Jump to content

Αλλαγή λάμπας...


ThDam

Recommended Posts

Η λάμπα 15W που έχει το 60άρι ενυδρείο μου έφθασε στο τέλος της ωφέλιμης ζωής της. Επειδή έχω αρκετά φυτά, θέλω δε να βάλω περισσότερα και δυσκολότερα, καθώς και γκαζόν στο χαλίκι, σκέφτομαι στην θέση της υπάρχουσας να βάλω μια Τ5 24W, να αλλάξω και το ballast κ.λ.π.

Το ενυδρείο είναι 60Χ31Χ32.

Θα έχω διαφορά στον φωτισμό προς το καλύτερο, τόσο που να δικαιολογεί το έξτρα κόστος;

Μήπως είναι καλύτερα να κάνω πατέντα και να βάλω και μια δεύτερη 15W;

Θα χρειαστεί να πέσω μετά και στο CO2;

Βάζω και μια φωτογραφία του ενυδρείου για να δείτε περίπου τι γίνεται.

post-39-1129146229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για μία 18watt Power Compact?

Εκεί θα είχες σίγουρα διαφορά όμως θα είχες και αυξηση της θερμοκρασίας που για τώρα τον χειμώνα δεν δημιουργεί πρόβλημα αλλά το καλοκαίρι θα χρειαστείς στα σίγουρα ανεμιστήρα. Αν Πάλι θέλεις την Τ5 λόγω πολλών Kelvins σίγουρα θα δείς διαφορά σε σχέση με απλή Τ8.

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα 15W που έχει το 60άρι ενυδρείο μου έφθασε στο τέλος της ωφέλιμης ζωής της. Επειδή έχω αρκετά φυτά, θέλω δε να βάλω περισσότερα και δυσκολότερα, καθώς και γκαζόν στο χαλίκι, σκέφτομαι στην θέση της υπάρχουσας να βάλω μια Τ5 24W, να αλλάξω και το ballast κ.λ.π.

Το ενυδρείο είναι 60Χ31Χ32.

Θα έχω διαφορά στον φωτισμό προς το καλύτερο, τόσο που να δικαιολογεί το έξτρα κόστος;

Μήπως είναι καλύτερα να κάνω πατέντα και να βάλω και μια δεύτερη 15W;

Θα χρειαστεί να πέσω μετά και στο CO2;

Βάζω και μια φωτογραφία του ενυδρείου για να δείτε περίπου τι γίνεται.

2358[/snapback]

Καλημέρα

Αν θες να παίξεις με δύσκολα φυτά και γκαζόν θέλεις αναλογία 0,6w/λίτρο τουλάχιστον και πιθανόν να παιδευτείς αρκετά χωρίς CO2. Από την άλλη αυξάνοντας το φωτισμό χωρίς σταθερή παροχή CO2 πολύ πιθανό να έχεις άλλα προβλήματα με άλγες κλπ.

Από λάμπες μπορείς να βάλεις ότι θέλεις. Είτε επιπλέον T8, είτε T5, είτε pc, με άμεσο αποτέλεσμα βέβαια την άνοδο της θερμοκρασίας όπως είπε ο Γιάννης.

Αν μας πεις τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις, θα μας βοηθήσεις να σου προτείνουμε τις καλύτερες δυνατές λύσεις σύμφωνα με τις απαιτήσεις που θα έχεις στο εξής σε φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για μία 18watt Power Compact?

Εκεί θα είχες σίγουρα διαφορά όμως θα είχες και αυξηση της θερμοκρασίας που για τώρα τον χειμώνα δεν δημιουργεί πρόβλημα αλλά το καλοκαίρι θα χρειαστείς στα σίγουρα ανεμιστήρα. Αν Πάλι θέλεις την Τ5 λόγω πολλών Kelvins σίγουρα θα δείς διαφορά σε σχέση με απλή Τ8.

