Jump to content

Aqua Terarium - Χελωνιέρα


Recommended Posts

οριστε,και απ οτι βλεπεις χρησιμοποιουμε τα ιδια υπεσυγχρονα προγραματα σχεδιασμου :bigemo_harabe_net-74:

29632045.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

οριστε,και απ οτι βλεπεις χρησιμοποιουμε τα ιδια υπεσυγχρονα προγραματα σχεδιασμου :bigemo_harabe_net-74:

29632045.th.jpg

Χαχαχαχαχαχαχα!!!!!

Κάπως έτσι το έχω και εγώ στο μυαλό μου!Και για να καταλάβεις και τα σχέδια που παρέθεσα πριν το basking area αντί να βουτάει μέσα στο νερό θα επιπλέει πάνω και θα στηρίζεται με μαγνήτη επίσης στο πίσω τζάμι ή κάτι τέτοιο και θα επεκτείνεται προς τα πάνω αφήνοντας στην μέση κάτι σαν φαράγγι -κοιλάδα που από πάνω θα έχει το χωνί με τις λάμπες-λάμπα.Στα βουναλάκια δεξιά και αριστερά από το basking area τα οποία θα κατασκευαστούν από φενιζόλ θα ανοιχτούν τρύπες για να μπουν μέσα φυτά τα οποία θα βγαίνουν έξω από το ενυδρείο.

Κάτι σαν αυτό

2503096020_f06d24cb47_b.jpg

ή αυτό με τα φυτά στερεωμένα στο ψεύτικο βράχο

a8b0545d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χειμώνα που θα πέφτει λίγο η θερμοκρασία θα έχεις λίγο θέμα. Δεν είναι αναγκη να βάλεις μόνιμο καπάκι, μπορείς απλά να πάρεις ένα πλαστικό (διαφανές κατά προτίμηση) η ένα καπάκι από μεγάααααλο πλαστικό κουτί (ΙΚΕΑ) που δεν θα σου στοιχίσει και τίποτα και να το ρίχνεις από πάνω. Αυτό χρειάζεται για να κρατάει ζέστη και υγρασία στο ενυδρείο (μπορείς να το τρυπήσεις εκεί που έχεις τη λάπμα UV εύκολα).

Φαντάσου ότι κανονικά θα πρέπει να έχει 26 βαθμούς στο νερό και 31 !!!! εκτός νερού. Δύσκολο έως ακατόρθωτο, απλά σου δείχνω με αυτό ότι το χειμώνα πρέπει να τους προσφέρεις ζέστη ... άρα και κάποιο καπάκι θα σε βοηθήσει πολύ.

Τα σημάδια καλά είναι... είναι σημάδι ότι μεγαλώνει. Αυτά τα ασπράκια θα τα δεις να πέφτουν στο νερό σαν "λέπια" είναι φλοιός από το καβούκι που φεύγει για να μπορεί να μεγαλώσει η χελώνα σου :thumbup:

:thaman:

και το κυριως ''προβλημα'' ειναι και κατα την διάρκεια που σβήνουν οι λάμπες το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία , υπάρχει ο φοβος όταν βγάζει το κεφάλι να ανασάνει και να αράξει μην περάσει κανενα κρυο ρεύμα αερα και κρυώσει (άν ειναι κοντά σε παραθυρο).με την χρησιμοποιηση καπακιού αντιθέτως δημιουργήτε και υγρασία όπου τους κάνει μόνο καλό ...το καλοκαίρι το καπάκι ειναι περιττό ...

και ανοιχτο να το έχεις και τον χειμωνα μπορει να μην πάθει τπτ βέβαια όλα εξερτώνται...εγω πάντως δεν το ριψωκινδυνεύω αν και έχουνε μάθει μερα - νυχτα -νανακια...

συντομα θα ανεβασω φωτο στην παρουσιαση μου να πάρεις μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

:thaman:

και το κυριως ''προβλημα'' ειναι και κατα την διάρκεια που σβήνουν οι λάμπες το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία , υπάρχει ο φοβος όταν βγάζει το κεφάλι να ανασάνει και να αράξει μην περάσει κανενα κρυο ρεύμα αερα και κρυώσει (άν ειναι κοντά σε παραθυρο).με την χρησιμοποιηση καπακιού αντιθέτως δημιουργήτε και υγρασία όπου τους κάνει μόνο καλό ...το καλοκαίρι το καπάκι ειναι περιττό ...

