Jump to content

Γέννα Melanotaenia Praecox


Alpha

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σήμερα όπως χάζευα το ενυδρείο είδα 3-4 νεογγένητα μικροσκοπικά ψαράκια. Μετά καθώς το παρατηρούσα καλύτερα είδα πολλά μικρά αυγουλάκια κολλημένα πάνω σε ρίζες Hydrocotyle Leucocephala που επιπλέει στο νερό.

Οσα αυγά είδα είναι μια χαρά, καθώς φαίνονται τα ψαράκια από μέσα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, πότε και με τι πρέπει να ταίσω τα μικρά? Εψαξα στα μαγαζιά στην περιοχή μου να βρω τροφές κατάλληλες αλλά δεν υπήρχε τίποτα. Σκέφτηκα να κάνω σκόνη κάποια από τις τροφές που έχω ήδη αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Το ενυδρείο είναι ~100λ με αρκετά φυτά και φιλοξενεί 4m/2f praecox.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ταίσω τα μικρά με τροφές όπως η Mikrovit της tropical, και γενικά ξηρές τροφές σε σκόνη? 'Η πρέπει να φτιάξω αρτέμια οπωσδήποτε?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ταίσω τα μικρά με τροφές όπως η Mikrovit της tropical, και γενικά ξηρές τροφές σε σκόνη? 'Η πρέπει να φτιάξω αρτέμια οπωσδήποτε?

εγώ για όλα τα fry περνώ έτοιμες συσκευασίες που είναι ειδικά για νεογέννητα ψαρια περίου στα 2mm

επειδή περιέχουν τις "απετουομενες" θρεπτικές ουσίες άρα δεν χρειάζεται να αντικαταστήσω το διαιτολόγιο τους με Diy Fry foods όπως αυγό λυόμενο και τα λοιπά..

επίσης από ότι ida το "μικροβιτ" έχει και αυτό ψιλές πρωτεΐνες και λυόμενο αυγό μέσα άρα πιστεύω πως θα είναι ότι πρέπει για τα νεογέννητα σου.

Mikrovit Information

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν προτιμάς την Artemia εδώ είναι ένα link του aquazone για την παρασκευή τις.

APTEMIA

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ κάτι έτοιμο, θα μπορούσα να φτιάξω και αρτέμια.

Οπως και να έχει πριν από λίγο αγόρασα αρτέμια σε υγρή μορφή της JBL και θα πάρω και κάποια τροφή σε σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και αυτό αν το βρεις, είναι καλό. Και της JBL που πήρες επίσης είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ομορφα αυτα τα melanotenia :thumbup:

αν μπορεις βαλε καμια φωτογραφια να τα δουμε

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ομορφα αυτα τα melanotenia :thumbup:

αν μπορεις βαλε καμια φωτογραφια να τα δουμε

Προσπάθησα πολλές φορές να βγάλω αλλά δεν τα κατάφερα, είναι πάρα πολύ μικρά ακόμα, θα ξαναπροσπαθήω τώρα και βλέπουμε.

Μέχρι στιγμής έχω μετρήσει 7 ψαράκια, χθες ήταν 4, σήμερα λογικά πρέπει να βγήκαν τα υπόλοιπα 3 από τα αυγά καθώς είναι πολύ μικρότερα από τα άλλα και επίσης έχω μετρήσει καμιά 10αριά αυγά ακόμα :D

Εντωμεταξύ, έχω ένα πρόβλημα με την υγρή αρτέμια που λέω παραπάνω. Μόλις ρίχνω μια σταγόνα στο νερό πάει προς τον πάτο πολύ γρήγορα. Θα μπορέσουν τα ψαράκια να την βρούνε για να φάνε ή......?

Υπάρχει περίπτωση οι γονείς ή οι υπόλοιπες μελανοταινίες να φάνε τα μικρά? Αν και δεν διάβασα κάπου κάτι τέτοιο, αντιθέτως διάβασα ότι τα μικρά μπορούμε να τα αφήσουμε και στο κυρίως ενυδρείο, αλλά ρωτάω για καλό και για κακό. Μέσα δεν υπάρχουν άλλα είδη ψαριών.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτό, ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω :thumbup:

Το ψαράκι χωρίς μάτι, έτσι το πήρα αλλά μέχρι τώρα (περίπου 2 μήνες) ζει κανονικά, δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

post-12024-1304796736_thumb.jpg

post-12024-1304796793_thumb.jpg

post-12024-1304796825_thumb.jpg

post-12024-1304796852_thumb.jpg

post-12024-1304796886_thumb.jpg

post-12024-1304796906_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει και κανονική παρουσίαση του ενυδρείου μόλις πάρουν τα πάνω τους και μεγαλώσουν λίγο τα φυτά γιατί πολλά είναι κλαδέματα και ξεμπερδέψω και με την άλγη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι μελανοταινίες είναι από τα αγαπημένα μου !!!!!

Μακάρι να είχα κι άλλα ενυδρεία !

