Jump to content

Sea Urchin


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Μου έχει έρθει ένας αχινός μαζί με το βράχο τον oποίο και σκάφτομαι να κρατήσω γιατί έχω ακούσει ότι κάνει διάφορες "ζημιές" στο ενυδρείο, όπως τρώει τις σιλικόνες από τα τζάμια, μετακινεί βράχους και καθώς καθαρίζει το βράχο από την άλγη τρώει και λίγο από αυτόν!

Επίσης ο βράχος μου πάνω έχει διάφορους μικροοργανισμούς όπως σφουγγάρια, feather dusters κτλ. αυτά θα μου τα φάει;

Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από κατόχους.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζουμε το είδος του αχινού δεν μπορούμε να σου δώσουμε και τη σωστή απάντηση.

Αν μπορέσεις ανέβασε μια φωτογραφία του.

Τα περισσότερα είδη είναι φυτοφάγα, κάποια πιο κατάλληλα έναντι κάποιων άλλων για ενυδρεία, και όσο για τη μετακίνηση των βράχων μη φανταστείς ότι είναι και ο Σαμψών !!! μικρά βραχάκια μετακινεί αν είναι στην πορεία του.

Αυτό για τη σιλικόνη δεν το έχω ξανακούσει !!!

Κατ αρχήν δες αν μοιάζει με κάποιον απ αυτούς....

http://aquarium-fish.liveaquaria.com/search?p=Q&lbc=liveaquaria&uid=259347256&ts=custom&w=Urchins&af=cat1:marineinverts&isort=score&method=and&ts=results

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτόν με τα λευκά-μαύρα αγκάθια, δεν θυμάμαι ονομασία και είναι πολύ όμορφος και καθόλου ζημιάρης, μέχρι τώρα δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στο ενυδρείο εκτός από μια φορά που έβαλα το χέρι μέσα για να μετακινησω ένα κομμάτι βράχου και έφαγα ένα τσίμπημα σαν να με χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα, μετά έμαθα ότι έχει τοξικά αγκάθια, τώρα πλέον είμαι πολύ προσεκτικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Τραβηξα 2 οχι τοσο καλες με το iPhone το βραδυ που βγηκε απο το βραχο...

IMG_0150.jpg

IMG_0139.jpg

Απο αυτους που ειδα στο Liveaquaria πρεπει να ειναι ο Pincushion, τα χρωματα του ειναι ιδια ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...