Jump to content

Fish Index


mavrosv

Recommended Posts

Γειά σας,

καταρχήν θα ήθελα να συγχαρώ όλους τους υπεύθυνους για το στήσιμο του aquazone. Ειμαι πρωτάρης και αρχάριος με τα ενυδρεία, μόλις 2 μηνών.

Με αφορμή ενα δικό μου post και τις απαντήσεις που έλαβα θα ήθελα να γράψω τις σκέψεις που γεννήθηκαν.

Το post αφορούσε τον πλήθος των κατοίκων του ενυδρείου μου.

Για να μην κουράζω με λεπτομέρειες, αυτό που σκέφτηκα ήταν αν θα μπορούσε να γίνει μία ταξινόμηση/ομαδοποίηση του fish index όχι με βάση το πώς καταχωρούνται απο τους φίλους του forum αλλά και με κάποια άλλα κριτήρια.

Π.χ. κατηγορίες μεγέθους με βάση το τελικό θεωρητικό μέγεθος, ρυθμός ανάπυξης, συμπεριφορά κλπ.

Αυτο θα μπορούσε να βοηθήσει τους φίλους που επισκέπτονται το portal να ψάξουν και να αποφασίσουν με τις παραπάνω κατηγορίες/κριτήρια τι ψαρια θα μπορούσαν ή θα ηθελαν να βάλουν στο ενυδρείο τους. Πιθανόν αυτό να φαίνεται ωφέλιμο μόνο για τους αρχάριους που δεν είναι εξοικιωμένοι με τα είδη των ψαριών αλλά νομίζω οτι θα βοήθαγε πολύ περισσότερους επισκέπτες.

Ελπίζω να μην παρεξηγήσετε, τις προθέσεις μου. Δεν θέλω να το παίξω "εξυπνος", απλως εξέφρασα μία σκέψη που προήλθε απο μία πραγματική ανάγκη.

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης Μαύρος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ απόλυτα πάντως, αλλά ξέρω ότι είναι τεχνικό το θέμα. Εάν μπουν/περαστούν τα προφίλ σε βάση δεδομένων, μπορεί να γίνει κατηγοριοποίηση και μετά αναζήτηση με πολλούς τρόπους και διάφορες παραμέτρους. Οι τεχνικοί εδώ μπορούν να μας ενημερώσουν σχετικά, φαντάζομαι (?).

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

καταρχήν θα ήθελα να συγχαρώ όλους τους υπεύθυνους για το στήσιμο του aquazone. Ειμαι πρωτάρης και αρχάριος με τα ενυδρεία, μόλις 2 μηνών.

Με αφορμή ενα δικό μου post και τις απαντήσεις που έλαβα θα ήθελα να γράψω τις σκέψεις που γεννήθηκαν.

Το post αφορούσε τον πλήθος των κατοίκων του ενυδρείου μου.

Για να μην κουράζω με λεπτομέρειες, αυτό που σκέφτηκα ήταν αν θα μπορούσε να γίνει μία ταξινόμηση/ομαδοποίηση του fish index όχι με βάση το πώς καταχωρούνται απο τους φίλους του forum αλλά και με κάποια άλλα κριτήρια.

Π.χ. κατηγορίες μεγέθους με βάση το τελικό θεωρητικό μέγεθος, ρυθμός ανάπυξης, συμπεριφορά κλπ.

Αυτο θα μπορούσε να βοηθήσει τους φίλους που επισκέπτονται το portal να ψάξουν και να αποφασίσουν με τις παραπάνω κατηγορίες/κριτήρια τι ψαρια θα μπορούσαν ή θα ηθελαν να βάλουν στο ενυδρείο τους. Πιθανόν αυτό να φαίνεται ωφέλιμο μόνο για τους αρχάριους που δεν είναι εξοικιωμένοι με τα είδη των ψαριών αλλά νομίζω οτι θα βοήθαγε πολύ περισσότερους επισκέπτες.

Ελπίζω να μην παρεξηγήσετε, τις προθέσεις μου. Δεν θέλω να το παίξω "εξυπνος", απλως εξέφρασα μία σκέψη που προήλθε απο μία πραγματική ανάγκη.

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης Μαύρος

Είναι δεδομένο οτι το θέμα είναι τεχνικό. Απλά πρίν φτάσεις στον τεχνικό σχεδιασμό και την υλοποίηση πρέπει να ληφθεί η απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Απλά και ξάστερα αγαπητοί φίλοι δε γίνεται. Ο λόγος είναι τεχνικής φύσης, και στην περίπτωση που αποφασισθεί κάτι τέτοιο πρέπει όλες οι καταχωρήσεις να περαστούν από την αρχή. Κοινώς το ξεχνάμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...

Θα μπορούσε μια ομάδα - εθελοντών ίσως? - να αναλάβει να το κάνει σιγά-σιγά. Απλό πέρασμα σε excel είναι, με copy - paste. Το πρόγραμμα μετά (database) δεν είναι τίποτα, απλή δουλειά για τους τεχνικούς.