Να τα χαίρεσαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Είναι πολύ όμορφα ψάρια και με ενδιαφέρουσα συμπεριφορά, μακάρι να πάνε όλα καλά με τα μικρά!

Link to comment
Share on other sites

Η αρτεμια είναι κατεψηγμενη ;;;;;

Αν ναι μια μικρότερη σε μέγεθος τροφή είναι τα cyclops

Εγώ βέβαια ταιζα τα μωρά apistogramma artemia αλλα μόνο το ζουμακι

Συγχαρητήρια για τη γέννα

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Η αρτεμια είναι κατεψηγμενη ;;;;;

Αν ναι μια μικρότερη σε μέγεθος τροφή είναι τα cyclops

Εγώ βέβαια ταιζα τα μωρά apistogramma artemia αλλα μόνο το ζουμακι

Συγχαρητήρια για τη γέννα

Οχι, η αρτέμια είναι σε υγρή μορφή αλλά όχι κατεψυγμένη, ούτε ψυγείο θέλει σύμφωνα με τις οδηγίες.

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-p...ilfluid-artemia

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα τελικά δεν πήγαν και πολύ καλά και για κάποιο λόγο από εκεί που έβλεπα 7 μικρά να κολυμπούν, σήμερα το πρωί βρήκα μόνο 2.

Το πιθανότερο είναι να τα έφαγαν οι υπόλοιπες μελανοταινίες (αν και τις ταίζω πάρα πολύ καλά, με τόσες διαφορετικές τροφές που έχω για να ταίζω ανοίγω pet shop) γιατί χθες το βράδυ που έκλεισαν τα φώτα, παρατήρησα τις μεγαλύτερες μελανοταινίες να κάνουν γρήγορες κινήσεις προς την επιφάνεια, εκεί δηλαδή που ήταν και τα μικρά.

Υπάρχει περίπτωση να πέθαναν τα μικρά από την πείνα? Γιατί όσες φορές τα ταίζω με αρτέμια δεν τα βλέπω να συγκινούνται, από όσο μπορώ να δω. Αν και το ενυδρείο έχει αρκετή άλγη σε κάποια σημεία και αρκετή moss που πιθανόν να έχει infusoria πάνω.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να έγινε, καθώς δεν υπάρχει άλλο είδος ψαριού μέσα και το νερό του ενυδρείου είναι πεντακάθαρο, ούτε νιτρικά δεν έχει. Γίνονται και μικρές καθημερινές αλλαγές με νερό ίδιων παραμέτρων και θερμοκρασίας.

Οπως και να έχει, τώρα έχω πιάσει τα δυο μικρά που βρήκα και τα έβαλα μέσα σε μια γεννήστρα από αυτές που μπαίνουν μέσα στο ενυδρείο και επιπλέουν, και έριξα λίγη moss και leucocephala που είχαν και αυγά επάνω, και θα δούμε πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

απο την πρωτη φορα που ειδα την γεννα σου και σου προτεινα infusoria ηξερα οτι θα ηταν πολυ δυσκολο να μεγαλωσουν εκει μεσα τα μωρακια, συχνα γινονται γευμα αφου ετσι τα εχει κανει η φυση

''το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο''.

Επισης ειναι πολυ δυσκολο ΟΛΑ τα ψαρακια να βρουνε την τροφη και ας την ριξεις μπροστα τους..δηλαδη θελω να πω οτι ισως δεν τρεφονται σωστα...

κανενα αλλο πιο μικρο ενυδρειο δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Mικρότερο ενυδρείο δεν έχω, αν είναι απαραίτητο όμως μπορώ να πάρω ένα 10-15 λίτρα.

Δηλαδή παίζει τόσο σημαντικό ρόλο που αντί για infusoria δίνω αρτέμια σε υγρή μορφή?

Αλλά και πάλι αν τα ψαράκια δεν μπορούν να βρουν την τροφή μπορώ να κάνω κάτι για να τα βοηθήσω?

Link to comment
Share on other sites

απο την πρωτη φορα που ειδα την γεννα σου και σου προτεινα infusoria ηξερα οτι θα ηταν πολυ δυσκολο να μεγαλωσουν εκει μεσα τα μωρακια, συχνα γινονται γευμα αφου ετσι τα εχει κανει η φυση

''το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο''.

Επισης ειναι πολυ δυσκολο ΟΛΑ τα ψαρακια να βρουνε την τροφη και ας την ριξεις μπροστα τους..δηλαδη θελω να πω οτι ισως δεν τρεφονται σωστα...

κανενα αλλο πιο μικρο ενυδρειο δεν εχεις?

Το μικρό ενυδρείο για πιο λόγο χρειάζεται? Μέσα στην γεννήστρα που είναι και το νερό του ενυδρείου και φιλτράρεται δεν είναι καλύτερα?

Αν πάρω μικρότερο ενυδρείο για να βάλω τα ψαράκια πρέπει να βάλω και φίλτρο? Με αεραντλία μόνο κάνω δουλειά?

