Jump to content

Σκάλα Hagen ή διαχυτή της Tetra?


nikos193

Recommended Posts

Σκάλα Hagen ή διαχυτή της Tetra για CO2 ?

χμμμμμ...ναι μεν την πρωτη,αλλα βρωμιζει ευκολα και βουλωνει....και επισης ξανα τη σκαλα γιατι ειναι και πιο ''ομορφη''..... :D:thumbup::thumbup::angry2:
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για DIY CO2 σκέψου και τη λύση της Ferplast CO2 mixer....

http://www.ferplast.com/en/pagina_4459.html

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το ότι είναι σαφώς πιο όμορφη...!!! Αλλά ποιο κάνει καλύτερη διάχυση??? (όχι δεν είναι diy γιατί μια φορά που έκανα πετάχτηκα από τον ύπνο!!! καταλάβατε φυσικά ότι πρόκειται για ΕΚΡΗΞΗ!!!)

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι καποιος μπορει με σιγουρια να σου δωσει απαντηση.......δοκιμασε τες ολες,κρινε και πες μας και μας......

καλη τυχη....

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο φίλος Κώστας (klaz) σαφής απάντηση δεν μπορεί να υπάρξει. Παρόλαυτα μου αρέσει η σκάλα γιατί κερδίζεις το εφέ :D και είναι δεδομένο ότι θα έχεις απώλεις σε CO2 πάντα! Μα στη σκάλα, μα στο φίλτρο, μα εδώ, μια μικρή ποσότητα θα σου ξεφεύγει. Για τα λίτρα σου, 60 αν δεν κάνω λάθος, η σκάλα σε καλύπτει και με το παραπάνω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου καλε μου φιλε και μοδερατορα γιωργη.......

Link to comment
Share on other sites

γεια σου καλε μου φιλε και μοδερατορα γιωργη.......

Γεια σου και σένα Κώστα φίλε... Ο Κώστας, για όσους δεν το ξέρουν, έχει υιοθετήσει τα "παιδιά" μου, τους πρώην δίσκους μου! Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνεις και εσύ μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου, "να πάρουν κι άλλοι μάτι" την ομορφιά που έχεις φτιάξει! :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σένα Κώστα φίλε... Ο Κώστας, για όσους δεν το ξέρουν, έχει υιοθετήσει τα "παιδιά" μου, τους πρώην δίσκους μου! Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνεις και εσύ μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου, "να πάρουν κι άλλοι μάτι" την ομορφιά που έχεις φτιάξει! :angry2:

ΧΕΧΕ....αληθεια ειναι...!!!τα παιδια σου ειναι σε καλα χερια.ειδικα τωρα με το αυτοματο συστημα αλλαγων νερου,και με περιπου 20 λιτρα νερου αο που αλλαζω καθημερινα...........

οταν ερθει η ωρα θα τα πουμε αδελφε........ :thumbup::thumbup::D

μην καταστρεψουμε και το ποστ του ανθρωπου τωρα....... :angry2::angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ταπεινή μου άποψη είναι ότι η σκάλα της Hagen κάνει καλύτερη διάχυση και άμα πιάσει και λίγη άλγη ακόμα καλύτερα για τις φουσκάλες γιατί δεν κολλάνε.Επίσεις η σκάλα είναι και μετρητής φυσαλίδων.Ενώ με τον διαχυτήρα της ΤΕΤRA που έχει πολύ ψιλή σίτα συνέχεια ήμουν στο καθάριζε συνέχεια γιατί βούλωνε και δεν είχα και μετρητή φυσαλλίδων. Η τελική απόφασή είναι καθαρά δική σου φίλε.

Φιλικά Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για DIY CO2 σκέψου και τη λύση της Ferplast CO2 mixer....

http://www.ferplast.com/en/pagina_4459.html

Εχω χρησιμοποιήσει τον παραπάνω μείκτη , νομίζω ότι ειναι σαφώς η καλύτερη συσκευή με ένα μικρό μειονέκτημα, χρειάζεται σχετικά συχνός καθαρισμός της σίτας (σφουγγαράκι) που έχει στην είσοδο της φτερωτής.

Εδώ και 5-6 μήνες έβγαλα το μείκτη της ferplast και έβαλα πάλι τη σκάλα της Hagen αλλά νομίζω ότι θα επανέλθω στον μείκτη της Ferplast γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένος (συγκριτικά) .

Ναι συμφωνώ ότι η σκάλα δείχνει και πιο ωραία και επιπλέον δεν χρειάζεται ηλεκτρικό ρεύμα για να κάνει τη διάχυση σε αντίθεση με τη συσκευή της ferplast, η τελευταία όμως είναι με απόσταση καλύτερη.

Για της Tetra φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο co2 optimat, δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Πάντως για 60 λίτρα ίσως είναι καλύτερα να πάρεις τη σκάλα η οποία σε καλύπτει και είναι και πιο οικονομική.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...