Jump to content

Αγοράζοντας ένα Γερμανικό Ποιμενικό


Recommended Posts

Εφόσον το θέλεις για φιλαράκο, γιατί θέλεις ντε και καλά να είναι Γερμανικός Ποιμενικός και μάλιστα καθαρόαιμος?

Πάρε ένα αδεσποτάκι και θα γίνει ο καλύτερός σου φίλος.

Θα κάνεις κι ένα καλό. :)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το θέλεις για φιλαράκο, γιατί θέλεις ντε και καλά να είναι Γερμανικός Ποιμενικός και μάλιστα καθαρόαιμος?

Πάρε ένα αδεσποτάκι και θα γίνει ο καλύτερός σου φίλος.

Θα κάνεις κι ένα καλό. :(

:thumbup:

Έκτος αυτού τα καθαρόαιμα φτάνουν τα 600-1000 ευρο οπότε το βλέπω λίγο δύσκολο. Τώρα πάλι αν βρεις Καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

Γιάνναρε, το ότι έχεις αυλή δεν σημαίνει ότι χρειάζεται ντε και καλά σκύλο. Ο σκύλος δεν είναι κάποιο αξεσουάρ κήπου.

Ψάξε καλύτερα γενικά την αγορά σκύλου γιατί καθαρόαιμο δεν υπάρχει να χαρίζεται. Πληροφοριακά ένα Γ.ποιμενικό ξεκινάει απο 900Ε και φτάνει τα 1.400Ε.

Γενικά είμαι της άποψεις πως αν δεν θες τον σκύλο για κάποιο σκοπό/εργασία τότε το καλύτερα θα ήταν ένα αδέσποτο.

Τέλος θα μου έκανες μεγάλη χάρη αν δεν αγόραζες σκύλο απο κάποιο ιδιώτη ή κατάστημα. Αγοράζοντας απο άσχετους το μόνο που κάνεις είναι να ενδυναμώνεις την εκμετάλλευση ζώων για τα χρήματα. Αν όντως θες Γ.Ποιμενικό ψάξε για εκτροφείς στην ελλάδα σε αυτό το τηλέφωνο 210-8145165. Είναι ο Κυνολογικός όμιλος της Ελλάδας και μπορούν να σου πουν ποιοί είναι οι νόμιμοι εκτροφείς Γ.ποιμενικού.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το θέλεις για φιλαράκο, γιατί θέλεις ντε και καλά να είναι Γερμανικός Ποιμενικός και μάλιστα καθαρόαιμος?

Πάρε ένα αδεσποτάκι και θα γίνει ο καλύτερός σου φίλος.

Θα κάνεις κι ένα καλό. :(

Εχω 3 αδέσποτα φιλε μου στην πισω αυλη του σπιτιου μου αλλα επειδή εχω και ψωρα με τα γερμανικα ποιμενικα θελω και ενα τετοιο :)

Link to comment
Share on other sites

:(

Έκτος αυτού τα καθαρόαιμα φτάνουν τα 600-1000 ευρο οπότε το βλέπω λίγο δύσκολο. Τώρα πάλι αν βρεις Καλή τύχη :)

και με 250 ευρω υπαρχουν φιλε μου και βρήκα ενα παλικαρι μου ειπε η δηκια του θα γεννήσει σε 1-2 μηνες και θα μου δωσει κουταβι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιάνναρε, το ότι έχεις αυλή δεν σημαίνει ότι χρειάζεται ντε και καλά σκύλο. Ο σκύλος δεν είναι κάποιο αξεσουάρ κήπου.

Ψάξε καλύτερα γενικά την αγορά σκύλου γιατί καθαρόαιμο δεν υπάρχει να χαρίζεται. Πληροφοριακά ένα Γ.ποιμενικό ξεκινάει απο 900Ε και φτάνει τα 1.400Ε.

Γενικά είμαι της άποψεις πως αν δεν θες τον σκύλο για κάποιο σκοπό/εργασία τότε το καλύτερα θα ήταν ένα αδέσποτο.