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Mικρότερο ενυδρείο δεν έχω, αν είναι απαραίτητο όμως μπορώ να πάρω ένα 10-15 λίτρα.

Δηλαδή παίζει τόσο σημαντικό ρόλο που αντί για infusoria δίνω αρτέμια σε υγρή μορφή?

Αλλά και πάλι αν τα ψαράκια δεν μπορούν να βρουν την τροφή μπορώ να κάνω κάτι για να τα βοηθήσω?

Φίλε Αιγαλεωτη, μεσα στην γεννηστρα θα αργήσουν να μεγαλώσουν ή μπορεί να πάθουν νανισμο δηλαδή να μείνουν μικρά.. μου εχει συμβεί και φαινόταν σαν να μεγαλώνουν τα εσωτερικά τους οργανα ενω το σώμα να παραμένει ιδιο.

αμα πάρεις άλλο ενυδρείο θα πρέπει να το στήσεις με τα όλα του.

παντα κάποια μωράκια δεν εχουν τοσο όρεξη για φαι και δεν πολυ τρώνε, αυτα μάλλον ειναι καταδικασμένα. Ενω καποια αλλα βρίσκουν κατευθείαν τον δρόμο τους! Ετσι είναι η φύση

Οχι, δεν εχει διαφορά που τάισες με αρτεμια...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενυδρείο τώρα μεγαλύτερο από 15 λίτρα δεν μπορώ να πάρω γιατί αν πάρω θα το βάλω πάνω στο κρεβάτι που κοιμάμαι :D

Δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χωρος για μεγαλύτερο αλλά δεν υπάρχει και βάση. Και 15λ να πάρω πάνω στο ψυγείο θα μπει :D

Οπότε προχωράω με ότι έχω διαθέσιμο τώρα και ότι γίνει ας γίνει.

ΥΓ.: Δεν είμαι Αιγαλεώτης, προσωρινά μένω εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό ενυδρείο για πιο λόγο χρειάζεται? Μέσα στην γεννήστρα που είναι και το νερό του ενυδρείου και φιλτράρεται δεν είναι καλύτερα?

Αν πάρω μικρότερο ενυδρείο για να βάλω τα ψαράκια πρέπει να βάλω και φίλτρο? Με αεραντλία μόνο κάνω δουλειά?

Δυστυχώς το νερό της γεννήστρας δεν φιλτράρεται καλά και λιμνάζει. Καλό είναι να παίρνεις συχνά φρέσκο νερό από το ενυδρείο και να ρίχνεις μέσα. Αν πάρεις μικρότερο ενυδρείο καλό είναι να βάλεις ένα στρωμένο εσωτερικό φιλτράκι (πάρε υλικό από το άλλο ενυδρείο σου). Με αεραντλία μόνο το δουλειά να κάνει ?

Κρίμα αν χάθηκαν τα υπόλοιπα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το νερό της γεννήστρας δεν φιλτράρεται καλά και λιμνάζει. Καλό είναι να παίρνεις συχνά φρέσκο νερό από το ενυδρείο και να ρίχνεις μέσα. Αν πάρεις μικρότερο ενυδρείο καλό είναι να βάλεις ένα στρωμένο εσωτερικό φιλτράκι (πάρε υλικό από το άλλο ενυδρείο σου). Με αεραντλία μόνο το δουλειά να κάνει ?

Κρίμα αν χάθηκαν τα υπόλοιπα. :D

Μάλλον σε λίγες μέρες θα έχω ένα 20λ και θα τα βάλω μέσα μήπως και ζήσουν.

Θα βάζω και νερό τώρα στη γεννήστρα :D

Μέσα στην γεννήστρα έβαλα και όσα φυτά με αυγά βρήκα, σήμερα μάλιστα βγήκε ένα ψαράκι ακόμα :) Τα υπόλοιπα ζούνε μέχρι στιγμής, το πρόβλημα είναι ότι δε νομίζω να τρώνε :D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε λίγες μέρες θα έχω ένα 20λ και θα τα βάλω μέσα μήπως και ζήσουν.

Θα βάζω και νερό τώρα στη γεννήστρα :D

Μέσα στην γεννήστρα έβαλα και όσα φυτά με αυγά βρήκα, σήμερα μάλιστα βγήκε ένα ψαράκι ακόμα :) Τα υπόλοιπα ζούνε μέχρι στιγμής, το πρόβλημα είναι ότι δε νομίζω να τρώνε :D

Οι μελανοταινιες είναι χορτοφαγες η σαρκοφαγες ;;;

Αν Τρώνε και φυτικές τροφές θα μπορούσες ( γνώμη μου) να τριψεις παρα μα παρα πολυ καλα ταμπλετες πλούσιες σε φυτικές ουσίες και να πάρεις ένα μέρος αυτής της σκόνης να τη δυαλισεισ σε νερο και να ταισεις με συριγγα εκεί που είναι τα μωρά

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...