Jump to content

Κατασκευή ξύλινης βάσης


AquaBoy

Recommended Posts

Καταρχην καλησπερα.Εφτιαξα ενα ενυδρειο σε διαστασεις 170χ50χ70 και τωρα θα φτιαξω μια ξυλινη βαση,το ερωτημα ειναι με τοσο βαρος που εχει το ενυδρειο αμα χρησιμιποιησω 2,5αρα μελαμινη αντεχει τοσο βαρος?

Αν υπαρχει καμια καλυτερη ιδεα ειμαι ολος αυτια.

Στελνω μια συν. φοτο.

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟ ΣΧΕΔΙΟ!

Μιλάμε για 600 κιλά

άντε να βάλουμε ... άμα μπορούμε + 200 κιλά max άμμος πέτρες κλπ

800 κιλά με 25αρα μελαμινη δεν θα έχει κανένα προβλημα.

Υπολόγισε ότι η πλάτη θα είναι χωνευτή και όλα τα υπόλοιπα ξύλα θα δένουν επάνω της. στα ντουλάπια μπορείς να έχεις μεταβλητά ράφια ή καθόλου. το μεσαίο θα είναι μόνιμα βιδωμένο και στις τρεις μεριές. Επίσης στο κάτω ξύλο θα βάλεις μικρές «ταπούλες» ποδαράκια ανά 15 με 20 εκατοστά για να μοιράσεις το βάρος ομοιόμορφα.

Ξεκίνα και θα έχεις βοήθεια απ’ όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν θα εχω προβλημα?Κατι γειτονες hobbyστες και αυτοι μου λενε να κανω και μεταλλικο σκελετο και να το ντυσω με ξυλο.Καλου κακου μου ειπαν γιατι η μελαμινη σπαει πολυ ευκολα.

Έγινε επεξεργασία - CamelBoy1982
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν θα εχω προβλημα?Κατι γειτονες hobbyστες και αυτοι μου λενε να κανω και  μεταλλικο σκελετο και να το ντυσω με ξυλο.Καλου κακου μου ειπαν γιατι η μελαμινη σπαει πολυ ευκολα.

1788[/snapback]

Εγω αυτο θα κανω...μεταλλικο σκελετο και ντυσιμο...οχι DIY δυστυχως :)

Φυσικα και η μελαμίνη δεν προκειται να εχει κανενα προβλημα αν γινει οπως λεει ο Νικος...

Link to comment
Share on other sites

Νικο οταν λες οτι ολα τα ξυλα θα δενουν επανω της, τη δεσιμο εννοεις?Δωσε μου να καταλαβω γιατι δεν με παιρνει για ατελειες.

Α!Και κατι αλλο,παιζει κανα ρολο το υψος της βασης(δεν νομιζω) λεω να την κανω 80cm.

Link to comment
Share on other sites

max 80 εκατ. διότι έχει και ένα ενυδρείου ύψους 70...

όταν λέω να δένουν στην πλάτη εννοώ ότι θα φτιάξεις το πλαίσιο απο τα πλαϊνα και τα πάνω και κάτω ξύλα και μέσα σε αυτό το πλαίσιο θα χωνέψεις την πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου ενυδρεια τα φτιαχνω με μελαμινη 25αρα αμα ειναι πανω απο 300λιτρα το ενυδρειο και αναλογως βαζω τα δεσιματα. Το στηριζει μια χαρα και δεν θα εχει κανενα προβλημα. Εγγυημενα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νικο,την εφτιαξα την βαση τα καταφερα :blush: μονο που εβαλα μεταλλικο σκελετο και το εντυσα με μελαμινη ελεγα να το κανω μονο με 2,5 μελαμινη αλλα οι γειτονες με εφαγαν thanks για την βοηθεια.

Εβαλα και μια συννημενη φοτο να δειτε τι εκανα.Σε λιγες μερες τελειωνει και το ενυδρειο(θελει καπακι και φορμαικα) και μετα ξεκιναω το στησιμο του ενυδρειου.

Τωρα για μενα ξεκινανε τα δυσκολα........ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πολλη καλη δουλια.αλλα με τετιο υψος και 70 ποντους το ενυδρειο ουτε με σκαλα δεν θα φτανης να δουλεψης.παντος θα περιμενουμε να δουμε το τελικο αποτελεσμα και να μας πεις εαν εχεις προβληματα. :blush::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως tkap ειμαι και λιγο ψιλος :blush: ,το συνολικο υψος ειναι στο 1,50.

