Jump to content

Τρύπες σε φύλλα.


Recommended Posts

Είδα κάτι τρύπες σε 2-3 φύλλα μιας hygrophilla (βλέπε φωτό). Σαλιγκάρια; Έλλειψη θρεπτικών; Μήπως κολατσίζουν τα golden barb;

Το ενυδρείο είναι 60lt, 55καθαρά, έχω 3 puntius sachsii (golden barb), 6 neon, 6 harlequins, 1 ancistrus sp (4), 1 apple snail και καμιά 40αριά μικρά apple snails από γέννα περίπου 2χιλ το καθένα. Αλλαγές κάθε 5 μέρες 30% με θρησκευτική ευλάβεια λόγω ιχθυοφόρτισης. Μετρήσεις NH3/4=0, NO3=0, NO2=5, PH=7,4, KH=5, GH=7...Λίπασμα δεν μπαίνει καθόλου. Αραιά και που βλέπω και καποιο σαλιγκάρι ενος είδου που από ότι είδα στο site του Τσάμη πρέπει να είναι Planorbis corneus, δεν είναι επιβλαβλές και ποτέ δεν είδα πολλά.

Επίσης είδα 1-2 φύλλα κομμένα και βάζω φωτό ενός που κατά πάσαν πιθανότητα υποδεικνύει ελλειψη κάποιου θρεπτικού.

Η γνώμη σας;

post-39-1129236078_thumb.jpg

post-39-1129236112_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή καλημέρα,

θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις καιρό τα φυτά αυτά στο ενυδρείο σου. Τι φωτισμό έχεις? Έχεις μετρήσει σίδηρο?

Η δεξιά φωτο μου κάνει κάτι σε έλλειψη θρεπτικών συστατικών. Από διάφορες φωτο που έχω δει σε κάποια βιβλία μάλλον αυτό οφείλεται σε έλλειψη σιδήρου. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να βάλεις κάποιο λίπασμα που να έχει σίδηρο. Τώρα η τρύπα που έχει η αριστερή φωτό δεν μπορώ να καταλάβω καλά. Μπορεί να είναι και τρύπα από φάγωμα. Σε ρώτησα αν τα έχεις καιρό γιατί κάποιες τέτοιες τρύπες παρουσιάζονται σε μερικά από τα δικά μου φύλλα όταν αυτά βγαίνουν (καινούργια φύλλα), οπότε είναι ποιο μαλακά και μερικά ψάρια πάνε και τσιμπάνε.

Πιστεύω ότι θα σου απαντήσει και ο Νίκος που έχει μεγαλύτερη πείρα στα φυτά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Γιάννη για την λίπανση, ξεκίνα σταδιακά να ρίχνει λίγο λίπασμα, ας πούμε seachem flourish (όχι flourish excel). Για την πρώτη photo απ’ ότι βλέπω δεν είναι γενικό το πρόβλημα, οπότε μερικά σαλιγκαράκια κάνουν την ζημιά. Αν είναι περιορισμένο το πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος ανησυχείς.

Στις μετρήσεις σου αναφέρεις ΝΟ2 =5 και ΝΟ3=0 μάλλον τα έχεις γράψει ανάποδα. Αν είναι όπως το λέω τότε τα φυτά σου ζητάν τροφή.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Τα συγκεκριμμένα κλωνάρια είναι κλαδέματα από το άλλο ενυδρείο που φύτεψα σε αυτό πριν 5 μέρες.

Προς το παρόν έχω μια λάμπα 15W που έχει φτάσει στο τέλος της ζωής της και επίκειται αλλαγή και πρόσθεση μιας ακόμη, μαζί με DIY CO2.

Σίδηρο δεν έχω μετρήσει ποτέ.

Πιθανόν να κολατσίζουν τα golden barb, γιατί όταν ρίχνω ταμπλέτα σπιρουλίνα για τον ancistrus, την τσακίζουν κυριολεκτικά, έχω αναγκαστεί και ρίχνω 2 (υποθέτω ότι έχουν ανάγκη και από φυτική διατροφή).

Θα ξεκινήσω με seachem flourish. Απ' ότι διάβασα και εγώ μάλλον είναι έλλειψη σιδήρου συν το γεγονός ότι υπάρχουν κάμποσα φύλλα κομμένα.

Το πρόβλημα δεν είναι γενικό, και το παρατήρησα μόνον στις hygrophilla.

