Jump to content

Ίσως να είναι και λάθος μου αλλά...


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Ίσως να είναι και λάθος μου αλλά έχω την αίσθηση ότι ο βράχος μου (Σιγκαπούρης, ζωντανός) θέλει κάτι. Τώρα το τι, άγνωστο. Απλά αυτό που βλέπω εγώ, δεν μου αρέσει. Για ρίξτε μια ματια και πείτε μου.

post-1703-1162662055_thumb.jpg

post-1703-1162662146_thumb.jpg

post-1703-1162662251_thumb.jpg

post-1703-1162662315_thumb.jpg

post-1703-1162662403_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος αυτος, αν ειναι αυτος που νομιζω :), ειναι κουραρισμενος αρκετο καιρο στο μαγαζι οποτε ισως αυτο που σου λειπει ειναι η κοραλλινη για να του δωσεις το ωραιο μωβ/ροζ χρωμα που βλεπεις συνηθως... Δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας! Ασβεστιο, Μαγνησιο και αλκαλικοτητα και θα γεμισει!! Εβαλα και εγω απο τον ιδιο 20 κιλα πριν κανα μηνα και τωρα εχει σχεδον γεμισει κοραλλινες (ροζ, κοκκινη, μωβ).

Υπαρχει κατι αλλο που σου λειπει ??

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ωραία τα λες, αν κατάλαβα ρωτάς;;; Λοιπόν

1. Τι είναι η κοραλίνη;

2. Το ενυδρείο είναι fish only. Δεν μετράω Mg, αλκαλικότητα, Ca. να αρχίσω;

3. σαν τι άλλο να μου λείπει;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ωραία τα λες, αν κατάλαβα ρωτάς;;; Λοιπόν

1. Τι είναι η κοραλίνη;

2. Το ενυδρείο είναι fish only. Δεν μετράω Mg, αλκαλικότητα, Ca. να αρχίσω;

3. σαν τι άλλο να μου λείπει;

Απλα προσπαθω να καταλαβω το δεν σου αρεσει...τι νομιζεις οτι θελει ο βραχος σου! Αν καταλαβα καλα κατι δεν σου παει καλα...τι ακριβως ειναι αυτο?

Η κοραλλινη ειναι ασβεστικη αλγη...ειναι αυτη η σκληρη ροζ, μωβ αλγη που καλυπτει το βραχο και τα τζαμια...οπως ειδα το βραχο σου αυτο λειπει μονο...γι αυτο στο ειπα.

Λογικο να μη μετρας Mg και Ca...καλο θα ηταν να μετρας ακλαλικοτητα ομως ετσι και αλλιως αφου σε βοηθαει στη σταθεροτητα του ph... Απο και και περα αν θες να δημιουργηθει πολυ κοραλλινη ισως θα πρεπει να ριξεις λιγα αναλογα προσθετα (η ισως μονο το Purple-up της Caribsea που ηρθε προσφατα στην Ελλαδα και ειναι ειδικα για κοραλλινη...).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι. Ήθελα λίγο χρώμα, από τη στιγμή που είναι υγιής. Από το στάδιο που βρίσκομαι τι κάνω για να βοηθήσω την κοραλίνη να αναπτυχθεί;

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημά σου μου δείχνει πολύ νέο σε ηλικία.

Άλγη αναπτύχθηκε ποτέ και τώρα είναι σε ύφεση ή τώρα αρχίζει να αναπτύσσεται η τριχοειδής άλγη, που βλέπω σε κάποια σημεία?

Για να βοηθήσεις το σχηματισμό κοραλλίνας, χρειάζεται κατ' αρχήν να αυξήσεις τα επίπεδα του Ca, αν απαιτείται, ώστε να πλησιάσεις τις τιμές 380-400.

Κατόπιν πρέπει να αρχίσεις να ρίχνεις συστηματικά Sr, σε αρκετές ποσότητες.

Η Alk από 7 και πάνω είναι καλή.

Για να διατηρήσεις τις τιμές αυτές σε σταθερά επίπεδα, θα πρέπει να κάνεις συνέχεια μετρήσεις για να βρεις τις αναλογίες και τις ποσότητες, που χρειάζεται το σύστημά σου.