Και γω θελω να δω το τελικο αποτελεσμα ακομα δεν εχω βαλει το ενυδρειο επανω στη βαση και ευχομαι να μην εχω προβληματα,αμα εχω(χτυπα ξυλο) εφαγα πακετο. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - CamelBoy1982
Link to comment
Share on other sites

σε βλεπω να κανεις μπανιο καθε φορα που θα ασχολεισαι με το ενυδρειο.το σιγουρο παντος ειναι οτι θα ειναι πολυ επιβλητικο.περιμενουμε και το τελικο αποτελεσμα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Camelboy μην αγχώνεσαι αν είσαι και ψηλός όπως λές δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Και το δικό μας είναι πολύ ψηλό και παρόλα αυτά κάνω αλλαγές άνετα. Και αν χρειάστεί καμιά δουλειά χαμηλά στον πάτο του ενυδρείου απλά ανεβαίνω σε ένα μικρό σκαμπό, αλλά να φανταστείς ότι το δικό μας είναι πιο ψηλό.

Σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και μην αγχώνεσαι

εεεε.... και αν έχεις θα έρχομαι εγώ να σου κάνω αλλαγές :hysterical::blush: (λόγω ύψους είμαι 1,87)

Link to comment
Share on other sites

Camelboy μην αγχώνεσαι αν είσαι και ψηλός όπως λές δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Και το δικό μας είναι πολύ ψηλό και παρόλα αυτά κάνω αλλαγές άνετα. Και αν χρειάστεί καμιά δουλειά χαμηλά στον πάτο του ενυδρείου απλά ανεβαίνω σε ένα μικρό σκαμπό, αλλά να φανταστείς ότι το δικό μας είναι πιο ψηλό.

Σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και μην αγχώνεσαι

εεεε.... και αν έχεις θα έρχομαι εγώ να σου κάνω αλλαγές :hysterical:  :blush: (λόγω ύψους είμαι 1,87)

3665[/snapback]

1,87 ?Ειμαι 2 εκ. πιο κοντος,για ολα τα προβληματα υπαρχουν λυσεις.

Αν και να σου πω την αληθεια δεν αγχωνομαι τοσο,αυτο που με αγχωνει ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου γιατι εχω διαβσει τοσα και ... οταν ερθει εκεινη η ωρα θα ανοιξω θεμα για βοηθεια.

μεχρι στιγμης τα παμε ΚΑΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και μην αγχώνεσαι

εεεε.... και αν έχεις θα έρχομαι εγώ να σου κάνω αλλαγές :hysterical:  :blush: (λόγω ύψους είμαι 1,87)

3665[/snapback]

Αν και 1.79, εαν καποια στιγμη παμε για μπασκετ, τοτε θα ειμαστε...συμπαικτες! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν και 1.79, εαν καποια στιγμη παμε για μπασκετ, τοτε θα ειμαστε...συμπαικτες! :blush:

3675[/snapback]

Να παρουμε και την Αγγελικη μαζι μας, μας τρωει και τους δυο, θα ειναι πολυ χρησιμη στα ριμπαουντ.Θα παρω και τον φιλο μου το galaher(paroon shark)να βαραει παλαμακια. :blush::blush::rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες και για μπάσκετ μέσα είμαι!!!

Σε περίπτωση βέβαια που κλείσετε και κανέναν αγώνα βόλλει ακομα καλύτερα γιατί πρίν μερίκα χρόνια έπαιζα σε ομάδα μα και στην εθνική!!!

Πάντως για το ενυδρείο μην κολλήσεις καθόλου ότι χρειαστείς εδώ είμαι!!!

Ο Νίκος εμένα χρησιμοποιεί για το φύτεμα και το καθάρισμα βυθού :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες και για μπάσκετ μέσα είμαι!!!

Σε περίπτωση βέβαια που κλείσετε και κανέναν αγώνα βόλλει ακομα καλύτερα γιατί πρίν μερίκα χρόνια έπαιζα σε ομάδα μα και στην εθνική!!!

Πάντως για το ενυδρείο μην κολλήσεις καθόλου ότι χρειαστείς εδώ είμαι!!!