Είσαι σωστός, NO2=0, NO3=5, υπόστρωμα δεν έχω, τώρα με την δεύτερη λάμπα και το CO2, πιστεύω να δω μεγαλύτερη ανάπτυξη (ειδικά στα δυσκολούτσικα φυτά). Νίκο πιστεύεις ότι με το seachem flourish θα είμαι καλυμμένος; Να πάρω τεστ Fe και PO4;

Ευχαριστώ για την βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε να δεις.

Εγώ μόλις τον περασμένο μήνα πήρα αυτά τα τεστ. Ειδικά για ΡΟ4 δεν είχα ιδέα. Τον σίδηρο περίπου μπορείς να ξέρεις τι έχεις ανάλογα με τα λιπάσματα που ρίχνεις. Αλλά τα ΡΟ4 δεν μπορείς να ξέρεις. Εγώ κατάλαβα τι γινόταν μόλις πήρα τα τεστ, αφού η άλγη μου είχε αρχίσει να κάνει party :)

Καλό θα ήταν εφόσον ασχολείσαι με φυτεμένα ενυδρεία να έπαιρνες πάντως αυτά τα 2 τεστάκια.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς μέχρι τώρα άλγη γιόκ, μάλλον επειδή τα φυτά είναι αρκετά, το ενυδρείο είναι σε ισοροπία. Δεν ξέρω τι θα γίνει τώρα που θα βάλω και δεύτερη λάμπα και CO2. Πιστεύω ότι με προσεκτικά βήματα δεν θα έχω πρόβλημα.

Τα τεστάκια θα αγοραστούν το συντομότερο δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

σταδιακά και η λάμπα και το CO2, δεν υπάρχει λόγος να διαταράξεις την ισορροπία που έχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε;

Να ξεκινήσω πρώτα το CO2 και μετά την δεύτερη λάμπα ή το αντίστροφο, ή ταυτόχρονα και τα 2; Και το seachem flurisch, τώρα ή μετά;

Link to comment
Share on other sites

σταδιακά και η λάμπα και το CO2, δεν υπάρχει λόγος να διαταράξεις την ισορροπία που έχεις :)

2450[/snapback]

Αυτό που λέει ο Νίκος. Τη λάμπα ξεκίνα τη από 2 ώρες την ημέρα και αύξανε τη διάρκεια κάθε μέρα μισή ωρίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα κάτι τρύπες σε 2-3 φύλλα μιας hygrophilla (βλέπε φωτό). Σαλιγκάρια; Έλλειψη θρεπτικών;

Θοδωρή έχεις έλλειψη καλίου και σιδήρου αν κρίνω σωστά απο το χρωμα της φωτογραφίας.

Ο λόγος που παρουσιάστηκε πρώτα στην hygrophilla ειναι επειδή ειναι φυτό γρήγορης αναπτυξης.

Δες την hygrophilla σαν δείκτη θρεπτικών και για τα υπόλοιπα φυτά.

Αυξάνοντας τον φωτισμό και το co2 τα φυτά σου λόγω φωτοσύνθεσης θα χρειαστεί να απορροφήσουν ακόμα περισσοτερα θρεπτικά συστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το DIY CO2 μπήκε σήμερα (πρώτη προσπάθεια και στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία).

Seachem flourish δεν βρέθηκε σήμερα, θα κοιτάξω από Δευτέρα, οι λάμπες είναι πανάκριβες στα lfs, ξέρει κανείς κάποιο φθηνό μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Seachem flourish δεν βρήκα στα μαγαζιά που έψαξα στα νότια προάστια, καμιά ιδέα από που να πάρω; ή να παραγγείλω από το aquaristic μαζί με τα τεστ;

Προς το παρόν πήρα ένα μπουκάλι floreal για την έλλειψη σιδήρου και βλέπουμε.

Μπήκε και η 2η λάμπα σήμερα, ξεκίνησα με 2 ώρες και θα αυξάνω μισή ώρα κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Seachem flourish δεν βρήκα στα μαγαζιά που έψαξα στα νότια προάστια, καμιά ιδέα από που να πάρω;

2746[/snapback]

:)

ΩΚΕΑΝΟΣ

ΙΣΜΗΝΗΣ 4

ΔΑΦΝΗ

Τηλ: 210 9751158

FAX: 210 9764689

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...