Jump to content

παπαγαλοψαρο Sos


Recommended Posts

γεια σας παιδια!θα ηθελα να μου δωσετε καποια λυση για το παπαγαλοψαρο μου!σα να μου φαινεται οτι εχει πεσει σε καταθλιψη και δεν τρωει ενω γουσταρε το φαί και επισης δεν ειναι και πολυ ζωηρο οπως πριν!

αυτο σημβαινει απο προχθες!

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Συμπληροσε την για να μπορεσουμε να καταλαβουμε :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 30L

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):2 φιλτρακια 3L/την ωρα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 χρονια

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):προσθετω καθε 2 βδομαδες 3L νερο γιατι εξατμιζεται επειδη δεν εχω καπακι απο πανω.το ταίζω μια φορα τι μερα με την τροφη tetra treats.οταν αλλαζω το νερο βαζω απο αντιχλωρια:PRIME ή AQUATAN ή AQUAVITAL +Crystal water

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

πληροφοριακα εκανα γενικο καθαρισμα ολο το ενυδρειο πριν 1 εβδομαδα και δεν γνωριζω τιποτα για GH,KH κ.α.

- PH:7.5

- KH: -

- GH: -

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): -

- ΝΟ2 (νιτρώδη): -

- ΝΟ3 (νιτρικά): -

- Θερμοκρασία:26-27

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:παπαγαλοψαρο(δεν ειναι με χρωμα)

- Ιστορικό Ψαριού:το εχω απο γεννα 4 χρονια

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:δεν τρωει την τροφη του και δεν ειναι και τοσο ζωηρο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:κανενα προβλημα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: δεν χρησιμοποιησα τιποτα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πια τα 30 λίτρα είναι πολύ λίγα για ένα παπαγαλόψαρο τεσσάρων ετών ?

Μετρήσεις κάνουμε ? Πχ από αμμωνία ??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ή το δινεις το ψαρι σε καποιο πετ η εδω βαζοντας αγγελια ή του φτιαχνεις τουλαχιστον ενα 100 λιτρων ενυδρειο. Ειναι κριμα πραγματικα............

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα εκανα γενικο καθαρισμα ολο το ενυδρειο πριν 1 εβδομαδα και δεν γνωριζω τιποτα για GH,KH κ.α.

επειδή κάτι μου λέει πως το πρόβλημα σου βρίσκετε μέσα σε αυτή την πρόταση γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος ως προς το τι καθάρισες και πως :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο τελειες συνθηκες να υπαρχουν στο ενυδρειο σου τα λιτρα ειναι απαγορευτικα για αυτο το ψαρι.Καλο θα ηταν να το μεταφερεις σε ενα ενυδρειο τουλαχιστον 80 λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ολα αυτα που λετε το ξερω πως ειναι πολυ σωστα ΑΛΛΑ δεν εχω χωρο!αλλα το παπαγαλοψαρο μου σημερα το βλεπω καλυτερα και εφαγε κιολλας.μηπως λεω μηπως ειναι τιποτα εποχη ζευγαρωματος και δεν της εχω αρσενικο;δεν ξερω αλλα σιγουρα ειναι και τα λιτρα μεγαλο προβλημα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το καθαρισμα με αποθηκευσα 5-6 L του παλιου νερου και το καθαρισα με νερο βρυσης και τα φιλτρακια επισης!μετα εβαλα το νερο βρυσης μεχρι 1 σημειο εριξα τα αντιχλωριακα μου και τα βελτιωτικα νερου

το αφησα να ζεσταθει με το θερμοστατη και μετα ερικσα το παπαγαλοψαρο μαζι με το αποθηκευμενο νερο μαζι αλλα χωρις προσαρμογη γιατι το ξεχασα! :)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το καθαρισμα με αποθηκευσα 5-6 L του παλιου νερου και το καθαρισα με νερο βρυσης και τα φιλτρακια επισης!μετα εβαλα το νερο βρυσης μεχρι 1 σημειο εριξα τα αντιχλωριακα μου και τα βελτιωτικα νερου

το αφησα να ζεσταθει με το θερμοστατη και μετα ερικσα το παπαγαλοψαρο μαζι με το αποθηκευμενο νερο μαζι αλλα χωρις προσαρμογη γιατι το ξεχασα! :)

Αν κάθάρισες με νερό βρύσης τα φίλτρα πάει η βιολογία περίπατο.

