Jump to content

Aqua Terarium - Χελωνιέρα


Recommended Posts

Καλημέρα στα παιδιά

Μία εισαγωγή

Πριν μερικές μέρες που ήταν τα γενέθλιά μου η κοπέλα μου αποφάσισε να μου κάνει δώρο μία χελώνα την οποία και ονομάσαμε Σταύρο(τα γενέθλιά μου είναι του Σταυρού).

Αφού αποφάσισα να μην της τα χώσω που προχώρησε στην αγορά ενός ζωντανού χωρίς να έχουμε ψάξει πριν αν μπορούμε να του προσφέρουμε τις κατάλληλες συνθήκες αποφάσισα να του φτιάξω έναν βιότοπο για να περνάει καλά.Σε περίπου ένα μήνα θα έχω ένα ενυδρείο διαθέσιμο 80Χ30Χ30 το οποίο και σκέφτομαι να μετατρέψω σε χελωνιέρα.Από την άλλη σκέφτομαι να προχωρήσω και σε μία λύση DIY καινούργιου ενυδρείου αν μπορώ βάση σχεδιασμού από την αρχή να κάνω την ζωή μου ποιο εύκολη και πάνω σε αυτό θα ήθελα και την βοήθειά σας και τις προτάσεις σας. Αν πάμε στην λύση του DIY οι διαστάσεις μπορούν αν αλλάξουν βάση του χώρου που θα επιλεγεί μέσα στο σπίτι

Έχω μελετήσει και το υπόμνημα αλλά και τα θέματα που έχουν ανοιχτεί για τις χελώνες και έχω καταλάβει μέσα σε άκρες τι χρειάζομαι.

Ο Σταύρος

το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα σας βάλω και μία φώτο του για να αναγνωρίσουμε το είδος του αρχικά μιας και για το φύλλο απ ότι διάβασα είναι νωρίς ακόμα. Ήρθε στα χέρια μου σε μία από τις κλασικές πλαστικές χελωνιέρες και ο πετσοπάς έδωσε στην κοπέλα μου και μία τροφή της sera (αποξηραμένες γαρίδες) από την οποία του έριχνα 2-3 δύο φορές την ημέρα. Του έκανα αλλαγή νερού κάθε δεύτερη μέρα και αφού γνωριστήκαμε καλύτερά ο Σταύρος έτρωγε τροφή από το χέρι μου. Εδώ και 2 μέρες ο Σταύρος σταμάτησε να δείχνει ενδιαφέρον στην τροφή(και μέσα στο νερό να του τη πετάξω εκεί την αφήνει και επίσης δεν είναι ποια τόσο κινητικός όσο ήταν στην αρχή. Κάνοντας την σύνδεση αυτών που διάβασα με την έλλειψη εξοπλισμού και την πτώση της θερμοκρασίας σκέφτηκα ότι έχει μπει-μπαίνει σε χειμερία νάρκη.Όλη μέρα κάθεται μέσα το νερό με μισόκλειστα τα μάτια του και μια στο τόσο βγάζει λίγο το κεφάλι έξω για να πάρει ανάσα.

Ερωτήσεις

Πώς πρέπει να κινηθώ μέχρι να είναι έτοιμο το νέο του σπίτι;

Προτάσεις σχεδιασμού για την χελωνιέρα;Θα ήθελα το αποτέλεσμα να βγει λίγο φυσικό και όχι τόσο κλινικό όπως έχω δει πολλά στησίματα που μπορεί να είναι λειτουργικά αλλά όχι τόσο ευχάριστα οπτικά αν με καταλαβαίνεται;

Το ύψος του νερού πειράζει αν είναι εξαρχής στου 25 πόντους πχ ή πρέπει να ξεκινήσει από ποιο χαμηλά;

Οι διαστάσεις του ενυδρείου που αναφέρω ποιο πάνω για πόσο καιρό θα με καλύψουν ;

Θεωρείται ότι είναι καλό να πάρω άλλο ένα να έχει και παρέα ή όχι;

Αυτά τα ολίγα μέχρι στιγμής για να αρχίσει να κινητέ λίγο το θέμα και να πάρω καμιά ιδέα και να είστε σίγουροι ότι με τον καιρό θα έχω πολλές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μαλλον αυτο θα σε βοηθησει αρκετα! :bigemo_harabe_net-64:

http://www.aquazone....E1&fromsearch=1

Σε ευχαριστώ φίλε!Το έχω διαβάσει ήδη!

