Jump to content

Recommended Posts

Πριν λίγες ημέρες ένα τιγράκι μου (είναι το πιο μικρόσωμο & το κυνηγάνε τα άλλα) εμφάνισε τα κλασσικά άσπρα στίγματα του ich, προφανώς λόγου του στρες. Επειδή το ενυδρείο που το φιλοξενεί είναι αρκετά φυτεμένο, κάτι που αποκλείει την χρήση αλατιού και την σχετικά μεγάλη αύξηση θερμοκρασίας, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το SUPER ICK CURE της API και να ανεβάσω την θερμοκρασία μόνο στους 28C.

Την 5η μέρα που θα έπρεπε να βάλω άνθρακα στα φίλτρα και να κάνω αλλαγή νερού, παρατηρώ ότι οι κλόουν έχουν ακόμα άσπρα στίγματα. Αποφασίζω να συνεχίσω την θεραπεία για άλλο ένα 48 ωρο και ξανά πρόσθεσα φάρμακο.

Το ότι το ich δεν υποχώρησε με έβαλε σε σκέψεις και ξανά έλεγξα την θερμοκρασία … 25C … ? Κολλημένος ο θερμοστάτης!!!

Μετά από κάποιες ώρες, βλέπω τα 9 τιγράκια και τον SAE στην επιφάνια του νερού σαν να προσπαθούν να βρουν αέρα, τις 5 amano shrims κολλημένες στο φίλτρο και τους κλόουν να βαριανασαίνουν.

Παθαίνω μια ταραχή! Κάνω τα τεστ της API με τα ακόλουθα αποτελέσματα …

NH3/NH4=0

NO-2=0,25

NO-3=5

Πως είναι δυνατών αυτές οι μετρήσεις?

Τα τεστ δεν είναι ληγμένα!

Δεν είχα καμιά απώλεια ...

Τα τεστ τα έκανα ακριβώς όπως πάντοτε και όπως περιγράφουν οι οδηγίες... δυο φορές!

Για καλό και για κακό κάνω μια αλλαγή νερού της τάξεως του 25-30% (11:30 το βράδυ αυτό) και ρίχνω για παν ενδεχόμενο stresszyme (υγρά βακτηρίδια).

Τα ψάρια ηρέμισαν (μαζί τους και εγώ) και αρχίζω το ψάξιμο στο internet. Οι πληροφορίες ελάχιστες και συγκεχυμένες.

Μετέφρασα άρθρα & post στις ποιο απίθανες γλώσσες με το bubblefish και κατέληξα στα ακόλουθα συμπεράσματα:

1. Εάν δεν ανεβάσουμε την θερμοκρασία στο ενυδρείο κατά πάσα πιθανότητα ένας κύκλος θεραπείας με το συγκεκριμένο φάρμακο δεν φτάνει.

2. Κάποιες φορές υπάρχει η περίπτωση το φάρμακο να επηρεάσει κάποια ομάδα βακτηριδίων στο φίλτρο μας, έχοντας ως αποτέλεσμα να εκτιναχτούν κάποιες τιμές της χημείας μας στα ύψη.

3. Το φάρμακο περιέχει malachite green και αλλάζει το χρώμα του νερού κάνοντας το πράσινο. Αυτό ενδέχεται να επηρεάσει τον χρωματικό κώδικα κάποιων τεστ και να μας δίνει αλλοιωμένα αποτελέσματα.

Το πρωί πρόσθεσα την ποσότητα φαρμάκου που αναλογεί στην αλλαγή νερού, και μια κουταλιά της σούπας ενυδρειακό αλάτι (σε 240 λίτρα ενυδρείο), για να εξουδετερώσει την τοξικότητα του NO2 εάν υπάρχει.

Μετά από λίγη ώρα τα τιγράκια ήταν πάλι στην επιφάνια!

Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα!

Έριξα 5ml ανά 25 λίτρα ectopur της Sera, που κατά τα λεγόμενα της αυξάνει κατά πολύ την περιεκτικότητα του νερού σε οξυγόνο άμεσα και για αρκετό χρόνο.