Το μόνο δύσκολο είναι ότι είναι αγγαροδουλειά... :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχε συζητηθεί με τον JDP, ο οποίος είναι ο πλέον αρμόδιος, το ζήτημα αυτό δεν μπορεί να ολοκληρωθεί έτσι απλά. Ακόμα και η ύπαρξη του index είναι αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς καθότι το πακέτο IPB δεν προέβλεπε κάτι τέτοιο. Αν γίνουν όμως όλα αυτά και στο μέλλον μας προκύψει μια νέα κατηγορία θα πρέπει να στηθούν όλα εκ νέου από την αρχή καθότι πάλι δε θα μπορεί να γίνει επεξεργασία. Συνεπώς είναι εξωπραγματικά δύσκολο...

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Και όμως...

Θα μπορούσε μια ομάδα - εθελοντών ίσως? - να αναλάβει να το κάνει σιγά-σιγά. Απλό πέρασμα σε excel είναι, με copy - paste. Το πρόγραμμα μετά (database) δεν είναι τίποτα, απλή δουλειά για τους τεχνικούς.

Το μόνο δύσκολο είναι ότι είναι αγγαροδουλειά... :)

Δηλαδη εσυ ποιοι πιστευεις οτι περασαν ολα αυτα ?? Μια ομαδα εθελοντων το εκανε και τα ονοματα ειναι εκει...ολο το fish index αλλα και ολα τα προιοντα ανεβηκαν απο εθελοντες...admin, moderators και μελη της ομαδα καταχωρησης! Αυτο υπαρχει και κανεις δεν φοβαται την αγγαροδουλεια. Το θεμα ειναι οτι τεχνικα ειναι αδυνατον....δεν ειναι τοσο απλο οσο το περιγραφεις. Σιγουρα αυτο που λες καπου γινεται... οχι ομως στην πατεντα που εχουν φτιαξει τα παιδια (JDP - Husky) για να δουλευει με το portal μας.

Αν θελουν οι καθολα υπευθυνοι ας μας αναλυσουν και το τεχνικο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ ποιοι πιστευεις οτι περασαν ολα αυτα ?? Μια ομαδα εθελοντων το εκανε και τα ονοματα ειναι εκει...ολο το fish index αλλα και ολα τα προιοντα ανεβηκαν απο εθελοντες...admin, moderators και μελη της ομαδα καταχωρησης! Αυτο υπαρχει και κανεις δεν φοβαται την αγγαροδουλεια. Το θεμα ειναι οτι τεχνικα ειναι αδυνατον....δεν ειναι τοσο απλο οσο το περιγραφεις. Σιγουρα αυτο που λες καπου γινεται... οχι ομως στην πατεντα που εχουν φτιαξει τα παιδια (JDP - Husky) για να δουλευει με το portal μας.

Αν θελουν οι καθολα υπευθυνοι ας μας αναλυσουν και το τεχνικο θεμα...

Μα φυσικά Manogr και το ξέρω ότι εθελοντές το έκαναν και ΜΠΡΑΒΟ τους !

Ούτε είπε κανείς ότι κάποιος από αυτούς φοβάται τη δουλειά... Μήπως παρεξήγησες τον τρόπο που το είπα? Δεν εννοούσα ότι κάποιοι βαριούνται, ίσα-ίσα, εννοούσα ότι αν χρειαστεί συμμετέχω κι εγώ. Και η παρατήρηση ήταν για να το σκεφτούν και κάποιοι άλλοι, μήπως και συμμετάσχουν κι αυτοί εθελοντικά (για καινούριους εθελοντές αναφέρομαι). Γιατί, καλές οι ιδέες, αλλά χρειάζονται και συγκεκριμένες προτάσεις και συγκεκριμένες λύσεις. Και πολλές φορές και προσωπική συμμετοχή, για να υλοποιηθεί κάτι.

Σχετικά με το αδύνατον όμως, επειδή κάποτε βρέθηκα κι εγώ σε αυτή τη θέση, κάτσαμε 2 άνθρωποι 20 ημέρες και περάσαμε 4.500 επιχειρήσεις με όλα τα στοιχεία τους, στο χέρι, σε μια database μέσω excel. Ο τεχνικός μετά με ένα "χραααααπ" τα πέρασε μέσα και ανέβηκαν.

Προφανώς απ' ότι καταλαβαίνω, εδώ μάλλον δεν μπορεί να γίνει αυτό, για λόγους που περιττεύει να αναφερθούν γιατί είναι τεχνικοί και δεν μας αφορούν (άσε που δεν τα ξέρουμε κιόλας οι περισσότεροι).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρατηρώ οτι μία σκέψη, τείνει να γίνει αντιπαράθεση και νιώθω ενοχές γι'αυτό, θα ήθελα να γίνει κατανοητό οτι θεωρώ αυτονόητο οτι αυτός που εκφράζει την σκέψη είναι διαθετιμένος να βοηθήσει ποικιλοτρόπως εαν χρειαστεί στην οποιαδήποτε προσπάθεια.

Απο τη άλλη, οι technical owners του συστήματος είναι οι καθύλην αρμοδίοι να αποφασίσουν για το αν οποιαδήποτε αλλαγή στο σύστημα είναι, απο τεχνικής άποψης, δυνατή και η αποψή τους είναι απολύτως σεβαστή.

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης Μαύρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...