Jump to content

Αρχάριος: Πρώτο Ενυδρείο (Μονομάχου)


aua

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα....

Είμαι νέος στο φόρουμ και στο χώρο των ενυδρείων γενικότερα. Η αρχή του κακού (πλάκα κάνω) έγινε όταν πήγα στα Jumbo και αγόρασα ένα ενυδρείο 15λτρ το οποίο συνοδευόταν από φίλτρο (μη με ρωτήσετε λεπτομέρειες, :excl: κινέζικο :excl: είναι) με μαύρο σφουγγάρι, φως LED και χαλικάκια τα οποία δεν χρησιμοποίησα γιατί τελικά αγόρασα άλλα. Θερμοστάτη λέω να αγοράσω κατά τον Σεπτέμβρη. Επειδή το φίλτρο έκανε θόρυβο έκανα τρύπες στο σωληνάκι που τράβαγε τον αέρα ώστε να παίρνει και νερό μαζί και ο θόρυβος μειώθηκε κατά πολύ.

Για φυτό έχω ένα Java fern."Έστρωσα" το ενυδρείο για 10 μέρες αφού έβαλα βακτήρια (microbe-lift της Ecological laboratories) και αντιχλώριο (stress coat+ της API). Πήρα ένα κόκκινο μονομάχο τον οποίο τον ταΐζω δυο φορές την ημέρα με 3 blood worms (της JBL) κάθε φορά. Την λάμπα την ανοίγω για 6 ώρες κάθε μέρα από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 3. Αύριο θα κάνω την πρώτη αλλαγή νερού (περίπου 30%) κάτι που λέω να επαναλαμβάνω ανά 15 ημέρες. Πως τα βλέπετε τα πράγματα μέχρι εδώ? Έχετε να παρατηρήσετε κάτι? Ρωτάω και ίσως γίνομαι κουραστικός γιατί από ότι έχω καταλάβει στα διάφορα καταστήματα πολλές φορές δεν σου δίνουν αξιόπιστες πληροφορίες και μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία πρέπει να διασταυρώνεις κάτι που ακούς.

Ευχαριστώ :):)

Ιδού και το ενυδρείο >>>> post-44589-1311377598_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρούλα! Το φυτό ομως δεν το θαβουμε εαν είναι java fern :bowdown:

το δένουμε σε ενα ξυλο η σε μία πετρα για να πιασουν οι ρίζες επανω τους

Καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι είχα ένα άγχος!

Και κάτι άλλο, μου είπε ένας γνωστός μου ότι το μαύρο σφουγγάρι είναι σφουγγάρι άνθρακα το οποίο δεν είναι και τόσο καλό και πήγα και πήρα το siporax. Ωστόσο, ο υπάλληλος στο κατάστημα μου είπε να πάρω και άνθρακα χύμα και να τα βάλω μαζί (siporax και άνθρακα) σε ένα καλτσόν και να χρησιμοποιήσω πλέον αυτό το μείγμα σαν σφουγγάρι. Επειδή μου φάνηκε λίγο περίεργο δεν πήρα τον άνθρακα. Έκανα καλά? Διαβάζω ότι το φίλτρο άνθρακα δεν είναι απαραίτητο αλλά η sera στα φίλτρα της έχει και σφουγγάρι άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι είχα ένα άγχος!

Και κάτι άλλο, μου είπε ένας γνωστός μου ότι το μαύρο σφουγγάρι είναι σφουγγάρι άνθρακα το οποίο δεν είναι και τόσο καλό και πήγα και πήρα το siporax. Ωστόσο, ο υπάλληλος στο κατάστημα μου είπε να πάρω και άνθρακα χύμα και να τα βάλω μαζί (siporax και άνθρακα) σε ένα καλτσόν και να χρησιμοποιήσω πλέον αυτό το μείγμα σαν σφουγγάρι. Επειδή μου φάνηκε λίγο περίεργο δεν πήρα τον άνθρακα. Έκανα καλά? Διαβάζω ότι το φίλτρο άνθρακα δεν είναι απαραίτητο αλλά η sera στα φίλτρα της έχει και σφουγγάρι άνθρακα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64257 εδω εχει γινει μια κουβεντα για το αν πρεπει να βαζουμε ανθρακα η οχι,διαβασε την και αποφασισε.Παντως εγω βαζω ανθρακα μονο την πρωτη βδομαδα και μετα τον πεταω,επεισης βαζω ανθρακα μετα απο ασθενεια αν εχω ριξει στο ενυδρειο φαρμακο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Πήρα πρόσφατα και εγώ ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και έχω μέσα ένα μονομάχο. Είχα σκοπό να ανοίξω ένα τόπικ να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Η ροή του φίλτρου πιστεύεις πως είναι καλή για ένα μονομάχο; Δεν έχω καθόλου εμπειρία και άποψη, απ'ότι έχω διαβάσει ο μονομάχος δεν θέλει πολύ δυνατή ροή. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω ένα βιντεάκι να δείτε τη ροή.