Ένας καλός τρόπος για να διατηρείς τις τιμές Alk και Ca, όσο γίνεται σταθερές, είναι το Calkwasser (ασβεστόνερο). Μπορείς να συμπληρώνεις το νερό, που χάνεται από την εξάτμιση, με ένα αυτοσχέδιο σύστημα αναπλήρωσης drop in, με Calkwasser. Αν καταφέρεις δύο φορές τη βδομάδα να συμπληρώνεις το νερό της εξάτμισης, με μία ικανοποιητική ποσότητα Calkwasser, τότε μπορείς να διατηρήσεις σταθερές τιμές.

Ο άλλος τρόπος με τα πρόσθετα είναι λίγο μπελάς μέχρι να κατορθώσεις να βρεις τις σωστές δόσεις.

Στις προσπάθειές σου, δεν θα πρέπει να σου διαφεύγει ο βασικός κανόνας, ο οποίος λέει, ποτέ δεν ανεβάζουμε απότομα τις τιμές οποιουδήποτε παράγοντα του νερού και φροντίζουμε να μην έχουμε συχνές και απότομες αυξομειώσεις.

Όσο για τα διάφορα προϊόντα που βοηθούν την ανάπτυξη της κοραλλίνας, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο αύριο κατεβαίνω Αθήνα για τη συνάντηση. Θα πάω πρώτα στο water inn για τα απαραίτητα ψώνια!!! Μαζί με όλα τα άλλα θέλω να δώ και το θέμα της κοραλλίνης που θίξαμε σε αυτό το θέμα. Θέλω να τσεκάρω το «Purple-up της Carib’sea» που πρότεινε ο φίλος ο Μάνος και ακόμη να δω και τις δικές σου λύσεις. Κάτι ακόμη, το ασβέστιο πως το πάω 380-400; Η τωρινή τιμή μου είναι άγνωστη, αλλά φαντάζομαι χαμηλή. Με το Sr τι κάνω; Πως το προσθέτω στο ενυδρείο; Υπάρχει κατάλληλο ζουμί;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο αύριο κατεβαίνω Αθήνα για τη συνάντηση. Θα πάω πρώτα στο water inn για τα απαραίτητα ψώνια!!! Μαζί με όλα τα άλλα θέλω να δώ και το θέμα της κοραλλίνης που θίξαμε σε αυτό το θέμα. Θέλω να τσεκάρω το «Purple-up της Carib’sea» που πρότεινε ο φίλος ο Μάνος και ακόμη να δω και τις δικές σου λύσεις. Κάτι ακόμη, το ασβέστιο πως το πάω 380-400; Η τωρινή τιμή μου είναι άγνωστη, αλλά φαντάζομαι χαμηλή. Με το Sr τι κάνω; Πως το προσθέτω στο ενυδρείο; Υπάρχει κατάλληλο ζουμί;

Όπως σου ανέφερα και πιο πάνω, το Ca μπορεί να αυξηθεί με τη μέθοδο τη συστηματική προσθήκη Kalkwasser ή με τη βοήθεια των διάφορων πρόσθετων.

Προσωπικά θεωρώ την πρώτη μέθοδο σαν πιο καλή, γιατί βοηθάει στη σταθεροποίηση των τιμών και ταυτόχρονα ανεβάζει τις τιμές Alk και ΡΗ.

Το Sr χορηγείται σε κάποια μορφή άλατος, σε υγρή μορφή και μπορείς να το χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις οδηγίες που αναφέρονται στο σκεύασμα. Συνήθως χρησιμοποιείται μια φορά την εβδομάδα, αλλά στην αρχή μπορείς να ρίξεις μεγαλύτερες ποσότητες, μέχρι να ανεβάσεις τις τιμές του Sr στα σωστά επίπεδα και από εκεί και πέρα ρίχνεις δόσεις συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Νικο πολυ χαρηκα που σε ειδαμε απο κοντα!! Ελπιζω να αξιζε το ταξιδι σου!!

Περιμενω με αγωνια νεα απο τα ψαρακια σου (ναι...ηταν και αυτα στη συναντηση :) )

Link to comment
Share on other sites

Νικο πολυ χαρηκα που σε ειδαμε απο κοντα!! Ελπιζω να αξιζε το ταξιδι σου!!

Περιμενω με αγωνια νεα απο τα ψαρακια σου (ναι...ηταν και αυτα στη συναντηση :ballistic: )

Αμε, τα κερασαμε και...καφε :blink:

Οταν αποφασισεις πως θα κανεις το βραχο σου εδω ειμαστε. Πιστευω το ταξιδι σου να επιασε τοπο. Χαρηκα που τα ειπαμε :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα κι από εμένα.

Εγώ που έριχνα το Purple-up είχα δει πάντως αρκετή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...