Jump to content

μόλις το έστεισα!!!!


Recommended Posts

μολις το έστεισα <_<:angry2::angry2::rasp::rasp::thumbup:

ενα ενυδρειο baolong 190L φίλτρο εξ. resun 306

εβαλα απο την sera τα φαρμακα και απο Τρίτη οι πρώτοι κάτοικοι θα έρθουν...

ήθελα να ρωτησω μπορώ να βαλω πέτρες απο παραλίες που έχω μαζέψει???

(οι φωτογραφίες είναι οταν ήταν μισοτελειωμένο με τα ψαρια θα ανεβασω την Τρίτη )

post-2595-1164564285_thumb.jpg

post-2595-1164564353_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jim_dado, καλησπερα.Πρεπει να κανεις στρωσιμο του νερου πρωτου βαλεις ψαρια μεσα.Υποθετω τα φαρμακα που λες ειναι αντιχλωριο και βακτηρια.Θα σε συμβουλευα να διαβασεις πρωτα εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=41

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=43

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=45

Οι πετρες δεν πρεπει να ειναι ασβεστολιθικες γιατι ανεβαζουν σταδιακα το ΡΗ.Αυτο θα το διαπιστωσεις αν ριξεις πανω της ενα οξυ (πχ Ακουα φορτε απο σουπερ μαρκετ) και δεν αφρισει.Τοτε ειναι καταλληλη να μπει στο ενυδρειο.Πρωτα βεβαια καλο καλο πλυσημο.

Link to comment
Share on other sites

Το σκηνικό που έχεις ξεκινήσει να στήνεις είναι πολύ καλή βάση για το μέλλον. Εχει τα φόντα συνεχίζοντας με βάση αυτό, να κάνεις ένα εξαιρετικά όμορφο ενυδρείο!

Προς Θεού όμως, μη βάλεις ψάρια με άστρωτο φίλτρο!

Διάβασε πρώτα καλά όλα τα σχετικά άρθρα/θέματα, στρώσε καλά το φίλτρο σου και μετά τα ψάρια... <_<

Ανάλογα τα ψάρια που θα βάλεις, μπορεί να κάνουν ή όχι οι πέτρες. Ζωοτόκα δεν θα έχουν πρόβλημα με ασβεστολιθικές. Τα άλλα θα έχουν.

Το τεστ μπορείς να το κάνεις και με ξύδι. Αν αφρίσουν, είναι ασβεστολιθικές.

Καλή συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να βαλεις αληθινα φυτα και σχετικα με την επιλογη των ψαριων να μην βιαστεις.στρωσε το φιλτρο σου, διαβασε τα σχετικα post και φυσικα μελετησε τι ψαρια θα βαλεις απο την αρχη και οπωσδηποτε μην τα βαλεις ολα μαζι.το ενυδρειο χρειαζεται υπομονη για να μην σε απογοητευσει.σου ευχομαι καλο ξεκινημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλες θα κοιταξω σχετικά άρθα για το στρώσιμο και για τα ψάρια να ρωτήσω και κάτι άλλο που ήθελα κοχύλια μπορώ να βάλω??? sorry για τις ερωτήσεις αλλά είναι το πρώτο που φτιάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Οτι ισχύει για τις πέτρες, ισχύει και για τα κοχύλια (επί 100 όμως...) <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου. <_<

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδιά και σε εσας καλή συνέχεια

φίλε zak τα φάρμακα είναι αυτά που είπες αντιχλώριο και βακτήρια αν και μου δώσανε και ένα άλλο το οποίο λέει κάνει τροπικό το νερό και το φτιαχνει το ph <_<:angry2: αυτό δεν το έχω βάλει ακόμα.

φίλε iliasf το σκέφτηκα και εγώ να βάλω αληθινά φυτά αλλά άλλαξα γνώμη και λέω να βάλω μόνο πετρες...ευχαριστώ για την γνώμη σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Υπομονή και σε λίγο καιρό δεν θα παίρνεις τα μάτια σου από πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

:angry2: τελικά το φίλτρο βγήκε τσαφ μεγαλο πριν λιγο ειδα νερα στο πάτωμα και έχανε το φιλτρο απο εκει που κουμπωνουν οι σωλήνες ήταν ραγισμενο πήγα πήρα ανταλακτικα αλλα και αυτα το ίδιο και το πήγα πίσω οπως ήταν και παραγειλα της sera το serafil 900 ελπίζω να κάνει για τα λιτρα του ενυδρειου <_< όπως επίσης και να είναι καλό. τώρα πρέπει να αδειάσω το ενυδρείο και να το φτιάξω από την αρχή πάλι φαρμακα κλπ κλπ ή το αφήνω όπως είναι..? (προσωρινά έχω βάλει ένα εσωτερικό που είχε)...
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες τα υλικά του παλιού στο εσωτερικό, συνεχίζεις όπως είσαι. Αν όχι, από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν εχεις μεσα ψαρια, τοτε το αφηνεις οπως ειναι με το μικρο φιλτρο που εχεις βαλει (και καθολου να μην ειχες, το ιδιο θα ηταν) και περιμένεις να ερθει και το SERA.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν εχεις μεσα ψαρια, τοτε το αφηνεις οπως ειναι με το μικρο φιλτρο που εχεις βαλει (και καθολου να μην ειχες, το ιδιο θα ηταν) και περιμένεις να ερθει και το SERA.

