Jump to content

Αγορά αντίστροφης όσμωσης


Recommended Posts

Μια και ήρθε πια το πλήρωμα του χρόνου, θα ήθελα να με συμβουλέψετε τι να αγοράσω και από πού :) .Με συμφέρει να αγοράσω από Αμερική,αν δεν πληρώσω τελωνείο; :rolleyes: Aν ξέρετε,δώστε μου και καμιά καλή διεύθυνση να ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε τι τιμές κυμαίνονται και ποια να διαλέξεις?

Δύο σταδίων, τριών ή και παραπάνω? Πρέπει να έχει πάνω μανόμετρο πίεσης νερού? Δείκτη TDS (κάπως έτσι έγραφε σε ένα site αν δεν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Από τριών σταδίων και πάνω να κοιτάξεις. Μανόμετρο πίεσης δεν χρειάζεται. Δείκτης Tds είναι σε σειρά (στην έξοδο) μία συσκευή που μετράει την αγωγιμότητα του νερού που βγαίνει σε μS. Με αυτό μπορείς να γνωρίζεις ανα πάσα στιγμή την ποιότητα του νερού και κατά πόσο είναι σε καλή κατάσταση η μεμβράνη σου, ή πρέπει να αντικαταστήσεις το προφίλτρο ή τον άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό μπορείς να γνωρίζεις ανα πάσα στιγμή την ποιότητα του νερού και  κατά πόσο είναι σε καλή κατάσταση η μεμβράνη σου, ή πρέπει να αντικαταστήσεις  το προφίλτρο ή τον άνθρακα.

2322[/snapback]

Επειδή και εγώ αρχάριος είμαι, πώς ακριβώς καταλαβένεις αν τελικά θέλει το προφίλτρο ή ο άνθρακας αλλαγή.

ένα καλό σύστημα κατά την γνώμη μου είναι το εξής:

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph...&products_id=90

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/AQUA-AQUARIUM-100GPD-R...4QQcmdZViewItem

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m...ode=Premiumreef

gia perisoters info 22 ****** 25. Παιδια λυπαμαι που επεμβαινω αλλα σας παρακαλω οχι τηλεφωνα δημοσια για αποφυγη ενδεχωμενων δυσαρεστων καταστασεων. Σε p.m. μονο για αποφυγη παρεξηγησεων. Γινεται για την προστασια του μελους. (Discos-Admin)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ αρχάριος είμαι, πώς ακριβώς καταλαβένεις αν τελικά θέλει το προφίλτρο ή ο άνθρακας αλλαγή.

Αν δεν έχεις όργανο tds meter τότε είναι λίγο δύσκολο να εκτιμήσεις την κατάσταση του προφίλτρου, άνθρακα και μεμβράνης. Σε μια καινούργια συσκευή το όργανο θα πρέπει να μετράει 10-20 μS. Δεν μπορείς να προφανώς να μετρήσεις KH και GH με τα test που έχουμε για το ενυδρείο. Με την πάροδο του χρόνου και αναλόγως την χρήση και το νερό που "μπαίνει" στη συσκευή αρχίζει και χάνει την αποτελεσματικότητα της. Ένας γενικός κανόνας είναι αλλαγή προφίλτρου και άνθρακα κάθε 6 περίπου μήνες και μεμβράνης κάθε 18 με 24 μήνες, τονίζω όμως ότι εξαρτάται από πολλά πράγματα.

Συμπερασματικά απόψη μου είναι ότι αν καταφέρεις και μετρήσεις KH ή GH με υγρό test έστω και 1 βαθμό, τότε αλλάζεις άνθρακα και προφίλτρο. Αν συνεχίσει και μετράει, μετά την αλλαγή, αλλάζεις και μεμβράνη.

Καλύτερη βέβαια και πιο οικονομική λύση είναι ένα μικρό tds meter χειρός ή ένα σε σειρά για να μπορείς εύκολα να παρακολουθείς την κατάσταση της συσκευής αντίστροφης όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις όργανο tds meter τότε είναι λίγο δύσκολο να εκτιμήσεις την κατάσταση του προφίλτρου, άνθρακα και μεμβράνης. Σε μια καινούργια συσκευή το όργανο θα πρέπει να μετράει 10-20 μS.

