Jump to content

CO2 βελονοειδής ρυθμιστής για φυσσαλίδες


Recommended Posts

Έχω τη μπουκάλα CO2 που φαίνεται και στη φωτογραφία. Όλα καλά εκτός από ένα πράγμα. Ο ρυθμιστής πίεσης (βελονοειδής) που έχει πάνω είναι δυστηχώς πολύ χοντροκομένος με αποτέλεσμα με μια πολύ μικρή κίνηση να έχω πολύ μεγάλη διαφορά στη ροή των φυσσαλίδων. Σκέφτομαι λοιπόν να τον καταργήσω και να πάρω έναν βελονοειδή ρυθμιστή με πολύ καλύτερη ευαισθησία. Δηλαδή να μπορώ να ρυθμίσω αν θέλω 30 ή 60 φυσσαλίδες CO2 γυρίζοντας τον κατά μια περιστροφή και όχι κατά 1 μοίρα :)

Είχα βρει κάτι στο internet από Αμερική αλλά αν είναι να πληρώσω όσο έκανε με τα μεταφορικά, άσε κρατάω και αυτόν που έχω. Έχω ψάξει στην Techno-pneumatic & Hydro-pneumatic χωρίς όμως να γνωρίζουν ακριβώς ροές και λίτρα/ώρα των βελονοειδών που έχουν. Φαντάζομαι ότι κάποιος από αυτούς που έχουν κάνει για την δουλειά που τον θέλω.

Η ερώτησή μου είναι αν γνωρίζει κανείς (ή αν έχει δοκιμάσει) κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο-κωδικό ώστε να πάω και να ζητήσω κατευθείαν αυτό που ψάχνω χωρίς να χρειάζεται να τους ρωτάω πράγματα και να ψάχνονται (κι αυτοί κι εγώ).

post-190-1131152721_thumb.jpg

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Ο ρυθμιστής πίεσης (βελονοειδής) που έχει πάνω είναι δυστηχώς πολύ χοντροκομένος με αποτέλεσμα με μια πολύ μικρή κίνηση να έχω πολύ μεγάλη διαφορά στη ροή των φυσσαλίδων. Σκέφτομαι λοιπόν να τον καταργήσω και να πάρω έναν βελονοειδή ρυθμιστή με πολύ καλύτερη ευαισθησία.

Υπάρχει περίπτωση να μην φταίει η βελονοειδής.

Γιαυτό πριν την αλλάξεις δες μήπως η δεύτερη βάνα (ο στραγγαλιστής) ειναι αρκετά ανοιχτός.

Η δεύτερη βάνα αναλαμβάνει τον ρόλο του ρυθμιστή πίεσης και η βελονοειδής την μικρομετρική ρύθμιση της πίεσης.

Δύο βάνες δεν έχεις στην μπουκάλα εκτός απο την βελονοειδή?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει στην Techno-pneumatic & Hydro-pneumatic χωρίς όμως να γνωρίζουν ακριβώς ροές και λίτρα/ώρα των βελονοειδών που έχουν. Φαντάζομαι ότι κάποιος από αυτούς που έχουν κάνει για την δουλειά που τον θέλω.

Καλημέρα

Εγώ απο κει έχω πάρει και δουλεύει μια χαρά. Θα κοιτάξω μήπως βρω τον κωδικό να σου πω.

Βασική προϋπόθεση βεβαίως είναι να δεις πόσο ανοικτή είναι η δεύτερη βάνα όπως λέει και ο Lasal.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε...

lasal:

Όπως φαίνεται και στη φωτό το σύστημα έχει έναν αυτόματο ρυθμιστή πίεσης (είσοδο από την πίεση της μπουκάλας και έξοδο σταθερή σε 1.5 atm). Γι αυτό και έχει ένα μόνο μανόμετρο και όχι δύο. Κατόπιν έχει ένα ρυθμιστή ροής-στραγγαλιστής (βελονοειδής) ο οποίος όμως είναι πολύ "αναίσθητος".

Neon θα με υποχρέωνες αν μου έλεγες πριν το Σάββατο, ώστε να πάω να τον ψωνίσω το Σάββατο, γιατί τις υπόλοιπες μέρες δεν μπορώ με το ωράριο που έχουν.

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Νίκο και λοιποί...

όταν θα πάω να ζητήσω μια βελονοειδής πως θα τους περιγράψω τη ροή που θέλω να αφήνει ώστε να βρω ποιο μοντέλο ταιριάζει στην δική μας περίπτωση? Θα τους πω για φυσσαλίδες από σωληνάκι 3 χιλ διαμέτρου? Θα γελάνε. Καμιά ιδέα κανείς? Ξέρει κανείς περίπου πόση ροή (ml/h) είναι επιθυμητή ώστε να έχω αυτό που λέμε περίπου 60 φυσσαλίδες ανά λεπτό?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Όλα jet!!! Πήρα μια μικρομετρική βελονοειδή βαλβίδα και τώρα μπορώ επιτέλους να ρυθμίσω με απόλυτη ακρίβεια.

Thanx JDP

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό είμαστε εδώ.

Βοηθάμε όπου, όπως και όσο μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...