Jump to content

Cherry Barb


Recommended Posts

Καλησπέρα και κάλως σας βρήκα!

Έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων (60*30*35) και σκέφτομαι να βάλω ένα κοπαδάκι 6 ατόμων cherry barb.

Ποια θα πρέπει να είναι ή αναλογία αρσενικών - θηλυκών? 2 αρσενικά και 4 θηλυκά είναι καλά?

Επίσης θα μπορούσα να βάλω μαζί και κάποιο ψαράκι βυθού όπως πχ otocinclus? Εαν όχι, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ψαράκι βυθού?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Οι αναλογιες ειναι πιστευω ιδανικες και τα λιτρα σου οριακα. Και τα otos μια χαρα ειναι αλλα θα σου προτειναγια για να δεις κινηση να βαλεις κανενα κοπαδακι corydoras για τον βυθο και κανενα σαλιγκαρακι για τις αλγες. Επισης κανενα φυτο επιφανειας και καμια Anubia που ειναι σκληροφυλλη μια που εχουν την ταση να τσιμπολογουν τα φυλλα και τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά έχω Vallisneria όπου εδώ και 1,5 μηνά (μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο) έχει βγάλει αρκετούς δρομείς και κοντεύει να καλύψει την πλάτη του ενυδρείου. Επίσης έχω και Hygrophila corybosa και τώρα ψάχνομαι τι αλλά φυτά να βάλω. Με προβλημάτισες τώρα που είπες ότι τα cherry barbs έχουν την τάση να τσιμπολογούν φυτά. Πιστεύεις ότι αυτά τα δυο που έχω θα αντέξουν?

Όσο αφορά τα ψάρια βυθού. Έχω χαλικάκι στο βυθό, στρογγυλεμένο βεβαία αλλά νομίζω πως corydoras δεν μπορώ να βάλω γιατί θα τραυματίζονται τα μουστάκια τους. Γιαυτό σκέφτηκα τα otos για την άλγη και επίσης για να αποφύγω τα σαλιγκάρια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να αντιμετωπισεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα εαν η διατροφη τους ειναι ποικιλες και τα ταιζεις και λιγο spirulina, αλλα δεν περνω και ορκο!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι διαβασμενη και αυτο ειναι καλο.Να ξερεις οτι οι οτο ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια και θελουν καθαρο νερο και σταθερες συνθικες.Γιατι δεν κοιτας για κανενα ancistrus?Νομιζω ενα ζευγαρι μπορεις να βαλεις,απλα αν βαλεις πλατυφυλλα φυτα οπως εχινοδορο και ανουμπια μπορει να εχει προβλημα αν δεν τους ταιζεις καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Κοίταξα για τα ancistrus sp3 που μένουν μικρά και είμαι ανάμεσα και σε αυτά και τους Otos. Θα το ψάξω λίγο ακόμη μέχρι να αποφασίσω γιατί προβληματίστηκα που τρώνε και αυτά φυτά και ως πρώτη μου προσπάθεια για φυτεμένο δεν θα ήθελα να μου τα καταστρέφουν τα ψάρια τα φυτά και να απογοητευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφω για τα φυτα γινεται οταν τα ψαρια δεν ταιζονται σωστα.Αν ταιζεις κανονικα και τους βαζεις και το λαχανικο τους,αγγουρακι,τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Πολλοι εχουν αυτα τα ψαρια σε φυτεμενο και δεν εχουν προβληματα.Θα σου προτεινα ancistrus που ειναι πιο ανθεκτικο ψαρι σε σχεση με τον οτο.Επεισης με τα ancistrus μπορεις σχετικα ευκολα να πετυχεις και αναπαραγωγη,οπωτε θα εχεις και αυτη τη χαρα.Επεισης οι οτος θελουν προσοχη στην αγορα τους,να πετυχεις καλα ψαρια,οχι ταλαιποριμενα και με γεματες κοιλητσες.Οι γεματες κοιλιες σημαινουν οτι το ψαρι εχει φαει απο την ημερα που ηρθε στο πετσοπ οπωτε εχει και πιο πολλες πιθανοτητες να ζησει.Χρειαζονται αρκετη αλγη στο ενυδρειο για να τρωνε,οπως επεισης και λαχανικα αλλα και ταμπλετες βυθου.Σταθερες συνθικες νερου,οχι αποτομες μεταβολες,γεματες κοιλιτσες,αγαπη και προδερμ :D

Sorry για το μεγαλο ποστ..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! έχω σκοπό να τα περιποιούμαι σαν παιδάκια.. με τα λαχανικά τους και ποικιλία τροφών..

Το διάβασα αυτο για τα οτος με την κοιλίτσα... εαν είναι γεμάτη σημαίνει ότι έχει συνηθίσει να τρώει τροφή εμπορίου (επειδή πιάνονται από την φύση και πωλούνται κατευθειας) και θα είναι πιο εύκολα να προσαρμοστεί και σε μένα. Οπότε μπορεί να το επιχειρήσω για αργότερα αυτά τα ψαράκια όταν θα έχω λίγη εμπειρία παραπάνω.