Έχει κανείς υπόψη του terarium κατάλληλα για χελωνιέρες και αν ναι μπορεί να παραθέσει κανα λίνκ!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν terrarium που να ειναι σχεδιασμενα και full εξοπλησμενα για χελωνες,καποια που κυκλοφωρουν απο τις εταιριες,απλα ειναι χαμηλωτερα ενυδρεια,με εμφαση στο πλατος,ανοιχτα απο πανω χωρις φως,και μεσα εχουν μια εξεδρα που χρησιμοποιουν τα ζωα σαν "ξηρα"

Τωρα οσον αφορα την DIY λυση που αναφερεις στην αρχη,πιστευω πως το 80χ30χ30 δεν σε βολευει διοτι:

α)με 30 ποντους υψος γυαλας,και το βαθος του νερου στους 25 ποντους οπως λες,θα εχεις μονο 5 ποντους κενους μεχρι την επιφανια του ενυδρειου που σε συντομο χρονικο διαστημα η χελωνιτσα σου θα μπορει να σκαρφαλωσει και να κανει καμια βουτια απ΄ εξω...Αρα θα σου προτεινα 40cm υψος για να εισαι καλυμενος

β)αν σε περνει,δωσε και 40cm πλατος για να ειναι ακομα πιο ανετο το χελωνακι σου,

Τωρα για το υψος νερου που λες,μια χαρα το θεωρω στα 25 cm απλα πιστευω πως η ξηρα πρεπει να κανει ενα μικρο σβυσιμο μεσα στο νερο,οστε να μπορει να βγαινει η χελωνα ποιο ευκολα εξω

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και σε αυτο το site, ειναι αφιερωμενο για τις χελωνιτσες και λεει αρκετα για το πως πρεπει να ειναι το ενυδρειο τους.

http://www.redearslider.com/

Link to comment
Share on other sites

Ένας γενικός κανόνας για τα ενυδρεία που φτιάχνουμε για τα χελωνάκια μας είναι :

α) Το μήκος του ενυδρείου να είναι επτά φορές το μήκος της χελώνας (όπως καταλαβαίνεις είναι η πιο σημαντική διάσταση οπότε όσο μεγαλύτερο το κάνεις τόσο πιο αργά θα χρειαστείς νέο ενυδρείο)

β) Το ύψος του νερού να είναι περίπου δυόμιση φορές το μήκος της χελώνας (άρα όσο είναι μικρή δεν θέλει πάρα πολύ νερό γιατί θα κουράζεται με το κολύμπι)

γ) το πλάτος του ενυδρείου να είναι τέσσερις φορές το μήκος της χελώνας.

Ένα ενυδρείο 80μ x 30π x 35υ για αρχή είναι πολύ καλό και θα κρατήσει για πολύ καιρό, αν όμως έχεις τη δυνατότητα να το μεγαλώσεις λίγο ακόμα (ειδικά στο μήκος και πλάτος) τόσο το καλύτερο.

Κατά τη γνώμη μου πάντως το να το φτιάξεις DIY είναι η καλύτερη ιδέα, θα έχεις και τη χαρά της δημιουργίας.