Δεν ισχύει αυτό που λες, γιατί χάνει χρόνο από το στρώσιμο που κάνει (αν κάνει πχ με αμμωνία). Αν συνεχίσει με το μικρό, θα αναπτυχθούν (όσο αναπτυχθούν) οι αποικίες και μεταφέροντας μετά τα υλικά στο νέο φίλτρο που θα του έρθει, θα κερδίσει χρόνο. <_<

Link to comment
Share on other sites

τα υλικά από το παλιό δεν τα έβαλα μέσα γιατι το πήγα πίσω όπως ήταν από τα νεύρα μου ούτε καν το άδειασα από τα νερά.

οπότε να έρθει το sera και βλέπουμε

για τα λίτρα πιστευω είναι καλό έτσι? ειναι μεχρι 240L εχω ακούσει

Link to comment
Share on other sites

ααα και κάτι άλλο η σιλικονη που μπρουμε να βάλουμε στο ενυδρειο για να κολίσουμε κάτι είναι κάποια ειδική ή αρκεί να είναι μη τοξική?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες, γιατί χάνει χρόνο από το στρώσιμο που κάνει (αν κάνει πχ με αμμωνία). Αν συνεχίσει με το μικρό, θα αναπτυχθούν (όσο αναπτυχθούν) οι αποικίες και μεταφέροντας μετά τα υλικά στο νέο φίλτρο που θα του έρθει, θα κερδίσει χρόνο. <_<

μου ακούγετε λογικό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ειδική τι εννοείς?

Οπουδήποτε χρησιμοποιείς σιλικόνη σε σχέση με ενυδρείο, πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές:

- Να είναι 100% καθαρή

- Να μην περιέχει μυκητοκτόνα

- Να μην είναι ληγμένη

Συνήθως αυτές οι σιλικόνες, όχι μόνο το γράφουν, αλλά έχουν και σήμα με ψάρι ή ενυδρείο (πχ Aqua Silicone της Den Braven).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

- Να είναι 100% καθαρή

- Να μην περιέχει μυκητοκτόνα

- Να μην είναι ληγμένη

Συνήθως αυτές οι σιλικόνες, όχι μόνο το γράφουν, αλλά έχουν και σήμα με ψάρι ή ενυδρείο (πχ Aqua Silicone της Den Braven).

αυτό ακριβώς εννοούσα λέγοντας ειδική <_<

ευχαριστώ πάντως για τις σαφές και γρήγορες απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

να'με πάλιιιιι

λοιπόν πήγα πήρα σιλικόνη την aqua-silikone της den braven αλλα ημερομηνία λήξης δεν βλέπω μια ημερομηνία βλέπω και φαντάζομε ότι είναι η ημερομηνία παραγωγής

post-2595-1164742871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι είναι ληγμένη, γιατί αν δεν κάνω λάθος κάπου γράφει για 12 μήνες διάρκεια αποθήκευσης/ζωής σε κάποιους βαθμούς κελσίου... (κοίταξέ το γιατί δεν έχω σωληνάριο εδώ).

Από εμπειρία θα σου πω όμως ότι η συγκεκριμένη μάρκα μάλλον δεν έχει πρόβλημα γιατί είναι πολύ καλής ποιότητας. Εχει τύχει να χρησιμοποιήσω ληγμένη από τη συγκεκριμένη σιλικόνη και δεν είχα πρόβλημα. Με άλλη μάρκα (NIRLAT) που ήτανε επίσης ληγμένη, δεν δουλευότανε καθόλου. Οταν την ανοίξης θα την δεις και θα καταλάβης από τη ρευστότητά της.

Πόσο την πήρες? Εδώ την έχουν 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι είναι ληγμένη, γιατί αν δεν κάνω λάθος κάπου γράφει για 12 μήνες διάρκεια αποθήκευσης/ζωής σε κάποιους βαθμούς κελσίου... (κοίταξέ το γιατί δεν έχω σωληνάριο εδώ).

Από εμπειρία θα σου πω όμως ότι η συγκεκριμένη μάρκα μάλλον δεν έχει πρόβλημα γιατί είναι πολύ καλής ποιότητας. Εχει τύχει να χρησιμοποιήσω ληγμένη από τη συγκεκριμένη σιλικόνη και δεν είχα πρόβλημα. Με άλλη μάρκα (NIRLAT) που ήτανε επίσης ληγμένη, δεν δουλευότανε καθόλου. Οταν την ανοίξης θα την δεις και θα καταλάβης από τη ρευστότητά της.

Πόσο την πήρες? Εδώ την έχουν 5 ευρώ.

συμφερετε εκει... εδω 5,50

εχεις δίκιο το λεει για 12 μηνες θα την ανοιξω αυριο και αν ειναι θα παω να πάρω από αλλου.

παντως δεν υπάρχει αλλο πρόβλημα αφου είναι ληγμένη εκτος του ότι μπορεί να μην δουλέυετε?

βασικα κατι πέτρες θέλω να κολλησω μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Κανένα άλλο πρόβλημα. Η συγκεκριμένη είναι λίγο ακριβότερη από τις άλλες αλλά είναι μια κλάση ανώτερη ποιοτικά. Προχωράς κανονικά. Δεν νομιζω να έχεις πρόβλημα, αλλά καλού-κακού δοκίμασέ την πρώτα κάπου και τεστάρησε και σε πόση ώρα θα σκληρήνει. Είναι από τις γρήγορες (σχετικά).

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μια ερώτηση

αν στο ενυδρείο έχουμε βάλει ψάρια μπορούμε να βάζουμε nitrivec αν χρειάζετε?

Έγινε επεξεργασία - jim_dado
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...