Jump to content

Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

Σκεφτομαι να κάνω αλλαγη το ενυδρείο μου με ένα καινουργιο για τον χελωνο αλλλα οπωσδηποτε θέλω την άποψη σας και δεκτή κάθε ιδέα.

Το ήδη υπάρχων το παραθέτω σε φωτο και το καινουργιο το εβγαλε και καλα προσφορά το πετ στα 85 € με φίλτρο και θερμοστάτη 60 λίτρα δεν θυμαμαι τη μάρκα.Ειναι σαν αυτο περίπου

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2333 και θέλω για χελωνοενυδρείο.

Δηλαδη :

1)Η λάμπα που έχει βγάζει αρκετη ζέστη για τη χελώνα η μηπως θα πρέπει να εχω ανοιχτό το καπάκι οποτε δεν συμφέρει?

2)Και αν συμφέρει σκέφτομαι να τρυπησω το πλαστικό για να τοποθετησω (με πατεντα) τη λάμπα για ερπετα?

Στο δικό μου :

Νομίζω πως ευκολότερα μπορώ να κάνω τη διαδικασία...με δυο τρυπιτσες για υποδοχη τωμ λαμπτηρων που μας ενδιαφερουν στο "ξυλο" που ανοιγοκλεινει!!!

Ποια η γνώμη σας και να αξιζει η αγορα του καινουργιου για τη χελωνα και ετσι οπως θελω να το κανω

Ευχαριστω!!!!

post-47121-0-45163900-1320260601_thumb.jpg

post-47121-0-01867900-1320260680_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου επειδη βλεπω οτι ασχωλησε αρκετα και για να γουσταρεις και ολας φτιαξε ενα μονος σου,οτι διαστασεις θες...οσιο πιο μεγαλο τοσο πιο καλα

καπακι το χειμωνα απο πολυκαρβουνικο (ευκολα και φθηνα) και εισαι ετοιμος...

το ενυδρειο που εχεις αν ανοιγε εντελως θα ηταν πολυ πιο ευκολοχριστο...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και στο ενυδρείο σου μπορούν να γίνουν βελτιώσεις αν το θες για θέμα οικονομίας καθαρά...οτι αποφασίσεις εδώ είμαστε για οτι βοήθεια χρειαστείς

Link to comment
Share on other sites

Thank yoy guyssss μάλλον βλεπω πιθανοτερο αλλαγες στο δικο μου και το νεο setup συντομα θα το αναρτησω!!!!

Link to comment
Share on other sites

περιμένουμε...αν κάνεις επεμβάσεις στην σιλικόνη στο υπάρχων ενυδρείο πές μας πρώτα μη το χαλάσεις καταλάθος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα!!! Εχω να σας κανω μια ερωτηση και παλι

Ενας φιλος μου στα 60 ευρω μου δινει ενυδρειο 120 λιτρων handmate μαλλον ακομα διαστασεις δεν ξερω δεν το εχω δει.

Και μαζι αντιστοιχο εξωτερικο φιλτρο....Μηπως να αρχισω να το σκεφτομαι για το χελωνακι???Κ αν ειναιτου παιρνω κ παρεα.....

Απλα ελπιζω να βρω μια λυση για τις αλλαγες νερου μετα γιατι ειναι πολλα τα λιτρα και για αυτο ρωταω αν αξιζει

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη η απόφαση είναι δικιά σου απόφαση για το αν θα πάρεις το ενυδρείο ή όχι,αλλά στο θέμα των αλλαγών να θυμάσαι οτι το ενυδρείο είναι 120 λίτρα νερό,που πάει να πει οτι εσύ μέσα θα έχεις 60-80 λίτρα,απο τα οποία θα πρέπει να αλλάζεις τα 30-40 λίτρα στην αλλαγή...Απο την άλη να υπολογίσεις οτι το παιδί,όπως λές,θα σου δώσει και φιλτρο που θα καλύπτει τα 120 λίτρα,άρα θα υπέρ καλύπτει τα 60-80 λίτρα που θα έχεις,άρα οι αλλαγές σου θα είναι και λίγο πιο αργές.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Mr_Zoo και ευχαριστώ για την πληροφορηση σου αλλα και σαν αρχαριος και χωρις καθολου εμοειρια καταλαβαινω το εξης :

Άρα γενικα, αλλα και ειδικα, ενα εξωτερικό φίλτρο με βιολογία καταλληλη για χελωνες πετυχαινουμε αλλαγες 1-3 φορες τον μηνα !????!