Όσον αφορά το αντιχλώριο και τα βακτήρια κάθε πόσο πρέπει να βάζουμε; Τα βάζουμε κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο;

Για αλλαγή νερού κάθε πόσο και σε τι ποσότητα;

Η μέτρηση PH και σκληρότητας είναι απαραίτητα; Σε ότι petshop έχω πάει κανένας δεν μου έχει δώσει ολοκληρωμένες πληροφορίες, όλοι μου έχουν πει ότι ο μονομάχος αντέχει και με απλό νερό της βρύσης πράγμα το οποίο δεν με έπεισε.

Και κάτι τελευταίο έχω δει απλά ζωντανά φυτά που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη περιποίηση πιστεύετε πως θα ήταν καλό να πρόσθετα ένα στο ενυδρείο;

Δεν ξέρω αν έπρεπε να ανοίξω καινούργιο τοπικ αλλά έγραψα εδώ μιας και μιλάω για το ίδιο ενυδρείο και μονομάχο και ρωτώ κι άλλα πράγματα ξεχωριστά, αν πρέπει μπορώ να ανοίξω καινούργιο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Πήρα πρόσφατα και εγώ ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και έχω μέσα ένα μονομάχο. Είχα σκοπό να ανοίξω ένα τόπικ να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Η ροή του φίλτρου πιστεύεις πως είναι καλή για ένα μονομάχο; Δεν έχω καθόλου εμπειρία και άποψη, απ'ότι έχω διαβάσει ο μονομάχος δεν θέλει πολύ δυνατή ροή. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω ένα βιντεάκι να δείτε τη ροή.

Όσον αφορά το αντιχλώριο και τα βακτήρια κάθε πόσο πρέπει να βάζουμε; Τα βάζουμε κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο;

Για αλλαγή νερού κάθε πόσο και σε τι ποσότητα;

Η μέτρηση PH και σκληρότητας είναι απαραίτητα; Σε ότι petshop έχω πάει κανένας δεν μου έχει δώσει ολοκληρωμένες πληροφορίες, όλοι μου έχουν πει ότι ο μονομάχος αντέχει και με απλό νερό της βρύσης πράγμα το οποίο δεν με έπεισε.

Και κάτι τελευταίο έχω δει απλά ζωντανά φυτά που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη περιποίηση πιστεύετε πως θα ήταν καλό να πρόσθετα ένα στο ενυδρείο;

Δεν ξέρω αν έπρεπε να ανοίξω καινούργιο τοπικ αλλά έγραψα εδώ μιας και μιλάω για το ίδιο ενυδρείο και μονομάχο και ρωτώ κι άλλα πράγματα ξεχωριστά, αν πρέπει μπορώ να ανοίξω καινούργιο τόπικ.

1)ο μονομαχος να ξερεις παντα θελει χαμηλη ροη.αυτο θα το ελεγξεις εσυ με το πως κινειται

2)στο στρωσιμο καθε ενυδρειου ειναι απαραιτητα τα βακτηρια αυτα που μας λες αλλα για το στρωσιμο μονο.το αντιχλωριο θα το βαζειςμετα απο καθε αλλαγη νερου που θα κανεις.

3)αν λες οτι εχεις ενα παρομοιο ενυδρειο με τον φιλο εδω και 30%-50% νομιζω θα ηταν μια καλη αλλαγη νερου

4)να ξερεις οι μονομαχοι ζουν σε νερο με τιμη του ph 7 και με την σκληροτητα δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα.ο μονομαχος αντεχει και με νερο βρυσης αν του προσθεσεις και αντιχλωριο αλλιως μετα πας σε προχωρημενα σταδια που εχει να κανει με αντιστροφη οσμωση κλπ.