και ανοιχτο να το έχεις και τον χειμωνα μπορει να μην πάθει τπτ βέβαια όλα εξερτώνται...εγω πάντως δεν το ριψωκινδυνεύω αν και έχουνε μάθει μερα - νυχτα -νανακια...

συντομα θα ανεβασω φωτο στην παρουσιαση μου να πάρεις μια ιδέα

Περιμένω!Σε 2 βδομάδες νομίζω θα ξεκιν΄λησω κατασκευή!Πρέπει πρώτα να κολήσω ένα άλλο ενυδρείο !!!

Link to comment
Share on other sites

Το "κατασκευη απο φελιζόλ", το σκεφτηκες καλά; Είσαι σίγουρος οτι θα πίασει; Φοβαμαι οτι αν δεν σπάσει καποιο κομματι απο την πίεση, μπορεί να ανοίξει καμια κολληση.

Εγω θα σου προτεινα να πας σε ξυλινο, στο οποιο αν θέλεις, μπορεις να βάλεις και ενα τζάμι ωστε να βλεπεις απο μπροστα τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Το "κατασκευη απο φελιζόλ", το σκεφτηκες καλά; Είσαι σίγουρος οτι θα πίασει; Φοβαμαι οτι αν δεν σπάσει καποιο κομματι απο την πίεση, μπορεί να ανοίξει καμια κολληση.

Εγω θα σου προτεινα να πας σε ξυλινο, στο οποιο αν θέλεις, μπορεις να βάλεις και ενα τζάμι ωστε να βλεπεις απο μπροστα τι γινεται.

Τι ένοείς θα πιάσει; πώς να σπάσει κάποιο κομάτι από το φενιζόλ; και πώς κάνεις την σύνδεση με την κόληση;

Εξήγησε λίγο περισσότερο σε παρακλώ τον προβληματιμό σου για να καταλάβω τι ενοείς!!!

Για ξύλινο το απέριψα μια και θέλω και τις πλαινές πλευρές να είναι ορατές!

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει μία κατασκευη από φενιζόλ το οποίο ή θα καλύψουμε με τσιμέντο όπως κάνουν τα BG η με σιλικόνη και αμμοβολή!Το ύψος νερού στην αρχή θα γίνει στους 20-25 πόντους(ελπίζω να δουλεύει το εξωτερικό φίλτρο με τόσο νερό) και θα ανεβεί στο μέλλον.

Και με το φελιζολ, πως θα φαίνεται δηλαδή;; Μαλλον δεν εχω καταλάβει τι ακριβως εννοείς... :D Φελιζολένιο ενυδρείο ή κατι αλλο απο φελιζόλ;

Link to comment
Share on other sites

Και με το φελιζολ, πως θα φαίνεται δηλαδή;; Μαλλον δεν εχω καταλάβει τι ακριβως εννοείς... :D Φελιζολένιο ενυδρείο ή κατι αλλο απο φελιζόλ;

Χαχαχα!Όντως δεν κατάλαβες!Από φενιζόλ θα γίνει μία κατασκευή σαν βράχος που θα μπεί μέσα στο ενυδρείο και θα έχει θέσεις για γλαστράκια με φυτά!Η κατασκευή θα είναι σαν ένα φαράγκι κάπως και θα επιπλέει στο νερό ενώ θα συγκρατήται από την πλάτη!Το σχήμα της θα είναι σαν ένα φαράγκι όπου στην μέση θα αφήνει χώρο για το basking area!Δες και τις προηγούμενες φώτο του θέματος για να καταλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

!!!! :D :D :D

Κοιτα και αυτο! Φαινεται ωραίο και προσφέρει και κρυψωνες για τις χελωνες. Δεν ξερω αν κάνει για πιο μεγάλες χελώνες όμως.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εκτός από άβολο, θα μαζεύει και πολύ βρωμιά μέσα, δύσκολο καθάρισμα και ταλαιπωρία. Άσε που οι δικές μου δεν πρέπει να χωράνε εκεί μέσα πια .....

