Jump to content

Η Εφηβη Εμμανουελα-Diy Terrarium(Res)300Lt+Sump


Recommended Posts

έχουμε νεα, τα φυτά δεν άντεξαν πανω από 2 μέρες, άλλα τα ξερίζωσε, άλλα τα έφαγε.

αντικαταστάθηκαν ολα τα φυτά, μαζεμένα απο το τοπικό μας ποτάμι, διάφορα τα οποία δεν ξέρω την ονομασία τούς, καθώς και μια καλαμιά με την ρίζα της.

θα δείξει στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

προσεχουμε παντα κατα την μεταφορα αντικειμενων-οργανισμων (οχι ζωων γιατι απαγορευεται) απο την φυση ,να μην μεταφερουμε ανεπιθυμητους οργανισμους...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

προσεχουμε παντα κατα την μεταφορα αντικειμενων-οργανισμων (οχι ζωων γιατι απαγορευεται) απο την φυση ,να μην μεταφερουμε ανεπιθυμητους οργανισμους...

προτού μπουν έγινε πολύ καλός καθαρισμός των φυτών…. το θέμα είναι αν θα αντέξουν και δεν τα κατασπαράξει κι αυτά

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

ειναι φαγανη αλωστε ο καλος ο μιλος ολα τα αλεθει χιχιχι μηπως να της βαζατε ψευτικο φυτακι οχι τιποτα αλλο αλλα καθε τρεις και λιγο σας βλεπω να περνεται αλλα

Link to comment
Share on other sites

είναι φαγανη αλωστε ο καλος ο μιλος ολα τα αλεθει χιχιχι μηπως να της βαζατε ψευτικο φυτακι οχι τιποτα αλλο αλλα καθε τρεις και λιγο σας βλεπω να περνεται αλλα

dina η τελευταία λύση είναι αυτή αλλά που και που χρειάζονται και τα πειράματα...

Link to comment
Share on other sites

μερικές φωτογραφίες με τα ποταμίσια φυτά στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

ολα τα λεφτα σακη η Moss!!!αν μπορουσαμε να αναγνωρίσουμε για ποια συγκεκριμένη moss προκειται...

επισης αρχισε να πιάνει αλγη στην πλατη και γινεται ολο και καλυτερο!!

ο σακης ξεχασε να αναφερει οτι μπηκε και μια uvb λαμπα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εδώ και 1,5 μήνα έχουν μπει 6 ψαράκια zebra danio.

η χελώνα δεν έδωσε την παραμικρή σημασία για αυτά, ούτε στην αρχή ούτε και μετά.

σύντομα θα ανέβουνε φωτο και video.

ο λόγος πιστεύω που δεν τα κυνηγάει, είναι ότι είναι πολύ γρήγορα και πολύ μικρά που ούτε καν τα βλέπει.

ή λόγο της ηλικίας της, άρχισε να τεμπελιάζει.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 1,5 μήνα έχουν μπει 6 ψαράκια zebra danio.

η χελώνα δεν έδωσε την παραμικρή σημασία για αυτά, ούτε στην αρχή ούτε και μετά.

σύντομα θα ανέβουνε φωτο και video.

ο λόγος πιστεύω που δεν τα κυνηγάει, είναι ότι είναι πολύ γρήγορα και πολύ μικρά που ούτε καν τα βλέπει.

ή λόγο της ηλικίας της, άρχισε να τεμπελιάζει.

πιστευω οτι ουτε καν αξιζει να ασχοληθεί σακη!επισης ο κορμος πιστευω προστατευει πολυ αν τις ερθει να κανει κατι αλλα και εγω που την ειδα την ωρα του ταισματος που τσιμπουσαν τα danio τα υπολοιματα τροφης ΔΙΠΛΑ απο το στομα της,δεν εκανε καν κίνηση να τα φαει..σαν να μην υπηρχαν!

