Jump to content

αξιολόγηση skimmers


RAIN

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες έκανα έρευνα γύρω από την αγορά των skimmers, πέρνοντας και γνώμες πολλών χρηστών.

Θα ήθελα να μοιραστώ τα στοιχεία που συνέλλεξα μαζί σας και να ζητήσω τα όποια σχόλια σας.

Με κριτήριο την απόδοση και το θόρυβο, πιστεύω οτι καλύτερα skimmer είναι τα εξείς:

1. Euro-Reef

με αντλίες Sendra ή Euro-Reef SP

2. H & S Αquaristik

με αντλίες aqua bee /38W ή αντλίες Eheim 1060/50 W ή Εheim 1260/65 W

(οι αντλίες Eheim είναι πιο αθόρυβες από τις aqua bee)

3. Grotech

4. Deltec

Και σε αυτές τις μάρκες, τα λτ που αναφέρει ο κατασκευαστής πρέπει να είναι τουλάχισταν διπλάσια από τα λτ του ενυδρείου.

Δυστηχώς οι παραπάνω μάρκες δεν είναι διαθέσιμες στην Ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Με κριτήριο την απόδοση και το θόρυβο, πιστεύω οτι καλύτερα skimmer είναι τα εξείς:

1. Euro-Reef

με αντλίες Sendra ή Euro-Reef SP

2421[/snapback]

Εχω δουλεψει το Euroreef "EURO-CS5-3". Πολυ καλο για τα λιτρα του, αλλα λογο κοστους (τελωνεια, εκτελωνισμους). μαλλον ειναι ασυμφορο σε τελικη αναλυση. Ειναι ομως πολυ καλα σκιμμερ.

Euro-Reef

2. H & S Αquaristik

με αντλίες aqua bee /38W ή αντλίες Eheim 1060/50 W ή Εheim  1260/65 W

(οι αντλίες Eheim είναι πιο αθόρυβες από τις aqua bee)

4. Deltec

2421[/snapback]

Μιλαμε ουσιαστικα για την ιδια εταιρια. Κατι σαν Audi και Volgswagen δηλαδη. Εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης και οι αντλιες (τουλαχιστον οι EHEIM) ειναι εγγυηση. Με πολυ ροη νερου αλλα και αερα. Θεωρητικα οι καλυτερες αντλιες προς το παρον στον κοσμο σε χαρακτηριστικα εισαγωγης αερα στο σκιμμερ. Εξαιρετικη αποδοση. Τα πλεον best sellers skimmers στην Αμερικη και τα πουλανε εκει και σε διπλη τιμη απο οτι στην Ευρωπη. Τα προτεινω ανεπιφυλακτα.

H&S Europe

Deltec Usa

Οσο για τα Grotech δεν τα εχω δουλεψει για να ξερω, αλλα αυτα που εχω κατα καιρους διαβασει στο ιντερνετ λενε πως προκειται για ενα αρκετα καλο σκιμμερ πραγματι αλλα οχι κορυφαιο για τα λιτρα που δινεται. Οχι γιατι δεν ειναι καλα, αλλα γιατι η εταιρια τα δινει για καπως περισοτερα λιτρα απο οτι μπορει να συκωσει κανονικα. Π.χ. το μοντελο "GroTech Skimmer HEA 200" το δινει για ενυδρεια μεχρι 2500 λιτρα ενω εχει μoνο μια EHEIM 1260. Τα αντιστοιχα Deltec ή Η&S με μια EHEIM τα δινουν για 1200 λιτρα. Το κοστος τους ομως για τα πραγματικα λιτρα που μπορει να σηκωσουν (ιδιες αντλιες και εξοπλισμος, οποτε και αποδοση) ειναι αρκετα αυξημενο σε σχεση με τα προηγουμενα. Εχουν ποιο μεγαλη διαμετρο αλλα δεν ξερω ποσο αυτο "διωρθωνει" την απολεια μιας τοσο ποιοτηκης και αποτελεσματικης αντλιας.

Grotech

Δες τα sites και πιστευω θα σε βοηθησουν να παρεις μια καλη ιδεα. :rolleyes::)

Για την αποδοση σε σχεση με το ενυδρειο αυτο το αρθρο θα σε βοηθησει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτές τις μάρκες, τα λτ που αναφέρει ο κατασκευαστής πρέπει να είναι τουλάχισταν διπλάσια από τα λτ του ενυδρείου.