2349[/snapback]

Αυτο δεν ειναι απολυτο, γιατι μπορει να εχει και σχεση με την ρυθμιση της αναλογιας "καλου" νερου προς "απορριψη". Συμηθως εμενα με 2,5 προς 1 εχω γυρω στα 30-40 μS. Eτσι βαζω και μια ειδικη ρητινη (DI) μετα και το νερακι ειναι 0 μS. Το μονο κακο για την ρητινη ειναι πως δεν φτανει για παραπανω απο 600 με 900 λιτρα συνολικα. Επισης μετρανε αλλα λιγο τα προφιλτρα. Αλλιως ειναι τα 10μικρο, αλλιως τα 5 και αλλιως το 1 μικρο. Τωρα ακριβως ποσο ειναι πολυ δυσκολο και θελει πολυ ερευνα να το δουμε αλλα καλο ειναι να βαζουμε ποιο μικρο σε "μικρα" προφιλτρα γινεται γιατι ετσι βοηθαμε καπως την αντιστροφη και τις στελνουμε και μικροτερα και λιγοτερα σωματιδια, οποτε τις δινουμε λογικα και μια εξτρα διαρκεια ζωης. :)

Link to comment
Share on other sites

O RO-MAN που αναφερεται πιο πανω εχει τρελαθει με τους Ελληνες :)

Μου εγραψε: We seem to send many units in your direction, where did you find us?

Φυσικα του απαντησα για Aquazone κτλ :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μια από τις 2 RO του RO-man που έχει σε προσφορά.

Την "6 Stage 100 Gallon Per Day RO SYSTEM With Inline TDS and Pressure Gauge" και την "4 Stage 50 Gallon Per Day RO SYSTEM WITH DI UNIT".

Τις έχει δοκιμάσει κανείς σας? Να σημειώσω ότι σκέφτομαι την μεγάλη επειδή δεν έχω TDS meter και τελικά αν αγοράσεις και το TDS meter η διαφορά είναι σχετικά μικρή.

Πιστεύετε ότι όποια από τις 2 κι αν πάρει κανείς είναι καλυμένος?

Χωρίς να θέλω να γίνω φορτικός εσείς που έχετε και γνωρίζετε από RO ποια από τις 2 θα διαλέγατε?

Thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Στο eBay.de (Γερμανία) ένας τύπος βγάζει κάθε μέρα και από μια RO (MWS) σε δημοπρασία. Η τιμή της κλίνει από 25 έως 35 EURO, τα μεταφορικά είναι 25 EURO άρα μιλάμε για μια συσκευή από 50 – 60 EURO. Νομίζω είναι πολλή καλή τιμή. Το πόσο καλή συσκευή είναι θα σας το πω σε λίγες μέρες μόλις παραλάβω τη δικιά μου (28,5+25=53,5 EURO).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ξερω ότι είμαι off topic καπως και ελπιζω να με συγχωρεσετε γιαυτο αλλα απο οτι ειδα ειστε οι πιο ειδικοι που εχω βρει σε θεματα RO έστω και για τα ενυδρεια σας :wootwoot:

εγω ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα RO αλλά για πόσιμο νερό. είδα το πραγματι πολυ αξιολογο site ro-man , αλλά στην επικοινωνια που είχα μαζι τους μου ειπαν πως το DI filter δεν ειναι για ποσιμο νερο.. απο την αλλη στο site τους στη σελιδα

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph...products_id/122

λενε πως "The system is Ideal for fish keepers and Drinking water." αλλα το συγκεκριμενο συστημα εχει DI unit

επισης το

ro-manhttp://www.ro-man.com/shop/product_info.php/cPath/22/products_id/33

me 4 σταδια δεν εχει DI

αντίθετα μου πρότειναν μοντέλο με 3 στάδια και ενα tank kitt με αυτοματη βαλβιδα πληρωσης

μια άλλη προσφορα που βρηκα ήταν το

aquaeuro

το οποιο ειναι πιο σωστα φτιαγμενο για ποσιμο νερο (εχει κι ενα φιλτρο ανθρακα στο τελος αλλα κοστιζει σχεδον τα διπλασια χρηματα οπως και τα ανταλλακτικα εξισου...

