Jump to content

Απώλειες A. Cacatuoides


Recommended Posts

Έκανα αλλαγή 30% την Κυριακή και την Δευτέρα μετρήσεις

Ph -7,2

Gh -8

Kh -8

Nh 3 -0

Nh 4 -0

No 2 -0

Po 4 -0

Fe -0,25

Ph Gh Kh Nh3 Nh4 No2 Eείναι της aquarium pharmaceuticals

Po4 Fe Είναι της sera

2 φορές τη βδομάδα μουλιάζω τροφή σε fishtamin

Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα καθαρά και έχω διοξείδιο του άνθρακα σετ της χαγκεν σήμερα το βράδυ γυρίζοντας από την δουλεία και την ώρα που ετοιμαζόμουν να ταΐσω διαπίστωσα ότι όλα τα A. Cacatuoides 4 τον αριθμό 1 αρσενικό και 3 θηλυκά ήταν νεκρά επανέλαβα μετρήσεις και βγαίνουν ακριβώς οι ίδιες με της Δευτέρας η ώρα που τις κάνω είναι περίπου 8:30 με 9:00 μμ σχεδόν πάντα . Ψαριά ήταν στο ενυδρείο 3 βδομάδες χωρίς κανένα πρόβλημα χθες το βράδυ που τάισα ήταν όλα οκ και έφαγαν κανονικά τα υπόλοιπα δε ψαριά του ενυδρείου crydoras paleatus , mikrogeofagus ram , sae και ένα ζευγάρι krib φαίνονται οκ και έφαγαν κανονικά δεν έχουν καμία εμφανή αλλοίωση σε χρώμα η χαρακτηριστικά από ότι βλέπω τουλάχιστον είναι όλα όπως και χθες .

Καμιά ιδέα κανείς για το τι συνέβη η τι μπορεί να το προκάλεσε ??????

Link to comment
Share on other sites

πιθανως λογος οι συγκατοικοι και εννοω τα ramirezi η τα kribensis.σημερα ετυχε να συζηταω με ενα γνωστο και μου ειπε οτι ειχε ramirezi με cacatuoides σε 250 λιτρσ κσι ενω τα cacat. κυνηγουσαν τα ram τελικα αυτα απεβιωσαν πρωτα.ποσα ram εχεις?

Link to comment
Share on other sites

4 ram αλλά ποτέ δεν είχαν επιθετικές διαθέσεις , τα krib ρίχνανε κανένα κυνήγι αλλά τίποτα το σοβαρό η το βίαιο τώρα αν άλλαξε αυτό σε μια μέρα τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι καλυτερα να κρατησεις μονο τα ramirezi (επειδη ειναι και περισσοτερα) απο κιχλιδες.τα krib απο οτι ξερω γινονται επιθετικα κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης και ισως να εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι το γεγονός ότι όλα έγιναν σε μια νύχτα (μια και έλειπα όλη την ημέρα και δεν ξέρω τι έγινε την μέρα) αν δέχονταν επιθέσεις τα άπιστο θα είχαν σημάδια και θα ήταν ταλαιπωρημένα γενικά αυτό δεν συνέβη ποτέ τα ψαριά ήταν μια χαρά και το κόβω χλομό σε μια μέρα είτε τα κριμπ είτε τα ραμ να έκαναν τέτοια ζημία δεν θα επιζούσε κάποιο άπιστο?? Κάτι άλλο παίζει αλλά σπάω το κεφάλι μου και δεν μου έρχεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι το γεγονός ότι όλα έγιναν σε μια νύχτα (μια και έλειπα όλη την ημέρα και δεν ξέρω τι έγινε την μέρα) αν δέχονταν επιθέσεις τα άπιστο θα είχαν σημάδια και θα ήταν ταλαιπωρημένα γενικά αυτό δεν συνέβη ποτέ τα ψαριά ήταν μια χαρά και το κόβω χλομό σε μια μέρα είτε τα κριμπ είτε τα ραμ να έκαναν τέτοια ζημία δεν θα επιζούσε κάποιο άπιστο?? Κάτι άλλο παίζει αλλά σπάω το κεφάλι μου και δεν μου έρχεται τίποτα.