Από αυτά που γράφεις αυτό καταλαβαίνω.

Αν είναι έτσι το ενυδρείο αυτή τη στιγμή δεν έχει βιολογία και είναι και μικρό.

Για μένα το λέω ευθέως δεν υπάρχει καμία δικαιολογία (δεν έχω χώρο σημαίνει ότι δεν έπρεπε να το πάρεις)

Ας μην πούμε καν στη συζήτηση περί αυτών των ταλαίπωρων ψαριών που ονομάζονται παπαγαλόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα!!το'χω απο γεννα!τωρα θα τρομαξετε με αυτο που θα πω!απο 130 μωρα περιπου , εμεινε 1 που 'ναι αυτο! :)

Link to comment
Share on other sites

τον μπαμπα , τον πηρα απο εναν φιλο μου που τον ειχε μεσα με guppy και αλλα ζωοτοκα!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις τον τροπο που βλεπεις το χομπι και γενικα ενα ενυδρειο... πολλοι οταν αρχισαν να ασχολουνται με το χομπι κανανε λαθη παρομοια. το θεμα ειναι οπως θα δεις και διαβασεις οτι η χαρα και το ενδιαφερον βρισκεται στην διατηρηση και την προσφορα στα ψαρακια σου ενος ιδανικου περιβαλλοντος ζωης απολαμβανοντας ετσι τις πραγματικες τους συμπεριφορες ειτε αυτο ειναι αναπαραγωγη ειτε οτιδηποτε αλλο... για μενα το παν ειναι να εισαι ανοικτος σε σωστες προτασεις να διαβαζεις και να κανεις ερευνα οσο παραπανω μπορεις σε κατι πριν το κανεις και να εχεις ΥΠΟΜΟΝΗ που ειναι και το κλειδι ...

Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία μπορείς να βάλεις ;

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω πως να βαλλω.μπορεις να με βοηθησεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάθάρισες με νερό βρύσης τα φίλτρα πάει η βιολογία περίπατο.

Από αυτά που γράφεις αυτό καταλαβαίνω.

Αν είναι έτσι το ενυδρείο αυτή τη στιγμή δεν έχει βιολογία και είναι και μικρό.

Για μένα το λέω ευθέως δεν υπάρχει καμία δικαιολογία (δεν έχω χώρο σημαίνει ότι δεν έπρεπε να το πάρεις)

Ας μην πούμε καν στη συζήτηση περί αυτών των ταλαίπωρων ψαριών που ονομάζονται παπαγαλόψαρα.

+1!

Link to comment
Share on other sites

το παπαγαλοψαρο μου ειναι ξανα οκ γιατι το εβαλα σε 48 L νερο.και κατι ακομα για να δειτε πως υπαρχουν κα χειροτερα ενας φιλος μου εχει 13 ζεβρα κοιχλιδες κονβικτ σε ενα 60 L ενυδρειο και τις ταιζει σαλαμι και ο,τι αλλο φαγητο περισευει στο σπιτι του!!!!(π.χ.γεμιστα με κρεας και αρακα)

Link to comment
Share on other sites

το παπαγαλοψαρο μου ειναι ξανα οκ γιατι το εβαλα σε 48 L νερο.και κατι ακομα για να δειτε πως υπαρχουν κα χειροτερα ενας φιλος μου εχει 13 ζεβρα κοιχλιδες κονβικτ σε ενα 60 L ενυδρειο και τις ταιζει σαλαμι και ο,τι αλλο φαγητο περισευει στο σπιτι του!!!!(π.χ.γεμιστα με κρεας και αρακα)

Να τον χαίρεσαι !! ! <_<

Βάλτου μυαλό..είναι κρίμα τα ζωντανά..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Τι μέγεθος εχει το ψαρι

 

Τέσσερα χρόνια μετά το πρόβλημα σίγουρα έχει λυθεί :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...