Τέλος θα μου έκανες μεγάλη χάρη αν δεν αγόραζες σκύλο απο κάποιο ιδιώτη ή κατάστημα. Αγοράζοντας απο άσχετους το μόνο που κάνεις είναι να ενδυναμώνεις την εκμετάλλευση ζώων για τα χρήματα. Αν όντως θες Γ.Ποιμενικό ψάξε για εκτροφείς στην ελλάδα σε αυτό το τηλέφωνο 210-8145165. Είναι ο Κυνολογικός όμιλος της Ελλάδας και μπορούν να σου πουν ποιοί είναι οι νόμιμοι εκτροφείς Γ.ποιμενικού.

1ον φιλε μου τα γερμανικα ποιμενικα ξεκιναν απο 250-300 ευρω ( εδω στην βεροια τουλαχιστον) και αυτο που ειπες για την αυλη ειναι μεγαλο λαθος, το σκυλι θελει χωρο για να ζησει οποτε μια αυλη θα του ηταν μια χαρα, και τριτον το σπιτι μου ειναι λιγο απομακρισμενο οποτε ενας καλος φυλακας θα ηταν οτι πρεπει :)

Link to comment
Share on other sites

1ον φιλε μου τα γερμανικα ποιμενικα ξεκιναν απο 250-300 ευρω ( εδω στην βεροια τουλαχιστον) και αυτο που ειπες για την αυλη ειναι μεγαλο λαθος, το σκυλι θελει χωρο για να ζησει οποτε μια αυλη θα του ηταν μια χαρα, και τριτον το σπιτι μου ειναι λιγο απομακρισμενο οποτε ενας καλος φυλακας θα ηταν οτι πρεπει :)

Γιάννη φιλικά στο λέω.

Γερμανικό ποιμενικό κοστίζει γύρω στα 1.000Ε για καθαρόαιμο. Δώσε έμφαση στο καθαρόαιμο. Δεν σου λέω για γέννες άσχετων που δεν πλησιάζουν καν τα σκυλιά τους στο πρότυπο ενός Γ.ποιμενικού. Δεν θα μπω στο κόπο να σας κουράσω αλλα αν θέλετε ψάξετε σας παρακαλώ τον σωστό τρόπο απόκτησεις ενός σκύλου. Χρόνια τώρα μαζεύω σκυλιά και έχω κάνει τα καταφύγια δεύτερο μου σπίτι επειδί κάποιοι ανίκανοι ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους και δυστηχώς κάποιοι απο άγνοια ή "τα ξέρω όλα είμαι Έλληνας" υποστιρήζουν αυτό το σκηνικό.

Ο σκύλος θέλει ΠΡΩΤΟΝ την αγέλη του. Το αν θα έχει αυλή, βίλα, μαζονέτα, δυαράκι... δεν τον ενδιαφέρει.

Απλά σκέψου το. Αν όντως αγαπάς τα Γ.ποιμενικά τότε θα αναζητήσεις να βρεις ένα πραγματικό Γερμανικό και όχι ένα που μοιάζει.

Αν θες τίποτα βοήθεια μη διστάσεις να μου κάνεις pm.

Καταλαβαίνω ότι εδώ είναι ιστότοπο για ψάρια και δεν θέλετε να ακούτε για σκυλιά. Απλά αυτό το εμπόρειο των ημίαιμων σκυλιών, χωρίς χαρτιά, χωρίς γεννεολογικό δέντρο, χωρίς εξετάσεις είναι μια κοροιδια που πρέπει να σταματήσει πια.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη φιλικά στο λέω.

Απλά σκέψου το. Αν όντως αγαπάς τα Γ.ποιμενικά τότε θα αναζητήσεις να βρεις ένα πραγματικό Γερμανικό και όχι ένα που μοιάζει.