Link to comment
Share on other sites

!!!! :D :D :D

Κοιτα και αυτο! Φαινεται ωραίο και προσφέρει και κρυψωνες για τις χελωνες. Δεν ξερω αν κάνει για πιο μεγάλες χελώνες όμως.

Ευχαριστώ για την πρόταση!Και όποιος άλλος έχει δεί κάτι ωραίο ας το ποστάρει!Να πάιρνω ιδέες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Επανέρχομαι στο θέμα μου με όχι και τόσο καλά νέα(τουλάχιστον για τον δημιουργικό μου εαυτό)!

Δυστυχώς η ιδέα της κατασκευής από την αρχή εγκαταλείφθηκε! Κατά την διάρκεια των διαπραγματεύσεων φαντάζομαι καταλαβαίνεται με ποιον αποφασίστηκε πως αφού μέσα στο καλοκαίρι θα μετακομίσουμε σε νέο σπίτι και αφού υπάρχει ήδη ένα ενυδρείο που θα είναι ελεύθερο σε καμιά 10αριά μέρες να χρησιμοποιηθεί αυτό!Είναι αυτό που μίλησα στο αρχικό ποστ μου οπότε έχουμε διαστάσεις80Χ30Χ30 να δουλέψουμε!

Θα ήθελα οι γνώστες να προτείνουν κάποιο καλό και οικονομικό πετ σοπ κοντά στο Παγκράτι ή κάποιο ιντερνετικό κατάστημα ώστε να μπορέσω να προμηθευτώ λάμπες

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μαγαζιά που έχουν βήμα μέσα στο forum που δεν έχουν αποκλειστικό αντικίμενο το ψάρι.Κάνε έναν κόπο και δές τα site τους για να δείς ποιά είναι,και έλα σε μια τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μαγαζιά που έχουν βήμα μέσα στο forum που δεν έχουν αποκλειστικό αντικίμενο το ψάρι.Κάνε έναν κόπο και δές τα site τους για να δείς ποιά είναι,και έλα σε μια τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους.

:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες

Έχει δει κανένας κάποιου είδους κατασκευή με ελεγκτή θερμοκρασίας για να διατηρεί τις θερμοκρασίες σε στεριά και νερό;Είναι δυνατόν αν υλοποιηθεί κάτι τέτοιο;

Επίσης υπάρχει κάποιος κανόνας επιλογής των λαμπών;Μιλάω για τα βάτ!

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι απλα θα χρειαζεσαι εναν ελεγκτη που να μπορει να δεχεται 2 θερμοκρασιες και να ελεγχει 2 πηγες θερμοτητας. Το ποιο απλο θα ήταν να επερνες 2 κινεζικους απο ebay (stc-1000 αν θυμάμαι καλα) με 40€. Βεβαια για το νερο εγώ δεν θα έβαζα.

Αυτο για την στερια το έχω απορία και εγώ αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θα έβαζες για το νερό;

Βασικά υπάρχουν ελεγκτές που έχουν είσοδο για 2 probes!Το θέμα είναι αν υπάρχει probe για μέτρηση θερμοκρασίας αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Στο νερό γιατι είναι αρκετά ακριβείς οι θερμοστάτες και εκτος αυτου και να εχεις αυξομείωση 1-2 βαθμών, την χελώνα πολύ λιγοτερο θα την πειράξει απο τα ψάρια νομίζω.

Εχουν είσοδο για 2, αλλα εχουν και 2 εξόδους; Μήπως είναι π.χ. για να μετράνε απο διαφορετικά σημεία την θερμοκρασία για να ελέγχουν την κατανομή της; Π.χ. σε επαγγελματικά ψυγεία φαντάζομε αυτό θα ήταν πολύ σημαντικο. Επισης, οι σενσορες κανονικα μπαίνουν σε ψυγεία, φουρνους κτλπ και όχι μεσα στο νερο. Οπότε μαλλον για αερα ειναι σχεδιασμένα. Θα μπορουσε να μας πει και καποιος ποιο ειδημων στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν ελεγκτές θερμοκρασίας με 2 υποδοχείς αντιστάσεων (θερμοστάτης-chiler).Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχουν διπλό αισθητήρα,όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω,προκειμένου να έχεις ένδειξη από 2 σημεία...το ποιο απλό που μπορείς να κάμεις είναι να βάλεις θερμοστάτη στο νερό.και έναν ρυθμιστή θερμοκρασίας συνδεδεμένο με την λάμπα θέρμανσης

