Jump to content

Καπάκι κρεμαστό για Reefaki...


GC9N

Recommended Posts

Φτιάχνω τώρα ενα καπάκι απο κόντρα πλακέ 2CM πάχους το οποίο θα φιλοξενεί λάμπες!. το κάνω αυτό γιατί το ενυδρείο φτιάχτηκε custom και ο χώρος για λάμπες πανω κάτω ειναι λίγο πατέντα... το lighting hood που φτιάχνω θα ειναι 100Χ40 κρεμαστό με 2 γωνιές και με 2 μηχανισμούς που θα το ανεβάζουν και θα το κατεβάζουν με μία κίνηση όπως στις λάμπες που έχουμε στις κουζίνες....

Η ερώτηση είναι η εξής υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα που το ενυδρείο δεν θα εχει καπάκι και θα ειναι εκτεθημενο σε σκόνη κλπ κλπ θα εχω μεγαλύτερη εξάτμιση? ποια είναι τα μειονεκτήματα γενικότερα?

Τέλος θέλω να το περάσω με βερνίκι Άχρωμο (μου ανέφεραν ΛΑΔΙ Αγχρωμο για αυτη την δουλεία) θέλω το χρώμα του να είναι όπως ακριβώς πήρα το ξύλο δεν θέλω να αλλάξει είναι εφικτό με αγχρωμο βερνίκι ή θα αλλάξει το χρώμα σε σκούρο?

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω τώρα ενα καπάκι απο κόντρα πλακέ 2CM πάχους το οποίο θα φιλοξενεί λάμπες!. το κάνω αυτό γιατί το ενυδρείο φτιάχτηκε custom και ο χώρος για λάμπες πανω κάτω ειναι λίγο πατέντα... το lighting hood που φτιάχνω θα ειναι 100Χ40 κρεμαστό με 2 γωνιές και με 2 μηχανισμούς που θα το ανεβάζουν και θα το κατεβάζουν με μία κίνηση όπως στις λάμπες που έχουμε στις κουζίνες....

Η ερώτηση είναι η εξής υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα που το ενυδρείο δεν θα εχει καπάκι και θα ειναι εκτεθημενο σε σκόνη κλπ κλπ θα εχω μεγαλύτερη εξάτμιση? ποια είναι τα μειονεκτήματα γενικότερα?

Τέλος θέλω να το περάσω με βερνίκι Άχρωμο (μου ανέφεραν ΛΑΔΙ Αγχρωμο για αυτη την δουλεία) θέλω το χρώμα του να είναι όπως ακριβώς πήρα το ξύλο δεν θέλω να αλλάξει είναι εφικτό με αγχρωμο βερνίκι ή θα αλλάξει το χρώμα σε σκούρο?

Δεν αναφέρεις τι λάμπες θα βάλεις.

Μην ξεχάσεις να προβλέψεις τον εξαερισμό του φωτιστικού, με κάποιες περσίδες, τρύπες ή και ανεμιστηράκια.

Τα reef ενυδρεία επιβάλλεται να είναι χωρίς καπάκια, για να υπάρχει καλή οξυγόνωση, λιγότερη απορρόφηση φωτός και περισσότερη εξάτμιση, που είναι απαραίτητη για να μπορείς να συμπληρώνεις κάποια πρόσθετα, τα οποία δεν πρέπει να πέφτουν απευθείας και απότομα στο κυρίως ενυδρείο.

Προβλήματα με σκόνη δεν έχουν αναφερθεί πουθενά, ούτε έχω διαπιστώσει κάτι από την προσωπική μου εμπειρία.

Συμφωνώ με το διαφανές βερνίκι, αρκεί να είναι θαλάσσης και να έχει στεγνώσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε αυτό που λέει ο Νίκος για το βερνίκι (για τα περί reef, είναι απλά δάσκαλος).

Εγώ πάντως έβαλα βερνίκι «θαλάσσης». Το σκούρυνε λίγο, αλλά πολύ λιγότερο από ότι περίμενα. Ψάξε για «σατινέ». Δεν ξέρω αν υπάρχει. Στα καταστήματα της γειτονιάς μου δεν είχαν πάντως. Απλά εμένα καθότι δεν θα φαίνεται δεν με ένοιαζε κιόλας. Πάντως αν δεν βρεις σατινέ, να ξέρεις πως το διάφανο βερνίκι θαλάσσης σκουραίνει το ξύλο αλλά όχι και πάρα πολύ (και να φανταστείς ότι το έχω περάσει γύρω στα 5 με 6 χέρια).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GC9N η γνώμη μου και η εμπειρία λένε μεταλλική κατασκευή και θα σου πω ευθύς αμέσως τους λόγους. Πρώτος και κυριότερος, για λόγους αισθητικής. Μια μεταλλική κατασκευή είναι σαφώς ομορφότερη από τη "χοντροκοπιά" της ξύλινης. Δεύτερος είναι αντοχή στο νερό (και μάλιστα θαλασσινό) που στην περίπτωσή μας οι κίνδυνοι διάβρωσης είναι πάντα υπαρκτοί. Τρίτον και πολύ σημαντικό το θέμα του φωτισμού... Ως γνωστόν η πλειοψηφία των reef-άδων χρησιμοποιούν λάμπες Metal Halide (ΜΗ) οι οποίες παράγουν απίστευτη θερμότητα και ένα ξύλινο λουστραρισμένο καπάκι αφενός θα μυρίζει (λόγω της θέρμανσης του βερνικιού) και αφετέρου θα κινδυνεύεις να πάρει φωτιά. Να συνεχίσω? :)

Μπορείς να δεις εδώ το φωτιστικό που έφτιαξα μαζί με το φίλο μου Γιάννη, ο οποίος πιο μπροστά είχε ξύλινο, και λεπτομέρειες για την κατασκευή. Προσωπικά θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα να το κάνεις από μέταλλο (υποχρεωτικά ανοξείδωτο) με κόστος περίπου ανάλογο με αυτό του ξύλινου αλλά με τη διαφορά ότι είναι αθάνατο! :blink::ballistic::blush:

Link to comment
Share on other sites

θα αντέξει και για Μ.H.