στη ro-man καταλαβα πως τα συστηματα RO όπως και τα ανταλλακτικα τους δεν ειναι ακριβες πολυτελεις, όπως μας τα πουλανε εδω στην ελλαδα (αντιστοιχο συστημα το βρηκα 600 ευρω και 100 ευρω το χρονο τα ανταλλακτικα)...

αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος. μπορει καποιος να με βοηθησει για να μην παρω το λαθος συστημα κατα λαθος

ευχαριστώ πολύ

ένα ψάρι :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε waste καλησπέρα,

θα διαφωνήσω μαζί σου ότι το ακριβό που βρήκες είναι και πιο ΣΩΣΤΑ φτιαγμένο για πόσιμο νερό. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα αυτό των 6 σταδίων της RO-MAN το οποίο περιέχει και inline carbon filter! και θα έβγαζα το DI. Πράγματι το απιονισμένο νερό δεν κάνει να το πίνουμε σε συνεχή βάση γιατί δεν έχει ηλεκτρολύτες! Από την άλλη το μόνο που διαφέρουν τα δύο φίλτρα είναι το προφίλτρο 1 μ που έχει το ακριβό, ενώ αυτό της RO-MAN έχει ένα επιπλέον προφίλτρο άνθρακα! Δηλ η μόνη διαφορά του ακριβού είναι ότι στέλνει πιο καθαρό νερό στην μεμβράνη ΑΟ όσο αφορά το μέγεθος των σωματίων. Στο κάτω κάτω όταν φτιάξεις ενυδρείο μπορείς να βάλεις και πάλι το DI και να έχεις και απιονισμένο νερό για το ενυδρείο σου :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ τα σχολια σου ηταν πολυ κατατοπιστικά, στην πραγματικοτητα μπορω να παρω ενα 4 σταδιων και να βαλω στο τελος κι ενα inline φιλτρο ανθρακα αμεσως πριν βγει στη βρυση και μετα το tank kitt... κανω κατι λαθος?

(αυτα τα tank έχουνε κάποια πίεση ή πρεπει να το βαλω καπου ψηλα για να τρεχει?)

επισης εσυ καθε ποτε καθαριζεις flush το φιλτρο?

ΥΓ η ro-man μετα τα σχολια σας και την εμπιστοσυνη που της εχετε δειξει , ειναι η αρχικη προτιμηση μου ετσι κι αλλιως. μου αρεσε επισης οτι οι τυποι πουλανε RO κι οχι μαρκετινγκ.

ευχαριστώ ξανα για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Flush τη μεμβράνη την κάνω κάθε αλλαγή νερού (200 λτ καθαρό νερό) για 5 λεπτά. Βέβαια το νερό δεν το πετάω αλλά κάνω αλλαγές στις αφρικάνες μου!

Όσο για το φίλτρο, μπορείς να συγκρίνεις τιμή για μία 6 σταδίων (γιατί είναι και σε προσφορά) και μία 4 σταδίων + inline φίλτρο. Για τα τανκ δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει...

Πάντως IMHO η RO-MAN πουλάει όπως λες κι εσύ οσμώσεις και όχι marketing!

Link to comment
Share on other sites

τελικα η 4σταδιων με 75gpd με συμφερει γιατί είναι πιο φθηνη λόγο μεγέθους (των 6σταδιων ειναι κατοστάρα), το tank kitt δινει τελικα νερο υπό πίεση για όσους ενδιαφέρονται..

την ποιοτητα του νερου (και ετσι την καταπονιση των φιλτρων) πως μπορω να την μετρήσω??

ευχαριστω ξανα παιδια τη δευτερα θα την κανω την παραγγελιά μου ;-)

Link to comment
Share on other sites

την ποιοτητα του νερου (και ετσι την καταπονιση των φιλτρων) πως μπορω να την μετρήσω??

26658[/snapback]

Με TDS meter

Δες τις απαντήσεις του Μιχάλη σε αυτό το πόστ (νούμερο 4 & 7)

Έγινε επεξεργασία - Torm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...