Jump to content

Ξέρει Κανείς Τι Γαρίδα Είναι Αυτή?


Recommended Posts

Έχω μια εντύπωση ότι η εν λόγω κυρία ευθύνεται για το θάνατο 4 guppy...ξέρει να μου πει κανείς ποιο είδος είναι?γιατί από εκεί που την πήρα μου την έδωσαν για amano... :ph34r:

post-15979-0-08327100-1321289379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποια γαριδα ειναι φιλε μου,αλλα 10000% δεν ειναι αμανο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποια γαριδα ειναι φιλε μου,αλλα 10000% δεν ειναι αμανο.

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δαγκάνες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω παντως να φταιει η γαριδα για τα νεκρα γκαπυ φιλε,εκτως και αν ηταν μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Η γαριδα σου λεγεται Atyoida pilipes. Η αγγλικη της ονομασια ειναι green lace shrimp.

Προκειται για γαριδα που φιλτραρει το νερο και τρεφεται με μικροοργανισμους και ειναι εντελως -μα παντελως- ακινδυνη για τους συγκατοικους της.

Ομορφο ζωντανο και αρκετα σπανια στα μαγαζια !! να την προσεχεις..

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Έχει δαγκάνες;

ναι έχει δαγκάνες,εμφανώς μεγαλύτερες από αυτές της αμανο που επίσης υπάρχει στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω παντως να φταιει η γαριδα για τα νεκρα γκαπυ φιλε,εκτως και αν ηταν μωρα.

τα γκάπυ απλά έχουν εξαφανιστεί.δεν έχω βρει ούτε ένα από αυτά νεκρό. ούτε παγιδευμένα στο φίλτρο,ούτε έξω από το ενυδρείο καθώς υπάρχει καπάκι ούτε πουθενά. να σημειώσω ότι το ενυδρείο είχε 6 γκάπυ (τώρα δυο αρσενικό και θηλυκό),3 μωρα,1 αμάνο και την αγνώστων στοιχείων γαρίδα....που είναι τα γκάπυ οεο?

Link to comment
Share on other sites

Η γαριδα σου λεγεται Atyoida pilipes. Η αγγλικη της ονομασια ειναι green lace shrimp.

Προκειται για γαριδα που φιλτραρει το νερο και τρεφεται με μικροοργανισμους και ειναι εντελως -μα παντελως- ακινδυνη για τους συγκατοικους της.

Ομορφο ζωντανο και αρκετα σπανια στα μαγαζια !! να την προσεχεις..

φίλε έψαξα στο google την ονομασία που μου έδωσες και οι εικόνες που μου εμφανίζονται δεν μου μοιάζουν να είναι αυτή η γαρίδα...ευχαριστώ πάντως!αυτες είναι άχρωμες ενώ η δικιά μου είναι σε γαλαζοπράσινους τόνους με κάτι περιοχές λες και είναι από μαρμαρο..λες να είναι chameleon?

Link to comment
Share on other sites

To χρωμα δεν ειναι κριτηριο αναγνωρισης. Πολλες γαριδες αλλαζουν σχεδια και χρωματα για να καμουφλαριστουν, και ιδιαιτερα τα ειδη αυτου του γενους που παραμενουν ακινητα σε υπερυψωμενα ποστα και ειναι ευαλωτα σε θηρευτες.. Ειμαι 100 % σιγουρος οτι ειναι A.pilipes γιατι ειναι απαραγνωριστη η σταση του σωματος και του κεφαλιου (σαν να σκυβει) και επιπλεον ακομα και στην δικη σου φωτο διακρινω τις "αποχες" και οχι τις δαγκανες που λες οτι εχει.

Κοιτα πιο προσεκτικα γιατι δεν θα ελεγα ποτε οτι ειμαι σιγουρος αν οντως δεν ημουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...