Και κάτι σημαντικό, ότι ξηρά και να φτιάξεις φρόντισε εκτός του να έχει χαμηλή κλίση (για να ανεβαίνει εύκολα) να μπορείς να την βάζεις σε όποιο ύψος θέλεις (ανάλογα με το ύψος του νερού δηλαδή). Αυτό μπορείς να το πετύχεις με ξηρές που "επιπλέουν" στο νερό και στερεώνονται στο ενυδρείο με βεντούζες (σε κάποια πλευρά), πχ κατασκευή ξηράς με φελιζόλ, το οποίο ζεσταίνεις πρώτα (για να μην μπορούν να φάνε μπιλάκια τα χελωνάκια) και μετά με ενυδρειακή σιλικόνη κολλάς επάνω χαλίκι μέτριο (να μην μπορούν να το φάνε)και όλο αυτό το δένεις πάνω σε δυο βεντούζες και το στερεώνεις σε μια πλευρά του ενυδρείου.

Επίσης φρόντισε ο πάτος να είναι όσο πιο καθαρός (άδειος) γίνεται για πιο εύκολο καθάρισμα από τα περιττώματα και τα υπολείμματα τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.Το ύψος του νερού θέλω να το κάνω εξ αρχής όσο ποιο ψηλό γίνεται για να βάλω κατευθείαν ένα εξωτερικό φίλτρο για καλύτερη ποιότητα νερού και λιγότερη συντήρηση

Ακόμα διαβάζω ότι πολλοί λένε ότι καλό είναι να μην υπάρχει τίποτα μέσα στο ενυδρείο από υπόστρωμα ενώ άλλοι προτείνουν άμμο!Η αλήθεια είναι ότι ή άμμος μου αρέσει σαν ιδέα αλλά ποια είναι η συντήρηση που θα χρειαστεί σε βάθος χρόνο για να μείνει καθαρή;

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

η αμμος κραταει την βρωμια στην επιφανια,και την μαζευεις με μια σκουπα βυθου επιφανιαακα,ρουφοντας το δυνατον λιγοτερη αμμο

Link to comment
Share on other sites

η αμμος κραταει την βρωμια στην επιφανια,και την μαζευεις με μια σκουπα βυθου επιφανιαακα,ρουφοντας το δυνατον λιγοτερη αμμο

Θέλει βγάλσιμο και πλύσιμο κάθε λίγο όμως;Επίσης ισχύει το ίδιο και για τυχόν πέτρες που είναι μέσα το νερό;Διάβασα ότι πιάνουν μύκητες και θέλουν πλύσιμο κάθε βδομάδα ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ...δεν στο συνιστώ, κι εγώ είχα χοντρό χαλίκι που το έπλενα κάθε εβδομάδα αλλά το έβγαλα γιατί επιβάρυνε πολύ το νερό. Τώρα τις έχω σε "άδειο βυθό" και τις κρατάω όσο πιο καθαρές μπορώ και να σου πω το χαίρομαι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ...δεν στο συνιστώ, κι εγώ είχα χοντρό χαλίκι που το έπλενα κάθε εβδομάδα αλλά το έβγαλα γιατί επιβάρυνε πολύ το νερό. Τώρα τις έχω σε "άδειο βυθό" και τις κρατάω όσο πιο καθαρές μπορώ και να σου πω το χαίρομαι περισσότερο.

Μάλιστα! Πάμε για bare botom δλδ.

Τελικά αν τις κάνω ύψος νερού γύρω στους 25 πόντους εξαρχής θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα παιδιά

Ο Σταύρος έχω την εντύπωση ότι βυθίζεται στην νάρκη του αφού χθές όλη μέρα δεν κουνήθηκε καθόλου. Πρέπει να κάνω κάτι;

Χθες ήταν ημέρα σχεδίων!Κάτσαμε με το έτερο ήμισυ διαλέξαμε σημείο για την χελωνιέρα και καταλήξαμε σε διαστάσεις 100Χ50Χ50

Θα γίνει μία κατασκευη από φενιζόλ το οποίο ή θα καλύψουμε με τσιμέντο όπως κάνουν τα BG η με σιλικόνη και αμμοβολή!Το ύψος νερού στην αρχή θα γίνει στους 20-25 πόντους(ελπίζω να δουλεύει το εξωτερικό φίλτρο με τόσο νερό) και θα ανεβεί στο μέλλον.

