Jump to content

Κογκολέζοι στα χάλια τους Help


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα ενυδρείο 120L carefour στο οποίο έχω τροπικά ψάρια και τρέχει περίπου 6 μήνες. Εκτός απο τα τροπικά έχει μέσα και ένα χρυσόψαρο καθώς και έναν κογκολέζο άσπρο πέρλα με κόκκινο εξόγκωμα πάνω απο το κεφάλι του, λες και φοραει κρανος :hysterical: και έναν μαύρο με πεταχτά μάτια (black oranda). αυτά τα έιχα πάρει πριν ανακαλύψω το aquazone και τα είχα σε ένα ενυδρείο 15L. Οπότε αναγκαστικά τα έβαλα και αυτά στο μεγάλο.

Το πρόβλημα είναι ότι ο άσπρος κογκολέζος έχει χάσει τα μισά του λέπια και η ουρά του φαίνεται σαν μπαγιάτικι έτοιμη να διαλυθεί και στην άκρη της τσακίζει και λείπουν μικρά κομματάκια... Ο μαύρος κογκολέζος έχει βγάλει μέσα στο ένα μάτι του κάτι σαν άσπρο γρουμπούλι ενώ το διαφανές κάλυμμα του ματιού δεν φαίνεται πειραγμένο.

Το ενυδρείο είναι φυτεμένο και όλο το καλοκαίρι ήταν στους 29 βαθμους ή και παραπάνω κάποιες φορές. Είχα σταματήσει να ανάβω το φως για να μην ζεσταίνεται με αποτέλεσμα τα 2 φυτα να χαλάσουν και να λιώσουν τα φύλλα τους. Επίσης είχα να αλλάξω νερό γύρω στους 2μιση μήνες. Πήρα ένα πολυτέστ και μέτρησα,

NH4=0

NO2=0

No3=300-400!!!!

Ολική σκληρότητα γύρω στα 20

PH γύρω στο 6.

Έκανα 2 καλές αλλαγές τις επόμενες μέρες και πρόσθεσα και 30 λιτρα απιονισμένο νερό και τα NO3 είναι τώρα στο 100 περίπου, το PH 7 και σκληρότητα 14. Το υπόλοιπο νερό είναι εμφιαλωμένο.

Η συμπεριφορά των κογκολέζων είναι φυσιολογική πάντως. Τα προβλήματα τους πάντως εξακολουθούν και μάλιστα ο άσπρος χειροτερεύει.

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι να σου πρωτοπω,και τι να σου γραψω...... :hysterical:

διωξε τα χρυσοψαρα στον εμπορο.ολο το ενυδρειο ειμαι σιγουρος οτι υποφερει απο αμμωνια και χαοδη νιτρικα που επισης ειναι τοξικα.

πολυ συχνες αλλαγες νερου με αντιχλωριο,και ελαχιστο ταισμα εως και καθολου για μερικες μερες.σβηστα φωτα,καπακι ανοιχτο,τουλαχιστον να παει η θερμοκρασια στους 27-28 μαξ.

οτι μας εχεις πει πως εκανες ,τα περισσοτερα ειναι λαθη φιλε μου.

ποιος σου ειπε πως βαζουμε απιονισμενο σε χρυσοψαρα?,μπερδεψες τα ψαρια κρυου νερου με τα τροπικα.τα τροπικα,τα περισσοτερα αντεχουν υψηλες θερμοκρασιες,οχι ομως τα χρυσοψαρα.επισης οι διατροφικες αναγκες ειναι εντελως διαφορετικες.

αγορασε σωστα υγρα τεστ,για αμμωνια,νιτρικα για αρχη.τωρα δεν ξερεις τι εχεις απλα με στικς παιρνεις απλως μια ιδεα....δεν ειναι αξιοπιστα τα στικς.

ξεπλυνε ελαφρως τα φιλτρα σου και ριξε και υγρα βακτηρια(αφου απομακρυνεις και διωξεις τα χρυσοψαρα).

ηταν λογικο να σου ερθουν αρρωστειες κλπ με τοσα λαθη.

περιμενουμε τη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αμμωνία δεν έχω την μετραω με το tetra test με τα μπουκαλάκια ξεχωριστά. Ούτε No2 πιστεύω ότι έχω μιας και το πολυτεστ δείχνει 0. Στο φίλτρο χρησιμοποιώ βιολογικό υλικο κανονικά και βακτήρια. Το καπάκι το έχω ανοιχτό και αυτές τις μέρες η θερμοκρασία εξακολουθεί στους 28-29 αλλά τουλάχιστον μπορώ να ανάβω το φως. Δεν ήθελα να δώσω πίσω τα χρυσόψαρα γιατί είναι τα πρώτα μου ψαράκια :hysterical: . Απιονισμένο έβαλα για να μειώσω λίγο την ολική σκληρότητα, αυτό ήταν λάθος??