5)φυτα εγω θα σου ελεγα να βαλεις και ειδικα φυτα επιφανειας που ειναι και απ τα αγαπημενα ενος μονομαχου

αυτα. οτι θες να ρωτησεις και οποια απορια εχεις εδω ειμαστε

και καθως σου εγραψα καποιες απαντησεις στα ερωτηματα σου ριξε μια ματια και στο προφιλ του μονομαχου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να μειωθεί η ροή; Το ενυδρείο και το φίλτρο είναι ακριβώς τα ίδια με τη φωτογραφία του φίλου στο πρώτο ποστ.

Όσον αφορά τα βακτήρια δεν τα έχω τοποθετήσει προηγουμένως, μου έχουν πει στο petshop πως δεν υπάρχει πρόβλημα να τα βάλω και τώρα.

Λοιπόν σαν αρχάριος που είμαι θα προσπαθήσω να κάνω μερικά τεστ να σας πω αποτελέσματα και αναλόγως θα πράξω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να μειωθεί η ροή; Το ενυδρείο και το φίλτρο είναι ακριβώς τα ίδια με τη φωτογραφία του φίλου στο πρώτο ποστ.

Όσον αφορά τα βακτήρια δεν τα έχω τοποθετήσει προηγουμένως, μου έχουν πει στο petshop πως δεν υπάρχει πρόβλημα να τα βάλω και τώρα.

Λοιπόν σαν αρχάριος που είμαι θα προσπαθήσω να κάνω μερικά τεστ να σας πω αποτελέσματα και αναλόγως θα πράξω.

τα βακτηρια ηθελαν να τα ριξεις τη στιγμη που γεμισες το ενυδρειο με νερο αυτο που προσπαθωνα σου πω ειναι το λεγομενο στρωσιμο που κραταει εως 2 εβδομαδες το πολυ.αν βαλεις τωρα τα βακτηρια δεν ξερω τι θα προκυψει.

δες ενα θεμα περι βακτηριων

Link to comment
Share on other sites

καλε μου φιλε χαιρετω..επειδη εχω..αρκετη πειρα με μονομαχους λεω τα κατωθι:

τον εχω βαλει στα 10 ( μεγα λαθος σαν αρχαριος), στα 40 και στα 60 λιτρα..

Τα 40-50 ειναι ιδανικα για αυτον.κινειται παντου και περηφανα αλα με καταλληλες συνθηκες..η ροη πρεπει ναν χαμηλη..τωρα φιλτρο απο jumbo ξερω;; εδω παιχνιδια της κορης μου παιρνω και σε μια βδομαδα..καλαθο..μπορει στο κουτι που βαζει σφουγαρι να βαλεις λιγο ενυδρειακο σφουγγαρι για να μειωσει και θα κανει και περισσοτερο καθαρισμα..Το μαυρο σφουγγαρι-ανθρακα ΔΕΝ ενδεικνυται..για τισ πρωτες μερες ναι αλλα μετα ...οξω...

Επρεπε να εχει στρωθει το νερο με αμμωνιες κτλ..τωρα με ζουμια,,βακτηρια σε υγρο//ξερω;; μαλλον θα παει αδικαστος ο μονομαχος..καλυτερα παρε τεστ no2 no3 κτλ..κανε 1 βδομαδα τον κυκλο μεχρι ναν ολα οκ και μετα ξαναβαλε μεσα μονομαχο..αν τον εχεις καπου προχειρα για λιγο θαναι οκ..πχ σε ενα μεγαλο βαζο η κουνα 10-20 λιτρων..παρα να παρει ολη τη βρωμα απο τα βακτηρια;; οταν ολα ΝΟ2 και Νο3 ειναι μηδεν..ιδιαιτερα τα Νο3 οτε βαλε μεσα τον μαγκα..

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

καλε μου φιλε χαιρετω..επειδη εχω..αρκετη πειρα με μονομαχους λεω τα κατωθι:

τον εχω βαλει στα 10 ( μεγα λαθος σαν αρχαριος), στα 40 και στα 60 λιτρα..

