Jump to content

Aqua Terarium - Χελωνιέρα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαχαχα..ναι αρνταν !!!Ωραιος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά!Έχουν αρχίσει και έρχονται τα πράγματα που είχα παραγγείλει σιγά σιγά και είμαστε σε καλό δρόμο!

Από εχθές ο Σταύρος φωτίζεται και ζεσταίνεται όπως πρέπει!Πάραυτα κάτι δεν πάει καλά!

Μέσα στις Γιορτές έλειψα 3 μέρες και κάηκε η λάμπα πυρακτώσεως που του είχα προσωρινά!Όταν γύρισα ο Σταύρος ήταν νωχελικός αρκετά και κάνα 2 μέρες μετά κοιμάται τον ύπνο τον ασήκωτο!Ξυπνάει καμιά ώρα την ημέρα μέχρι χθες έτρωγε 1 max 2 γαρίδες και την ξαναεπέφτε και σήμερα δεν έφαγε καθόλου όλη μέρα!

Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι λόγο έλλειψης θερμοκρασίας τις προηγούμενες μέρες έπεσε( ξεκίνησε να πέφτει, δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται) σε χειμερία νάρκη!Ωστόσο ούτε όταν έβαλα νέα λάμπα αλλά ούτε και με την αλλαγή της με τις ειδικές λάμπες από εχθές δεν είδα κάποια διαφορά!Εσείς τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

το ποιο πιθανο ειναι αυτο,παρατηρισε τον 2-3 μερες πως θα παει...

Χαίρομαι που δεν το βλέπεις για αρρώστια! :bigemo_harabe_net-111:

Θα επανέλθω! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

Ο Σταύρος επανήλθε στα κανονικά του αλλά σίγουρα η συμπεριφορά του είναι τελείως διαφορετική!Λίγο καιρό πριν έτρωγε από το χέρι μου!Τώρα με το πλησιάζω εξαφανίζεται όσο ποιο μακριά μπορεί! :bigemo_harabe_net-88:

Προχώρησα λίγο το θέμα με το νέο του σπίτι

Αγοράστηκε η εικονιζόμενη χελωνιέρα από συγχομπίστα σε αρκετά καλή τιμή αλλά σε δεύτερη φάση δεν ήμουν και τόσο ευχαριστημένος από την κατάστασή της και όπως καταλαβαίνεται δουλεία δεν είχε ο διάολος.

IMG_0100.jpg

IMG_0099.jpg

Η αχαρακτήριστη πλάτη

IMG_0102.jpg

Βλέποντας την κατάσταση της γυάλας άρχισε το ξεκόλλημα!

IMG_0101.jpg

IMG_0103.jpg

Μετά το ξεκόλλημα ήρθε το καθάρισμα που ήταν και το πιο μπίπ κομμάτι της υπόθεσης

IMG_0104.jpg

Αρκετές ώρες μετά όλα τα τζάμια ήταν καθαρά και έτοιμα για κόλλημα

IMG_0131.jpg

IMG_0132.jpg

To be continued :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Η γυάλα κολλημένη

IMG_0168.jpg

Μετά από 5 μέρες που την άφησα να στεγνώσει είχαμε την ώρα της κρίσης

IMG_0173.jpg

Δεν έχασε σταγόνα! :bigemo_harabe_net-82:

Αφού λοιπόν βεβαιώθηκα ότι συνέχιζε να μην χάνει μετά από μερικές μέρες την μόνωσα και έβαψα πλάτη και πάτο μαύρα με ένα spay που μου είχε περισσέψει.Εδώ να πω ότι με ένα ρολό και πλαστικό χρώμα κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη αλλά βαριόμουν να πάω να πάρω... :bigemo_harabe_net-134:

Η γυάλα βάφεται!

IMG_0184.jpg

IMG_0185.jpg

Σήμερα θα πάω να πάρω τα ξύλα για το επιπλάκι! :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

σωστος!!!!μαρεσει που το καπακι εχει κλιση προς τα μπροστα!

το πλαστικο χρωμα θα βοηθουσε σε περιπτωση που ηθελες να το βγαλεις ή να το αλλαξεις..αν δεν εχεις τετοιο σκοπο καλα εκανες!

αντε περιμενουμε νεα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

σωστος!!!!μαρεσει που το καπακι εχει κλιση προς τα μπροστα!

το πλαστικο χρωμα θα βοηθουσε σε περιπτωση που ηθελες να το βγαλεις ή να το αλλαξεις..αν δεν εχεις τετοιο σκοπο καλα εκανες!

αντε περιμενουμε νεα! :bigemo_harabe_net-64:

Σε ευχαριστώ!

Μην νομίζεις ότι το σπρέι δεν βγαίνει εύκολα!Η μαμακία του είναι ότι θέλει πολλά χέρια!Πιστεύω αύριο να έχω έτοιμο και το έπιπλο οπότε μέσα στο ΣΚ να μπει μέσα και ο Σταύρος γιατί αρκετά τον ταλαιπωρήσαμε στο ταπεράκι του! :bigemo_harabe_net-82:

IMG_0144.jpg

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Πω πω extreme make over terrarium edition βλεπω για τον Σταυρο! Αντε με το καλο να το καμαρωσουμε στο aqua terrarium του!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω extreme make over terrarium edition βλεπω για τον Σταυρο! Αντε με το καλο να το καμαρωσουμε στο aqua terrarium του!

Να σαι καλά φίλε Rythor!!!!!!Λες να έπρεπε να τους πάρω τηλ να μου το κάνουν αυτοί?

Συνεχίζουμε λοιπόν με τις απραίτητες φωτό από την ολοκλήρωση της κατασκευσής.

Το έπιπλο έγινε από κόντρα πλακέ θαλάσης 15 χιλιοστών της shelman.

DSC_0054.jpg

DSC_0053.jpg

DSC_0051.jpg

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο αποτελεσμα φιλε μου!!!!μαρεσει πολυ η εξεδρα που φαινεται αρκετα φυσικη!σκεφτεσαι να βαλεις τιποτα φυτα ή καποιο αλλο διακοσμητικο?

Link to comment
Share on other sites

Το εννοείς γενική;Αυτές πιο πάνω δεν σου κάνουν; :ph34r:

Εγω θα ηθελα μια γενικη,οπως λεω και παραπανω να φανει ολο το αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο αποτελεσμα φιλε μου!!!!μαρεσει πολυ η εξεδρα που φαινεται αρκετα φυσικη!σκεφτεσαι να βαλεις τιποτα φυτα ή καποιο αλλο διακοσμητικο?

Δεν ξέρω αν θα βάλω κάτι μέσα!Ουσιαστικά τώρα θέλω να παρατηρήσω τι γίνεται, αν καθαρίζει το ενυδρείο, αν μυρίζει το νερό και κάθε πότε κτλ και θα δω πως θα πάει !Σε πρώτη φάση θα ήθελα να βάλω άμμο!

Link to comment
Share on other sites

"Κάθε τι μικρό και όμορφο" Απίστευτο τυπάκι!!!!!Να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...