Θα σας κρατώ ενήμερους για τις όποιες εξελίξεις …

Ελπίζω τα παθήματα μου να γίνουν μαθήματα …

Έγινε επεξεργασία - Binational
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη πως ήταν Ich; Μήπως ήταν Oodinium;

Από την εμπειρία πάντως θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς

το EXIT της eSHa.Κάνει για λευκά στιγματα(Ich,Oodinium) και

είναι πολύ ήπιο για ευαίσθητα ψάρια όπως οι Clowns.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη πως ήταν Ich; Μήπως ήταν Oodinium;

Από την εμπειρία πάντως θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς

το EXIT της eSHa.Κάνει για λευκά στιγματα(Ich,Oodinium) και

είναι πολύ ήπιο για ευαίσθητα ψάρια όπως οι Clowns.

Μπα ... σίγουρα ICH!

ichrj6.jpg

Να διακόψω την συγκεκριμένη θεραπεία και να αλλάξω φάρμακο?

Δεν θα φρικάρουν τα ψάρια και όλο το βιοσύστημα?

Έγινε επεξεργασία - Binational
Link to comment
Share on other sites

NH3/NH4=0

NO-2=0,25

NO-3=5

Πως είναι δυνατών αυτές οι μετρήσεις?

Για να καταλάβουμε λίγο καλύτερα (εγώ τουλάχιστον), τι είναι αυτό που είναι παράξενο για 'σένα σε αυτές τις μετρήσεις και γιατί?

Αν εννοείς το 0,25 των ΝΟ2, νομίζω ότι δεν πρέπει να σε παραξενεύει, γιατί η χρήση αντιπρωτοζωικών, πράγματι μπορεί να επηρρεάσει τη βιολογία του φίλτρου, σε κάποιες περιπτώσεις. Η αλλαγή που έκανες ήταν το καλύτερο.

Αν εννοείς το ΝΟ3=5, αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε εμείς, γιατί δεν ξέρουμε ούτε το ενυδρείο, ούτε τι τιμές είχες πριν.

Το αλάτι που έβαλες (1 κουταλιά σούπας = περίπου 15 γραμμάρια => στα ~ 200 καθαρό λίτρα νερό που έχεις = 0,0075% νομίζω ότι δεν κάνει απολύτως τίποτα. Θα πρέπει (κατά τη γνώμη μου) να προσθέσεις τουλάχιστον σε αναλογία 0,05 - 0,1% για να έχεις πράγματι κάποια προστασία. Δηλαδή περίπου στα 100-150 γραμμάρια. Η αναλογία αυτή δεν θα επηρρεάσει φυτά ή ευαίσθητα ψάρια.

Η θερμοκρασία στη θεραπεία του ich πρέπει να ανεβαίνει (πρόσφατα συζητήθηκε εδώ εκτενώς).

Το πράσινο του μαλαχίτη όπως και κάποιες άλλες ουσίες, ναι μεν χρωματίζουν με την παρουσία τους το νερό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να επηρρεάσει τις χρωματικές κλίμακες ενδείξεων των τεστ. Ενδιαφέρουσα παρατήρηση για ψάξιμο...

Αντί για το ectopur της Sera καλύτερα να έβαζες μια ικανή αεραντλία να δουλεύει. Να αποφεύγεις όσο μπορείς τα χημικά...

Περαστικά στα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αντί για το ectopur της Sera καλύτερα να έβαζες μια ικανή αεραντλία να δουλεύει. Να αποφεύγεις όσο μπορείς τα χημικά...

Περαστικά στα ψαράκια σου.

Ότι και να πεις έχεις δίκιο !!!! :blush:

Πανικοβλήθηκα ( είμαι και ξανθιά βλέπεις :ballistic: ) ... όταν είδα τα ψαράκια μου να «πνίγονται»! Μέχρι και οι πλεκο & κορι κάνανε επιδρομές στην επιφάνεια!

Το μόνο που θυμήθηκα ήταν πως όταν ήμουν παντελώς άσχετη (όχι πως τώρα είμαι σχετική! :blink: ) και εμφάνισε τότε ένας κλόουν ich, ο Αποστόλης από τον Ωκεανό μου είχε δώσει μαζί με το SUPER ICK CURE και το ectopur της Sera. Ανοίγω της οδηγίες χρήσεως και διαβάζω τα εξής:

Sera ectopur is a water treatment that enhances the success of medications. Various oxygen-releasing salts reduce stress, prevents oxygen deficiencies and forces your fish to expel desease.

Έλα στην θέση μου … :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...