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 1,5 μήνα έχουν μπει 6 ψαράκια zebra danio.

η χελώνα δεν έδωσε την παραμικρή σημασία για αυτά, ούτε στην αρχή ούτε και μετά.

σύντομα θα ανέβουνε φωτο και video.

ο λόγος πιστεύω που δεν τα κυνηγάει, είναι ότι είναι πολύ γρήγορα και πολύ μικρά που ούτε καν τα βλέπει.

ή λόγο της ηλικίας της, άρχισε να τεμπελιάζει.

πιστευω οτι ο λογος ειναι το οτι ειναι πολυ υπερκινιτικο το ψαρακι σου φιλε και δεν μπορει να το πιασει. και εμενα ετσι ειναι η χελωνα με το ψαρακι που εχω. και η δικια μου δεν του δινει πλεον σημασια γιατη ξερει οτι δεν προκειτε να το πιασει.

post-48105-0-09736900-1326119008_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ο λογος ειναι το οτι ειναι πολυ υπερκινιτικο το ψαρακι σου φιλε και δεν μπορει να το πιασει. και εμενα ετσι ειναι η χελωνα με το ψαρακι που εχω. και η δικια μου δεν του δινει πλεον σημασια γιατη ξερει οτι δεν προκειτε να το πιασει.

venustus ειναι το ψαρι που εχεις με τις χελωνες σου φιλε μου?

επιλεξαμε τα danio μετα απο πολυ ερευνα στο ιντερνετ και μας βγηκε(για την ωρα)σε καλο!εξαρχης δεν ασχοληθηκε με τα ψαρακια..

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ο λογος ειναι το οτι ειναι πολυ υπερκινιτικο το ψαρακι σου φιλε και δεν μπορει να το πιασει. και εμενα ετσι ειναι η χελωνα με το ψαρακι που εχω. και η δικια μου δεν του δινει πλεον σημασια γιατη ξερει οτι δεν προκειτε να το πιασει.

φιλε Αντώνη, να σε ρωτήσω, επειδή βλέπω ότι έχεις και μια μικρή χελώνα, δεν επιτίθεται η μεγάλη στην μικρή;

πριν χρόνια που έκανα προσπάθεια να βάλω μια μικρούλα, την δάγκωσε μέσα στα πρώτα λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν κανενα προβλημα μεταξυ τους οι χελωνες σακι. ισα ισα ποθ τα βρεισκουν εδο και 2 μηνες περιπου που εβαλα και την μικρη μεσα

Link to comment
Share on other sites

φιλε Αντώνη, να σε ρωτήσω, επειδή βλέπω ότι έχεις και μια μικρή χελώνα, δεν επιτίθεται η μεγάλη στην μικρή;

πριν χρόνια που έκανα προσπάθεια να βάλω μια μικρούλα, την δάγκωσε μέσα στα πρώτα λεπτά...

δεν εχουν κανενα προβλημα μεταξυ τους οι χελωνες σακι. ισα ισα ποθ τα βρεισκουν εδο και 2 μηνες περιπου που εβαλα και την μικρη μεσα

σακη πιστευω(χωρις να ειμαι σιγουρος) εχει να κανει και με την διαφορα μεγεθους των 2 χελωνων!

τελικα δεν απαντησες φιλε μου αντωνη στην παραπανω ερωτηση μου! :)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

φιλε σορυ αλλα δεν το εκανα εσκεμενα. ναι ειναι αυτο το ειδος τελικα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε σορυ αλλα δεν το εκανα εσκεμενα. ναι ειναι αυτο το ειδος τελικα.