2421[/snapback]

Tι εννοείς με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς με αυτό;

2440[/snapback]

Δηλαδή εαν έχεις ενυδρείο 1000λτ πρέπει να βάλεις skimmer με απόδοση για τουλάχιστον 2000λτ, και αυτό γιατί οι κατασκευαστές υπερβάλλουν στα λτ που καλύπτει το κάθε μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε ουσιαστικα για την ιδια εταιρια. Κατι σαν Audi και Volgswagen δηλαδη. Εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης και οι αντλιες (τουλαχιστον οι EHEIM) ειναι εγγυηση. Με πολυ ροη νερου αλλα και αερα. Θεωρητικα οι καλυτερες αντλιες προς το παρον στον κοσμο σε χαρακτηριστικα εισαγωγης αερα στο σκιμμερ. Εξαιρετικη αποδοση. Τα πλεον best sellers skimmers στην Αμερικη και τα πουλανε εκει και σε διπλη τιμη απο οτι στην Ευρωπη. Τα προτεινω ανεπιφυλακτα.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο aqua bee και στο eheim, από άποψη θορύβου?

Λόγο της διαφοράς τιμής σκεφτόμουν να πάρω το aqua bee 200-2XF 2001, μήπως κάνει πολύ θόρυβο και τελικά "χάσω" τα λέφτα?

Και κάτι ακόμα, το συγκεκριμένο μοντέλο είναι για 1500 λτ, θα κάνει σωστή δουλειά σε ενυδρείο 850λτ καθαρό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο aqua bee και στο eheim, από άποψη θορύβου?

Λόγο της διαφοράς τιμής σκεφτόμουν να πάρω το aqua bee 200-2XF 2001, μήπως κάνει πολύ θόρυβο και τελικά "χάσω" τα λέφτα?

Και κάτι ακόμα, το συγκεκριμένο μοντέλο είναι για 1500 λτ, θα κάνει σωστή δουλειά σε ενυδρείο 850λτ καθαρό νερό.

2455[/snapback]

Επειδη και εγω τα σκεφτομαι αυτα...νομιζω οτι αυτο που λες το δεινουν για 850 λιτρα οποτε δεν κανει..απο aquaristic:

H&S skimmer 200-2xF2001

pump: Aqua Bee 2001/38W

height: 510 mm

standing measurements: 340 mm x 170 mm

foamtube: 150 mm

outlet tube: 40 mm

minimal water level: 100 mm

tank measurements: bis 850 Liter

Preis: 619.98 €

Μηπως μπερδευομαι εγω...? λες καποιο αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εαν έχεις ενυδρείο 1000λτ πρέπει να βάλεις skimmer με απόδοση για τουλάχιστον 2000λτ, και αυτό γιατί οι κατασκευαστές υπερβάλλουν στα λτ που καλύπτει το κάθε μηχάνημα.

2454[/snapback]

Αυτό ισχύει για κάποιες εταιρείες ενώ για κάποιες άλλες όχι. Από αυτές που αναφέρεις οι περισσότερες έχουν πολύ καλή ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω τα σκεφτομαι αυτα...νομιζω οτι αυτο που λες το δεινουν για 850 λιτρα οποτε δεν κανει..απο aquaristic:

H&S skimmer 200-2xF2001

pump: Aqua Bee 2001/38W

height: 510 mm

standing measurements: 340 mm x 170 mm

foamtube: 150 mm

outlet tube: 40 mm

minimal water level: 100 mm

tank measurements: bis 850 Liter

Preis: 619.98 €

Μηπως μπερδευομαι εγω...? λες καποιο αλλο ?

2459[/snapback]

Εχει γίνει λαθος στο site www.aquaristic.net,

αυτά τα στοιχεία έιναι για το μοντέλο 150-F2001 που έχει μια αντλία aqua bee, ενώ το μοντέλο 200-2xF2001 έχει δύο αντλίες.

Αυτό φαίνεται και στο http://www.hs-aquaristik.de/

Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει λαθος στο site www.aquaristic.net,

αυτά τα στοιχεία έιναι για το μοντέλο 150-F2001 που έχει μια αντλία aqua bee, ενώ το μοντέλο  200-2xF2001 έχει δύο αντλίες.

Αυτό φαίνεται και στο http://www.hs-aquaristik.de/

2467[/snapback]

Σωστη :)

Απο που σκεφτεσαι να το αγορασεις ? Και με τι τιμη ? προφανως η τιμη που λεει πανω ειναι λαθος και ειναι για τη μια αντλια ενω για τις 2 δεν εχει στο aquaristic...

