Τιμές δεν ξέρω ακριβώς να σου πω, καθότι διαφέρουν ανάλογα το μαγαζί, αλλά θεωρώ ότι γύρω στα 12-14€. Με την προσθήκη κι άλλης λάμπας πρέπει να προσέξεις να μην έχεις έκρηξη άλγης! :D

Link to comment
Share on other sites

power glo εχω εγω και ειναι στα 10.000k αν κανω λαθος ας με διορθωσετε

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όταν λέμε power glo μία θα είναι, δεν ξέρω μήπως έχουν βγει και σε άλλα kelvin. :D Πάντως όπως φαίνεται και από το συνημμένο είναι στα 18000Κ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η daylight που αναφέρεις είναι μη ενυδρειακή;; Αν όχι ποιάς εταιρίας και τιμή παρακαλώ εάν γνωρίζεις. H sylvania gro-lux 14watt πόσα kelvin είναι;;

Τα 18000 k που έχω είναι πολλά για 5 ρίζες hygrophila;

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Κατά κανόνα για ένα απλό φυτεμένο πρέπει να είσαι γύρω στα 0,75 watt/litre. Για την καλύτερη φωτοσύνθεση των φυτών απαιτήτε το κυανέρυθρο φάσμα που μας το χαρίζει η gro-lux. Πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις μία gro - lux και είμαι σίγουρος ότι θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ όπως σου προανεφερε και ο φίλος George Hmmy την έκρηξη άλγης. Γιατί μετά θα τρέχεις και δεν θα προλαβαίνεις με την καλή έννοια!!!

Φιλικά Ιορδάνης.

Έγινε επεξεργασία - J.J
Link to comment
Share on other sites

35 λίτρα είναι, δεν έχω πολλά και δύσκολα φυτά μόνο 5 ρίζες Hygrophila. Θέλω όμως να βάλω και πιο απαιτητικά...

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την gro -lux η οποία έχει το κυανέρυθρο φάσμα που ζητούν τα φυτά, απαιτητικά και μη τότε θα είσαι μια χαρά δηλαδή 14 watt από την power glo και αλλα 14 watt από την gro -lux μας κάνουν 28 watt σύνολο με λίγα λόγια 0,8 watt ανά λίτρο άρα είσαι μια χαρά. Μια άλλη λύση είναι να βάλεις 2 gro - lux για μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Φιλικά Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

Δύο δεν χωράνε στο ενυδρείο είναι μικρούτσικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...