2370[/snapback]

Οι PC δεν είναι ίδιες με τις Τ5; Νομίζω ότι οι PC είναι για την Αμερικάνικη και οι Τ5 για την ευρωπαϊκή αγορά. Άν δεν είναι ίδιες μπορούν να βρεθούν στην Ελληνική-Ευρωπαική αγορά;

Σίγουρα δεν θέλω αύξηση της θερμοκρασίας γιατί το καλοκαίρι χωρίς ανεμιστηράκι, θρήνησα :)

Καλημέρα

Αν θες να παίξεις με δύσκολα φυτά και γκαζόν θέλεις αναλογία 0,6w/λίτρο τουλάχιστον και πιθανόν να παιδευτείς αρκετά χωρίς CO2. Από την άλλη αυξάνοντας το φωτισμό χωρίς σταθερή παροχή CO2 πολύ πιθανό να έχεις άλλα προβλήματα με άλγες κλπ.

Από λάμπες μπορείς να βάλεις ότι θέλεις. Είτε επιπλέον T8, είτε T5, είτε pc, με άμεσο αποτέλεσμα βέβαια την άνοδο της θερμοκρασίας όπως είπε ο Γιάννης.

Αν μας πεις τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις, θα μας βοηθήσεις να σου προτείνουμε τις καλύτερες δυνατές λύσεις σύμφωνα με τις απαιτήσεις που θα έχεις στο εξής σε φωτισμό.

Ε, τα δυσκολούτσικα φυτά είναι και τα ομορφότερα συνήθως, δεν έχω σκεφτεί ακόμα τι επιπλέον θα βάλω, λέω να το κοκκινίσω λίγο. Γκαζόν θα ήθελα πολύ να βάλω, οπότε το DIY CO2 είναι μονόδρομος απ' ότι βλέπω. Για να έχω αναλογία 0.6W/λίτρο θέλω 33W για τα περίπου 55 λίτρα καθαρά.

Θα παίξει μια Τ5 24W που δεν θέλει και μεγάλη πατέντα στο καπάκι; ή να βάλω 2Χ15W Τ8; Να είναι ίδιες ή άλλου τύπου η κάθε μια;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μπερδέμενα τα πράγματα γιατί ακριβώς υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση στις δύο αγορές που αναφέρεις.

Πολύ απλά, όταν οι έλληνες ενυδρειόφιλοι μιλάνε για pc (power compact) εννοούν την Τ5 διπλωμένη. Δηλαδή σαν την δεύτερη εικόνα:

Οι Τ5 είναι σαν την κλασική Τ8 (26 χιλ) απλά λεπτότερη (16 χιλ.) με βλ. πρώτη εικόνα:

Αύξηση θερμοκρασίας θα έχεις σίγουρα ότι επιπλέον φωτισμό και να βάλεις. Άποψη μου είναι να βάλεις αρχικά ακόμα μία 15w καθώς είναι πολύ οικονομική λύση για να διπλασιάσεις άμεσα το φωτισμό.

Διαφορετικά θα μπορούσες να προσθέσεις απευθείας μία Τ5 24w και να την ανάβεις λίγες ώρες κάθε μέρα (4-5) στη μέση του κύκλου για να δίνει την αίσθηση του μεσημεριού. :)

post-23-1129191018_thumb.jpg

post-23-1129192190_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα πάω για 2 Τ8, θα βγάλω από το καπάκι το κουτί που έχει το ballast και το starter (θα τα βάλω απ΄έξω με μακρύτερα καλώδια) και στη θέση του θα βάλω άλλη μια λάμπα.

Νά βάλω 2 ίδιου τύπου λάμπες ή να είναι διαφορετικών τύπων και φάσματος, Kelvin;

Λάμπες από που αγοράζετε;

Αδιάβροχα ντουί κάπου διάβασα ότι υπάρχουν σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικά, ξέρετε καμιά δ/νση;

Link to comment
Share on other sites

Νά βάλω 2 ίδιου τύπου λάμπες ή να είναι διαφορετικών τύπων και φάσματος, Kelvin;

Λάμπες από που αγοράζετε;

Αδιάβροχα ντουί κάπου διάβασα ότι υπάρχουν σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικά, ξέρετε καμιά δ/νση;

2383[/snapback]

Εγώ προτείνω μία ροζ και μια daylight. Ροζ θα βρεις σε κατάστημα με ενυδρειακά σε πολλές μάρκες (arcadia,sera, jbl κ.α.). Daylight μπορείς να πάρεις από μαγαζί με ηλεκτρολογικά-φωτιστικά (osram, philips κ.α.) φτάνει να είναι 6000-6500 kelvin.

Αδιάβροχα ντουί θα βρεις σε ορισμένα μαγαζιά με ενυδρειακά είδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...