Έγινε επεξεργασία - kapetan_sifakas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αμμωνία δεν έχω την μετραω με το tetra test με τα μπουκαλάκια ξεχωριστά. Ούτε No2 πιστεύω ότι έχω μιας και το πολυτεστ δείχνει 0. Στο φίλτρο χρησιμοποιώ βιολογικό υλικο κανονικά και βακτήρια. Το καπάκι το έχω ανοιχτό και αυτές τις μέρες η θερμοκρασία εξακολουθεί στους 28-29 αλλά τουλάχιστον μπορώ να ανάβω το φως.

κανε οτι σου ειπα.αν δεν εχεις φυτα μεσα αναβε το για πολυ λιγο μεχρι να φυγουν οι καψες,και βρες τροπο για ανεμιστηρακια στο καπακι για του χρονου.ΔΙΩΞΕ αμμεσα τα ψαρια κρυου νερου.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Έχω ένα Κογκλέζο και συνέχεια μένει σε ένα σημείο στην γυάλα ακίνητο ο μόνος λόγο που κουνιέται είναι για να φάει η επειδή ανοιγοκλείνω το φως και η ουρά του έχει σπάσει σαν μικρές τριχούλες τι να κάνω; Τι έχει; 

Λίγα λόγια: είναι μίσος κόκκινος μίσος άσπρος τον έχω ένα Μίνα και λιγότερο είναι μόνος του στην γιάλα έχω φίλτρο και χρησιμοποιώ bacter life κάθε εβδομάδα 1 ml stress protect 45 σταγόνες ανά 15 ημέρες conditioner 20 σταγόνες όταν αλλάζω το μισό νερό και το νερό το αλλάζω κάθε 15 ημέρες μέσα στη γυάλα έχω μία πέτρα με μία μικρή φωλίτσα και μία τρύπα και δύο πλαστικά πραγματάκια σαν φύκια

 

 

Έγινε επεξεργασία - Fay Andreadou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καλό θα ήταν να ανεβάσεις και καμιά φωτογραφία να δούμε. Καταρχάς και μόνο που ζει το ψάρι σε γυάλα λέει πολλά για τη κατάσταση του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Fay Andreadou έγραψε:

Έχω ένα Κογκλέζο και συνέχεια μένει σε ένα σημείο στην γυάλα ακίνητο ο μόνος λόγο που κουνιέται είναι για να φάει η επειδή ανοιγοκλείνω το φως και η ουρά του έχει σπάσει σαν μικρές τριχούλες τι να κάνω; Τι έχει; 

Λίγα λόγια: είναι μίσος κόκκινος μίσος άσπρος τον έχω ένα Μίνα και λιγότερο είναι μόνος του στην γιάλα έχω φίλτρο και χρησιμοποιώ bacter life κάθε εβδομάδα 1 ml stress protect 45 σταγόνες ανά 15 ημέρες conditioner 20 σταγόνες όταν αλλάζω το μισό νερό και το νερό το αλλάζω κάθε 15 ημέρες μέσα στη γυάλα έχω μία πέτρα με μία μικρή φωλίτσα και μία τρύπα και δύο πλαστικά πραγματάκια σαν φύκια

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Fay Andreadou έγραψε:

 

16018720013513686358144965592131.jpg

Δεν το βλέπω καλα...

Πες μας λίγο 

Πόσα λιτρα είναι το ενυδρείο;

Μετρήσεις νερού έχεις;

Το φιλτρο τι έχει μεσα;

Πώς κανεις τις αλλαγές νερου;

Link to comment
Share on other sites

Το ΄ψάρι είναι ταλαιπωρημένο και φαίνεται από μακριά. Αρχικά πρέπει να μας πεις διαστάσεις και λίτρα ενυδρείου-γυάλας, αν κάνεις μετρήσεις με τεστ και αν αυτά είναι υγρά και αν αλλάζεις νερό, σε ποια συχνότητα και πόσο. Α και βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Α και βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά. 

Αν το φιλτρο δεν έχει βιολογικό Μήπως θα έπρεπε να αφήσει κάποια για τα βακτήρια που έχουν αναπτυχθεί πάνω σε αυτα; 

Γιατί συνήθως τα μικρά φιλτρα δεν έχουν μέσα βιολογικό υλικό πρέπει να το πάρεις εσύ, τουλάχιστον στα δικά μου που πήρα όταν ξεκίνησα δεν είχε... 

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ μιλάω για τα διακοσμητικά όχι το φίλτρο ??. Το φίλτρο πρέπει εννοείται να συνεχίσει να λειτουργεί απτόητο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα. 

Απλά αν δεν έχει βιολογικό το φιλτρο δεν θα χρειαστούν οι αποικίες που έχουν δημιουργηθεί στα πετραδάκια και πάνω στα διακοσμητικά;

Τα δικά μου που είχα πάρει είχαν μόνο άνθρακα και σφουγγάρι. Μάλλον δεν θα επαρκεί το σφουγγάρι για βιολογια αν είναι και το συγκεκριμένο ετσι. 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...