Ο Νίκος εμένα χρησιμοποιεί για το φύτεμα και το καθάρισμα βυθού :blush:  :rasp:  :thumbup:

3678[/snapback]

ΑΑ!Ετσι εξηγειται το υψος. :blush:

Θα σε χρειαστω σιγουρα,thanks παντος :blush::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον ετοιμο το νεο μου ενυδρειο,μετα απο πολυ κουρασει αλλα αξιζε τον κοπο.

Για να το μεταφερω απο το μπαλκονι να το βαλω στη βαση μου εφυγε ο πατος,παιδια ασηκωτο ειναι.

Το μονο που μενει ειναι να αρχισω να το γεμιζω σιγα σιγα(χαλικι,ριζες κ.α) οπου υπαρχουν αυτα,αλλα που να μεινει χρονος λογο δουλειας. :thumbup:

Παντος ολα πηγαν μια χαρα,χαρη στη βοηθεια καποιον στο :blush: AQUAZONE :blush:

THANKS σε ολους!! :blush::hysterical::rasp::icon_dance:

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι,αν και μπορω να πω οτι εγινε καλη δουλεια. :hysterical:

Ευχαριστω πολυ!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και προσεγμένη δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ΩΡΑΙΟ ΣΧΕΔΙΟ!

Μιλάμε για 600 κιλά

άντε να βάλουμε ...  άμα μπορούμε + 200 κιλά max  άμμος πέτρες κλπ

800 κιλά με 25αρα μελαμινη δεν θα έχει κανένα προβλημα.

Υπολόγισε ότι η πλάτη θα είναι χωνευτή και όλα τα υπόλοιπα ξύλα θα δένουν επάνω της. στα ντουλάπια μπορείς να έχεις μεταβλητά ράφια ή καθόλου. το μεσαίο θα είναι μόνιμα βιδωμένο και στις τρεις μεριές. Επίσης στο κάτω ξύλο θα βάλεις μικρές «ταπούλες» ποδαράκια ανά 15 με 20 εκατοστά για να μοιράσεις το βάρος ομοιόμορφα.

Ξεκίνα και θα έχεις βοήθεια απ’ όλους  :)

1785[/snapback]

φίλε Νίκο στο παραπάνω post είχες συμβουλέψει το φίλο να βάλει στο κάτω ξύλο μικρές ταπούλες ώστε να μοιρασθεί το βάρος ομοιόμορφα.

Επειδή έχω κατασκευάσει μια παρόμοια βάση αλλά για 400 lt ενυδρείο , ήθελα εαν είναι εύκολο να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς.

Δηλαδή τις είδους ταπούλες πλαστικές , μεταλλικές , τσοχάκια ? Και που τις βρίσκεις αυτές τις ταπούλες?

Επίσης όταν λες κάθε 15-20 cm εννοείς μόνο μπροστά και πίσω ή και ενδιάμεσα ? Για να γίνω πιο σαφης στη βάση τη δική μου το κάτω ξύλο είναι 135Χ55 . Θα πρέπει να βάλλω 7 τάπες μπροστά , 7 πίσω κατά μήκος μόνο ή και στο μέσο της βάσης επιπλεόν σειρές με τάπες ? Ελπίζω να έγινα κατανοητός και ζητώ συγνώμη που χρησιμοποίησα το thread του φίλου Aquaboy για τη δική μου απορία.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πλαστικά ποδαράκια που από την μια μεριά έχουν ένα καρφι, τα οποία τα καρφώνεις στην βάση σε μικρή απόσταση μεταξύ τους (περίπου ανα 15 εκ.)

το ύψος απο τα ποδαράκια είναι περίπου 2 με 2,5 εκ. Θα δώ αν έχω σπίτι να σου βγάλω φωτό :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπερα.Εφτιαξα ενα ενυδρειο σε διαστασεις 170χ50χ70 και τωρα θα φτιαξω μια ξυλινη βαση,το ερωτημα ειναι με τοσο βαρος που εχει το ενυδρειο αμα χρησιμιποιησω 2,5αρα μελαμινη αντεχει τοσο βαρος?

Αν υπαρχει καμια καλυτερη ιδεα ειμαι ολος αυτια.

Στελνω μια συν. φοτο.

1784[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...