Η κατασκευή θα είναι 100Χ20Χ25-30 υψος και θα είναι σαν ένα φαράγκι που θα αφήνει ένα basking area περίπου 20x20. Στο φενιζόλ θα γίνουν τρύπες ώστε να μπούν γλαστρούλες με φύτά(εδώ θέλω τις προτάσεις σας )σε ψηλότερο σημείο από το basking area για να μην τα καταβροχθίσει ο Σταύρακας.Η όλη κατασκευή θα στερεώνεται κάπως στην πλάτη και ουσιαστικά θα ψιλό-επιπλέει και στο νερό.

Εννοείται ότι αν έχει κάποιος κάποια πρόταση για την κατασκευή την λέει και γενικά κάθε πρόταση για το πρότζεκτ δεκτή.

Τέλος σκεφτόμαστε να πάρουμε και ένα ακόμα για να έχει παρέα ο Στραύρος όταν όμως το terarium θα είναι έτοιμο.

Και για να μην ξεχνιόμαστε

Επιστρέφω με νέα ερώτηση!

Πόσο μεγαλώνουν το χρόνο κατά μέσο όρο οι χελωνίστες;

Αυτά τα ολίγα ξανά!Ελπίζω να μην σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικά γίνονται ελαφρώς μικρότερα από τα θηλυκά, τα μεν αρσενικά φτάνουν τους 20-25 πόντους, τα δε θηλυκά τους 25-33.

ΠΡΟΣΟΧΗ μέχρι να πάει 1 έτους το νερό ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ τους 10-15 πόντους. Κουράζονται πολύ να βγουν στην επιφάνεια και μπορεί ακόμα και να πνιγούν. Σταδιακά όσο μεγαλώνει θα ανεβάζεις τη στάθμη, αλλά να ξέρεις ότι δεν πρέπει να ξεπερνάει το "δυόμιση φορές το μήκος" του καβουκιού. Αν δεν δουλεύει το φίλτρο σε τόσο νερό βάλε εσωτερικό (αν και νομίζω ότι έστω και με πατέντα θα μπορέσεις να το κάνεις να δουλέψει).

Διάβασε και αυτό το λίνκ σε παρακαλώ για να ενημερωθείς περισσότερο και ξαναρωτάς ότι θέλεις http://www.reptilesg...r_caresheet.htm

Επίσης επειδή μπερδεύτηκα λίγο με την περιγραφή του ενυδρείου που σχεδιάζεις, μήπως μπορείς να κάνεις ένα σκίτσο μήπως το καταλάβουμε καλύτερα;

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας υπερσύγχρονη τεχνολογία!!!!!!!

Κατάλαβε κανείς τι θέλω να κάνω;

Έφτασε και ο καιρός να σας συστήσω τον Σταύρο. Οποίος μπορεί να βοηθήσει στην αναγνώρισή του θα το εκτιμούσα!

DSC_0114.jpg

DSC_0115.jpg

DSC_0116.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος να σου πω ότι κατάλαβα..... :wacko:

Η χελωνίτσα σου είναι Trachemys scripta elegnas η Red ear slider η "κοκκινομάγουλη".

Να σου ζήσει και να τη χαρείς για πολλά χρόνια :wub: .

Δεν θέλει περίπλοκα πράγματα, δυο σημαντικά πράγματα να έχεις στο νου. Να καθαρίζεται εύκολα αυτό που θα φτιάξεις και να παρέχει χώρο για κολύμπι-στεριά επαρκή για το μέγεθός της (δεδομένου ότι μεγαλώνουν αρκετά και γρήγορα). Η στεριά καλό θα είναι να μπορείς να την αφαιρείς για να καθαρίζεις πιο εύκολα και την ίδια και το χώρο. Μπορείς να κάνεις πολλά μόνος σου, με πατέντες, δεν χρειάζεσε πολλά χρήματα, όρεξη και καλή διάθεση και όλα θα πάνε καλά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος να σου πω ότι κατάλαβα..... :wacko:

Η χελωνίτσα σου είναι Trachemys scripta elegnas η Red ear slider η "κοκκινομάγουλη".

