Jump to content

Σαλιγκάρια


Recommended Posts

Χθές το ενυδρείο μου απόκτησε δυο νέους κατοίκους. ;)

Δυο μικρούλια σαλιγκαρια golden apple αγοράστηκαν πρίν απο τρείς ημέρες απο pet shop στη Θεσ/νικη και μετά απο παραμονή δυο ημερών σε δοχείο μεταφοράς , μεταφέρθηκαν στο καινούργιο τους σπίτι.

Τα μικρούλια ήταν τρομαγμένα απο το ταξίδι αλλα προσαρμόστηκαν αρκετά γρήγορα. Το ένα αμέσως σχεδόν αρχισε να εξερευνεί το καινούργιο του περιβάλον και να τρώει, ενώ το δεύτερο άργησε λίγο περισσότερο (μάλλον είναι φοβιτσιάρικο σαν τον πλέκο μου :) )

Τα χρυσόψαρα στην αρχή δοκίμασαν να τα δαγκώσουν αλλα ευτυχώς ήταν λίγο μεγάλα και δέν χωρούσαν στο στόμα τους. Τώρα συμβιωνουν κανονικά και δέν τα ενοχλούν.

Στο ενυδρείο επίσης μπήκαν πρίν απο λίγες μέρες και δύο νέα φυτά, μάλλον ανούμπιες, οπότε είχαμε πολλές αλλαγές την τελευταία εβδομάδα. :blush:

post-1422-1161370340_thumb.jpg

post-1422-1161370459_thumb.jpg

post-1422-1161370532_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - elle
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο είχα και εγώ παλιότερα!

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η κίνηση τους!

Μπορείς να δεις και εδώ αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη!

Apple Snail

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλο που κατεβάζω το αρχείο, δεν μου το ανοίγει ο Acrobat μου... Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Το 4.0 έχω.

Γι αυτό δεν το ανοίγει? Κακώς τότε, θα έπρεπε να παίζει και σε παλαιότερες βερσιόν το αρχείο... (υπάρχει λόγος που δεν το αναβαθμίζω).

Υ.Σ.: Συγνώμη για το άτοπον του θέματος στο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΤΡΩΝΕ???!!!

Μέχρι στιγμής τρώνε την πράσινη άλγη απο τα τζαμια ,το χαλικι,τα διακοσμητικά κτλ.

Απο οτι ξέρω δεν τρώνε φυτά και το διαπίστωσα και μόνη μου αυτό γιατι φάγανε την αλγη απο τα φύλλα των φυτών και τα αφήσανε ανέπαφα. ;)

Πάντως έχει πολύ πλάκα να τα παρατηρείς στο τζάμι πως ανοίγουνε το μικρό τους στοματάκι και τρώνε. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο είχα και εγώ παλιότερα!

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η κίνηση τους!

Μπορείς να δεις και εδώ αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη!

Apple Snail

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Ευχαριστώ kouzman ;)

Το είχα διαβάσει παλαιότερα οταν έψαχνα το είδος του σαλιγκαριού που θα έβαζα στη λίμνη και είχα καταλήξει σε αυτό το είδος, αλλα λόγω της τάσης τους για απόδρασεις περίμενα να πάρω πρώτα το ενυδρείο πριν τα αποκτήσω :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...