Ερώτηση τώρα: Στα ancistrus από ποσά εκατοστά φαίνονται τα μουστάκια τους ώστε να ξεχωρίσω το αρσενικό από το θηλυκό? Είδα κάτι βιντεακια με τσακωμούς 2 αρσενικών με τα άγκιστρα που έχουν στον λαιμό τους και έμεινα... :w00t: δεν θα ήθελα να το ζήσω στην παρούσα φάση κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου απαντησω ποτε ακριβως βγαινουν τα μουστακια τους αλλα ειναι ευκολο να τα ξεχωρισεις.Τα θυλικα συνηθως δεν εχουν καθολου μουστακια η εχουν πολυ μικρα,ενω τα αρσενικα ειναι..μουστακαλιδες :)

Νομιζω οτι δεν θα δυσκολευτεις πολυ σ αυτο το θεμα.

Παντως βλεπω οτι εισαι αρκετα διαβασμενη και αυτο ειναι πολυ καλο γιατι γλυτωνεις τα λαθη. Μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Προσπαθώ να αποφύγω τα λάθη γιατί λεφτά δεν υπάρχουν για να τα επουλώνω μετά... Βέβαια απο τα λάθη μαθαίνει κάνεις αλλα γιαυτό είναι και το φόρουμ εδώ για να τα προλάβω οσο γίνεται..

Η αλήθεια είναι πως σας διαβάζω πολύ καιρό-μηνες μέχρι να κατανοήσω τι με παίρνει να κάνω ως αρχάρια. Έχω μαγευτεί με τον υδάτινο κόσμο των ψαριών και τα έχω αρκετά όνειρα για το μέλλον. :love:

Link to comment
Share on other sites

Το να διαβασεις ειναι το καλητερο που εχεις να κανεις οπως και η υπομονη σ αυτο το χομπι.Οι βιαστικες κινησεις φερνουν προβληματα και μετα τρεχεις και δεν φτανεις.Πιστευω, οτι αν συνεχισεις ετσι οπως κανεις μεχρι στιγμης, θα φτιαχνεις ενα σωστο ενυδρειο που θα σε ανταμειψει.

Οτι απορεια εχεις ρωτα αφοβα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση τώρα: Στα ancistrus από ποσά εκατοστά φαίνονται τα μουστάκια τους ώστε να ξεχωρίσω το αρσενικό από το θηλυκό? Είδα κάτι βιντεακια με τσακωμούς 2 αρσενικών με τα άγκιστρα που έχουν στον λαιμό τους και έμεινα... :w00t: δεν θα ήθελα να το ζήσω στην παρούσα φάση κάτι τέτοιο..

Από προσωπική εμπειρία, χρειάζεται κοντά ένας χρόνος για να ξεχωρίσεις το φύλο τους. Επίσης να σημειώσω οτι μπορεί και τα θηλυκά να έχουν μουστάκια αλλά μόνο περιμετρικά στο στόμα τους κι όχι κάθετα στο κεφάλι που έχουν τα αρσενικά.

Για να βγάλεις ζευγάρι, ή θα το αναζητήσεις ενήλικο απο κάποιον χομπίστα γιατί τα μαγαζιά φέρνουν μικρά ή θα αγοράσεις 5-6 μικράκια και θα περιμένεις να μεγαλώσουν. Τοτε κρατάς το ζεύγος(αν σου βγει) και δίνεις, χαρίζεις, πουλάς τα υπόλοιπα.

Τέλος να πω σχετικά με το οτι τρώνε φυτά. Πολυ σωστά αναφέρθηκε οτι μπορεί να τσιμπολογήσουν πλατύφυλλα φυτά, αλλα μην φανταστείς οτι θα κάνουν και το ενυδρείο μάνταρα ή οτι θα φάνε οτι φυτό υπάρχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Βαγγέλη, είναι αρκετά κατατοπιστικές και καλή η ιδέα σου :)

Προς το παρόν στο ενυδρείο δεν είναι διακριτό με το μάτι κάποιο σημάδι αλγης όποτε φοβάμαι εαν βάλω τόσα πολλά οτι δεν θα έχουν αρκετή ποσότητα να φάνε και θα επαναπαυτούν μόνο στο φαγητό που θα τους δίνω εγώ και αργότερα που θα έχω πρόβλημα δεν θα μου κάνουν ΄δουλειά΄. Λέω να το αφήσω κανα μηνά να ωριμάσει πιο πολύ το ενυδρείο και ο βύθος και μετά να δοκιμάσω την εισαγωγή τους σταδιακά γιατί φοβάμαι την αμμωνία.

Θα πάω όμως απο τώρα να ρίξω μια μάτια στα πετ σοπ να δω εαν υπάρχουν και αν ναι θα τα παρακολουθήσω αρκετή ώρα.. μήπως και καταφέρω και διακρίνω τα σημάδια αυτά.. όποτε θα είμαι προετοιμασμένη για αργότερα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για μικρά ψάρια βυθού δες τα παρακάω link. Σίγουρα θα δυσκολευτείς να τα βρεις ακόμα και σε Αθήνα. Θα πρέπει να έχεις υπομονή και επιμονή για να τα πετύχεις. Μόνο οτο θα βρεις σχετικά εύκολα.

Hara Jerdoni

Akysis Vespa

Otocinclus sp.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις αρκετά περισσότερα, πρώτα από όλα βέβαια θα διαβάσεις τις ανάγκες όλων των ψαριών που θα επιλέξεις και θα δεις αν μπορούν να συνυπάρξουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και μελετάω κάθε προφίλ από τα ψαράκια που προτείνεις.. θα δω ποιο είναι πιο κοντά στις παραμέτρους των cherry barbs και κυρίως του νερού μου και θα αποφασίσω. Ευχαριστώ :)

Άλλη μια απορία: Μαζί με τα cherry barbs θα μπορούσαν να συνυπάρξουν γαρίδες? ή θα γίνουν μεζές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...