Αν ειναι ετσι και δεν λεω μπαρουφες τοτε μαλλον αξιζει....????

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα αλλαγές 3 φορές το μήνα για να είσαι οκ.

Αυτό που εννοούσα για το φίλτρο,είναι οτι το φίλτρο είναι φτιαγμένο για να ανταποκρίνεται στις ανάγκες 120 λίτρων ενυδρείου,που πάει να πεί οτι στ 60-80 λίτρα που θα έχεις εσύ δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Τελεια λοιπον,αρα μια συγκεκριμενη βιολογια του φιλτρου για χελωνα και τελος.Ειναι πολυ καλες οι 3 φορες το μηνα.Και κατι ακομη ελπιζω να μαζευει και τις ακαθαρσιες

καλυτερα απ οτι τωρα και να χρησιμοποιω λιγοτερο την συριγγα...Ελπιζω ομως να μη δημιουργει δυνατα ρευματα δεν ξερω...Επισης ενα τετοιο φιλτρο ανανρρωτιεμαι

αν μπορει να κανει δουλεια και σ αυτο που εχω για 50 λιτρα,λογικα θα μπορει οποτες και αυτο καλη λυση ειναι....Το θεμα ειναι να πετυχουμε χαμηλη ροη για να μαζευει τις ακαθαρσιες η δεν εχει καμια σχεση αυτο που λεω?

Link to comment
Share on other sites

Και αν ισχυει πως πετυχαινω χαμηλη ροη?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη χαμηλή ροή θα πετύχεις είτε αν βάλεις τον σωλήνα να χτυπάει η έξοδος του σε κάποιο απο τα τζάμια.είτε να χτυπάει πάνω σε κάποια πέτρα,ή με χρήση sray bar που θα είναι στην επιφάνεια του νερού ή που θα χτυπάει σε κάποιο τζάμι

τώρα το κατά πόσο θα πετύχεις να έχεις καλή ροή για να μαζεύει όλες τις ακαθαρσίες,θα το δείς στην πορεία και ανάλογα θα ρυθμήσεις την ροή σου...

Τώρα αυτό που λες παρακάτω

Επισης ενα τετοιο φιλτρο ανανρρωτιεμαι

αν μπορει να κανει δουλεια και σ αυτο που εχω για 50 λιτρα,λογικα θα μπορει οποτες και αυτο καλη λυση ειναι....

εννοείς ένα φίλτρο για 120 λίτρα αν θα κάνει δουλειά σε ένα ενυδρείο 50 λίτρων???

Link to comment
Share on other sites

Χιαρετςω και παλι...Ναι αυτο εννοω.Θα κανει η εινβαι too much?

Οσο για τα υπολοιπα ευχαριστω και θα το προσπαθησω...

Link to comment
Share on other sites

θα κάνει δουλειά,το αν είναι too much θα το δεις εσύ με το πόσο "ταραχή" θα έχει το ενυδρείο σου (και τότε απλά θα πρέπει να "σπάσεις" με κάποιο τρόπο την ροή σου) ...Η πλεονεξία σε αυτά τα θέματα καμιά φορά είναι καλή

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να βάλω και ενα μικρο κυκλοφορητητ της Eheim αν δεν ειναι υπερβολη....και δεν εχουμε ως αποτελεσμα παλιροικα κυματα :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

θα το δεις στην πορεία αν τυχόν υπάρχουν νεκρά σημεία που θα μαζεύονται τα περιτώματα.Πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερωσω λειαν συντομως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...