Ότι χειρότερο φίλε lykawn να χάνεις ψάρι...Πάμε στο πρόβλημα, να δω αν μπορώ και γω με τα λίγα που ξέρω να σε βοηθήσω. Απ'οτι ξέρω λοιπόν τα συγκεκριμένα ψάρια έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

-Ανέχονται μεν pH από 6,5-7,5 άλλα ειδανικά το pH καλό είναι να μην πέφτει κάτω από 7 ειδικά όταν είναι μικρά. μήπως τη νύχτα οι τιμές σου πέφτουν πολύ πιο χαμηλά απ'το 7,2 (αν και το βρίσκω δύσκολο να έχεις τόσο μεγάλη αυξομείωση, το μικρό μέγεθος ενυδρείου έχει και πιο ευμετάβλητες τιμές.

-Δεν τρώνε με τίποτα φυλλαράκια και άλλες ξηρές τροφές, (τα κρατάνε λίγο στο στόμα και τα φτύνουν) και αν το κάνουν λόγο πείνας παρουσιάζουν σύντομα συμπτώματα δυσκοιλιότητας.

-Δεν αντέχουν με τιποτα θερμοκρασία κάτω από 24 με ιδανική τους 27-28 βαθμούς.

-Είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στα χημικά καθώς και σε χλώριο, αμμωνία και νιτρικά άλατα.

Μπορεί να συμβαίνει κάτι από τα παραπάνω; Το θεωρώ απίθανο για να μην πω αδύνατο να είναι από σύγκρουση...Θεωρείται πάντως γενικά κακός συνδιασμός τα απιστο με τους μικρογεοφάγους και ένας λόγως πέραν ΄των ζευγαρωμάτων, εδαφικών διεκδικησεων κτλ σε ένα μικρό ενυδρείο, η διαφορά στην χημεία του νερού που ζητουν τα είδη αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα επιδεινώνετε ένα σαε έχει και στα δυο μάτια εξόφθαλμο και μια θολούρα σε κάθε μάτι και δυο ραμ το ένα εμφάνισε ικ και το άλλο χωρίς εμφανές πρόβλημα (καμία αλλοίωση σε χρώμα η σύμπτωμα ικ ) έχει κάτσει στον πάτο και αναπνέει βαριά και φαίνεται να μην έχει ικανότητα καλής πλεύσης χωρίς να αναστρέφει η κάτι τέτοιο .

Έχω φρικαρειιιιιι. Ξεκίνησα θεραπεία για ικ τις σερα αύξησα θερμοκρασία και έβαλα αεραντλία στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι "κάτι" πέρασε μέσα στο σύστημα, μάλλον. Σκέψου τι έβαλες τελευταία μέσα. Μπορεί να είναι και κάτι που έπεσε στο νερό, ίσως. Μεγάλη αλλαγή έκανες?

Κρίμα ρε γμτ! :)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που μπήκε στο ενυδρείο είναι ένα φυτό δεν υπήρξε καμία άλλη αλλαγή η προσθήκη γενικά τίποτα δεν άλλαξε στην ρουτίνα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να στην έκανε αυτό.

Πόσες μέρες πριν και από που? Ιδιώτης ή μαγαζί ήταν ο προμηθευτής του?

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη βράδυ από μαγαζί αποκλειστικά με ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δύο 24ωρα δηλαδή πριν ξεκινήσει το κακό...

Πιστεύω ότι από εκεί ξεκίνησε η ιστορία, εφ όσον αποκλείεις την περίπτωση να έχει μπει κάτι άλλο μέσα και εφ όσον δεν έπεσε τίποτα μέσα στο νερό του ενυδρείου.

Γι αυτό τελικά, θέλουν και τα φυτά ΚΑΛΗ απολύμανση... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και να φανταστείς ότι το πρωί ήταν όλα οκ άνοιξα Φώτα και τσεκάρισα γύρο στις 8πμ όλα τα ψαριά ήταν οκ και στις 4 μμ πικρά και πάλι είχα κανονίσει να φύγω ΠΣΚ αλλά δεν πάω πουθενά .

Link to comment
Share on other sites

...είχα κανονίσει να φύγω ΠΣΚ αλλά δεν πάω πουθενά .

Σωστός.

Θάχεις και άλλες ευκαιρίες να πας βόλτες.

Τώρα μείνε κοντά τους και κάνε ότι μπορείς. Σε χρειάζονται.

Δυστυχώς νοιώθω ότι δεν μπορώ να βοηθήσω.

Εύχομαι περαστικά και νάναι ανώδυνο από δω και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Φιλόξενε και όσους ανταποκρίθηκαν στο μήνυμα μου από ότι βλέπω και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι από το να περιμένω να δω την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...