Τα 40-50 ειναι ιδανικα για αυτον.κινειται παντου και περηφανα αλα με καταλληλες συνθηκες..η ροη πρεπει ναν χαμηλη..τωρα φιλτρο απο jumbo ξερω;; εδω παιχνιδια της κορης μου παιρνω και σε μια βδομαδα..καλαθο..μπορει στο κουτι που βαζει σφουγαρι να βαλεις λιγο ενυδρειακο σφουγγαρι για να μειωσει και θα κανει και περισσοτερο καθαρισμα..Το μαυρο σφουγγαρι-ανθρακα ΔΕΝ ενδεικνυται..για τισ πρωτες μερες ναι αλλα μετα ...οξω...

Επρεπε να εχει στρωθει το νερο με αμμωνιες κτλ..τωρα με ζουμια,,βακτηρια σε υγρο//ξερω;; μαλλον θα παει αδικαστος ο μονομαχος..καλυτερα παρε τεστ no2 no3 κτλ..κανε 1 βδομαδα τον κυκλο μεχρι ναν ολα οκ και μετα ξαναβαλε μεσα μονομαχο..αν τον εχεις καπου προχειρα για λιγο θαναι οκ..πχ σε ενα μεγαλο βαζο η κουνα 10-20 λιτρων..παρα να παρει ολη τη βρωμα απο τα βακτηρια;; οταν ολα ΝΟ2 και Νο3 ειναι μηδεν..ιδιαιτερα τα Νο3 οτε βαλε μεσα τον μαγκα..

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

καλε μου φιλε χαιρετω..επειδη εχω..αρκετη πειρα με μονομαχους λεω τα κατωθι:

τον εχω βαλει στα 10 ( μεγα λαθος σαν αρχαριος), στα 40 και στα 60 λιτρα..

Τα 40-50 ειναι ιδανικα για αυτον.κινειται παντου και περηφανα αλα με καταλληλες συνθηκες..η ροη πρεπει ναν χαμηλη..τωρα φιλτρο απο jumbo ξερω;; εδω παιχνιδια της κορης μου παιρνω και σε μια βδομαδα..καλαθο..μπορει στο κουτι που βαζει σφουγαρι να βαλεις λιγο ενυδρειακο σφουγγαρι για να μειωσει και θα κανει και περισσοτερο καθαρισμα..Το μαυρο σφουγγαρι-ανθρακα ΔΕΝ ενδεικνυται..για τισ πρωτες μερες ναι αλλα μετα ...οξω...

Επρεπε να εχει στρωθει το νερο με αμμωνιες κτλ..τωρα με ζουμια,,βακτηρια σε υγρο//ξερω;; μαλλον θα παει αδικαστος ο μονομαχος..καλυτερα παρε τεστ no2 no3 κτλ..κανε 1 βδομαδα τον κυκλο μεχρι ναν ολα οκ και μετα ξαναβαλε μεσα μονομαχο..αν τον εχεις καπου προχειρα για λιγο θαναι οκ..πχ σε ενα μεγαλο βαζο η κουνα 10-20 λιτρων..παρα να παρει ολη τη βρωμα απο τα βακτηρια;; οταν ολα ΝΟ2 και Νο3 ειναι μηδεν..ιδιαιτερα τα Νο3 οτε βαλε μεσα τον μαγκα..

Καλη συνεχεια

Φιλε αναποδα τα ειπες...no2 πρεπει να ειναι 0 και no3 πρεπει να εχει μετρησιμα για να ειναι ετοιμος για ψαρι,εννοειτε και αμμωνια 0

Τα βακτιρια μια χαρα δουλεια κανουν αλλα πρεπει να ριχνει και τροφη για να ανεβει η αμμωνια και να εχουν φαι τα βακτιρια για να εξαπλωθουν

Link to comment
Share on other sites

ορθον αλλα καθως κανει κυκλο η αμμωνια δεν πρεπει τιποτα να ναι μεσα στο νερο παρα φυτα..και κεινα..ιδιαιτερα ετσι εποχες..απο προσωπικη εμπειρια κ συζητησεις αυτο βγαινει..

Link to comment
Share on other sites

ορθον αλλα καθως κανει κυκλο η αμμωνια δεν πρεπει τιποτα να ναι μεσα στο νερο παρα φυτα..και κεινα..ιδιαιτερα ετσι εποχες..απο προσωπικη εμπειρια κ συζητησεις αυτο βγαινει..

