Jump to content

Montipora eating nudibranches


Manogr

Recommended Posts

Υπαρχει εδω και καιρο σε διαφορα threads του RC και του Marine Depot αλλα δυστυχως σημερα τα ανακαλυψα στο ενυδρειο μου (η μαλλον αντιστροφα....τα ειδα στο ενυδρειο πρωτα, εψαξα και τα βρηκα)...

Γυμνοβραγχια που τρωνε αποκλειστικα Montipora.... Ξεκινανε απο τη βαση και ανεβενουν προς τα πανω (απο οτι λενε δεν πολυ θελουν το φως) και στην κυριολεξια σκαβουν το κοραλλι...

Δεν υπαρχουν θεραπειες και λυσεις ακομα!! Εκανα frag και κρατησα ενα πολυ μικρο μερος του κοραλλιου απο το πανω μερος του με την ελπιδα να μην εχει αυγα.... Δεν ηταν plating οποτε θα δουμε...

Πικρα.... Φωτογραφιες ΕΔΩ αλλα μην σας μπερδεψει η μεγενθυση.... ειναι μικρα περιπου 1 εκατοστο... ασπρα και οπως κουνιουνται απο το ρευμα ειναι σαν "λουλουδακια"....

Το βαζω εδω και οχι στις ασθενειες αφου ειναι πραγματικα στοχευμενο σε συγκεκριμενα sps...

<_<

Link to comment
Share on other sites

Γυμνοβραγχια που τρωνε αποκλειστικα Montipora.... Ξεκινανε απο τη βαση και ανεβενουν προς τα πανω (απο οτι λενε δεν πολυ θελουν το φως) και στην κυριολεξια σκαβουν το κοραλλι...

Δεν υπαρχουν θεραπειες και λυσεις ακομα!! Εκανα frag και κρατησα ενα πολυ μικρο μερος του κοραλλιου απο το πανω μερος του με την ελπιδα να μην εχει αυγα.... Δεν ηταν plating οποτε θα δουμε...

ΦΡΙΚΗ!!! :rasp:<_< Φαντασου να εχεις τις πολυτιμες μοντιπορες καποια χρονια, να εχουν επιτελους φτασει εκει που τις ηθελες-ονειρευοσουν και ξαφνικα με την εισαγωγη ενος κοματιου που να μην εχει εμφανες κατι αλλα να περιεχει αυγα να χασεις ολα σου τα συγκεκριμενα κοραλια :angry2: :angry2: !!!!!!

Μανο δεν εχω λογια να πω. Περαστικα μονο.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβετε το ποσο σοβαρο ειναι η μονη λυση μεχρι τωρα, για προχωρημενες τουλαχιστον περιπτωσεις, ειναι να μην υπαρχουν Montipora στο ενυδρειο για καποιους μηνες ωστε να πεθανουν απο πεινα και να εξαφανιστουν....

Πραγματικα ελπιζω να μην εχει μεινει μεσα τιποτα διοτι εκει θα καταληξω <_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε γαμώτο. <_<

Μάνο πες μου ότι δεν ήταν πάνω στην μεγάλη σου monti (ταψί) :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μάνο .. δυσάρεστη έκπληξη.. <_<

… τι μπορείς να κάνεις τώρα .. ? μόνο να ελπίζεις ότι το frag δεν έχει αυγά?

.. ξέρουμε κάτι άλλο για τα αυγά τους ?

.. εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα.. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα <_< τέτοια γκαντεμιά.

Τελικά σε κάποιους θα έχουμε μπεί στο μάτι. Εμένα σήμερα έκανε διαροή μία βάνα και μου τίναξε 3 πολύπριζα στο νανο. Αντε να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε πληροφορήσω, ότι παρόμοιους οργανισμούς, είχα παρατηρήσει, πολύ παλιά στο ενυδρείο μου.

Δεν ήταν 1cm, αλλά περίπου 3-4mm. Πιθανά να μην πρόλαβαν να μεγαλώσουν.

Αυτό που παρατήρησα, ήταν ότι τα έτρωγε επιλεκτικά ο μανδαρίνος.

Από τότε δεν έχω ξαναδεί παρόμοιο "ζωίφιο¨ στο ενυδρείο μου.

Τώρα για την μοντιπόρα σου.

Αν νομίζεις ότι είναι καταδικασμένη, θα σου πρότεινα να της κάνεις μπάνια μερικών δευτερολέπτων με γλυκό νερό της βρύσης και μάλιστα τρεχούμενο, υπό μορφή "ντους".