Να ρωτήσω γιατι είσαι τόσο απολυτος;

Γιατι να μην παρει ενα που μοιάζει με 250;

Το να έχει παππου προς παππου ποιμενικό τι το τόσο καλο κάνει και τι το κακό έχει το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

Τελος πάντων παιδια, Σκυλι βρηκα και ευχαριστω για ολες τις συμβουλες

Φιλικα παντα :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατι είσαι τόσο απολυτος;

Γιατι να μην παρει ενα που μοιάζει με 250;

Το να έχει παππου προς παππου ποιμενικό τι το τόσο καλο κάνει και τι το κακό έχει το αντίθετο;

Είμαι απόλυτος γιατί δυστηχώς μετά απο τόσα χρόνια έχω δει τι παίζεται και αυτή είναι η άποψη μου.

Γιατί μπορεί να βρει ένα δωρεάν σε καταφύγιο που να μοιάζει!!!

Το ότι έχει προγόνους Γ.ποιμενικά σημαίνει ότι έχει γίνει επιλεκτική/σωστή εκτροφή. Έχει ασχοληθεί κάποιος με το σκύλο, έχει αφιερώσει χρόνο και χρήμα για να είναι σίγουρος ότι τα σκυλιά που ζευγάρωσε έχουν το σωστό πρότυπο μορφολογικά και σαν χαρακτήρα. Έχει κάνει της ανάλογες εξετάσεις (Γ.ποιμενικό ΔΕΝ αγοράζουμε χωρίς να δουμε εξετάσεις δυσπλασίας ισχύων απο τον πατέρα και μάνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ). Γιαυτό και δίνεις χρήματα για την αγορά. Δεν πληρώνεις να πάρεις την ψυχή του σκύλου αλλά τον κόπο του ανθρώπου που έκατσε με αγάπη να τα εκτρέψει.

Αν τώρα εγώ πάρω δύο τυχαία σκυλιά και τα ζευγαρώσω και ζητήσω και χρήματα... είμαι απατεώνας.

υγ. Γιάνναρε στην αρχή είπες ότι ψάχνεις για κουτάβι απο 1-5μηνών. Τα κουτάβια τα πέρνουμε απο την μάνα μετά τους 3 μήνες. Οπότε αν όντως αποφασήσεις να πάρεις σκύλο απο byb τουλάχιστον να είναι 2,5μηνών, να έχει κάνει τα πρώτα εμβόλια, να έχει microchip (νομικά πλεόν με την καινούργεια νομοθεσία απαγορεύεται να στο δώσει χωρίς αυτό), να έχει κάνει την πρώτη αποπαρασιτοποίηση και να είσαι σίγουρος ότι τα ταίζει καλά τα κουτάβια. Αν σου ζητήσει 250Ε μετά απο όλα αυτά μάλλον τάιζε τα κουτάβια ψωμί και ρύζια...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστά μου ακούγονται όλα αυτά και σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση !

Μου αρεσε πολύ ο τρόπος σκέψης σου και θα τον υιοθετήσω :)

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε θα το ψαξω το θεμα, αν χρειαστω κατι θα σε ρωτησω

σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος BiggBilly για τισ τιμές που αναφέρει αναφέρεται σε επίσημο εκτροφείο,για αυτό και τα 800-1500 ευρώ,όντως βρίσκεις ποιμενικό με 250-300 ευρώ που ΕΊΝΑΙ ποιμενικός και ΕΊΝΑΙ καθαρόαιμος,το καθαρόαιμο δε συνεπάγεται και 1000 ευρώ, μπορείς να βρεις ένα πολύ καλό ποιμενικό και απο ερασιτέχνη εκτροφέα με 250-300 ευρώ εννοείται καθαρόαιμο !!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο bigbilly εχει δίκιο. Δυστυχώς κάποιος που θέλει να πάρει κάποιο καθαρόαιμο σκύλο από σοβαρό εκτροφέα πρέπει να αγοράσει πανάκριβα. Το κόστος μιας γέννας στις περισσότερες φορές (υπέρηχοι, τροφές, γιατροί, εμβόλια, εξετάσεις κλπ κλπ) είναι τεράστιο. Τα κουτάβια που παρουσιάζονται κατά καιρούς σε αγγελίες, σε πετσοπ, από δήθεν ερασιτέχνες εκτροφείς, προέρχονται από τα λεγόμενα puppy mils, εργοστάσια παραγωγής κουταβιών κάτω από άθλιες συνθήκες και παράγουν σκυλιά που παρουσιάζουν "ελλατώματα" στη μορφολογία, στην ψυχολογία, ανισσοριπία ψυχική/άσχημες συμπεριφορές, αρρώστιες κλπ κλπ.