Εννοειτε οτι δεν πρεπει να υπαρχει μεσα ψαρι μεχρι να στρωσει το ενυδρειο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

po file me sozeis epsaxna enydreio mikro giro sta 15 L opos pires esi gia na to kano doro sto mikro mou aderfo gia tha xristougenna.Mporeis na mou peis mipos apo poia jumbo to pires kai poia h timh tou?

Φιλε μου θα σε παρακαλουσα να γραφεις με πεζα Ελληνικα γιατι ειναι κανονας του φορουμ!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια δεν το ήξερα!!! :bigemo_harabe_net-64:

Δεν πειραζει φιλε μου!

Καλως ηρθες στο φορουμ μας και καλη διαμονη!:)

Link to comment
Share on other sites

Πο φιλε με σώζεις,εψαχνα ενυδρειο μικρο γιρο στα 15Λιτρα οπως πηρες εσυ για να το κάνω δωρο στον μικρο μου αδερφο για τα χριστογεννα.Μπορεις μηπως να μου πεις απο ποια jumbo το πηρες και ποια η τιμη του?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

po file me sozeis epsaxna enydreio mikro giro sta 15 L opos pires esi gia na to kano doro sto mikro mou aderfo gia tha xristougenna.Mporeis na mou peis mipos apo poia jumbo to pires kai poia h timh tou?

Πο φιλε με σώζεις,εψαχνα ενυδρειο μικρο γιρο στα 15Λιτρα οπως πηρες εσυ για να το κάνω δωρο στον μικρο μου αδερφο για τα χριστογεννα.Μπορεις μηπως να μου πεις απο ποια jumbo το πηρες και ποια η τιμη του?

το ενυδρειο ειναι 15 λιτρων, η τιμη του 20 ευρω και λογικα σε ολα τα jumbo υπαρχει (στον διαδρομο για τα κατοικιδια. αν σε ενδιαφερει εχω κανει μια αναλυτικη παρουσιαση επι του θεματος :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85100

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα, πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με ενυδρείο, αγόρασα πρόσφατα ένα με τα παρακάτω στοιχεία και θα φιλοξενήσει ένα μονομάχο. Γνωρίζω για το αντιχλωριακό και τα βακτήρια που πρέπει να προσθέσω, η απορία μου αφορά τους χρόνους. Δηλαδή ξέρω ότι το υγρό για το χλώριο θέλει 15 λεπτά τουλάχιστον για να δράσει αλλά φαντάζομαι εξαρτάται και από τα λίτρα? Τι έχετε να μου προτείνεται για ιδανικές συνθήκες νερού και πότε είναι το βέλτιστο να μεταφέρω το ψαρίνι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

 

image.png

image.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Καλό θα είναι να ανοίξεις καινούργιο θέμα στην κατηγορία ώστε να το συζητήσουμε εκ νέου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Angeliki Maravelia έγραψε:

Δηλαδή ξέρω ότι το υγρό για το χλώριο θέλει 15 λεπτά τουλάχιστον για να δράσει αλλά φαντάζομαι εξαρτάται και από τα λίτρα?

Καλημερα, Αγγελικη. Το υγρο αντιχλωριο θελει μονο μερικα δευτερολεπτα για να δράσει. Η δοση του υγρου, που θα βαλεις, πρεπει να αντιστοιχει σε συγκεκριμενα λιτρα νερου. Καθε αντιχλωριο εχει οδηγιες χρησης, που αναγραφεται η ποσοτητα νερου και η δοση του φαρμακου. Απλα διαβάζεις τις οδηγιες.

 

πριν 19 ώρες, το μέλος Angeliki Maravelia έγραψε:

Τι έχετε να μου προτείνεται για ιδανικές συνθήκες νερού και πότε είναι το βέλτιστο να μεταφέρω το ψαρίνι?

Πρωτα το ενυδρειο πρεπει να ειναι στρωμενο, για να φιλοξενήσει το ψαρακι, αλλιως προβλεπω κλαματα....

Διαβαζεις πρωτα εδω ... και μετα ξανα μιλαμε :)

Οπως ειπε ο φιλος Παναγιωτης πιο πανω -

 

πριν 19 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλό θα είναι να ανοίξεις καινούργιο θέμα στην κατηγορία ώστε να το συζητήσουμε εκ νέου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...