Και περιμενω και εγω απαντησει αν αξιζουν οι aqua bee η να παμε για Eheim ?

Σκεφτομαι και το H&S skimmer 200-1260 με μια αντλια Eheim 1260 και για λιτρα 1200 απο την εταιρεια....τι λετε ? ενυδρειο θα ειναι 670 λιτρα αλλα και με σχετικα μεγαλο sump οποτε παω στα ιδια με τη rain περιπου..

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Σωστη  :)

Απο που σκεφτεσαι να το αγορασεις ? Και με τι τιμη ? προφανως η τιμη που λεει πανω ειναι λαθος και ειναι για τη μια αντλια ενω για τις 2 δεν εχει στο aquaristic...

Και περιμενω και εγω απαντησει αν αξιζουν οι aqua bee η να παμε για Eheim ?

2468[/snapback]

Πιστεύω οτι η τιμή είναι σωστή, αλλά +έξοδα αποστολής.

Αν θα έπαιρνα από το aquaristik θα έστελνα πρώτα κάποιο mail για επιβεβαίωση στοιχείων.

Θα το πάρω από το εξωτερικό μέσω φίλου, το έχει βρεί σε κατάστημα στα 645 Ε.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι και το H&S skimmer 200-1260 με μια αντλια Eheim 1260 και για λιτρα 1200 απο την εταιρεια....τι λετε ? ενυδρειο θα ειναι 670 λιτρα αλλα και με σχετικα μεγαλο sump οποτε παω στα ιδια με τη rain περιπου..

Εγώ θα προτιμούσα να πάρω από κάποιο γνωστό δικτυακό μαγαζί με καλό χρόνο αποστολής.

Μια ερώτηση Μάνο, το sump του ενυδρείο σου είναι ήδη έτοιμο? Απ' ότι κατάλαβα θα βάλεις -όπως και εγώ- το skimmer μέσα στο sump.

Ρωτάω για να πάρω κάποια ιδέα για το δικό μου. Το ενυδρείο μου είναι ήδη ετοιμο και τώρα σχεδιάζω το sump.

Και κάτι ακόμα, τα λτ του sump τα έχεις υπολογίσει στα λτ που θα επιβαρύνουν τo skimmer?

Link to comment
Share on other sites

Και περιμενω και εγω απαντησει αν αξιζουν οι aqua bee η να παμε για Eheim ?

2468[/snapback]

Οι εταιριες αυτες ειναι σοβαρες εταιριες και οτι και να βαλουν δεν θα εχεις καποιο προβλημα. Τωρα οι EHEIM παντα ειναι το σημειο αναφορας οποτε ισως να ειναι καπως καλυτερα. Εγω για EΗΕΙΜ γνωριζω. Πολυ καλες αντλιες. Κανουν λιγο θορυβο, μαλλον ποιο πολυ σαν μια μικρη βουη ακουγεται αλλα ειναι λογικο. Σε ενα ντουλαπι δεν ακουγονται σχεδον καθολου.

Εαν ειναι να δωσεις 645 ευρω γιατι δεν δινεις ενα μικρο σχετικα ποσο γυρω στα 120 παραπανω για να εχεις ενα σκιμμερ με πολυ καλυτερες δυνατοτητες? Μιλαω για το H&S 200 με 2 EHEIM 1260 αντι για μια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα να πάρω από κάποιο γνωστό δικτυακό μαγαζί με καλό χρόνο αποστολής.

Μια ερώτηση Μάνο, το sump του ενυδρείο σου είναι ήδη έτοιμο? Απ' ότι κατάλαβα θα βάλεις -όπως και εγώ- το skimmer μέσα στο sump.

Ρωτάω για να πάρω κάποια ιδέα για το δικό μου. Το ενυδρείο μου είναι ήδη ετοιμο και τώρα σχεδιάζω το sump.

Και κάτι ακόμα, τα λτ του sump τα έχεις υπολογίσει στα λτ που θα επιβαρύνουν τo skimmer?

2478[/snapback]

To Sump δεν το εχω σχεδιασει...αλλα δεν νομιζω να ειναι πολυ πανω απο 200lt αρα παμε κοντα στα 850 λιτρα συνολο οποτε για αυτο ειπα για αυτα τα Skimmers...παντως γενικα θα ειναι με refugium μαζι και θα εχει και χωρισματα για ανθρακα, αντιφωσφορο κτλ...

θα παρω απο Aquaristicτα παντα...μια χαρα ειναι...δες το και εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...