Link to comment
Share on other sites

Δλδ το probe που χρησιμοποιήτε στο νερό μπορεί να χρσιμοποιηθεί και στον αέρα κανονικά;

Επίσεις πόσα βατ uva-uvb και θερμαντική προετίνεται;Υπάρχει κα΄ποιος κανόνας;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και ανταποκρίνεται μια χαρά (δεν είναι ο eliwell),και το έχω τσεκάρει με αναλογικά θερμόμετρα.

Για τις λάμπες θα σου πρότεινα 20-25watt τ8 2%-5% uvb και για θερμοκρασία 40watt daylight

Link to comment
Share on other sites

Κάστε να τα ξεκαθαρίσω λίγο στο μυαλό μου γιατί μπερδεύτικά!

Εγώ λέω να πάρω κάτι τέτοιο

http://www.ebay.co.uk/itm/Reptile-Vivarium-Ceramic-Heat-Emitter-Heater-60W-/400099405752?pt=UK_Pet_Supplies_Reptiles_Spiders_Insects&hash=item5d27c86fb8

και κατι τέτοιο

http://www.ebay.co.uk/itm/Reptile-Vivarium-Compact-Fluorescent-UV-UVA-UVB-Daylight-10-0-15W-Screw-/120801224460?pt=UK_Pet_Supplies_Reptiles_Spiders_Insects&hash=item1c2050670c

Μαζί με 2 χωνιά

Είμαι ΟΚ;

Επισεις βρήκα και αυτό το κιτ αλλά δεν μου πολυγεμίζει το μάτι!

http://www.ebay.co.uk/itm/Two-Clip-light-Heat-basking-Lamp-UVA-UVB-bulb-reptile-tortoise-bearded-uv-/300614511198?pt=UK_Pet_Supplies_Reptiles_Spiders_Insects&hash=item45fe056a5e

Τελος σχετικά με τους ελεγκτές που λέγαμε πριν βρήκα και αυτό

http://www.ebay.co.uk/itm/Thermostat-Heater-Controller-Bulbs-and-Heat-Mats-/110387044065?pt=UK_Pet_Supplies_Reptiles_Spiders_Insects&hash=item19b3949ee1

Ακούω γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Κάστε να τα ξεκαθαρίσω λίγο στο μυαλό μου γιατί μπερδεύτικά!

Εγώ λέω να πάρω κάτι τέτοιο

http://www.ebay.co.u...=item5d27c86fb8 - σε βρίσκω απόλυτα σωστό στο θέμα πηγής θέρμανσης :thumbup:

και κατι τέτοιο

http://www.ebay.co.u...=item1c2050670c - μπορείς να την χρησιμοποιήσεις αντί τ8 το ίδιο είναι,απλά προτιμώ τις τ8 γιατί φωτίζω όλο το ενυδρείο

Μαζί με 2 χωνιά - complete

Είμαι ΟΚ;

Επισεις βρήκα και αυτό το κιτ αλλά δεν μου πολυγεμίζει το μάτι!

http://www.ebay.co.u...=item45fe056a5e - πάλι δεν θα σου έκανε γιατί θα έπρεπε να βάλεις χωνία

Τελος σχετικά με τους ελεγκτές που λέγαμε πριν βρήκα και αυτό

http://www.ebay.co.u...=item19b3949ee1 - σωστά,κι εγώ στις σαύρες μου παρόμοιο ενυδρειακό έχω από άλλη εταιρία

Ακούω γνώμες!

σαφώς και μπορείς να να τα βρεις σε Ελληνικά μαγαζιά ;)

keep walking

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους σας!

Έχει μείνει λίγο πίσω το πρότζεκτ αλλά ήδη έχω κάνει κάποιες αγορές και περιμένω να αδειάσω το ενυδρείο που θα φιλοξενήσει τον Σταύρο!

Και μία που τον αναφέραμε όριστε και μία φώτο!!!!!

DSC_0622.jpg

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...