Κομπογιανίτες άπειροι και σε αυτό τον τομέα. Πρόσφατα παρουσιάστηκε εκτροφέας ερασιτέχνης που έδινε με 250 ευρώ κόκερ σπάνιελ σε φίλο που πήρε 2. Τα πήγε στο γιατρό και τα σκυλιά (2 μηνών) είχαν καταρράκτη και σωματικές δυσπλασίες. Ευτυχώς τον εντόπισε αμέσως αι τα επέστρεψε παίρνοντας τα λεφτά του. Ύστερα από την περιπέτεια αγόρασε 2 σκυλιά προς 750 ευρώ το ένα από έγκυρο εκτροφέα της κυνολογικής ομοσπονδίας αφού περίμενε για πάνω από 6 μήνες.

Και τα πρώτα σκυλιά κόκερ ήταν. Αλλά δυστυχώς για τα ζώα προιόν εμπορευματοποίησης. Τα δεύτερα σκυλιά πανάκριβα μεν για το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων αλλά η απάντηση του εκτροφέα ήταν ότι η αξία τους έιναι συμβολική για τον ίδιο, εννοόντας πόσο πολύ τα πρόσεξε και τα πονάει.

Με το να μην αγοράζουμε ΠΟΤΕ από πετσόπ και αγγελίες κάνουμε μόνο καλό στην αγορά και θα σταματήσουμε αυτό που συμβάινει.

Όποιος λοιπόν θέλει σκύλο το καλύτερο είναι να πάρει έναν κοπρίτη από κάποια φιλοζωική, ο οποίος θα τον ανταμείψει με την ίδια (ίσως και περισσότερη) ποσότητα αγάπης με έναν καθαρόαιμο. Όποιος πάλι θέλει οπωσδήποτε καθαρόαιμο, ας κάνει υπομονή και ας μαζέψει το μεγάλο ποσό που χρειάζεται ένας εκτροφέας για να δώσει το σκυλί που κόπιασε για να βγάλει και να μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Σας γλύτωσε ο φίλος thanasissin γιατί ειμουν έτοιμος να γράψω έκθεση ολόκληρη. :)

Χαίρομαι ότι σε forum με ψαράκια υπάρχουν άτομα που ασχολούνται γενικά με τα κατοικίδια ζώα.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι σε φόρουμ με ζώα δεν μένουν μόνο σε ένα είδος. Εγώ έχω και σκύλο και πουλιά.

Το κυριότερο είναι να παρέχουμε στα ζωντανά που επιλέγουμε να μας συντροφεύουν τις σωστές συνθήκες για να μεγαλώσουν δίπλα μας. Να μην ξεχνάμε ότι η θέση των ζωντανών δεν έιναι ούτε στα ενυδρεία, ούτε στα κλουβιά ούτε στα διαμερίσματα. Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε έιναι να τους παρέχουμε οτιδήποτε μπορούμε και δεν μπορούμε για να ζουν αξιοπρεπώς. Για να το πετύχουμε πρέπει να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά. Να ακούμε αυτούς που ξέρουν περισότερα από εμάς και να μαθαίνουμε.

Αλλιώς ποιος ο λόγος να γράφουμε και να ρωτάμε σε ένα φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...