Jump to content

EHFI TORF & ΕΗFI FIX


nikos193

Recommended Posts

Ξέρει να μου δώσει κάποιος πληροφορίες γι' αυτά το υλικά της ΕΗΕΙΜ? Ποια είναι η επίδρασή του EHFI TORF στο φίλτρο? Και το ΕΗFI FIX? Θα πρέπει αυτά τα υλικά να βρίσκονται σε ένα εξωτερικό φίλτρο?

post-2052-1161446051_thumb.jpg

post-2052-1161446267_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα υλικά φίλτρου αναφέρονται τόσο σε εσωτερικά όσο και εξωτερικά φίλτρα. ;)

Από όσο βλέπω για το ehfi fix η συσκευασία λέει ότι το υλικό κατακρατεί μεσαίου μεγέθους σωματίδια, είναι ιδανικό ως δευτερεύν υλικό μηχανικού φίλτρου, είναι πολύ αποδοτικό και δεν περιέχει φαινόλη.

Για το ehfi torf λέει ότι είναι ιδανικό για δίσκους, περιέχει σακούλα εφαρμογής (είναι σα καλσόν, για να έρχεται σε επαφή το υλικό με το νερό) μειώνει το ΚΗ - σταθεροποιεί το pH και προσθέτει στο νερό χρήσιμες ορμόνες και χουμικά οξέα.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα διάβασα και εγώ. Σε ευχαριστώ πάντως. Κάποιος άλλος που τα έχει χρησιμοποιήσει ή έστω το ένα απ' τα δυο? Μήπως το EHFI TORF είναι κάτι σαν τον άνθρακα και δεν θα έπρεπε να εμπεριέχεται στο φίλτρο ένός φυτεμένο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

To EHFI TORF είναι τύρφη υψηλής ποιότητας, ιδανική για δίσκους.

Δηλαδή χημικό φιλτράρισμα μέσω τύρφης.

http://www.eheim.com/chemical.htm

Το EHFI FIX είναι μηχανικό φιλτράρισμα για μικρά σωματίδια.

Δες παρακάτω στη φωτο το νούμερο 6

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/DSC_2319.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αντικαθιστά τον άνθρακα και δεν θα έπρεπε να υπάρχει σε ένα φυτεμένο ενυδρείο? (Το EHFI TORF)

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Kamia sxesi opos sou eipan parapano to xrisimopoioume stous Discus giati katebazei os ena bafmo to ph kai stin arxi pou fa to xrisimopioiseis to nero 8a parei ena kafeti xroma.

mod note: Στράτο σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες... ;)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...