συγνωμη αν σε στεναχωρήσω αντωνη αλλα το ψαρι που εχεις ειναι ακαταλληλο και για τα λιτρα σου και γενικα για το ενυδρειο σου!ανηκει στις κιχλιδες αφρικης και φτανει τα 25 εκατοστα(φιλοξενειται σε πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια ~500 λιτρων)!!το μεγεθος δεν ειναι το μονο προβλημα..ειναι σαρκοφαγο..αν δεν ακολουθει τετοια διατροφη καταλαβαινεις και μονος σου οτι υπαρχει προβλημα.επισης ειμαι σιγουρος οτι οι συνθηκες νερου που ζει δεν ειναι και οι καλυτερες(και φυσικα δεν φταις εσυ σε αυτο)ζει σε ενυδρειο με χελωνες οι οποιες ειναι εξαιρετικά βρομικες και χρειαζεται να αλλαζεις το νερο τους πολυ συχνα αναταραζοντας ετσι τις τιμες του νερου!στο συστημα του σακη μπηκαν ψαρια μετα απο αρκετη σκεψη και ψαξιμο.δεν λεω οτι ειναι 100% σωστο απλα προσπαθησαμε να προσφέρουμε στα ψαρια οσο το δυνατο καλυτερες συνθηκες και ως ενα βαθμο επιτυχαμε(φυσικα ο χρονος θα δειξει αλλα μεχρι τωρα καλα παμε)!εχοντας πολυ δυνατο φιλτρο το οποιο μας βοηθαει στο να μην αναταρασονται οι τιμες του νερου με καθε αλλαγη και μην κλονίζεται η βιολογια, ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο το οποιο προσφερει ανετη διαμονη στα ψαρια μαζι με την χελωνα, τα ψαρια που επιλέχτηκαν ειναι παμφαγα κτλ. καταλαβαινεις..

ελπιζω να μην με παρεξηγησεις φιλε αντωνη!οτι ειπα το ειπα για το καλο του ενυδρειου σου.. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα να ενημερωσω οτι δεν πρεπει να κραταμε τις χελωνες με τα ψαρια,γιατι λογο του οτι και οι χελωνες (εκτος την υπερβολικοι ρυπανση που επισυμανατε κι εσεις,που εχει σαν αποτελεσμα τις συχνες αλλαγες και την μεταβολη των συνθηκων) ειναι σαρκοφαγα ζωα ποτε δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει (ειτε αν τα ψαρια ειναι z.danio ειτε ειναι H. venustus). Φιλε Σακη εσυ το πραγματικο πλεονεκτιμα που εχεις και η εμμανουελα δεν εχει πειραξει τα danio ειναι ο ογκος του ενυδρειου σε συνδιασμο με την κινητικοτητα των συγκεκριμενων ψαριων

Παντως συνεχιστε το project παιδια ειναι πολυ καλο

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

εγω απλα να ενημερωσω οτι δεν πρεπει να κραταμε τις χελωνες με τα ψαρια,γιατι λογο του οτι και οι χελωνες (εκτος την υπερβολικοι ρυπανση που επισυμανατε κι εσεις,που εχει σαν αποτελεσμα τις συχνες αλλαγες και την μεταβολη των συνθηκων) ειναι σαρκοφαγα ζωα ποτε δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει (ειτε αν τα ψαρια ειναι z.danio ειτε ειναι H. venustus). Φιλε Σακη εσυ το πραγματικο πλεονεκτιμα που εχεις και η εμμανουελα δεν εχει πειραξει τα danio ειναι ο ογκος του ενυδρειου σε συνδιασμο με την κινητικοτητα των συγκεκριμενων ψαριων

