Jump to content

Η Εφηβη Εμμανουελα-Diy Terrarium(Res)300Lt+Sump


Recommended Posts

εχεις δικιο γιωργο, και ηταν κατι που το ηξερα γιατη και στο παρελθον εχει κανει και αλλα τετοια ΄΄τραπεζια΄΄ Απλος ητνα θεμα ημερων να φυγει το ψαρι απο αυτο το ενυδρειο αλλα..... :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετά πολύ καθυστέρηση ορίστε ένα γενικό βίντεο από το ενυδρείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πραγματηκα το αποτελεσμα ειναι χαρμα οφθαλμων παιδια...πολλα μπραβο για την προσπαθεια σας

Link to comment
Share on other sites

καλή τρέλα κουβαλάτε μάγκιες. πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια πραγματικα υπεροχο!

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά, μετά από πολλές προσπάθειες φυτών, τα μονά που άντεξαν, τα δοκίμασε και δεν της άρεσαν, είναι τα έξεις:

anubia nana

Ceratophyllum

java moss

"Σκύδρα" moss, από το ποτάμι μας, δεν ξέρω ποια είναι ακριβώς, αλλά μοιάζει με την christmas

eleocharis vivipara, με το συγκεκριμένο, δεν ασχολήθηκε καθόλου

πολύσπερμα, το έχω μια εβδομάδα, κάθε μέρα τρώει από λίγο άλλα μάλλον δεν της αρέσει και πολύ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε σακη με τα πλανα σου!!!

αφου ειναι πλανηταρχης ο ανθρωπας! το βλεμμα στο τελος τα σπασε!

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχουμε κανένα νέο απο την εξέλιξη της "βίλλας" της Εμμανουέλας,παιδια???

Link to comment
Share on other sites

μια και ο σακης ειναι απασχολημενος με τα αλατια(ετοιμαζεται θαλασσινο project)θα απαντησω εγω! :D

ολα κυλάνε μια χαρα!!τα danios εχουν βρει την χαρα τους με τετοιο ενυδρειο και η εμμανουελα ειναι πολυ καλη οικοδέσποινα!!

δεν ασχοληται πλεον με τα φυτα και ολη μερα λιαζεται!!που και που κανει κατι ξαφνικές βουτιες απο την εξεδρα και ακουγεται λες και διαλύθηκε το ενυδρειο!!!χαχαχαχαχαχαχα

α!στο ενυδρειο μπηκε και αναπληρωση με βαρελακι και φλοτερ στο sump..νομιζω οτι αυτα ειναι..αν ξεχναω τιποτα ας συμπληρώσει ο σακης!

Link to comment
Share on other sites

άνθρωποι με μεράκι!!αυτό χρειαζόμαστε.....συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!!

we love emmanouela!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου για το μεράκι και την υπομονή σου. Να την χαίρεσαι την κούκλα

Έλαααααα βάλε και φωτόοοοοο............

Link to comment
Share on other sites

Σάκη μην φανταστώ ότι έχεις παραμελήσει την Εμμανουέλα,προς τιμήν του θαλασσινού και γι αυτό δεν έχουμε δει κάποιο βίντεο ή φωτο??? :D

Link to comment
Share on other sites

οχι, οχι η Εμμανουέλα δεν αφήνεται ουτε παραμελείται… δεν εχει γινει καμία αλλαγή, πέραν της αυτόματης αναπλήρωσης. Τα ψάρια ζουν και βασιλεύουν κανονικά και η χελώνα ακόμη ποιο πολυ….

το νερό ειναι κρύσταλλο, αμμώνια, νιτρώδη μηδενικα και την ταΐζω 2 φορές την μέρα πολύ παραπάνω απ το κανονικό...

νερό αλλαζω 30% 1 φορά το μήνα (ανοίγω βάνα, κλείνω βάνα).

καθάρισμα τα σφουγγάρια μια φορα το 2μηνο.

νερό συμπληρώνει αυτόματα απο την εξάτμιση του, μέσω ενος φλοτέρ απο καζανάκι στο sump, το οποίο ειναι συνδεμένο με ενα βαρέλι ποιο ψηλά απο αυτό, άπλα πράματα και πρακτικά,

ε δεν έμεινε και κάτι να κανω… μόνο τροφή δίνω πλεον….

το θαλασσινό έτσι και αλλιώς είναι σε περίοδο στρωσίματος, οπότε δεν έχει και κατι ιδιαίτερο να ασχοληθώ...

σύντομα θα ανεβάσω φωτο την απλή κατασκευή αυτόματης αναπλήρωσης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να σου πω,οτι περιμένω να δώ την DIY αναπλήρωση σου...Σάκη κράτα μας ενήμερους για την όλη εξέλιξη του ενυδρείου γιατί πραγματικά είναι πρότυπο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

2 φωτογραφίες για την diy αναπλήρωση του ενυδρείου

μέσα στο sump

P4119598.jpg

και έξω το βαρέλι

908ebb0e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρη υδραυλικη εγκατασταση....συγχαριτηρια παιδια και παλι γι το μερακι σας...Αληθεια τα danio την εχουν βγαλει καθαρη ή ειχαμε καμια απωλεια???

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρη υδραυλικη εγκατασταση....συγχαριτηρια παιδια και παλι γι το μερακι σας...Αληθεια τα danio την εχουν βγαλει καθαρη ή ειχαμε καμια απωλεια???

τα danio ζουν και βασιλεύουν, και τα 6 που έχω, απο την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Το τεράριουμ αυτό είναι όλα τα λευτά.Συγχαρητήρια για την δουλειά και το μεράκι.Φαίνεται η αγάπη για το ζωντανό.Έχω ένα φιλαράκι μου που έχει ένα συνομήλικο αρσενικό τον Ονούφριο μεγάλη μορφή και αυτός.Τον έχουν σε μπανιέρα και ελεύθερο στο σπίτι.Άτομο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε σάκη μερακλή .πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...