Να σου ζήσει και να τη χαρείς για πολλά χρόνια :wub: .

Δεν θέλει περίπλοκα πράγματα, δυο σημαντικά πράγματα να έχεις στο νου. Να καθαρίζεται εύκολα αυτό που θα φτιάξεις και να παρέχει χώρο για κολύμπι-στεριά επαρκή για το μέγεθός της (δεδομένου ότι μεγαλώνουν αρκετά και γρήγορα). Η στεριά καλό θα είναι να μπορείς να την αφαιρείς για να καθαρίζεις πιο εύκολα και την ίδια και το χώρο. Μπορείς να κάνεις πολλά μόνος σου, με πατέντες, δεν χρειάζεσε πολλά χρήματα, όρεξη και καλή διάθεση και όλα θα πάνε καλά. :thumbup:

Σε ευχαριστώ φίλε!θα προσπαθήσω να επιστρέψω με καλύτερο σχέδιο για την κατασκευή!

2 ερωτησούλες;

Επειδή όπως το έχω φανταστεί στο μυαλό μου δεν θέλω να βάλω καπάκι στην γυάλα, θα έχω θέμα με αυτό;

Αυτά τα σημάδια σαν άλατα που φαίνονται σε μερικά σημεία του καβουκιού καλά δεν πρέπει να είναι ε;

Link to comment
Share on other sites

Το χειμώνα που θα πέφτει λίγο η θερμοκρασία θα έχεις λίγο θέμα. Δεν είναι αναγκη να βάλεις μόνιμο καπάκι, μπορείς απλά να πάρεις ένα πλαστικό (διαφανές κατά προτίμηση) η ένα καπάκι από μεγάααααλο πλαστικό κουτί (ΙΚΕΑ) που δεν θα σου στοιχίσει και τίποτα και να το ρίχνεις από πάνω. Αυτό χρειάζεται για να κρατάει ζέστη και υγρασία στο ενυδρείο (μπορείς να το τρυπήσεις εκεί που έχεις τη λάπμα UV εύκολα).

Φαντάσου ότι κανονικά θα πρέπει να έχει 26 βαθμούς στο νερό και 31 !!!! εκτός νερού. Δύσκολο έως ακατόρθωτο, απλά σου δείχνω με αυτό ότι το χειμώνα πρέπει να τους προσφέρεις ζέστη ... άρα και κάποιο καπάκι θα σε βοηθήσει πολύ.

Τα σημάδια καλά είναι... είναι σημάδι ότι μεγαλώνει. Αυτά τα ασπράκια θα τα δεις να πέφτουν στο νερό σαν "λέπια" είναι φλοιός από το καβούκι που φεύγει για να μπορεί να μεγαλώσει η χελώνα σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τιποτα μην κανεις με το θεμα του καπακιου,απλα πηγενε και βρες ενα απο αυτα τα κεραμικα χωνια που πουλανε για tarrarium και βαλτο να φωτιζει με την λαμπα που εχεις πανω στην στερια,ετσι θα εχεις μεγαλη θερμοκρασια κατω απο εκεινο το σημειο,και οταν ο Σταυρος θα θελει να δροσιστει,απλα θα βουταει μεσα στο νερο

Link to comment
Share on other sites

τιποτα μην κανεις με το θεμα του καπακιου,απλα πηγενε και βρες ενα απο αυτα τα κεραμικα χωνια που πουλανε για tarrarium και βαλτο να φωτιζει με την λαμπα που εχεις πανω στην στερια,ετσι θα εχεις μεγαλη θερμοκρασια κατω απο εκεινο το σημειο,και οταν ο Σταυρος θα θελει να δροσιστει,απλα θα βουταει μεσα στο νερο

Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...