Παντως συνεχιστε το project παιδια ειναι πολυ καλο

συμφωνω σε οτι ειπες φιλε Mr_Zoo!εξαλου το λεω οτι δεν ειναι 100% σωστο αυτο που εχουμε κανει στου σακη αλλα περνοντας υποψη ολα οσα αναφεραμε(μεγεθος ενυδρειου,φιλτρο,ταχυτητα danio,διατροφικες συνήθειες ψαριων αλλα και χελωνας η οποια ειναι σαρκοφαγο αλλα μεγαλωνοντας εχει λιγοτερη αναγκη για πρωτεΐνη)πιστευω οτι καναμε οτι καλυτερο μπορουσαμε για να διασφαλίσουμε(τουλαχιστον στην θεωρια) την συμβιωση των 2!ευχομαι ολα να πανε καλα και θελω να πω οτι το project εχει εξεληχθει και αλλο με λαμπες, αλλο καπακι και αλλα....το θεμα ειναι ποτε θα αξιωθει ο σακης να τα ανεβασει! :)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν σε στεναχωρήσω αντωνη αλλα το ψαρι που εχεις ειναι ακαταλληλο και για τα λιτρα σου και γενικα για το ενυδρειο σου!ανηκει στις κιχλιδες αφρικης και φτανει τα 25 εκατοστα(φιλοξενειται σε πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια ~500 λιτρων)!!το μεγεθος δεν ειναι το μονο προβλημα..ειναι σαρκοφαγο..αν δεν ακολουθει τετοια διατροφη καταλαβαινεις και μονος σου οτι υπαρχει προβλημα.επισης ειμαι σιγουρος οτι οι συνθηκες νερου που ζει δεν ειναι και οι καλυτερες(και φυσικα δεν φταις εσυ σε αυτο)ζει σε ενυδρειο με χελωνες οι οποιες ειναι εξαιρετικά βρομικες και χρειαζεται να αλλαζεις το νερο τους πολυ συχνα αναταραζοντας ετσι τις τιμες του νερου!στο συστημα του σακη μπηκαν ψαρια μετα απο αρκετη σκεψη και ψαξιμο.δεν λεω οτι ειναι 100% σωστο απλα προσπαθησαμε να προσφέρουμε στα ψαρια οσο το δυνατο καλυτερες συνθηκες και ως ενα βαθμο επιτυχαμε(φυσικα ο χρονος θα δειξει αλλα μεχρι τωρα καλα παμε)!εχοντας πολυ δυνατο φιλτρο το οποιο μας βοηθαει στο να μην αναταρασονται οι τιμες του νερου με καθε αλλαγη και μην κλονίζεται η βιολογια, ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο το οποιο προσφερει ανετη διαμονη στα ψαρια μαζι με την χελωνα, τα ψαρια που επιλέχτηκαν ειναι παμφαγα κτλ. καταλαβαινεις..

ελπιζω να μην με παρεξηγησεις φιλε αντωνη!οτι ειπα το ειπα για το καλο του ενυδρειου σου.. :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια σου και δεν υπαρχη θεμα παρεξηγησης, αντιθετος κιολας που μαθαινω. Ακου, αυτο μου το εδωσε ο πετσοπας εδω αν και δεν σου κρυβω χορις να θελω να υποβαθμεισω την αγορα εδω στην επαρχεια οτι δεν εχουν ιδεα στο θεμα ενυδρειου (σαν επαγγελματιες) και στο τι παει με τι γενικος (απλα πουλανε ενυδρεια). Το ψαρακι θα το βγαλω ομος απο της χελωνες γιατη αφενος μεν του κανου κακο και αφετερου εγω ασχολουμε μονο με χελωνες γιατη μου αρεσουν περισοτερο απο τα ψαρια (χωρις να σημαινει αυτο οτι το παραμελω το ψαρι).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Δυστηχος δεν το προλαβα το ψαρακι της παραπανο φωτογραφιας που σας ανεβασα. Δεν αφεισε ουτε τα ιχνη του η χελωνα :bigemo_harabe_net-88: εφαγε καλα για σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη,γι αυτο οπως ειπαμε και παραπανω δεν πρεπει να βαζουμε χελωνες με ψαρια μιας και καποια στιγμη σιγουρα η χελωνα θα θυμηθει τα ενστικτα της και θα κυνηγησει....και η Εμμανουελα μπορει ανα πασα στιγμη να τα αποδεκατιση τα Danio....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...