Από προσωπική μου εμπειρία, είχα άριστα αποτελέσματα σε μαλακά κοράλλια, κατά το παρελθόν, όπου κατάφερα να απομακρύνω, πλανάρια, πολυχαίτες, ακόμα και μύκητες από σαρκόφυτο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη συμπαρασταση...

TAN στο ταψι δεν εχω δει ακομα τιποτα οσο και αν εψαξα...ελπιζω να μην υπαρχουν αυγα εκει... Ηταν πανω στην πρασινη που δεν καταφερα να βρω ακριβως το ειδος της (που ανοιγε καπως σαν βενταλια...)... ειχα παρατηρησει τωρα που το σκεφτομαι ενα οταν μπηκε στο ενυδρειο το συγκεκριμενο αλλα δεν ηξερα τι ειναι....<_< και το αφησα... πριν μερικες μερες ειχα νεκρωση/ασπρισμα/φαγωμα σε ολο το κατω μερος του κοραλλιου και ακριβως εκει που τελειωνε η νεκρωση ηταν γυρω γυρω αμετρητα τετοια γυμνοβραχια!!

Νικο Ψαλτη πραγματι ισως ηταν μικροτερα απο 1 εκατοστο αλλα καποια ηταν καπου εκει... Ισως καποια να τρωει ο Μανδαρινος αλλα συμφωνα με τον Borneman ο οποιος το ψαχνει και τα καλλιεργει κι ολας μηπως βρει λυση δεν γινεται κατι προς το παρον... γλυκο νερο δεν τα απομακρυνει ολα, μπανια σε ιοδινη πρεπει να ειναι τοσο ισχυρα που πρωτα πεθαινει το κοραλλι και φυσικη εχθροι δεν εχουν ανακαλυφθει! Ελπιζω οτι αν ειναι λιγα ο Μανδαρινος να κανει δουλεια οποτε βαζω εναν στο προγραμμα αμεσα (αφου ετσι και αλλιως ηθελα...). Προς το παρων αφηνω το frag να ηρεμησει και θα δω για το νερο βρυσης αν και απο οτι διαβασα δεν πολυ-δουλευει για τα συγκεκριμενα....

Τελικα καθε δυσκολια ειναι ομορφη...και χαρακτηριζεται απο μια λεξη: ΓΝΩΣΗ!!!

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη συμπαρασταση...

Τελικα καθε δυσκολια ειναι ομορφη...και χαρακτηριζεται απο μια λεξη: ΓΝΩΣΗ!!!

Φιλε στα ιδια ειμαστε ολοι, ο χρονος μετραει που θα χτυπησει πρωτα. Τωρα ετυχες εσυ εδω, την αλλη θα μπορει να ειμαι εγω η οποιοσδηποτε αλλος. Ελπιζω το κοματακι που εμεινε να ειναι οκ και να σου μεγαλωσει γρηγορα.

Οσο για την γνωση, συμφωνω απολυτα μαζι σου και θα ηθελα να προσθεσω και μια αλλη λεξη που πιστευω πως ταιριαζει γαντι στην περιπτωση αυτη και τελικα εκφραζει και το θαλλασινο χομπι μας.

Παγκοσμοιοποιηση.. <_<

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καθε δυσκολια ειναι ομορφη...και χαρακτηριζεται απο μια λεξη: ΓΝΩΣΗ!!!

Έτσι είναι Μανο μου..

<_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι αν ειναι λιγα ο Μανδαρινος να κανει δουλεια οποτε βαζω εναν στο προγραμμα αμεσα (αφου ετσι και αλλιως ηθελα...).

Αυτή τη στιγμή στη γειτονιά σου, υπάρχουν πολύ καλοί διαθέσιμοι Μανδαρίνοι, όλων των μεγεθών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα η Monti - ταψι που αναφερει παραπανω ο Θανασης δεν γλυτωσε :) Πραγματικα εκατονταδες σκατοπραγματα την κατετρωγαν ξεκινωντας απο το κεντρο της... εκανα παλι frags και ελπιζω να μην τα ξαναδω... Το frag απο το πρωτο θυμα τους παει καλα και δεν εχει εμφανισει τιποτα ακομα....

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι Μάνο για την απώλεια :D .. εύχομαι να πάνε όλα καλά στη συνέχεια και μωρά θα γίνουν καλύτερα από τη <μάνα > τους με αγάπη και υπομονή :D … μην ξεχνάς και το ασβέστιο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σταματήσει εδώ και να μην σου ξανασυμβεί κάτι ανάλογο ποτέ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...