Τώρα το φώς το χαίρονται πολύ καλύτερα τα ζωάκια και για μένα είναι ποιο εύκολα τα πράγματα αφού με μια κίνηση κατεβαίνει και ανεβαίνει

post-630-1163403630_thumb.jpg

post-630-1163403706_thumb.jpg

post-630-1163403722_thumb.jpg

post-630-1163403744_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

θα αντέξει και για Μ.H.

Τώρα το φώς το χαίρονται πολύ καλύτερα τα ζωάκια και για μένα είναι ποιο εύκολα τα πράγματα αφού με μια κίνηση κατεβαίνει και ανεβαίνει

Μου αρεσει, μου αρεσει παρα πολυ!! :)

Εχεις βαλει καθολου τρυπες-γριλες η καποιον αλλο τροπο εξαερισμου? Ενα δεν το εχεις κανει το καλοκαιρι θα καταλαβεις το λογο. Αλλα μου αρεσει. Τωρα για ΜΗ ε, εκει ειναι ενα αλλο θεμα, αφου θα πρεπει να εχεις σαφως ποιο ψηλα το φωτιστικο σου διοτι εαν παισει το οποιο νερο στην καυτη ΜΗ η στο προστατετικο τζαμι της παιζει να σπασει. Αλλα με τη καταλληλη θηκη για τις ΜΗ δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το ξυλινο καπακι σου αφου η θερμοκρασια στα σημεια επαφης δεν θα φτασει ποτε κρισιμα επιπεδα για φωτια (φτου εξω απο εδω.. :ballistic: ). Αλλα εαν μπουν ΜΗ ο εξαερισμος ειναι ποιο must απο ποτε.

Ωραια δουλεια. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει, μου αρεσει παρα πολυ!! :)

Εχεις βαλει καθολου τρυπες-γριλες η καποιον αλλο τροπο εξαερισμου? Ενα δεν το εχεις κανει το καλοκαιρι θα καταλαβεις το λογο. Αλλα μου αρεσει. Τωρα για ΜΗ ε, εκει ειναι ενα αλλο θεμα, αφου θα πρεπει να εχεις σαφως ποιο ψηλα το φωτιστικο σου διοτι εαν παισει το οποιο νερο στην καυτη ΜΗ η στο προστατετικο τζαμι της παιζει να σπασει. Αλλα με τη καταλληλη θηκη για τις ΜΗ δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το ξυλινο καπακι σου αφου η θερμοκρασια στα σημεια επαφης δεν θα φτασει ποτε κρισιμα επιπεδα για φωτια (φτου εξω απο εδω.. :ballistic: ). Αλλα εαν μπουν ΜΗ ο εξαερισμος ειναι ποιο must απο ποτε.

Ωραια δουλεια. :blink:

Thanks...

Θα βάλω 2 fanakia απλά το καθυστέρησα γιατι θέλω να βρώ αθόρυβα απο cpu που ειναι πολύ γρήγορα...και να βρώ ενα τρόπο για την υγρασια γιατί καταστρέφονται ανεπανόρθωτα..

(Πάντως όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι ΠΑΡΑ πολύ ευχαρίστως να του πω..)

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το φωτιστικό και πολύ ωραία επίσης η πατέντα με το μηχανισμό πάνω-κάτω.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το μηχανισμό?

Από που τον βρήκες, αντοχές σε βάρος, για πια χρήση προοριζόταν.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το φωτιστικό και πολύ ωραία επίσης η πατέντα με το μηχανισμό πάνω-κάτω.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το μηχανισμό?

Από που τον βρήκες, αντοχές σε βάρος, για πια χρήση προοριζόταν.....

Λοιπόν στην αρχη πήγα στο Praktiker να πάρω τα ξύλα κλπ κλπ... Ρωταω εναν υπάλληλο εκεί αν έχει μηχανισμό για να ανελκύει μικρά αντικείμενα , του ειπα τι θέλω να φτιάξω και πέταξε το απίστευτο… « Γιατι δεν παίρνεις δύο ανταλλακτικά για τι λάμπες φθωρίο που έχουμε στα φωτιστικά για τις κουζίνες , τον μηχανισμό που ανεβοκάτεβάζει την λάμπα!» έφυγα αγόρασα δύο τέτοια ανταλλακτικά 6 EUR το ένα και έβγαλα το καλώδιο σπιράλ που εχει πάνω… για καλή μου τύχη εγραφε και πόσα MAX κιλά μπορεί να σηκώσει έγραφε 4Κ όποτε έφτανε φυσικά και περίσσευσε γιατί το καπάκι δεν ξεπερνά τα 3! …. αφενός και αφετέρου θα έπερνα και άλλο ένα τέτοιο roller όποτε μοιραζόταν το βάρος Τέλεια …

Οσο αναφορά το ξύλο που με ταλαιπώρησε

Στην αρχή το έβαψα με θαλλάσης άχρωμο άλλα μετά επειδή δεν ταίριαζε το χρώμα ,το έτριψα πάλι Κ το έβαψα μετά από συμβουλές μαστόρων με βερνίκι νερού .. που διαλύετε με νερό Όχι με νέφτι γιατί μπορεί να είχα σοβαρά προβλήματα! Και κρατάει και από ταλαιπωρία θαλασσινού νερού… 5 χέρια στέγνωσε καλά και πήρε και το χρώμα Μαύρο που ήθελα..

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...